Înmatriculări VOLVO, octombrie 2023

Noi89+18,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare791+47,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări622+30,9% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri68

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 91 noinov 24: 789 rulate, prima înmatricularedec 24: 134 noidec 24: 848 rulate, prima înmatriculareian 25: 105 noiian 25: 864 rulate, prima înmatricularefeb 25: 112 noifeb 25: 936 rulate, prima înmatricularemar 25: 93 noimar 25: 1.013 rulate, prima înmatriculareapr 25: 88 noiapr 25: 1.042 rulate, prima înmatricularemai 25: 114 noimai 25: 894 rulate, prima înmatriculareiun 25: 165 noiiun 25: 854 rulate, prima înmatriculareiul 25: 114 noiiul 25: 977 rulate, prima înmatriculareaug 25: 119 noiaug 25: 774 rulate, prima înmatricularesep 25: 146 noisep 25: 852 rulate, prima înmatriculareoct 25: 152 noioct 25: 873 rulate, prima înmatricularenov 25: 112 noinov 25: 747 rulate, prima înmatricularedec 25: 157 noidec 25: 687 rulate, prima înmatriculareian 26: 143 noiian 26: 589 rulate, prima înmatricularefeb 26: 126 noifeb 26: 751 rulate, prima înmatricularemar 26: 118 noimar 26: 736 rulate, prima înmatriculareapr 26: 98 noiapr 26: 621 rulate, prima înmatricularemai 26: 116 noimai 26: 614 rulate, prima înmatriculareiun 26: 110 noiiun 26: 680 rulate, prima înmatriculareiul 26: 136 noiiul 26: 674 rulate, prima înmatriculareaug 26: 86 noiaug 26: 617 rulate, prima înmatricularesep 26: 104 noisep 26: 635 rulate, prima înmatriculareoct 26: 117 noioct 26: 576 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2491789
dec 24134848
ian 25105864
feb 25112936
mar 25931.013
apr 25881.042
mai 25114894
iun 25165854
iul 25114977
aug 25119774
sep 25146852
oct 25152873
nov 25112747
dec 25157687
ian 26143589
feb 26126751
mar 26118736
apr 2698621
mai 26116614
iun 26110680
iul 26136674
aug 2686617
sep 26104635
oct 26117576

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0501001501999: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 6 rulate, prima înmatriculare2003: 3 rulate, prima înmatriculare2004: 11 rulate, prima înmatriculare2005: 23 rulate, prima înmatriculare2006: 8 rulate, prima înmatriculare2007: 19 rulate, prima înmatriculare2008: 18 rulate, prima înmatriculare2009: 25 rulate, prima înmatriculare2010: 28 rulate, prima înmatriculare2011: 44 rulate, prima înmatriculare2012: 38 rulate, prima înmatriculare2013: 58 rulate, prima înmatriculare2014: 65 rulate, prima înmatriculare2015: 52 rulate, prima înmatriculare2016: 48 rulate, prima înmatriculare2017: 64 rulate, prima înmatriculare2018: 88 rulate, prima înmatriculare2019: 101 rulate, prima înmatriculare2020: 1 noi2020: 52 rulate, prima înmatriculare2021: 1 noi2021: 23 rulate, prima înmatriculare2022: 2 noi2022: 9 rulate, prima înmatriculare2023: 85 noi2023: 3 rulate, prima înmatriculare1999200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
199901
200002
200102
200206
200303
2004011
2005023
200608
2007019
2008018
2009025
2010028
2011044
2012038
2013058
2014065
2015052
2016048
2017064
2018088
20190101
2020152
2021123
202229
2023853

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
XC6034439,1%
XC9011413,0%
V4011212,7%
XC40708,0%
V60525,9%
V50495,6%
S60394,4%
S90252,8%
S40182,0%
V90141,6%
Toate (16)
Modele: valoare, vehicule, cotă
V70131,5%
S80121,4%
C30101,1%
XC7040,5%
C4020,2%
C7020,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV53460,7%
Compacte (C)18921,5%
Medii (D)10411,8%
Mari și de lux (E)515,8%
Sport20,2%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București16719,0%
Cluj485,5%
Suceava455,1%
Timiș354,0%
Iași303,4%
Bacău293,3%
Maramureș293,3%
Brașov283,2%
Bihor273,1%
Prahova273,1%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Sibiu263,0%
Galați252,8%
Arad232,6%
Constanța232,6%
Sălaj232,6%
Hunedoara212,4%
Alba192,2%
Ilfov192,2%
Bistrița-Năsăud171,9%
Neamț171,9%
Botoșani161,8%
Mureș161,8%
Dolj151,7%
Argeș141,6%
Harghita141,6%
Satu Mare141,6%
Vrancea141,6%
Buzău101,1%
Dâmbovița101,1%
Tulcea91,0%
Vaslui91,0%
Caraș-Severin80,9%
Mehedinți80,9%
Covasna70,8%
Gorj70,8%
Olt70,8%
Vâlcea70,8%
Brăila60,7%
Ialomița40,5%
Giurgiu30,3%
Teleorman30,3%
Călărași10,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare79189,9%
Noi8910,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină65174,0%
Hibrid18521,0%
Benzină374,2%
Electric70,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică63071,6%
Companie25028,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break54561,9%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)22926,0%
Berlină9410,7%
Cupeu101,1%
Cabriolet20,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW20,2%
75-109 kW18721,2%
110-149 kW45651,8%
150-219 kW16719,0%
220 kW și peste616,9%
Necompletat70,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc11212,7%
1600-1999 cmc60068,2%
2000-2999 cmc16118,3%
Necompletat70,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București9014,5%
Cluj375,9%
Suceava294,7%
Timiș254,0%
Brașov243,9%
Constanța243,9%
Prahova233,7%
Neamț223,5%
Iași213,4%
Arad203,2%
Toate (42)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Hunedoara203,2%
Ilfov203,2%
Maramureș203,2%
Dolj182,9%
Bihor172,7%
Bacău152,4%
Mureș152,4%
Galați142,3%
Buzău132,1%
Dâmbovița121,9%
Sibiu111,8%
Vrancea111,8%
Argeș91,4%
Bistrița-Năsăud91,4%
Botoșani91,4%
Ialomița91,4%
Alba81,3%
Brăila81,3%
Satu Mare81,3%
Giurgiu71,1%
Vaslui71,1%
Vâlcea71,1%
Caraș-Severin61,0%
Călărași50,8%
Teleorman50,8%
Gorj40,6%
Olt40,6%
Sălaj40,6%
Tulcea40,6%
Harghita30,5%
Mehedinți30,5%
Covasna20,3%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare3957,4%
Export2942,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.