Înmatriculări în județul Galați, octombrie 2023

Noi125+4,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare629+18,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.475

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri414

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 124 noinov 24: 703 rulate, prima înmatricularedec 24: 119 noidec 24: 687 rulate, prima înmatriculareian 25: 167 noiian 25: 640 rulate, prima înmatricularefeb 25: 150 noifeb 25: 775 rulate, prima înmatricularemar 25: 112 noimar 25: 833 rulate, prima înmatriculareapr 25: 65 noiapr 25: 724 rulate, prima înmatricularemai 25: 92 noimai 25: 737 rulate, prima înmatriculareiun 25: 92 noiiun 25: 736 rulate, prima înmatriculareiul 25: 163 noiiul 25: 791 rulate, prima înmatriculareaug 25: 204 noiaug 25: 699 rulate, prima înmatricularesep 25: 135 noisep 25: 732 rulate, prima înmatriculareoct 25: 120 noioct 25: 794 rulate, prima înmatricularenov 25: 168 noinov 25: 712 rulate, prima înmatricularedec 25: 216 noidec 25: 594 rulate, prima înmatriculareian 26: 50 noiian 26: 547 rulate, prima înmatricularefeb 26: 78 noifeb 26: 679 rulate, prima înmatricularemar 26: 79 noimar 26: 644 rulate, prima înmatriculareapr 26: 87 noiapr 26: 613 rulate, prima înmatricularemai 26: 96 noimai 26: 559 rulate, prima înmatriculareiun 26: 155 noiiun 26: 534 rulate, prima înmatriculareiul 26: 117 noiiul 26: 596 rulate, prima înmatriculareaug 26: 82 noiaug 26: 557 rulate, prima înmatricularesep 26: 143 noisep 26: 588 rulate, prima înmatriculareoct 26: 168 noioct 26: 535 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24124703
dec 24119687
ian 25167640
feb 25150775
mar 25112833
apr 2565724
mai 2592737
iun 2592736
iul 25163791
aug 25204699
sep 25135732
oct 25120794
nov 25168712
dec 25216594
ian 2650547
feb 2678679
mar 2679644
apr 2687613
mai 2696559
iun 26155534
iul 26117596
aug 2682557
sep 26143588
oct 26168535

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 1999: 6 rulate, prima înmatriculare1999: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 5 rulate, prima înmatriculare2001: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 10 rulate, prima înmatriculare2005: 29 rulate, prima înmatriculare2006: 33 rulate, prima înmatriculare2007: 46 rulate, prima înmatriculare2008: 33 rulate, prima înmatriculare2009: 39 rulate, prima înmatriculare2010: 44 rulate, prima înmatriculare2011: 58 rulate, prima înmatriculare2012: 46 rulate, prima înmatriculare2013: 30 rulate, prima înmatriculare2014: 28 rulate, prima înmatriculare2015: 26 rulate, prima înmatriculare2016: 26 rulate, prima înmatriculare2017: 31 rulate, prima înmatriculare2018: 44 rulate, prima înmatriculare2019: 34 rulate, prima înmatriculare2020: 28 rulate, prima înmatriculare2021: 6 rulate, prima înmatriculare2022: 8 noi2022: 8 rulate, prima înmatriculare2023: 117 noi2023: 4 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199906
199901
200005
200105
200204
200305
2004010
2005029
2006033
2007046
2008033
2009039
2010044
2011058
2012046
2013030
2014028
2015026
2016026
2017031
2018044
2019034
2020028
202106
202288
20231174

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN16121,4%
BMW719,4%
DACIA699,2%
RENAULT668,8%
AUDI658,6%
MERCEDES-BENZ537,0%
FORD385,0%
SKODA364,8%
OPEL293,8%
VOLVO253,3%
Toate (33)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA222,9%
HYUNDAI212,8%
SEAT131,7%
NISSAN111,5%
KIA101,3%
PEUGEOT101,3%
SUZUKI101,3%
MAZDA81,1%
HONDA60,8%
CITROEN50,7%
ALFA ROMEO40,5%
FIAT40,5%
TESLA40,5%
MINI20,3%
MITSUBISHI20,3%
PORSCHE20,3%
BENTLEY10,1%
DODGE10,1%
JAGUAR10,1%
JEEP10,1%
LEXUS10,1%
SAAB10,1%
SMART10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT526,9%
VOLKSWAGEN GOLF476,2%
DACIA DUSTER293,8%
AUDI A4283,7%
RENAULT MEGANE233,1%
BMW SERIA 3222,9%
BMW SERIA 5192,5%
SKODA OCTAVIA182,4%
FORD FOCUS162,1%
VOLKSWAGEN TIGUAN162,1%
Toate (177)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A6141,9%
BMW X3141,9%
DACIA LOGAN141,9%
DACIA SANDERO131,7%
HYUNDAI TUCSON111,5%
VOLKSWAGEN TOURAN111,5%
VOLVO XC60111,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C101,3%
OPEL ASTRA101,3%
MERCEDES-BENZ GLC81,1%
RENAULT SCENIC81,1%
DACIA SPRING70,9%
FORD KUGA70,9%
MERCEDES-BENZ CLASA E70,9%
RENAULT CLIO70,9%
RENAULT TALISMAN70,9%
VOLKSWAGEN POLO70,9%
AUDI A560,8%
AUDI Q560,8%
BMW SERIA 160,8%
MERCEDES-BENZ CLASA A60,8%
NISSAN QASHQAI60,8%
OPEL CORSA60,8%
SEAT LEON60,8%
SKODA FABIA60,8%
SKODA SUPERB60,8%
TOYOTA C-HR60,8%
FORD MONDEO50,7%
KIA SPORTAGE50,7%
MAZDA 350,7%
MERCEDES-BENZ CLASA S50,7%
RENAULT KADJAR50,7%
RENAULT KOLEOS50,7%
SUZUKI SX450,7%
SUZUKI VITARA50,7%
TOYOTA RAV450,7%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS50,7%
HYUNDAI I3040,5%
MERCEDES-BENZ GLE40,5%
VOLKSWAGEN CC40,5%
VOLVO V4040,5%
AUDI A330,4%
BMW X130,4%
BMW X530,4%
DACIA JOGGER30,4%
FIAT PUNTO30,4%
FORD FIESTA30,4%
FORD PUMA30,4%
HONDA HR-V30,4%
MERCEDES-BENZ GLA30,4%
MERCEDES-BENZ SPRINTER30,4%
NISSAN QASHQAI+230,4%
OPEL ZAFIRA30,4%
PEUGEOT 50830,4%
RENAULT LAGUNA30,4%
SKODA KAMIQ30,4%
TOYOTA LAND CRUISER30,4%
VOLKSWAGEN JETTA30,4%
VOLKSWAGEN SHARAN30,4%
VOLVO XC9030,4%
ALFA ROMEO GIULIETTA20,3%
AUDI A820,3%
AUDI Q720,3%
AUDI Q820,3%
BMW SERIA 720,3%
CITROEN C420,3%
DACIA DOKKER20,3%
FORD TRANSIT20,3%
HONDA CR-V20,3%
HYUNDAI IX3520,3%
KIA SORENTO20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,3%
MINI COOPER20,3%
OPEL ANTARA20,3%
OPEL INSIGNIA20,3%
OPEL MERIVA20,3%
OPEL VIVARO20,3%
RENAULT CAPTUR20,3%
SEAT ALTEA20,3%
SEAT IBIZA20,3%
SKODA KODIAQ20,3%
TESLA MODEL 320,3%
TOYOTA COROLLA20,3%
VOLKSWAGEN CADDY20,3%
VOLKSWAGEN TAIGO20,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,3%
VOLVO XC4020,3%
ALFA ROMEO 14710,1%
ALFA ROMEO 15910,1%
AUDI Q210,1%
AUDI Q310,1%
BENTLEY CONTINENTAL10,1%
BMW X SERIES10,1%
BMW X210,1%
CITROEN BERLINGO10,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN C510,1%
DACIA LODGY10,1%
DODGE CALIBER10,1%
FIAT FREEMONT10,1%
FORD C-MAX10,1%
FORD GRAND C-MAX10,1%
HONDA CIVIC10,1%
HYUNDAI ATOS10,1%
HYUNDAI I4010,1%
HYUNDAI KONA10,1%
HYUNDAI SANTA FE10,1%
JAGUAR F-PACE10,1%
JEEP PATRIOT10,1%
KIA CEED10,1%
KIA SOUL10,1%
KIA XCEED10,1%
LEXUS RX10,1%
MAZDA 510,1%
MAZDA 610,1%
MAZDA CX-510,1%
MERCEDES-BENZ CLA10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,1%
MERCEDES-BENZ EQS10,1%
MERCEDES-BENZ SL10,1%
MERCEDES-BENZ VITO10,1%
MITSUBISHI OUTLANDER10,1%
MITSUBISHI SPACE STAR10,1%
NISSAN MURANO10,1%
NISSAN X-TRAIL10,1%
OPEL GRANDLAND10,1%
OPEL ZAFIRA TOURER10,1%
PEUGEOT 200810,1%
PEUGEOT 20810,1%
PEUGEOT 300810,1%
PEUGEOT 30710,1%
PEUGEOT 30810,1%
PEUGEOT 40710,1%
PEUGEOT 500810,1%
PORSCHE CAYENNE10,1%
PORSCHE PANAMERA10,1%
RENAULT ARKANA10,1%
RENAULT AUSTRAL10,1%
RENAULT FLUENCE10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV22630,0%
Compacte (C)17923,7%
Medii (D)15120,0%
Mici (B)678,9%
Monovolume (MPV)587,7%
Mari și de lux (E)537,0%
Mini (A)111,5%
Utilitare60,8%
Sport20,3%
Neclasificate10,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare62983,4%
Noi12516,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină47262,6%
Benzină17222,8%
Hibrid7810,3%
Electric162,1%
GPL162,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică66187,7%
Companie9312,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break34946,3%
Berlină13818,3%
Berlină cu hayon13718,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)12216,2%
Cupeu60,8%
Cabriolet20,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW11515,3%
75-109 kW33244,0%
110-149 kW22529,8%
150-219 kW526,9%
220 kW și peste141,9%
Necompletat162,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc415,4%
1000-1399 cmc8210,9%
1400-1599 cmc17923,7%
1600-1999 cmc34846,2%
2000-2999 cmc8511,3%
3000 cmc și peste30,4%
Necompletat162,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN33722,8%
DACIA1439,7%
BMW1419,6%
AUDI1308,8%
OPEL1026,9%
FORD976,6%
MERCEDES-BENZ886,0%
SKODA755,1%
RENAULT704,7%
PEUGEOT362,4%
Toate (38)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA322,2%
HYUNDAI271,8%
SEAT261,8%
FIAT201,4%
NISSAN181,2%
MAZDA161,1%
KIA151,0%
VOLVO140,9%
CITROEN130,9%
SMART100,7%
SUZUKI90,6%
HONDA80,5%
CHEVROLET70,5%
LAND ROVER70,5%
MITSUBISHI60,4%
PORSCHE60,4%
MINI50,3%
SSANGYONG30,2%
ALFA ROMEO20,1%
JAGUAR20,1%
LEXUS20,1%
ROVER20,1%
DAEWOO10,1%
JEEP10,1%
SAAB10,1%
STEMA10,1%
TESLA10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare29972,2%
Export11327,3%
Înmatriculat pentru export20,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA7317,6%
VOLKSWAGEN6615,9%
OPEL6014,5%
FORD338,0%
RENAULT276,5%
AUDI184,3%
MERCEDES-BENZ184,3%
BMW143,4%
DAEWOO133,1%
PEUGEOT133,1%
Toate (29)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT112,7%
SKODA112,7%
TOYOTA102,4%
CITROEN81,9%
SEAT71,7%
ALFA ROMEO51,2%
VOLVO51,2%
CHEVROLET30,7%
HONDA30,7%
HYUNDAI30,7%
MAZDA30,7%
NISSAN20,5%
ROVER20,5%
JAGUAR10,2%
KIA10,2%
LAND ROVER10,2%
LEXUS10,2%
MITSUBISHI10,2%
SMART10,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.