Înmatriculări în județul Argeș, octombrie 2023

Noi312+65,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare924+6,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.388

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri310

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 322 noinov 24: 974 rulate, prima înmatricularedec 24: 332 noidec 24: 1.029 rulate, prima înmatriculareian 25: 387 noiian 25: 1.063 rulate, prima înmatricularefeb 25: 503 noifeb 25: 1.195 rulate, prima înmatricularemar 25: 391 noimar 25: 1.234 rulate, prima înmatriculareapr 25: 382 noiapr 25: 1.273 rulate, prima înmatricularemai 25: 384 noimai 25: 1.260 rulate, prima înmatriculareiun 25: 400 noiiun 25: 1.276 rulate, prima înmatriculareiul 25: 606 noiiul 25: 1.390 rulate, prima înmatriculareaug 25: 495 noiaug 25: 993 rulate, prima înmatricularesep 25: 378 noisep 25: 1.235 rulate, prima înmatriculareoct 25: 329 noioct 25: 1.407 rulate, prima înmatricularenov 25: 562 noinov 25: 1.164 rulate, prima înmatricularedec 25: 547 noidec 25: 1.115 rulate, prima înmatriculareian 26: 244 noiian 26: 997 rulate, prima înmatricularefeb 26: 238 noifeb 26: 1.121 rulate, prima înmatricularemar 26: 249 noimar 26: 1.183 rulate, prima înmatriculareapr 26: 219 noiapr 26: 1.119 rulate, prima înmatricularemai 26: 326 noimai 26: 1.003 rulate, prima înmatriculareiun 26: 410 noiiun 26: 1.034 rulate, prima înmatriculareiul 26: 405 noiiul 26: 1.039 rulate, prima înmatriculareaug 26: 185 noiaug 26: 985 rulate, prima înmatricularesep 26: 278 noisep 26: 1.027 rulate, prima înmatriculareoct 26: 280 noioct 26: 1.011 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24322974
dec 243321.029
ian 253871.063
feb 255031.195
mar 253911.234
apr 253821.273
mai 253841.260
iun 254001.276
iul 256061.390
aug 25495993
sep 253781.235
oct 253291.407
nov 255621.164
dec 255471.115
ian 26244997
feb 262381.121
mar 262491.183
apr 262191.119
mai 263261.003
iun 264101.034
iul 264051.039
aug 26185985
sep 262781.027
oct 262801.011

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400< 1999: 7 rulate, prima înmatriculare1999: 3 rulate, prima înmatriculare2000: 4 rulate, prima înmatriculare2001: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 11 rulate, prima înmatriculare2004: 23 rulate, prima înmatriculare2005: 29 rulate, prima înmatriculare2006: 30 rulate, prima înmatriculare2007: 41 rulate, prima înmatriculare2008: 56 rulate, prima înmatriculare2009: 46 rulate, prima înmatriculare2010: 53 rulate, prima înmatriculare2011: 89 rulate, prima înmatriculare2012: 96 rulate, prima înmatriculare2013: 73 rulate, prima înmatriculare2014: 58 rulate, prima înmatriculare2015: 61 rulate, prima înmatriculare2016: 50 rulate, prima înmatriculare2017: 53 rulate, prima înmatriculare2018: 45 rulate, prima înmatriculare2019: 48 rulate, prima înmatriculare2020: 21 rulate, prima înmatriculare2021: 9 rulate, prima înmatriculare2022: 2 noi2022: 4 rulate, prima înmatriculare2023: 310 noi2023: 4 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199907
199903
200004
200105
200205
2003011
2004023
2005029
2006030
2007041
2008056
2009046
2010053
2011089
2012096
2013073
2014058
2015061
2016050
2017053
2018045
2019048
2020021
202109
202224
20233104

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA31825,7%
RENAULT18414,9%
VOLKSWAGEN14211,5%
BMW12310,0%
AUDI705,7%
SKODA655,3%
MERCEDES-BENZ483,9%
FORD393,2%
OPEL302,4%
NISSAN262,1%
Toate (34)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT252,0%
HYUNDAI241,9%
SEAT221,8%
TOYOTA181,5%
SUZUKI171,4%
VOLVO141,1%
CITROEN90,7%
KIA80,6%
MAZDA70,6%
TESLA70,6%
FIAT50,4%
MITSUBISHI50,4%
SSANGYONG50,4%
JAGUAR40,3%
LAND ROVER40,3%
ALFA ROMEO30,2%
CHEVROLET30,2%
MINI30,2%
SMART30,2%
DAIHATSU10,1%
DS10,1%
LEXUS10,1%
PORSCHE10,1%
ROLLS-ROYCE10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER1018,2%
DACIA LOGAN998,0%
RENAULT MEGANE877,0%
DACIA SANDERO746,0%
VOLKSWAGEN GOLF473,8%
BMW SERIA 3433,5%
VOLKSWAGEN PASSAT342,8%
AUDI A4282,3%
BMW SERIA 5282,3%
SKODA OCTAVIA262,1%
Toate (206)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SKODA FABIA241,9%
RENAULT CLIO191,5%
DACIA SPRING181,5%
DACIA JOGGER171,4%
NISSAN QASHQAI151,2%
FORD FOCUS141,1%
BMW X3131,1%
AUDI A6121,0%
HYUNDAI TUCSON121,0%
RENAULT TALISMAN121,0%
BMW SERIA 1110,9%
RENAULT CAPTUR110,9%
RENAULT KADJAR110,9%
VOLKSWAGEN TIGUAN110,9%
AUDI A5100,8%
OPEL ASTRA100,8%
RENAULT SCENIC100,8%
MERCEDES-BENZ CLASA C90,7%
SEAT IBIZA90,7%
VOLKSWAGEN CC90,7%
BMW X580,6%
SKODA SUPERB80,6%
VOLKSWAGEN POLO80,6%
MERCEDES-BENZ CLASA A70,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E70,6%
OPEL CORSA70,6%
SEAT LEON70,6%
VOLVO XC6070,6%
AUDI A360,5%
KIA SPORTAGE60,5%
RENAULT ARKANA60,5%
RENAULT AUSTRAL60,5%
RENAULT KOLEOS60,5%
RENAULT LAGUNA60,5%
VOLKSWAGEN SHARAN60,5%
AUDI Q550,4%
BMW SERIA 450,4%
DACIA LODGY50,4%
FORD FIESTA50,4%
FORD PUMA50,4%
HYUNDAI I3050,4%
MERCEDES-BENZ VITO50,4%
NISSAN X-TRAIL50,4%
OPEL ZAFIRA50,4%
PEUGEOT 20750,4%
RENAULT ESPACE50,4%
SUZUKI SX450,4%
TOYOTA C-HR50,4%
BMW X140,3%
BMW X440,3%
DACIA DOKKER40,3%
FORD MONDEO40,3%
OPEL MERIVA40,3%
PEUGEOT 30840,3%
PEUGEOT 50840,3%
TESLA MODEL 340,3%
AUDI Q330,2%
BMW SERIA 730,2%
FORD C-MAX30,2%
FORD TRANSIT30,2%
MAZDA CX-530,2%
MERCEDES-BENZ GLA30,2%
MERCEDES-BENZ GLC30,2%
MITSUBISHI OUTLANDER30,2%
NISSAN JUKE30,2%
PEUGEOT 500830,2%
SKODA KODIAQ30,2%
SSANGYONG KORANDO30,2%
TOYOTA COROLLA30,2%
TOYOTA YARIS CROSS30,2%
VOLKSWAGEN T-ROC30,2%
VOLKSWAGEN TOURAN30,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,2%
AUDI Q820,2%
CITROEN C420,2%
FIAT PUNTO20,2%
FORD KUGA20,2%
HYUNDAI IX2020,2%
HYUNDAI KONA20,2%
JAGUAR F-PACE20,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT20,2%
LAND ROVER FREELANDER20,2%
MAZDA 320,2%
MERCEDES-BENZ CLA20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MERCEDES-BENZ GLK20,2%
MINI COOPER20,2%
PEUGEOT 20820,2%
PEUGEOT 300820,2%
PEUGEOT 30720,2%
RENAULT KANGOO20,2%
SEAT ALTEA20,2%
SEAT TOLEDO20,2%
SKODA RAPID20,2%
SMART FORFOUR20,2%
SUZUKI GRAND VITARA20,2%
SUZUKI IGNIS20,2%
SUZUKI SWACE20,2%
SUZUKI SWIFT20,2%
SUZUKI VITARA20,2%
TESLA MODEL Y20,2%
TOYOTA AVENSIS20,2%
TOYOTA RAV420,2%
VOLKSWAGEN ARTEON20,2%
VOLKSWAGEN CADDY20,2%
VOLKSWAGEN CARAVELLE20,2%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,2%
VOLKSWAGEN TAIGO20,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,2%
VOLVO S9020,2%
VOLVO V4020,2%
VOLVO XC9020,2%
ALFA ROMEO 14710,1%
ALFA ROMEO 15910,1%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
AUDI A710,1%
AUDI A810,1%
AUDI Q710,1%
AUDI TT10,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW SERIA 610,1%
BMW X610,1%
BMW X710,1%
CHEVROLET AVEO10,1%
CHEVROLET CORVETTE10,1%
CHEVROLET MATIZ10,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN C510,1%
CITROEN C810,1%
CITROEN DS510,1%
CITROEN GRAND C4 PICASSO10,1%
CITROEN SAXO10,1%
CITROEN XSARA10,1%
DAIHATSU SIRION10,1%
DS DS710,1%
FIAT 500L10,1%
FIAT DOBLO10,1%
FIAT FREEMONT10,1%
FORD GALAXY10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV32926,6%
Mici (B)27121,9%
Compacte (C)26121,1%
Medii (D)17714,3%
Monovolume (MPV)977,8%
Mari și de lux (E)614,9%
Mini (A)272,2%
Sport60,5%
Utilitare40,3%
Neclasificate30,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare92474,8%
Noi31225,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină69456,1%
Benzină29523,9%
GPL1219,8%
Hibrid967,8%
Electric302,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.00481,2%
Companie23218,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break55645,0%
Berlină cu hayon27422,2%
Berlină22718,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)15012,1%
Cupeu191,5%
Cabriolet100,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW37530,3%
75-109 kW48639,3%
110-149 kW29123,5%
150-219 kW393,2%
220 kW și peste161,3%
Necompletat292,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc19715,9%
1000-1399 cmc13110,6%
1400-1599 cmc41033,2%
1600-1999 cmc38631,2%
2000-2999 cmc796,4%
3000 cmc și peste30,2%
Necompletat302,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA48220,2%
VOLKSWAGEN36115,1%
BMW25310,6%
RENAULT1938,1%
OPEL1767,4%
SKODA1556,5%
AUDI1355,7%
FORD1124,7%
MERCEDES-BENZ933,9%
PEUGEOT482,0%
Toate (44)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT361,5%
TOYOTA361,5%
LAND ROVER301,3%
NISSAN301,3%
HYUNDAI281,2%
SUZUKI281,2%
CITROEN251,0%
DAEWOO170,7%
KIA170,7%
FIAT160,7%
HONDA160,7%
MAZDA150,6%
CHEVROLET130,5%
SMART120,5%
VOLVO90,4%
MITSUBISHI80,3%
ALFA ROMEO70,3%
MINI60,3%
SUBARU50,2%
PORSCHE40,2%
JEEP30,1%
DAIHATSU20,1%
JAGUAR20,1%
LADA20,1%
LANCIA20,1%
LEXUS20,1%
SAAB20,1%
ARO10,0%
CUPRA10,0%
DODGE10,0%
MCC10,0%
TESLA10,0%
TRABANT10,0%
VAUXHALL10,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare18559,7%
Export12440,0%
Înmatriculat pentru export10,3%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA9731,3%
VOLKSWAGEN3511,3%
OPEL3411,0%
RENAULT247,7%
PEUGEOT185,8%
SKODA175,5%
DAEWOO154,8%
FORD154,8%
BMW123,9%
AUDI82,6%
Toate (25)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ82,6%
CITROEN72,3%
CHEVROLET31,0%
TOYOTA31,0%
ARO20,6%
FIAT20,6%
SEAT20,6%
CHRYSLER10,3%
HONDA10,3%
INFINITI10,3%
KIA10,3%
MITSUBISHI10,3%
SMART10,3%
TESLA10,3%
VOLVO10,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.