Înmatriculări în județul Suceava, octombrie 2023

Noi1050,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.121+0,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.796

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri363

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 123 noinov 24: 1.080 rulate, prima înmatricularedec 24: 94 noidec 24: 1.051 rulate, prima înmatriculareian 25: 107 noiian 25: 1.165 rulate, prima înmatricularefeb 25: 164 noifeb 25: 1.181 rulate, prima înmatricularemar 25: 79 noimar 25: 1.148 rulate, prima înmatriculareapr 25: 117 noiapr 25: 1.351 rulate, prima înmatricularemai 25: 139 noimai 25: 1.290 rulate, prima înmatriculareiun 25: 104 noiiun 25: 1.242 rulate, prima înmatriculareiul 25: 170 noiiul 25: 1.475 rulate, prima înmatriculareaug 25: 157 noiaug 25: 1.276 rulate, prima înmatricularesep 25: 136 noisep 25: 1.407 rulate, prima înmatriculareoct 25: 154 noioct 25: 1.368 rulate, prima înmatricularenov 25: 180 noinov 25: 1.337 rulate, prima înmatricularedec 25: 207 noidec 25: 1.152 rulate, prima înmatriculareian 26: 81 noiian 26: 1.114 rulate, prima înmatricularefeb 26: 97 noifeb 26: 1.252 rulate, prima înmatricularemar 26: 88 noimar 26: 1.388 rulate, prima înmatriculareapr 26: 102 noiapr 26: 1.267 rulate, prima înmatricularemai 26: 126 noimai 26: 1.119 rulate, prima înmatriculareiun 26: 133 noiiun 26: 1.134 rulate, prima înmatriculareiul 26: 102 noiiul 26: 1.168 rulate, prima înmatriculareaug 26: 98 noiaug 26: 996 rulate, prima înmatricularesep 26: 99 noisep 26: 1.172 rulate, prima înmatriculareoct 26: 171 noioct 26: 1.127 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241231.080
dec 24941.051
ian 251071.165
feb 251641.181
mar 25791.148
apr 251171.351
mai 251391.290
iun 251041.242
iul 251701.475
aug 251571.276
sep 251361.407
oct 251541.368
nov 251801.337
dec 252071.152
ian 26811.114
feb 26971.252
mar 26881.388
apr 261021.267
mai 261261.119
iun 261331.134
iul 261021.168
aug 2698996
sep 26991.172
oct 261711.127

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 1999: 13 rulate, prima înmatriculare1999: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 13 rulate, prima înmatriculare2001: 12 rulate, prima înmatriculare2002: 25 rulate, prima înmatriculare2003: 29 rulate, prima înmatriculare2004: 39 rulate, prima înmatriculare2005: 48 rulate, prima înmatriculare2006: 70 rulate, prima înmatriculare2007: 71 rulate, prima înmatriculare2008: 93 rulate, prima înmatriculare2009: 78 rulate, prima înmatriculare2010: 89 rulate, prima înmatriculare2011: 108 rulate, prima înmatriculare2012: 88 rulate, prima înmatriculare2013: 64 rulate, prima înmatriculare2014: 50 rulate, prima înmatriculare2015: 39 rulate, prima înmatriculare2016: 33 rulate, prima înmatriculare2017: 40 rulate, prima înmatriculare2018: 35 rulate, prima înmatriculare2019: 40 rulate, prima înmatriculare2020: 19 rulate, prima înmatriculare2021: 14 rulate, prima înmatriculare2022: 4 noi2022: 7 rulate, prima înmatriculare2023: 101 noi2023: 2 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 1999013
199902
2000013
2001012
2002025
2003029
2004039
2005048
2006070
2007071
2008093
2009078
2010089
20110108
2012088
2013064
2014050
2015039
2016033
2017040
2018035
2019040
2020019
2021014
202247
20231012

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN33527,3%
AUDI18214,8%
BMW836,8%
DACIA635,1%
MERCEDES-BENZ625,1%
FORD615,0%
SKODA504,1%
RENAULT453,7%
VOLVO453,7%
OPEL433,5%
Toate (37)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN332,7%
SEAT332,7%
TOYOTA262,1%
PEUGEOT221,8%
SUZUKI211,7%
HYUNDAI171,4%
LAND ROVER151,2%
MITSUBISHI131,1%
MAZDA121,0%
CITROEN90,7%
KIA80,7%
FIAT70,6%
TESLA60,5%
CHEVROLET50,4%
HONDA50,4%
MINI50,4%
PORSCHE40,3%
JEEP30,2%
ALFA ROMEO20,2%
DODGE20,2%
SAAB20,2%
SUBARU20,2%
CAMI10,1%
CHRYSLER10,1%
JAGUAR10,1%
LEXUS10,1%
SSANGYONG10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4897,3%
VOLKSWAGEN GOLF746,1%
VOLKSWAGEN PASSAT746,1%
VOLKSWAGEN TOURAN423,4%
VOLKSWAGEN TIGUAN383,1%
AUDI A6362,9%
VOLKSWAGEN POLO252,0%
DACIA DUSTER242,0%
BMW SERIA 3231,9%
BMW SERIA 5221,8%
Toate (224)
Modele: valoare, vehicule, cotă
FORD FOCUS221,8%
NISSAN QASHQAI221,8%
VOLVO XC60221,8%
SKODA OCTAVIA211,7%
AUDI Q5201,6%
AUDI A3181,5%
SEAT IBIZA171,4%
VOLKSWAGEN CADDY171,4%
OPEL ASTRA161,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG161,3%
MERCEDES-BENZ CLASA E151,2%
SKODA FABIA151,2%
DACIA SPRING141,1%
BMW X3121,0%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS121,0%
DACIA SANDERO100,8%
FORD FIESTA100,8%
RENAULT MEGANE100,8%
RENAULT SCENIC100,8%
BMW X190,7%
DACIA LOGAN90,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C90,7%
OPEL CORSA90,7%
FORD KUGA80,7%
MERCEDES-BENZ CLASA A80,7%
VOLVO XC9080,7%
BMW SERIA 170,6%
SUZUKI GRAND VITARA70,6%
VOLKSWAGEN JETTA70,6%
VOLKSWAGEN SHARAN70,6%
AUDI A560,5%
KIA SPORTAGE60,5%
MERCEDES-BENZ GLC60,5%
SEAT LEON60,5%
SKODA SUPERB60,5%
SUZUKI SX460,5%
AUDI Q350,4%
DACIA JOGGER50,4%
FORD C-MAX50,4%
MITSUBISHI ASX50,4%
NISSAN X-TRAIL50,4%
RENAULT CLIO50,4%
TOYOTA COROLLA50,4%
TOYOTA RAV450,4%
TOYOTA YARIS CROSS50,4%
VOLVO V4050,4%
AUDI A840,3%
FORD MONDEO40,3%
HYUNDAI SANTA FE40,3%
HYUNDAI TUCSON40,3%
LAND ROVER FREELANDER40,3%
MAZDA 340,3%
MINI COOPER40,3%
MITSUBISHI OUTLANDER40,3%
NISSAN JUKE40,3%
OPEL ZAFIRA40,3%
PEUGEOT 20640,3%
PEUGEOT 50840,3%
RENAULT KOLEOS40,3%
SEAT ALHAMBRA40,3%
SEAT ALTEA40,3%
SKODA KAROQ40,3%
TESLA MODEL Y40,3%
TOYOTA C-HR40,3%
VOLVO S6040,3%
CITROEN BERLINGO30,2%
FORD GALAXY30,2%
FORD S-MAX30,2%
HYUNDAI IX3530,2%
LAND ROVER RANGE ROVER30,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE30,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S30,2%
MERCEDES-BENZ GLK30,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER30,2%
MERCEDES-BENZ VITO30,2%
MITSUBISHI SPACE STAR30,2%
OPEL MERIVA30,2%
OPEL VECTRA30,2%
PEUGEOT 40730,2%
PORSCHE CAYENNE30,2%
RENAULT ESPACE30,2%
SUZUKI VITARA30,2%
VOLKSWAGEN BORA30,2%
VOLKSWAGEN CC30,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,2%
BMW SERIA 220,2%
BMW SERIA 720,2%
BMW X520,2%
BMW X620,2%
CHEVROLET CAPTIVA20,2%
FIAT 50020,2%
FIAT PANDA20,2%
HONDA HR-V20,2%
HYUNDAI I3020,2%
LAND ROVER RANGE ROVER VELAR20,2%
MAZDA CX-520,2%
MAZDA CX-720,2%
MERCEDES-BENZ GLE20,2%
OPEL INSIGNIA20,2%
OPEL MOKKA20,2%
PEUGEOT 200820,2%
PEUGEOT 500820,2%
PEUGEOT PARTNER20,2%
RENAULT AUSTRAL20,2%
RENAULT CAPTUR20,2%
RENAULT MASTER20,2%
RENAULT TRAFIC20,2%
SAAB 9-320,2%
SEAT TOLEDO20,2%
SKODA ROOMSTER20,2%
SUZUKI JIMNY20,2%
SUZUKI SWIFT20,2%
TOYOTA LAND CRUISER20,2%
TOYOTA PREVIA20,2%
VOLKSWAGEN EOS20,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN20,2%
VOLKSWAGEN T-CROSS20,2%
VOLKSWAGEN T-ROC20,2%
VOLVO V6020,2%
ALFA ROMEO 15610,1%
ALFA ROMEO 15910,1%
AUDI A110,1%
AUDI Q210,1%
AUDI Q410,1%
AUDI Q710,1%
BMW SERIA 410,1%
BMW X410,1%
CAMI GRAND VITARA10,1%
CHEVROLET CRUZE10,1%
CHEVROLET KALOS10,1%
CHRYSLER 300C10,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN C3 PLURIEL10,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN C510,1%
CITROEN C5 AIRCROSS10,1%
CITROEN XSARA PICASSO10,1%
DACIA LODGY10,1%
DODGE AVENGER10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV35228,7%
Medii (D)23619,2%
Compacte (C)23118,8%
Monovolume (MPV)15512,6%
Mici (B)12310,0%
Mari și de lux (E)867,0%
Mini (A)242,0%
Utilitare70,6%
Neclasificate60,5%
Sport60,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.12191,4%
Noi1058,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină94276,8%
Benzină18314,9%
Hibrid645,2%
Electric252,0%
GPL121,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.07887,9%
Companie14812,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break64752,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)20016,3%
Berlină cu hayon19616,0%
Berlină15913,0%
Cabriolet161,3%
Cupeu80,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW20716,9%
75-109 kW58747,9%
110-149 kW32326,3%
150-219 kW715,8%
220 kW și peste131,1%
Necompletat252,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc262,1%
1000-1399 cmc1159,4%
1400-1599 cmc23319,0%
1600-1999 cmc67755,2%
2000-2999 cmc14611,9%
3000 cmc și peste40,3%
Necompletat252,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN55631,0%
AUDI21612,0%
BMW1588,8%
MERCEDES-BENZ1116,2%
FORD1035,7%
SKODA905,0%
DACIA784,3%
OPEL703,9%
RENAULT462,6%
TOYOTA442,4%
Toate (43)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT362,0%
HYUNDAI341,9%
VOLVO291,6%
PEUGEOT251,4%
FIAT221,2%
SUZUKI211,2%
LAND ROVER201,1%
CITROEN191,1%
NISSAN181,0%
CHEVROLET150,8%
MAZDA130,7%
KIA90,5%
MITSUBISHI90,5%
HONDA80,4%
SMART80,4%
ALFA ROMEO50,3%
MINI50,3%
LEXUS40,2%
PORSCHE40,2%
SUBARU40,2%
JEEP30,2%
JAGUAR20,1%
ARO10,1%
DAEWOO10,1%
DAIHATSU10,1%
DODGE10,1%
IVECO10,1%
MCC10,1%
ROVER10,1%
STEYR PUCH10,1%
TESLA10,1%
TRABANT10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare29481,0%
Export6818,7%
Înmatriculat pentru export10,3%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN10027,5%
DACIA5013,8%
OPEL3710,2%
AUDI277,4%
FORD256,9%
BMW205,5%
RENAULT164,4%
FIAT143,9%
SKODA133,6%
MERCEDES-BENZ113,0%
Toate (28)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT92,5%
PEUGEOT61,7%
TOYOTA51,4%
VOLVO51,4%
CHEVROLET41,1%
DAEWOO30,8%
HYUNDAI30,8%
LAND ROVER30,8%
ALFA ROMEO20,6%
MITSUBISHI20,6%
CITROEN10,3%
DAIHATSU10,3%
HONDA10,3%
LANCIA10,3%
NISSAN10,3%
ROVER10,3%
SMART10,3%
VAUXHALL10,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.