Înmatriculări în județul Vaslui, octombrie 2023

Noi48+26,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare392+12,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări910

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri120

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600nov 24: 37 noinov 24: 363 rulate, prima înmatricularedec 24: 69 noidec 24: 372 rulate, prima înmatriculareian 25: 64 noiian 25: 417 rulate, prima înmatricularefeb 25: 43 noifeb 25: 456 rulate, prima înmatricularemar 25: 48 noimar 25: 459 rulate, prima înmatriculareapr 25: 36 noiapr 25: 408 rulate, prima înmatricularemai 25: 34 noimai 25: 434 rulate, prima înmatriculareiun 25: 47 noiiun 25: 374 rulate, prima înmatriculareiul 25: 58 noiiul 25: 462 rulate, prima înmatriculareaug 25: 57 noiaug 25: 444 rulate, prima înmatricularesep 25: 52 noisep 25: 415 rulate, prima înmatriculareoct 25: 48 noioct 25: 489 rulate, prima înmatricularenov 25: 63 noinov 25: 440 rulate, prima înmatricularedec 25: 88 noidec 25: 404 rulate, prima înmatriculareian 26: 22 noiian 26: 353 rulate, prima înmatricularefeb 26: 25 noifeb 26: 400 rulate, prima înmatricularemar 26: 30 noimar 26: 396 rulate, prima înmatriculareapr 26: 31 noiapr 26: 357 rulate, prima înmatricularemai 26: 30 noimai 26: 316 rulate, prima înmatriculareiun 26: 69 noiiun 26: 360 rulate, prima înmatriculareiul 26: 33 noiiul 26: 384 rulate, prima înmatriculareaug 26: 31 noiaug 26: 364 rulate, prima înmatricularesep 26: 59 noisep 26: 394 rulate, prima înmatriculareoct 26: 49 noioct 26: 375 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2437363
dec 2469372
ian 2564417
feb 2543456
mar 2548459
apr 2536408
mai 2534434
iun 2547374
iul 2558462
aug 2557444
sep 2552415
oct 2548489
nov 2563440
dec 2588404
ian 2622353
feb 2625400
mar 2630396
apr 2631357
mai 2630316
iun 2669360
iul 2633384
aug 2631364
sep 2659394
oct 2649375

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 1999: 5 rulate, prima înmatriculare1999: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 4 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 7 rulate, prima înmatriculare2004: 16 rulate, prima înmatriculare2005: 26 rulate, prima înmatriculare2006: 25 rulate, prima înmatriculare2007: 28 rulate, prima înmatriculare2008: 29 rulate, prima înmatriculare2009: 42 rulate, prima înmatriculare2010: 24 rulate, prima înmatriculare2011: 34 rulate, prima înmatriculare2012: 21 rulate, prima înmatriculare2013: 22 rulate, prima înmatriculare2014: 20 rulate, prima înmatriculare2015: 25 rulate, prima înmatriculare2016: 19 rulate, prima înmatriculare2017: 6 rulate, prima înmatriculare2018: 14 rulate, prima înmatriculare2019: 8 rulate, prima înmatriculare2020: 1 noi2020: 3 rulate, prima înmatriculare2021: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 5 noi2022: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 42 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199905
199902
200003
200104
200205
200307
2004016
2005026
2006025
2007028
2008029
2009042
2010024
2011034
2012021
2013022
2014020
2015025
2016019
201706
2018014
201908
202013
202103
202251
2023420

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN10123,0%
AUDI398,9%
BMW378,4%
FORD306,8%
OPEL245,5%
RENAULT245,5%
DACIA235,2%
HYUNDAI194,3%
MERCEDES-BENZ194,3%
SEAT194,3%
Toate (30)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA194,3%
NISSAN173,9%
SUZUKI102,3%
PEUGEOT92,0%
VOLVO92,0%
TOYOTA81,8%
KIA71,6%
CITROEN61,4%
MAZDA40,9%
HONDA30,7%
ALFA ROMEO20,5%
FIAT20,5%
PORSCHE20,5%
BAIC10,2%
CUPRA10,2%
LAND ROVER10,2%
LITEX MOTORS AD10,2%
MITSUBISHI10,2%
SAAB10,2%
SSANGYONG10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT306,8%
VOLKSWAGEN GOLF296,6%
AUDI A4204,6%
FORD FOCUS184,1%
BMW SERIA 3143,2%
DACIA DUSTER112,5%
NISSAN QASHQAI112,5%
RENAULT MEGANE112,5%
VOLKSWAGEN TOURAN102,3%
OPEL ASTRA92,1%
Toate (138)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SKODA OCTAVIA92,1%
BMW SERIA 171,6%
AUDI Q561,4%
BMW SERIA 561,4%
SEAT IBIZA61,4%
SKODA FABIA61,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS61,4%
VOLKSWAGEN TIGUAN61,4%
AUDI A351,1%
BMW X351,1%
DACIA SANDERO51,1%
FORD MONDEO51,1%
HYUNDAI IX3551,1%
HYUNDAI TUCSON51,1%
KIA SPORTAGE51,1%
OPEL CORSA51,1%
SEAT LEON51,1%
FORD KUGA40,9%
HYUNDAI I3040,9%
MERCEDES-BENZ CLASA C40,9%
RENAULT SCENIC40,9%
SUZUKI VITARA40,9%
TOYOTA RAV440,9%
AUDI A630,7%
MAZDA CX-530,7%
MERCEDES-BENZ CLASA E30,7%
NISSAN QASHQAI+230,7%
OPEL ANTARA30,7%
SEAT ALHAMBRA30,7%
SUZUKI GRAND VITARA30,7%
VOLKSWAGEN CADDY30,7%
VOLKSWAGEN POLO30,7%
VOLVO V4030,7%
VOLVO XC6030,7%
AUDI A820,5%
BMW X520,5%
CITROEN C420,5%
CITROEN C520,5%
DACIA JOGGER20,5%
DACIA LOGAN20,5%
DACIA SPRING20,5%
FIAT PUNTO20,5%
HONDA CR-V20,5%
HYUNDAI SANTA FE20,5%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,5%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,5%
NISSAN X-TRAIL20,5%
OPEL INSIGNIA20,5%
OPEL MERIVA20,5%
PEUGEOT 50820,5%
RENAULT CAPTUR20,5%
RENAULT KOLEOS20,5%
RENAULT LAGUNA20,5%
SEAT ALTEA20,5%
SEAT ATECA20,5%
SKODA SUPERB20,5%
SUZUKI SX420,5%
TOYOTA C-HR20,5%
VOLKSWAGEN CC20,5%
VOLKSWAGEN JETTA20,5%
VOLKSWAGEN SHARAN20,5%
ALFA ROMEO 15910,2%
ALFA ROMEO GT10,2%
AUDI A510,2%
AUDI Q210,2%
AUDI Q310,2%
BAIC X5510,2%
BMW IX10,2%
BMW X710,2%
BMW XDRIVE20D10,2%
CITROEN C-CROSSER10,2%
CITROEN NEMO10,2%
CUPRA FORMENTOR10,2%
DACIA LODGY10,2%
FORD ECOSPORT10,2%
FORD FIESTA10,2%
FORD FUSION10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HYUNDAI ATOS10,2%
HYUNDAI I2010,2%
HYUNDAI I4010,2%
KIA RIO10,2%
KIA XCEED10,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,2%
LITEX MOTORS AD HAVAL H610,2%
MAZDA CX-310,2%
MERCEDES-BENZ CLA10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,2%
MERCEDES-BENZ CLK10,2%
MERCEDES-BENZ GLC10,2%
MERCEDES-BENZ GLE10,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,2%
MERCEDES-BENZ VIANO10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MITSUBISHI LANCER10,2%
NISSAN MICRA10,2%
OPEL CROSSLAND10,2%
OPEL GRANDLAND10,2%
OPEL ZAFIRA10,2%
PEUGEOT 200810,2%
PEUGEOT 300810,2%
PEUGEOT 30610,2%
PEUGEOT 30710,2%
PEUGEOT 30810,2%
PEUGEOT 40710,2%
PEUGEOT PARTNER10,2%
PORSCHE MACAN10,2%
RENAULT CLIO10,2%
RENAULT TALISMAN10,2%
RENAULT TRAFIC10,2%
SAAB 9-310,2%
SEAT CORDOBA10,2%
SKODA CITIGO10,2%
SKODA KODIAQ10,2%
SSANGYONG TIVOLI GRAND10,2%
SUZUKI ACROSS10,2%
TOYOTA COROLLA10,2%
TOYOTA PREVIA10,2%
VOLKSWAGEN BEETLE10,2%
VOLKSWAGEN CARAVELLE10,2%
VOLKSWAGEN EOS10,2%
VOLKSWAGEN GOLF VARIANT10,2%
VOLKSWAGEN NEW BEETLE10,2%
VOLKSWAGEN T-ROC10,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG10,2%
VOLVO S6010,2%
VOLVO V5010,2%
VOLVO XC9010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV12227,7%
Compacte (C)11726,6%
Medii (D)8820,0%
Monovolume (MPV)4610,5%
Mici (B)368,2%
Mari și de lux (E)163,6%
Neclasificate51,1%
Sport51,1%
Mini (A)40,9%
Utilitare10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare39289,1%
Noi4810,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină31471,4%
Benzină9421,4%
Hibrid225,0%
GPL61,4%
Electric40,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică40592,0%
Companie358,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break20245,9%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)9421,4%
Berlină6915,7%
Berlină cu hayon6815,5%
Cabriolet51,1%
Cupeu20,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW7517,0%
75-109 kW22551,1%
110-149 kW11927,0%
150-219 kW163,6%
220 kW și peste10,2%
Necompletat40,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc133,0%
1000-1399 cmc5913,4%
1400-1599 cmc10323,4%
1600-1999 cmc22150,2%
2000-2999 cmc388,6%
3000 cmc și peste20,5%
Necompletat40,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN23726,0%
AUDI9210,1%
BMW839,1%
OPEL727,9%
DACIA697,6%
FORD606,6%
SKODA505,5%
MERCEDES-BENZ424,6%
RENAULT313,4%
HYUNDAI212,3%
Toate (40)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT161,8%
KIA131,4%
TOYOTA121,3%
FIAT111,2%
MITSUBISHI111,2%
MAZDA101,1%
PEUGEOT91,0%
NISSAN80,9%
CITROEN70,8%
VOLVO70,8%
CHEVROLET60,7%
DAEWOO50,5%
LAND ROVER50,5%
SSANGYONG50,5%
SUZUKI50,5%
ALFA ROMEO30,3%
DODGE20,2%
JAGUAR20,2%
JEEP20,2%
MINI20,2%
PORSCHE20,2%
VAUXHALL20,2%
ARO10,1%
CHRYSLER10,1%
HONDA10,1%
INFINITI10,1%
LEXUS10,1%
MCC10,1%
ROVER10,1%
SUBARU10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare7865,0%
Export4235,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL1815,0%
DACIA1411,7%
VOLKSWAGEN1411,7%
FORD119,2%
MERCEDES-BENZ119,2%
BMW97,5%
SKODA97,5%
DAEWOO86,7%
FIAT43,3%
RENAULT43,3%
Toate (21)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
AUDI32,5%
HONDA21,7%
HYUNDAI21,7%
MAZDA21,7%
TOYOTA21,7%
VOLVO21,7%
CHRYSLER10,8%
PEUGEOT10,8%
PORSCHE10,8%
ROVER10,8%
SEAT10,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.