Noi 42 +10,5% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 150 +30,4% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 627 Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 114 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 400 nov 24: 43 noi nov 24: 187 rulate, prima înmatriculare dec 24: 44 noi dec 24: 207 rulate, prima înmatriculare ian 25: 44 noi ian 25: 161 rulate, prima înmatriculare feb 25: 66 noi feb 25: 196 rulate, prima înmatriculare mar 25: 31 noi mar 25: 190 rulate, prima înmatriculare apr 25: 39 noi apr 25: 277 rulate, prima înmatriculare mai 25: 27 noi mai 25: 201 rulate, prima înmatriculare iun 25: 36 noi iun 25: 188 rulate, prima înmatriculare iul 25: 75 noi iul 25: 229 rulate, prima înmatriculare aug 25: 83 noi aug 25: 191 rulate, prima înmatriculare sep 25: 68 noi sep 25: 191 rulate, prima înmatriculare oct 25: 56 noi oct 25: 267 rulate, prima înmatriculare nov 25: 48 noi nov 25: 200 rulate, prima înmatriculare dec 25: 104 noi dec 25: 186 rulate, prima înmatriculare ian 26: 33 noi ian 26: 166 rulate, prima înmatriculare feb 26: 26 noi feb 26: 208 rulate, prima înmatriculare mar 26: 19 noi mar 26: 157 rulate, prima înmatriculare apr 26: 41 noi apr 26: 196 rulate, prima înmatriculare mai 26: 32 noi mai 26: 179 rulate, prima înmatriculare iun 26: 50 noi iun 26: 155 rulate, prima înmatriculare iul 26: 31 noi iul 26: 173 rulate, prima înmatriculare aug 26: 26 noi aug 26: 116 rulate, prima înmatriculare sep 26: 52 noi sep 26: 214 rulate, prima înmatriculare oct 26: 75 noi oct 26: 174 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 43 187 dec 24 44 207 ian 25 44 161 feb 25 66 196 mar 25 31 190 apr 25 39 277 mai 25 27 201 iun 25 36 188 iul 25 75 229 aug 25 83 191 sep 25 68 191 oct 25 56 267 nov 25 48 200 dec 25 104 186 ian 26 33 166 feb 26 26 208 mar 26 19 157 apr 26 41 196 mai 26 32 179 iun 26 50 155 iul 26 31 173 aug 26 26 116 sep 26 52 214 oct 26 75 174
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 10 20 30 40 50 1999: 1 rulate, prima înmatriculare 2002: 1 rulate, prima înmatriculare 2003: 3 rulate, prima înmatriculare 2004: 3 rulate, prima înmatriculare 2005: 8 rulate, prima înmatriculare 2006: 9 rulate, prima înmatriculare 2007: 8 rulate, prima înmatriculare 2008: 10 rulate, prima înmatriculare 2009: 16 rulate, prima înmatriculare 2010: 9 rulate, prima înmatriculare 2011: 21 rulate, prima înmatriculare 2012: 10 rulate, prima înmatriculare 2013: 8 rulate, prima înmatriculare 2014: 6 rulate, prima înmatriculare 2015: 4 rulate, prima înmatriculare 2016: 6 rulate, prima înmatriculare 2017: 5 rulate, prima înmatriculare 2018: 7 rulate, prima înmatriculare 2019: 9 rulate, prima înmatriculare 2020: 2 rulate, prima înmatriculare 2022: 1 noi 2022: 4 rulate, prima înmatriculare 2023: 41 noi 1999 2001 2003 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021 2023
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare 1999 0 1 2000 0 0 2001 0 0 2002 0 1 2003 0 3 2004 0 3 2005 0 8 2006 0 9 2007 0 8 2008 0 10 2009 0 16 2010 0 9 2011 0 21 2012 0 10 2013 0 8 2014 0 6 2015 0 4 2016 0 6 2017 0 5 2018 0 7 2019 0 9 2020 0 2 2021 0 0 2022 1 4 2023 41 0
Mărci Mărci: valoare, vehicule, cotă VOLKSWAGEN 35 18,2% DACIA 27 14,1% BMW 23 12,0% AUDI 18 9,4% SKODA 17 8,9% RENAULT 11 5,7% FORD 7 3,6% MAZDA 7 3,6% OPEL 7 3,6% MERCEDES-BENZ 5 2,6%
Toate (27) Mărci: valoare, vehicule, cotă PEUGEOT 5 2,6% SEAT 4 2,1% NISSAN 3 1,6% SSANGYONG 3 1,6% SUZUKI 3 1,6% ALFA ROMEO 2 1,0% HYUNDAI 2 1,0% KIA 2 1,0% LAND ROVER 2 1,0% LEXUS 2 1,0% CITROEN 1 0,5% FIAT 1 0,5% HONDA 1 0,5% MITSUBISHI 1 0,5% TOYOTA 1 0,5% VAUXHALL 1 0,5% VOLVO 1 0,5%
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă VOLKSWAGEN GOLF 10 5,2% BMW SERIA 3 9 4,7% VOLKSWAGEN PASSAT 8 4,2% AUDI A4 7 3,7% DACIA SANDERO 7 3,7% RENAULT MEGANE 7 3,7% SKODA OCTAVIA 7 3,7% DACIA LOGAN 6 3,1% DACIA JOGGER 5 2,6% SKODA KAMIQ 5 2,6%
Toate (91) Modele: valoare, vehicule, cotă AUDI A6 4 2,1% DACIA DUSTER 4 2,1% BMW SERIA 5 3 1,6% BMW X5 3 1,6% DACIA SPRING 3 1,6% MAZDA CX-5 3 1,6% OPEL ASTRA 3 1,6% SEAT LEON 3 1,6% SSANGYONG KORANDO 3 1,6% VOLKSWAGEN POLO 3 1,6% VOLKSWAGEN TOURAN 3 1,6% BMW SERIA 1 2 1,0% BMW X3 2 1,0% DACIA LODGY 2 1,0% FORD FOCUS 2 1,0% FORD MONDEO 2 1,0% KIA SPORTAGE 2 1,0% MAZDA 6 2 1,0% MERCEDES-BENZ CLASA E 2 1,0% NISSAN QASHQAI 2 1,0% OPEL INSIGNIA 2 1,0% SKODA FABIA 2 1,0% SKODA SUPERB 2 1,0% SUZUKI VITARA 2 1,0% VOLKSWAGEN CC 2 1,0% VOLKSWAGEN TIGUAN 2 1,0% ALFA ROMEO 159 1 0,5% ALFA ROMEO STELVIO 1 0,5% AUDI A1 1 0,5% AUDI A3 1 0,5% AUDI A5 1 0,5% AUDI A8 1 0,5% AUDI Q3 1 0,5% AUDI Q8 1 0,5% BMW I4 1 0,5% BMW SERIA 7 1 0,5% BMW XDRIVE20D 1 0,5% BMW XM 1 0,5% CITROEN C5 1 0,5% FIAT PUNTO 1 0,5% FORD EDGE 1 0,5% FORD KUGA 1 0,5% FORD TRANSIT CUSTOM 1 0,5% HONDA ACCORD 1 0,5% HYUNDAI ELANTRA 1 0,5% HYUNDAI I20 1 0,5% LAND ROVER FREELANDER 1 0,5% LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE 1 0,5% LEXUS IS 1 0,5% LEXUS RX 1 0,5% MAZDA 3 1 0,5% MAZDA CX-3 1 0,5% MERCEDES-BENZ CLASA C 1 0,5% MERCEDES-BENZ CLS 1 0,5% MERCEDES-BENZ GLC 1 0,5% MITSUBISHI PAJERO PININ 1 0,5% NISSAN X-TRAIL 1 0,5% OPEL CORSA 1 0,5% OPEL VECTRA 1 0,5% PEUGEOT 206 1 0,5% PEUGEOT 308 1 0,5% PEUGEOT 407 1 0,5% PEUGEOT 5008 1 0,5% PEUGEOT 508 1 0,5% RENAULT ARKANA 1 0,5% RENAULT CLIO 1 0,5% RENAULT LAGUNA 1 0,5% RENAULT TALISMAN 1 0,5% SEAT ALTEA 1 0,5% SKODA ENYAQ 1 0,5% SUZUKI GRAND VITARA 1 0,5% TOYOTA RAV4 1 0,5% VAUXHALL ASTRA STATION WAGON 1 0,5% VOLKSWAGEN CADDY 1 0,5% VOLKSWAGEN CRAFTER 1 0,5% VOLKSWAGEN GOLF PLUS 1 0,5% VOLKSWAGEN JETTA 1 0,5% VOLKSWAGEN SHARAN 1 0,5% VOLKSWAGEN T-ROC 1 0,5% VOLKSWAGEN TOUAREG 1 0,5% VOLVO V40 1 0,5%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 48 25,0% Medii (D) 44 22,9% Compacte (C) 42 21,9% Mici (B) 24 12,5% Monovolume (MPV) 14 7,3% Mari și de lux (E) 12 6,2% Neclasificate 3 1,6% Mini (A) 3 1,6% Utilitare 2 1,0%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 150 78,1% Noi 42 21,9%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 105 54,7% Benzină 54 28,1% Hibrid 18 9,4% GPL 10 5,2% Electric 5 2,6%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 164 85,4% Companie 27 14,1% Persoană străină 1 0,5%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 87 45,3% Berlină 42 21,9% Berlină cu hayon 37 19,3% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 24 12,5% Cabriolet 2 1,0%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 36 18,8% 75-109 kW 89 46,4% 110-149 kW 45 23,4% 150-219 kW 15 7,8% 220 kW și peste 2 1,0% Necompletat 5 2,6%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 19 9,9% 1000-1399 cmc 21 10,9% 1400-1599 cmc 42 21,9% 1600-1999 cmc 84 43,8% 2000-2999 cmc 19 9,9% 3000 cmc și peste 2 1,0% Necompletat 5 2,6%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.