Înmatriculări în județul Maramureș, octombrie 2023

Noi117+7,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare797+4,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.258

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri256

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 100 noinov 24: 776 rulate, prima înmatricularedec 24: 95 noidec 24: 884 rulate, prima înmatriculareian 25: 142 noiian 25: 866 rulate, prima înmatricularefeb 25: 121 noifeb 25: 990 rulate, prima înmatricularemar 25: 89 noimar 25: 989 rulate, prima înmatriculareapr 25: 84 noiapr 25: 1.019 rulate, prima înmatricularemai 25: 74 noimai 25: 1.020 rulate, prima înmatriculareiun 25: 71 noiiun 25: 959 rulate, prima înmatriculareiul 25: 183 noiiul 25: 946 rulate, prima înmatriculareaug 25: 164 noiaug 25: 814 rulate, prima înmatricularesep 25: 120 noisep 25: 862 rulate, prima înmatriculareoct 25: 95 noioct 25: 981 rulate, prima înmatricularenov 25: 108 noinov 25: 892 rulate, prima înmatricularedec 25: 191 noidec 25: 803 rulate, prima înmatriculareian 26: 51 noiian 26: 799 rulate, prima înmatricularefeb 26: 73 noifeb 26: 905 rulate, prima înmatricularemar 26: 82 noimar 26: 878 rulate, prima înmatriculareapr 26: 91 noiapr 26: 746 rulate, prima înmatricularemai 26: 108 noimai 26: 759 rulate, prima înmatriculareiun 26: 147 noiiun 26: 700 rulate, prima înmatriculareiul 26: 84 noiiul 26: 818 rulate, prima înmatriculareaug 26: 75 noiaug 26: 735 rulate, prima înmatricularesep 26: 107 noisep 26: 795 rulate, prima înmatriculareoct 26: 131 noioct 26: 820 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24100776
dec 2495884
ian 25142866
feb 25121990
mar 2589989
apr 25841.019
mai 25741.020
iun 2571959
iul 25183946
aug 25164814
sep 25120862
oct 2595981
nov 25108892
dec 25191803
ian 2651799
feb 2673905
mar 2682878
apr 2691746
mai 26108759
iun 26147700
iul 2684818
aug 2675735
sep 26107795
oct 26131820

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 1999: 14 rulate, prima înmatriculare1999: 3 rulate, prima înmatriculare2000: 7 rulate, prima înmatriculare2001: 10 rulate, prima înmatriculare2002: 12 rulate, prima înmatriculare2003: 15 rulate, prima înmatriculare2004: 25 rulate, prima înmatriculare2005: 37 rulate, prima înmatriculare2006: 42 rulate, prima înmatriculare2007: 43 rulate, prima înmatriculare2008: 55 rulate, prima înmatriculare2009: 49 rulate, prima înmatriculare2010: 57 rulate, prima înmatriculare2011: 83 rulate, prima înmatriculare2012: 53 rulate, prima înmatriculare2013: 52 rulate, prima înmatriculare2014: 36 rulate, prima înmatriculare2015: 40 rulate, prima înmatriculare2016: 34 rulate, prima înmatriculare2017: 42 rulate, prima înmatriculare2018: 32 rulate, prima înmatriculare2019: 21 rulate, prima înmatriculare2020: 1 noi2020: 13 rulate, prima înmatriculare2021: 11 rulate, prima înmatriculare2022: 7 noi2022: 6 rulate, prima înmatriculare2023: 109 noi2023: 5 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 1999014
199903
200007
2001010
2002012
2003015
2004025
2005037
2006042
2007043
2008055
2009049
2010057
2011083
2012053
2013052
2014036
2015040
2016034
2017042
2018032
2019021
2020113
2021011
202276
20231095

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN13715,0%
AUDI10811,8%
DACIA869,4%
MERCEDES-BENZ636,9%
RENAULT636,9%
FORD606,6%
BMW485,3%
PEUGEOT404,4%
SKODA394,3%
NISSAN333,6%
Toate (38)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL323,5%
VOLVO293,2%
SEAT212,3%
MAZDA192,1%
TOYOTA192,1%
SUZUKI182,0%
HYUNDAI161,8%
CITROEN141,5%
KIA101,1%
MITSUBISHI101,1%
JEEP60,7%
HONDA50,5%
LAND ROVER50,5%
FIAT40,4%
LYNK&CO40,4%
SMART40,4%
ALFA ROMEO30,3%
MINI30,3%
SSANGYONG30,3%
TESLA30,3%
CHEVROLET20,2%
JAGUAR10,1%
LADA10,1%
LEXUS10,1%
LINCOLN10,1%
PORSCHE10,1%
SANTANA10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4566,1%
VOLKSWAGEN GOLF384,2%
VOLKSWAGEN PASSAT363,9%
DACIA DUSTER303,3%
DACIA SANDERO242,6%
FORD FOCUS222,4%
SKODA OCTAVIA202,2%
FORD FIESTA192,1%
NISSAN QASHQAI192,1%
DACIA LOGAN161,8%
Toate (235)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI Q5151,6%
RENAULT MEGANE151,6%
BMW SERIA 3141,5%
VOLVO XC60141,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C121,3%
MERCEDES-BENZ CLASA E121,3%
VOLKSWAGEN POLO121,3%
DACIA SPRING111,2%
RENAULT SCENIC111,2%
SKODA FABIA111,2%
VOLKSWAGEN TIGUAN101,1%
MERCEDES-BENZ CLASA A91,0%
PEUGEOT 30891,0%
AUDI A380,9%
SUZUKI VITARA80,9%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS80,9%
VOLKSWAGEN TOURAN80,9%
AUDI A670,8%
AUDI Q370,8%
MERCEDES-BENZ GLC70,8%
PEUGEOT 300870,8%
PEUGEOT 50870,8%
RENAULT CLIO70,8%
BMW SERIA 560,7%
BMW X360,7%
OPEL ANTARA60,7%
RENAULT KOLEOS60,7%
SEAT IBIZA60,7%
TOYOTA RAV460,7%
AUDI A550,5%
BMW X450,5%
CITROEN C450,5%
HYUNDAI TUCSON50,5%
KIA SPORTAGE50,5%
MAZDA 350,5%
MERCEDES-BENZ GLE50,5%
NISSAN JUKE50,5%
SEAT LEON50,5%
BMW X140,4%
BMW X540,4%
CITROEN C540,4%
FORD KUGA40,4%
HYUNDAI I3040,4%
MITSUBISHI ASX40,4%
OPEL ASTRA40,4%
OPEL ZAFIRA40,4%
PEUGEOT 20640,4%
RENAULT CAPTUR40,4%
RENAULT KADJAR40,4%
VOLKSWAGEN CADDY40,4%
VOLKSWAGEN SHARAN40,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER40,4%
VOLVO V5040,4%
BMW X630,3%
FORD C-MAX30,3%
HYUNDAI IX3530,3%
JEEP CHEROKEE30,3%
KIA CEED30,3%
LYNK&CO 0130,3%
MAZDA 630,3%
MAZDA CX-3030,3%
MAZDA CX-530,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,3%
MERCEDES-BENZ EQA30,3%
MERCEDES-BENZ SPRINTER30,3%
NISSAN QASHQAI+230,3%
NISSAN X-TRAIL30,3%
OPEL CORSA30,3%
OPEL INSIGNIA30,3%
OPEL MOKKA30,3%
RENAULT LAGUNA30,3%
RENAULT TALISMAN30,3%
RENAULT TRAFIC30,3%
SEAT ALTEA30,3%
SKODA SUPERB30,3%
SUZUKI GRAND VITARA30,3%
SUZUKI JIMNY30,3%
SUZUKI SX430,3%
TOYOTA BZ4X30,3%
TOYOTA YARIS CROSS30,3%
AUDI A720,2%
AUDI A820,2%
AUDI Q720,2%
BMW SERIA 120,2%
BMW SERIA 820,2%
CHEVROLET CAPTIVA20,2%
DACIA JOGGER20,2%
DACIA LODGY20,2%
FIAT PUNTO20,2%
FORD MONDEO20,2%
FORD PUMA20,2%
FORD S-MAX20,2%
FORD TOURNEO CUSTOM20,2%
HONDA CIVIC20,2%
JEEP COMPASS20,2%
KIA XCEED20,2%
MAZDA CX-320,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MINI ONE20,2%
MITSUBISHI ECLIPSE CROSS20,2%
NISSAN LEAF20,2%
OPEL VIVARO20,2%
PEUGEOT 200820,2%
PEUGEOT 400820,2%
PEUGEOT 40720,2%
SEAT CORDOBA20,2%
SEAT TOLEDO20,2%
SKODA KAMIQ20,2%
SMART FORFOUR20,2%
TESLA MODEL 320,2%
VOLKSWAGEN ARTEON20,2%
VOLKSWAGEN JETTA20,2%
VOLKSWAGEN T-ROC20,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,2%
VOLVO S4020,2%
VOLVO V4020,2%
VOLVO XC9020,2%
ALFA ROMEO 15910,1%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
ALFA ROMEO MITO10,1%
AUDI 8010,1%
AUDI A110,1%
AUDI S710,1%
BMW SERIA 410,1%
BMW X DRIVE 23D10,1%
CITROEN BERLINGO10,1%
CITROEN C110,1%
CITROEN C4 AIRCROSS10,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CITROEN E-C410,1%
DACIA DOKKER10,1%
FIAT DUCATO10,1%
FIAT TIPO10,1%
FORD B-MAX10,1%
FORD GALAXY10,1%
FORD GRAND C-MAX10,1%
FORD TRANSIT10,1%
HONDA ACCORD10,1%
HONDA CR-V10,1%
HONDA JAZZ10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV29732,5%
Compacte (C)18720,5%
Medii (D)15617,1%
Mici (B)12113,2%
Monovolume (MPV)808,8%
Mari și de lux (E)353,8%
Mini (A)202,2%
Sport70,8%
Utilitare60,7%
Neclasificate50,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare79787,2%
Noi11712,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină63569,5%
Benzină17218,8%
Hibrid727,9%
Electric242,6%
GPL111,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică79687,1%
Companie11812,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break40944,7%
Berlină cu hayon19921,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)15617,1%
Berlină13114,3%
Cupeu101,1%
Cabriolet91,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW21023,0%
75-109 kW39042,7%
110-149 kW22724,8%
150-219 kW465,0%
220 kW și peste171,9%
Necompletat242,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc444,8%
1000-1399 cmc909,8%
1400-1599 cmc26929,4%
1600-1999 cmc37240,7%
2000-2999 cmc11112,1%
3000 cmc și peste40,4%
Necompletat242,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN26220,8%
AUDI13510,7%
FORD1078,5%
BMW1028,1%
DACIA856,8%
MERCEDES-BENZ725,7%
RENAULT715,6%
OPEL534,2%
PEUGEOT453,6%
SKODA453,6%
Toate (39)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA423,3%
SUZUKI342,7%
CITROEN252,0%
SEAT221,7%
VOLVO201,6%
HYUNDAI181,4%
NISSAN161,3%
FIAT141,1%
LAND ROVER110,9%
MITSUBISHI100,8%
MAZDA90,7%
ALFA ROMEO80,6%
JEEP80,6%
KIA70,6%
DAIHATSU60,5%
HONDA60,5%
SMART60,5%
CHEVROLET40,3%
MINI40,3%
LEXUS20,2%
ARO10,1%
JAGUAR10,1%
LANCIA10,1%
PORSCHE10,1%
ROVER10,1%
SAAB10,1%
SANTANA10,1%
SUBARU10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare22688,3%
Export3011,7%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN7027,3%
FORD3513,7%
OPEL259,8%
AUDI176,6%
DACIA176,6%
RENAULT155,9%
MERCEDES-BENZ145,5%
FIAT103,9%
SEAT93,5%
BMW83,1%
Toate (25)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA83,1%
CITROEN72,7%
HYUNDAI31,2%
PORSCHE31,2%
CHEVROLET20,8%
MITSUBISHI20,8%
PEUGEOT20,8%
TOYOTA20,8%
ALFA ROMEO10,4%
DAEWOO10,4%
KIA10,4%
LEXUS10,4%
MAZDA10,4%
SAAB10,4%
SUBARU10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.