Înmatriculări în județul Botoșani, octombrie 2023

Noi39+2,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare556+0,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări893

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri275

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 41 noinov 24: 528 rulate, prima înmatricularedec 24: 38 noidec 24: 625 rulate, prima înmatriculareian 25: 63 noiian 25: 588 rulate, prima înmatricularefeb 25: 52 noifeb 25: 606 rulate, prima înmatricularemar 25: 27 noimar 25: 580 rulate, prima înmatriculareapr 25: 26 noiapr 25: 584 rulate, prima înmatricularemai 25: 36 noimai 25: 619 rulate, prima înmatriculareiun 25: 36 noiiun 25: 587 rulate, prima înmatriculareiul 25: 66 noiiul 25: 668 rulate, prima înmatriculareaug 25: 61 noiaug 25: 573 rulate, prima înmatricularesep 25: 56 noisep 25: 567 rulate, prima înmatriculareoct 25: 40 noioct 25: 634 rulate, prima înmatricularenov 25: 52 noinov 25: 544 rulate, prima înmatricularedec 25: 45 noidec 25: 549 rulate, prima înmatriculareian 26: 23 noiian 26: 558 rulate, prima înmatricularefeb 26: 26 noifeb 26: 630 rulate, prima înmatricularemar 26: 35 noimar 26: 603 rulate, prima înmatriculareapr 26: 26 noiapr 26: 508 rulate, prima înmatricularemai 26: 35 noimai 26: 439 rulate, prima înmatriculareiun 26: 54 noiiun 26: 523 rulate, prima înmatriculareiul 26: 28 noiiul 26: 522 rulate, prima înmatriculareaug 26: 26 noiaug 26: 511 rulate, prima înmatricularesep 26: 54 noisep 26: 542 rulate, prima înmatriculareoct 26: 71 noioct 26: 500 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2441528
dec 2438625
ian 2563588
feb 2552606
mar 2527580
apr 2526584
mai 2536619
iun 2536587
iul 2566668
aug 2561573
sep 2556567
oct 2540634
nov 2552544
dec 2545549
ian 2623558
feb 2626630
mar 2635603
apr 2626508
mai 2635439
iun 2654523
iul 2628522
aug 2626511
sep 2654542
oct 2671500

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060< 1999: 1 rulate, prima înmatriculare1999: 3 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 6 rulate, prima înmatriculare2003: 12 rulate, prima înmatriculare2004: 16 rulate, prima înmatriculare2005: 35 rulate, prima înmatriculare2006: 44 rulate, prima înmatriculare2007: 36 rulate, prima înmatriculare2008: 53 rulate, prima înmatriculare2009: 48 rulate, prima înmatriculare2010: 44 rulate, prima înmatriculare2011: 49 rulate, prima înmatriculare2012: 37 rulate, prima înmatriculare2013: 30 rulate, prima înmatriculare2014: 1 noi2014: 27 rulate, prima înmatriculare2015: 21 rulate, prima înmatriculare2016: 24 rulate, prima înmatriculare2017: 26 rulate, prima înmatriculare2018: 10 rulate, prima înmatriculare2019: 12 rulate, prima înmatriculare2020: 3 rulate, prima înmatriculare2021: 7 rulate, prima înmatriculare2022: 3 noi2022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 35 noi2023: 2 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199901
199903
200003
200105
200206
2003012
2004016
2005035
2006044
2007036
2008053
2009048
2010044
2011049
2012037
2013030
2014127
2015021
2016024
2017026
2018010
2019012
202003
202107
202232
2023352

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN17228,9%
AUDI7512,6%
BMW427,1%
FORD345,7%
RENAULT284,7%
NISSAN274,5%
DACIA264,4%
MERCEDES-BENZ223,7%
OPEL223,7%
SKODA203,4%
Toate (32)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO162,7%
SEAT152,5%
PEUGEOT132,2%
CITROEN122,0%
TOYOTA122,0%
HYUNDAI91,5%
MAZDA71,2%
SUZUKI71,2%
FIAT61,0%
KIA61,0%
ALFA ROMEO40,7%
LAND ROVER40,7%
MITSUBISHI30,5%
HONDA20,3%
MINI20,3%
SSANGYONG20,3%
TESLA20,3%
CHRYSLER10,2%
JEEP10,2%
LEXUS10,2%
PORSCHE10,2%
SAAB10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF467,8%
VOLKSWAGEN PASSAT437,3%
AUDI A4335,6%
NISSAN QASHQAI213,5%
VOLKSWAGEN TIGUAN193,2%
BMW SERIA 3162,7%
VOLKSWAGEN TOURAN162,7%
AUDI A3152,5%
AUDI A6122,0%
FORD FOCUS111,9%
Toate (155)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 5101,7%
VOLKSWAGEN POLO101,7%
DACIA DUSTER91,5%
DACIA SANDERO91,5%
RENAULT MEGANE91,5%
SEAT IBIZA91,5%
MERCEDES-BENZ CLASA E71,2%
OPEL ASTRA71,2%
SKODA OCTAVIA71,2%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS71,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG71,2%
VOLVO XC6071,2%
AUDI Q361,0%
BMW X361,0%
DACIA LOGAN61,0%
MERCEDES-BENZ CLASA C61,0%
SKODA FABIA61,0%
VOLKSWAGEN CADDY61,0%
FIAT PUNTO50,8%
FORD KUGA50,8%
MAZDA 350,8%
NISSAN X-TRAIL50,8%
AUDI Q540,7%
FORD C-MAX40,7%
RENAULT CLIO40,7%
VOLKSWAGEN JETTA40,7%
VOLKSWAGEN SHARAN40,7%
VOLVO V4040,7%
BMW SERIA 130,5%
CITROEN C330,5%
CITROEN C430,5%
CITROEN C4 PICASSO30,5%
FORD GALAXY30,5%
FORD S-MAX30,5%
HYUNDAI TUCSON30,5%
KIA SPORTAGE30,5%
OPEL INSIGNIA30,5%
PEUGEOT 40730,5%
PEUGEOT 50830,5%
RENAULT KADJAR30,5%
RENAULT SCENIC30,5%
RENAULT TALISMAN30,5%
SEAT LEON30,5%
SKODA SUPERB30,5%
SUZUKI VITARA30,5%
TOYOTA COROLLA30,5%
TOYOTA RAV430,5%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,5%
ALFA ROMEO GIULIETTA20,3%
AUDI A520,3%
BMW SERIA 420,3%
BMW X620,3%
DACIA LODGY20,3%
FORD FIESTA20,3%
HYUNDAI I1020,3%
HYUNDAI IX3520,3%
LAND ROVER FREELANDER20,3%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,3%
MERCEDES-BENZ ML20,3%
MINI ONE20,3%
MITSUBISHI ASX20,3%
OPEL AGILA20,3%
OPEL ANTARA20,3%
OPEL CORSA20,3%
OPEL CROSSLAND20,3%
OPEL MOKKA20,3%
SKODA KAROQ20,3%
SUZUKI SX420,3%
TOYOTA AVENSIS20,3%
TOYOTA C-HR20,3%
VOLKSWAGEN FOX20,3%
VOLVO XC9020,3%
ALFA ROMEO 14710,2%
ALFA ROMEO 15610,2%
AUDI A710,2%
AUDI A810,2%
AUDI Q210,2%
BMW SERIA 610,2%
BMW SERIA 710,2%
BMW X110,2%
CHRYSLER 300C10,2%
CITROEN C-CROSSER10,2%
CITROEN C4 CACTUS10,2%
CITROEN XSARA PICASSO10,2%
FIAT PANDA10,2%
FORD ECOSPORT10,2%
FORD MONDEO10,2%
FORD TOURNEO CONNECT10,2%
FORD TRANSIT CONNECT10,2%
FORD TRANSIT COURIER10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HONDA HR-V10,2%
HYUNDAI I2010,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
JEEP RENEGADE10,2%
KIA PICANTO10,2%
KIA SORENTO10,2%
KIA XCEED10,2%
LEXUS RX10,2%
MAZDA 210,2%
MAZDA 510,2%
MERCEDES-BENZ GLC10,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,2%
MERCEDES-BENZ VIANO10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
NISSAN QASHQAI+210,2%
OPEL VIVARO10,2%
OPEL ZAFIRA10,2%
PEUGEOT 20610,2%
PEUGEOT 20710,2%
PEUGEOT 20810,2%
PEUGEOT 300810,2%
PEUGEOT 30110,2%
PEUGEOT 30710,2%
PEUGEOT 30810,2%
PORSCHE CAYENNE10,2%
RENAULT CAPTUR10,2%
RENAULT KANGOO10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
RENAULT LAGUNA10,2%
RENAULT LATITUDE10,2%
RENAULT TRAFIC10,2%
SAAB 9-310,2%
SEAT ALHAMBRA10,2%
SEAT ALTEA10,2%
SEAT CORDOBA10,2%
SKODA ROOMSTER10,2%
SKODA YETI10,2%
SSANGYONG KORANDO10,2%
SSANGYONG TIVOLI10,2%
SUZUKI S-CROSS10,2%
SUZUKI SWIFT10,2%
TESLA MODEL 310,2%
TESLA MODEL Y10,2%
TOYOTA AURIS10,2%
TOYOTA CELICA10,2%
VOLKSWAGEN BORA10,2%
VOLKSWAGEN CARAVELLE10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV15325,7%
Compacte (C)13723,0%
Medii (D)12320,7%
Monovolume (MPV)6811,4%
Mici (B)6611,1%
Mari și de lux (E)335,5%
Mini (A)81,3%
Utilitare40,7%
Neclasificate20,3%
Sport10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare55693,4%
Noi396,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină45877,0%
Benzină10718,0%
Hibrid233,9%
GPL50,8%
Electric20,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică56494,8%
Companie315,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break28748,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)12621,2%
Berlină cu hayon9716,3%
Berlină8013,4%
Cupeu30,5%
Cabriolet20,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW10317,3%
75-109 kW32955,3%
110-149 kW12821,5%
150-219 kW284,7%
220 kW și peste50,8%
Necompletat20,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc193,2%
1000-1399 cmc579,6%
1400-1599 cmc14424,2%
1600-1999 cmc31052,1%
2000-2999 cmc6210,4%
3000 cmc și peste10,2%
Necompletat20,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN26930,1%
AUDI10712,0%
BMW10311,5%
OPEL596,6%
FORD546,0%
MERCEDES-BENZ535,9%
DACIA434,8%
SKODA374,1%
RENAULT313,5%
SEAT232,6%
Toate (35)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT182,0%
TOYOTA151,7%
MAZDA111,2%
NISSAN101,1%
VOLVO91,0%
HONDA60,7%
LAND ROVER60,7%
CITROEN50,6%
FIAT50,6%
HYUNDAI50,6%
SMART40,4%
CHEVROLET30,3%
MITSUBISHI30,3%
PORSCHE20,2%
SUZUKI20,2%
ALFA ROMEO10,1%
DAEWOO10,1%
DODGE10,1%
JEEP10,1%
KIA10,1%
MINI10,1%
ROVER10,1%
SUBARU10,1%
TESLA10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare24789,8%
Export2810,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL5620,4%
VOLKSWAGEN4817,5%
DACIA4717,1%
FORD259,1%
RENAULT165,8%
AUDI155,5%
BMW114,0%
FIAT114,0%
DAEWOO82,9%
MERCEDES-BENZ62,2%
Toate (25)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT62,2%
SKODA51,8%
SEAT31,1%
CITROEN20,7%
DAIHATSU20,7%
HYUNDAI20,7%
SMART20,7%
TOYOTA20,7%
VOLVO20,7%
ARO10,4%
CHEVROLET10,4%
HONDA10,4%
LAND ROVER10,4%
MAZDA10,4%
MITSUBISHI10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.