Înmatriculări în județul Brașov, octombrie 2023

Noi371+58,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare947+25,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.332

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri375

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 236 noinov 24: 779 rulate, prima înmatricularedec 24: 286 noidec 24: 886 rulate, prima înmatriculareian 25: 311 noiian 25: 755 rulate, prima înmatricularefeb 25: 322 noifeb 25: 914 rulate, prima înmatricularemar 25: 243 noimar 25: 1.018 rulate, prima înmatriculareapr 25: 233 noiapr 25: 940 rulate, prima înmatricularemai 25: 303 noimai 25: 968 rulate, prima înmatriculareiun 25: 297 noiiun 25: 821 rulate, prima înmatriculareiul 25: 346 noiiul 25: 997 rulate, prima înmatriculareaug 25: 434 noiaug 25: 852 rulate, prima înmatricularesep 25: 506 noisep 25: 882 rulate, prima înmatriculareoct 25: 399 noioct 25: 1.139 rulate, prima înmatricularenov 25: 309 noinov 25: 952 rulate, prima înmatricularedec 25: 713 noidec 25: 979 rulate, prima înmatriculareian 26: 150 noiian 26: 703 rulate, prima înmatricularefeb 26: 209 noifeb 26: 946 rulate, prima înmatricularemar 26: 241 noimar 26: 1.018 rulate, prima înmatriculareapr 26: 246 noiapr 26: 808 rulate, prima înmatricularemai 26: 306 noimai 26: 772 rulate, prima înmatriculareiun 26: 368 noiiun 26: 805 rulate, prima înmatriculareiul 26: 284 noiiul 26: 825 rulate, prima înmatriculareaug 26: 208 noiaug 26: 759 rulate, prima înmatricularesep 26: 290 noisep 26: 730 rulate, prima înmatriculareoct 26: 292 noioct 26: 717 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24236779
dec 24286886
ian 25311755
feb 25322914
mar 252431.018
apr 25233940
mai 25303968
iun 25297821
iul 25346997
aug 25434852
sep 25506882
oct 253991.139
nov 25309952
dec 25713979
ian 26150703
feb 26209946
mar 262411.018
apr 26246808
mai 26306772
iun 26368805
iul 26284825
aug 26208759
sep 26290730
oct 26292717

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400< 1999: 8 rulate, prima înmatriculare1999: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 4 rulate, prima înmatriculare2001: 10 rulate, prima înmatriculare2002: 12 rulate, prima înmatriculare2003: 28 rulate, prima înmatriculare2004: 29 rulate, prima înmatriculare2005: 41 rulate, prima înmatriculare2006: 28 rulate, prima înmatriculare2007: 41 rulate, prima înmatriculare2008: 51 rulate, prima înmatriculare2009: 56 rulate, prima înmatriculare2010: 70 rulate, prima înmatriculare2011: 84 rulate, prima înmatriculare2012: 70 rulate, prima înmatriculare2013: 57 rulate, prima înmatriculare2014: 53 rulate, prima înmatriculare2015: 48 rulate, prima înmatriculare2016: 40 rulate, prima înmatriculare2017: 41 rulate, prima înmatriculare2018: 51 rulate, prima înmatriculare2019: 69 rulate, prima înmatriculare2020: 1 noi2020: 32 rulate, prima înmatriculare2021: 13 rulate, prima înmatriculare2022: 17 noi2022: 9 rulate, prima înmatriculare2023: 353 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199908
199902
200004
2001010
2002012
2003028
2004029
2005041
2006028
2007041
2008051
2009056
2010070
2011084
2012070
2013057
2014053
2015048
2016040
2017041
2018051
2019069
2020132
2021013
2022179
20233530

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN20615,6%
DACIA19214,6%
AUDI927,0%
RENAULT916,9%
BMW785,9%
FORD785,9%
SKODA765,8%
MERCEDES-BENZ634,8%
TOYOTA604,6%
HYUNDAI413,1%
Toate (39)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL413,1%
NISSAN382,9%
SUZUKI362,7%
KIA332,5%
PEUGEOT322,4%
VOLVO282,1%
SEAT272,0%
MAZDA211,6%
FIAT151,1%
CITROEN100,8%
TESLA80,6%
JAGUAR60,5%
MITSUBISHI60,5%
HONDA50,4%
LAND ROVER50,4%
PORSCHE50,4%
CHEVROLET40,3%
MINI30,2%
SUBARU30,2%
CUPRA20,2%
DS20,2%
JEEP20,2%
LEXUS20,2%
SMART20,2%
DAIHATSU10,1%
LADA10,1%
MG10,1%
SAAB10,1%
SSANGYONG10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF584,4%
DACIA LOGAN574,4%
DACIA DUSTER554,2%
DACIA SANDERO534,0%
AUDI A4423,2%
VOLKSWAGEN PASSAT393,0%
FORD FOCUS272,1%
SKODA OCTAVIA272,1%
NISSAN QASHQAI221,7%
DACIA SPRING211,6%
Toate (253)
Modele: valoare, vehicule, cotă
RENAULT MEGANE211,6%
VOLKSWAGEN TIGUAN211,6%
KIA SPORTAGE201,5%
BMW SERIA 3191,5%
SKODA FABIA191,5%
TOYOTA RAV4191,5%
OPEL ASTRA181,4%
BMW X3161,2%
VOLKSWAGEN POLO151,1%
HYUNDAI TUCSON141,1%
SUZUKI VITARA141,1%
TOYOTA C-HR141,1%
AUDI A6131,0%
FORD FIESTA131,0%
HYUNDAI I30131,0%
AUDI A3120,9%
AUDI Q5120,9%
RENAULT CAPTUR120,9%
SKODA SUPERB120,9%
VOLKSWAGEN CADDY120,9%
SEAT LEON110,8%
VOLKSWAGEN TOURAN110,8%
BMW SERIA 5100,8%
MERCEDES-BENZ CLASA C100,8%
RENAULT CLIO100,8%
BMW X190,7%
FORD MONDEO90,7%
OPEL CORSA90,7%
RENAULT SCENIC90,7%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS90,7%
VOLVO XC6090,7%
MERCEDES-BENZ CLA80,6%
TOYOTA AURIS80,6%
BMW SERIA 170,5%
BMW X570,5%
FIAT 50070,5%
FORD KUGA70,5%
MERCEDES-BENZ CLASA E70,5%
SKODA KODIAQ70,5%
TESLA MODEL Y70,5%
FORD PUMA60,5%
KIA RIO60,5%
NISSAN X-TRAIL60,5%
PEUGEOT 30860,5%
RENAULT ARKANA60,5%
SKODA KAROQ60,5%
VOLKSWAGEN SHARAN60,5%
CITROEN C4 PICASSO50,4%
DACIA JOGGER50,4%
FORD TRANSIT50,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B50,4%
MERCEDES-BENZ GLC50,4%
NISSAN JUKE50,4%
PEUGEOT 300850,4%
RENAULT KADJAR50,4%
RENAULT KANGOO50,4%
RENAULT TALISMAN50,4%
SUZUKI GRAND VITARA50,4%
SUZUKI SX450,4%
AUDI A540,3%
AUDI Q340,3%
CITROEN C440,3%
HONDA CIVIC40,3%
HYUNDAI IX3540,3%
MAZDA 340,3%
MAZDA CX-3040,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,3%
MERCEDES-BENZ GLA40,3%
MERCEDES-BENZ VITO40,3%
PEUGEOT 20840,3%
PEUGEOT 50840,3%
SEAT ALHAMBRA40,3%
SUZUKI SWIFT40,3%
TOYOTA COROLLA40,3%
TOYOTA YARIS40,3%
TOYOTA YARIS CROSS40,3%
VOLKSWAGEN T-ROC40,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER40,3%
VOLVO XC9040,3%
HYUNDAI I2030,2%
KIA CEED30,2%
MAZDA 630,2%
MERCEDES-BENZ GLE30,2%
MERCEDES-BENZ ML30,2%
MITSUBISHI OUTLANDER30,2%
OPEL MOKKA30,2%
PEUGEOT 20630,2%
PEUGEOT 20730,2%
RENAULT AUSTRAL30,2%
RENAULT ESPACE30,2%
RENAULT LAGUNA30,2%
RENAULT TRAFIC30,2%
SEAT IBIZA30,2%
SUZUKI SPLASH30,2%
VOLKSWAGEN CC30,2%
VOLKSWAGEN EOS30,2%
VOLKSWAGEN UP30,2%
VOLVO V4030,2%
VOLVO V6030,2%
AUDI Q820,2%
BMW SERIA 220,2%
BMW X220,2%
CUPRA FORMENTOR20,2%
FIAT PUNTO20,2%
FIAT STILO20,2%
FORD C-MAX20,2%
FORD GALAXY20,2%
HYUNDAI BAYON20,2%
JAGUAR XE20,2%
KIA STONIC20,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT20,2%
MAZDA CX-320,2%
MAZDA CX-520,2%
MAZDA CX-6020,2%
MERCEDES-BENZ CLASA G20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MERCEDES-BENZ EQE20,2%
MINI COOPER20,2%
MITSUBISHI ASX20,2%
NISSAN NOTE20,2%
NISSAN QASHQAI+220,2%
OPEL CROSSLAND20,2%
OPEL KARL20,2%
OPEL MERIVA20,2%
OPEL TIGRA20,2%
PEUGEOT 40720,2%
PEUGEOT 500820,2%
PORSCHE CAYENNE20,2%
RENAULT KOLEOS20,2%
RENAULT TWINGO20,2%
SEAT ALTEA20,2%
SEAT ARONA20,2%
SEAT TOLEDO20,2%
SKODA ROOMSTER20,2%
SUBARU FORESTER20,2%
SUZUKI IGNIS20,2%
TOYOTA AVENSIS20,2%
VOLKSWAGEN FOX20,2%
VOLKSWAGEN JETTA20,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV43833,2%
Compacte (C)27620,9%
Mici (B)22316,9%
Medii (D)16112,2%
Monovolume (MPV)1058,0%
Mini (A)503,8%
Mari și de lux (E)382,9%
Neclasificate110,8%
Sport80,6%
Utilitare80,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare94771,9%
Noi37128,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină64949,2%
Benzină36727,8%
Hibrid16112,2%
GPL947,1%
Electric473,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.10683,9%
Companie21216,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break56242,6%
Berlină cu hayon32424,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)23117,5%
Berlină17113,0%
Cabriolet161,2%
Cupeu141,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW37128,1%
75-109 kW47636,1%
110-149 kW36127,4%
150-219 kW493,7%
220 kW și peste141,1%
Necompletat473,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc16312,4%
1000-1399 cmc20915,9%
1400-1599 cmc29422,3%
1600-1999 cmc50538,3%
2000-2999 cmc997,5%
3000 cmc și peste10,1%
Necompletat473,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN46019,7%
SKODA1968,4%
DACIA1958,4%
AUDI1837,8%
FORD1687,2%
BMW1637,0%
OPEL1556,6%
RENAULT1044,5%
MERCEDES-BENZ974,2%
TOYOTA833,6%
Toate (41)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT612,6%
HYUNDAI592,5%
FIAT401,7%
SEAT391,7%
SUZUKI361,5%
CITROEN331,4%
KIA321,4%
MAZDA291,2%
VOLVO241,0%
NISSAN231,0%
MITSUBISHI190,8%
HONDA180,8%
LAND ROVER160,7%
CHEVROLET150,6%
SMART140,6%
ALFA ROMEO130,6%
MINI130,6%
DAEWOO70,3%
LEXUS70,3%
SUBARU60,3%
JEEP50,2%
LADA40,2%
PORSCHE40,2%
JAGUAR30,1%
DAIHATSU20,1%
DODGE10,0%
INFINITI10,0%
LANCIA10,0%
ROVER10,0%
SSANGYONG10,0%
TESLA10,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare28576,0%
Export8923,7%
Înmatriculat pentru export10,3%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA5715,2%
VOLKSWAGEN5314,1%
OPEL4411,7%
FORD318,3%
RENAULT287,5%
SKODA287,5%
FIAT174,5%
BMW154,0%
AUDI143,7%
CITROEN102,7%
Toate (32)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DAEWOO82,1%
MERCEDES-BENZ82,1%
PEUGEOT82,1%
CHEVROLET61,6%
TOYOTA61,6%
HYUNDAI51,3%
NISSAN51,3%
SEAT51,3%
KIA41,1%
LAND ROVER41,1%
MITSUBISHI30,8%
CHRYSLER20,5%
HONDA20,5%
LANCIA20,5%
MAZDA20,5%
SUZUKI20,5%
CADILLAC10,3%
LADA10,3%
LAMBORGHINI10,3%
PORSCHE10,3%
ROVER10,3%
SUBARU10,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.