Înmatriculări în județul Iași, octombrie 2023

Noi270+26,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare923+2,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.109

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri319

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 273 noinov 24: 928 rulate, prima înmatricularedec 24: 361 noidec 24: 964 rulate, prima înmatriculareian 25: 239 noiian 25: 791 rulate, prima înmatricularefeb 25: 414 noifeb 25: 1.105 rulate, prima înmatricularemar 25: 237 noimar 25: 1.161 rulate, prima înmatriculareapr 25: 208 noiapr 25: 1.056 rulate, prima înmatricularemai 25: 252 noimai 25: 1.061 rulate, prima înmatriculareiun 25: 248 noiiun 25: 1.134 rulate, prima înmatriculareiul 25: 492 noiiul 25: 1.076 rulate, prima înmatriculareaug 25: 463 noiaug 25: 895 rulate, prima înmatricularesep 25: 320 noisep 25: 1.047 rulate, prima înmatriculareoct 25: 322 noioct 25: 1.105 rulate, prima înmatricularenov 25: 336 noinov 25: 1.067 rulate, prima înmatricularedec 25: 553 noidec 25: 1.046 rulate, prima înmatriculareian 26: 195 noiian 26: 790 rulate, prima înmatricularefeb 26: 184 noifeb 26: 1.036 rulate, prima înmatricularemar 26: 288 noimar 26: 1.048 rulate, prima înmatriculareapr 26: 254 noiapr 26: 1.067 rulate, prima înmatricularemai 26: 321 noimai 26: 942 rulate, prima înmatriculareiun 26: 406 noiiun 26: 929 rulate, prima înmatriculareiul 26: 389 noiiul 26: 914 rulate, prima înmatriculareaug 26: 266 noiaug 26: 839 rulate, prima înmatricularesep 26: 365 noisep 26: 823 rulate, prima înmatriculareoct 26: 343 noioct 26: 906 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24273928
dec 24361964
ian 25239791
feb 254141.105
mar 252371.161
apr 252081.056
mai 252521.061
iun 252481.134
iul 254921.076
aug 25463895
sep 253201.047
oct 253221.105
nov 253361.067
dec 255531.046
ian 26195790
feb 261841.036
mar 262881.048
apr 262541.067
mai 26321942
iun 26406929
iul 26389914
aug 26266839
sep 26365823
oct 26343906

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300< 1999: 4 rulate, prima înmatriculare1999: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 4 rulate, prima înmatriculare2001: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 11 rulate, prima înmatriculare2003: 14 rulate, prima înmatriculare2004: 30 rulate, prima înmatriculare2005: 33 rulate, prima înmatriculare2006: 46 rulate, prima înmatriculare2007: 51 rulate, prima înmatriculare2008: 57 rulate, prima înmatriculare2009: 59 rulate, prima înmatriculare2010: 69 rulate, prima înmatriculare2011: 79 rulate, prima înmatriculare2012: 63 rulate, prima înmatriculare2013: 54 rulate, prima înmatriculare2014: 53 rulate, prima înmatriculare2015: 41 rulate, prima înmatriculare2016: 43 rulate, prima înmatriculare2017: 36 rulate, prima înmatriculare2018: 43 rulate, prima înmatriculare2019: 62 rulate, prima înmatriculare2020: 48 rulate, prima înmatriculare2021: 8 rulate, prima înmatriculare2022: 15 noi2022: 5 rulate, prima înmatriculare2023: 255 noi2023: 4 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199904
199901
200004
200105
2002011
2003014
2004030
2005033
2006046
2007051
2008057
2009059
2010069
2011079
2012063
2013054
2014053
2015041
2016043
2017036
2018043
2019062
2020048
202108
2022155
20232554

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN24320,4%
DACIA988,2%
AUDI867,2%
RENAULT806,7%
BMW756,3%
TOYOTA695,8%
SKODA584,9%
FORD564,7%
MERCEDES-BENZ544,5%
SEAT453,8%
Toate (43)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI403,4%
SUZUKI363,0%
OPEL352,9%
MAZDA312,6%
VOLVO302,5%
NISSAN262,2%
PEUGEOT231,9%
KIA211,8%
HONDA110,9%
FIAT100,8%
CITROEN90,8%
MITSUBISHI90,8%
LAND ROVER80,7%
LEXUS60,5%
SSANGYONG50,4%
CHEVROLET40,3%
PORSCHE30,3%
TESLA30,3%
DFSK20,2%
DS20,2%
JEEP20,2%
MINI20,2%
ALFA ROMEO10,1%
ASTON MARTIN10,1%
BAIC10,1%
CADILLAC10,1%
CHRYSLER10,1%
CUPRA10,1%
JAGUAR10,1%
LANCIA10,1%
MASERATI10,1%
SAAB10,1%
SMART10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT635,3%
VOLKSWAGEN GOLF574,8%
AUDI A4322,7%
DACIA SANDERO282,4%
DACIA SPRING262,2%
RENAULT MEGANE262,2%
SKODA OCTAVIA252,1%
DACIA LOGAN221,9%
VOLKSWAGEN TOURAN221,9%
VOLKSWAGEN TIGUAN201,7%
Toate (257)
Modele: valoare, vehicule, cotă
FORD FOCUS191,6%
DACIA DUSTER181,5%
BMW SERIA 3161,3%
SKODA FABIA161,3%
AUDI Q5151,3%
BMW SERIA 5151,3%
SEAT LEON151,3%
VOLKSWAGEN POLO151,3%
VOLVO XC60151,3%
TOYOTA RAV4141,2%
AUDI A6131,1%
SEAT IBIZA131,1%
NISSAN QASHQAI121,0%
OPEL ASTRA121,0%
TOYOTA AURIS121,0%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS121,0%
AUDI A3100,8%
FORD KUGA100,8%
HYUNDAI IONIQ100,8%
HYUNDAI TUCSON100,8%
MAZDA 3100,8%
SUZUKI SX4100,8%
MERCEDES-BENZ CLASA C90,8%
SUZUKI VITARA90,8%
TOYOTA YARIS CROSS90,8%
BMW X180,7%
KIA SPORTAGE80,7%
RENAULT CLIO80,7%
BMW X370,6%
MERCEDES-BENZ CLASA A70,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E70,6%
OPEL CORSA70,6%
RENAULT SCENIC70,6%
SKODA SUPERB70,6%
TOYOTA C-HR70,6%
FORD MONDEO60,5%
HYUNDAI I3060,5%
MAZDA CX-560,5%
NISSAN QASHQAI+260,5%
RENAULT ARKANA60,5%
RENAULT CAPTUR60,5%
SEAT ALTEA60,5%
SUZUKI SWIFT60,5%
TOYOTA PRIUS60,5%
VOLKSWAGEN ID 360,5%
VOLKSWAGEN TAIGO60,5%
VOLKSWAGEN TOUAREG60,5%
VOLKSWAGEN UP60,5%
VOLVO XC9060,5%
BMW SERIA 150,4%
BMW X450,4%
MAZDA 650,4%
MERCEDES-BENZ GLC50,4%
PEUGEOT 20850,4%
RENAULT ESPACE50,4%
SEAT ALHAMBRA50,4%
SUZUKI S-CROSS50,4%
TOYOTA AVENSIS50,4%
VOLKSWAGEN SHARAN50,4%
AUDI A740,3%
AUDI Q340,3%
BMW SERIA 440,3%
FORD FIESTA40,3%
FORD GALAXY40,3%
FORD PUMA40,3%
HONDA HR-V40,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B40,3%
MERCEDES-BENZ SPRINTER40,3%
MITSUBISHI ASX40,3%
PEUGEOT 200840,3%
PEUGEOT 30840,3%
RENAULT KOLEOS40,3%
SKODA KAROQ40,3%
SSANGYONG KORANDO40,3%
TOYOTA COROLLA40,3%
VOLKSWAGEN CADDY40,3%
AUDI A530,3%
BMW X530,3%
BMW X630,3%
FORD C-MAX30,3%
HONDA CR-V30,3%
KIA STONIC30,3%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT30,3%
MAZDA CX-3030,3%
MERCEDES-BENZ CLA30,3%
MERCEDES-BENZ GLE30,3%
NISSAN X-TRAIL30,3%
OPEL ANTARA30,3%
PEUGEOT 20630,3%
PEUGEOT 50830,3%
PORSCHE CAYENNE30,3%
RENAULT AUSTRAL30,3%
RENAULT FLUENCE30,3%
RENAULT LAGUNA30,3%
RENAULT TALISMAN30,3%
SKODA KODIAQ30,3%
SUZUKI IGNIS30,3%
TESLA MODEL 330,3%
TOYOTA AYGO X30,3%
TOYOTA YARIS30,3%
VOLKSWAGEN BORA30,3%
VOLKSWAGEN CC30,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,3%
VOLVO S6030,3%
AUDI Q720,2%
BMW SERIA 720,2%
CHEVROLET CAPTIVA20,2%
CITROEN C420,2%
DACIA JOGGER20,2%
DFSK SERES 320,2%
DS DS720,2%
FIAT 50020,2%
FIAT PANDA20,2%
FIAT PUNTO20,2%
FIAT TIPO20,2%
FORD FUSION20,2%
FORD TRANSIT20,2%
HONDA CIVIC20,2%
HONDA INSIGHT20,2%
HYUNDAI ELANTRA20,2%
HYUNDAI I2020,2%
HYUNDAI IX3520,2%
HYUNDAI KONA20,2%
KIA CEED20,2%
KIA SORENTO20,2%
KIA XCEED20,2%
LAND ROVER FREELANDER20,2%
LEXUS ES20,2%
LEXUS UX20,2%
MERCEDES-BENZ GLK20,2%
MERCEDES-BENZ ML20,2%
MERCEDES-BENZ VIANO20,2%
MITSUBISHI COLT20,2%
NISSAN MICRA20,2%
OPEL CROSSLAND20,2%
OPEL INSIGNIA20,2%
OPEL MOKKA20,2%
OPEL VECTRA20,2%
OPEL ZAFIRA20,2%
RENAULT MODUS20,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV37131,1%
Compacte (C)27823,3%
Medii (D)17915,0%
Mici (B)14812,4%
Monovolume (MPV)1079,0%
Mari și de lux (E)484,0%
Mini (A)433,6%
Utilitare70,6%
Neclasificate60,5%
Sport60,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare92377,4%
Noi27022,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină66355,6%
Benzină25921,7%
Hibrid19716,5%
Electric554,6%
GPL191,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.00884,5%
Companie18515,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break50742,5%
Berlină cu hayon29324,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)21518,0%
Berlină16513,8%
Cupeu70,6%
Cabriolet60,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW25621,5%
75-109 kW49041,1%
110-149 kW30325,4%
150-219 kW665,5%
220 kW și peste231,9%
Necompletat554,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc796,6%
1000-1399 cmc14312,0%
1400-1599 cmc29324,6%
1600-1999 cmc48440,6%
2000-2999 cmc13311,1%
3000 cmc și peste60,5%
Necompletat554,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN49823,6%
BMW1798,5%
AUDI1768,3%
DACIA1768,3%
OPEL1376,5%
RENAULT1255,9%
FORD1245,9%
SKODA994,7%
MERCEDES-BENZ854,0%
TOYOTA793,7%
Toate (43)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT622,9%
SUZUKI432,0%
FIAT401,9%
PEUGEOT371,8%
HYUNDAI311,5%
NISSAN301,4%
MAZDA281,3%
VOLVO211,0%
CITROEN180,9%
HONDA160,8%
CHEVROLET130,6%
KIA130,6%
MITSUBISHI130,6%
LAND ROVER100,5%
PORSCHE90,4%
JAGUAR60,3%
ALFA ROMEO50,2%
JEEP50,2%
LEXUS50,2%
SMART50,2%
DAEWOO30,1%
SSANGYONG30,1%
SUBARU30,1%
MINI20,1%
SAAB20,1%
BRILLIANCE10,0%
CUPRA10,0%
DODGE10,0%
LADA10,0%
LANCIA10,0%
MCC10,0%
ROVER10,0%
TESLA10,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare21266,5%
Export10633,2%
Înmatriculat pentru export10,3%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN6018,8%
OPEL4915,4%
DACIA3811,9%
FORD319,7%
BMW154,7%
MERCEDES-BENZ154,7%
TOYOTA144,4%
RENAULT134,1%
FIAT123,8%
DAEWOO113,4%
Toate (32)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
AUDI103,1%
PEUGEOT82,5%
SEAT82,5%
SKODA51,6%
CHEVROLET30,9%
HYUNDAI30,9%
LEXUS30,9%
SUZUKI30,9%
ALFA ROMEO20,6%
CITROEN20,6%
JEEP20,6%
VOLVO20,6%
CHRYSLER10,3%
HONDA10,3%
KIA10,3%
LADA10,3%
LAND ROVER10,3%
MAZDA10,3%
MITSUBISHI10,3%
PORSCHE10,3%
SAAB10,3%
SMART10,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.