Înmatriculări în județul Bihor, octombrie 2023

Noi161+14,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.048+6,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.649

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri697

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 141 noinov 24: 1.046 rulate, prima înmatricularedec 24: 128 noidec 24: 1.132 rulate, prima înmatriculareian 25: 159 noiian 25: 1.063 rulate, prima înmatricularefeb 25: 185 noifeb 25: 1.291 rulate, prima înmatricularemar 25: 140 noimar 25: 1.404 rulate, prima înmatriculareapr 25: 102 noiapr 25: 1.430 rulate, prima înmatricularemai 25: 100 noimai 25: 1.450 rulate, prima înmatriculareiun 25: 106 noiiun 25: 1.243 rulate, prima înmatriculareiul 25: 253 noiiul 25: 1.513 rulate, prima înmatriculareaug 25: 255 noiaug 25: 1.185 rulate, prima înmatricularesep 25: 185 noisep 25: 1.258 rulate, prima înmatriculareoct 25: 193 noioct 25: 1.295 rulate, prima înmatricularenov 25: 254 noinov 25: 1.164 rulate, prima înmatricularedec 25: 271 noidec 25: 927 rulate, prima înmatriculareian 26: 117 noiian 26: 935 rulate, prima înmatricularefeb 26: 130 noifeb 26: 1.235 rulate, prima înmatricularemar 26: 147 noimar 26: 1.285 rulate, prima înmatriculareapr 26: 151 noiapr 26: 1.126 rulate, prima înmatricularemai 26: 131 noimai 26: 913 rulate, prima înmatriculareiun 26: 195 noiiun 26: 1.051 rulate, prima înmatriculareiul 26: 146 noiiul 26: 1.116 rulate, prima înmatriculareaug 26: 132 noiaug 26: 978 rulate, prima înmatricularesep 26: 162 noisep 26: 1.047 rulate, prima înmatriculareoct 26: 237 noioct 26: 1.033 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241411.046
dec 241281.132
ian 251591.063
feb 251851.291
mar 251401.404
apr 251021.430
mai 251001.450
iun 251061.243
iul 252531.513
aug 252551.185
sep 251851.258
oct 251931.295
nov 252541.164
dec 25271927
ian 26117935
feb 261301.235
mar 261471.285
apr 261511.126
mai 26131913
iun 261951.051
iul 261461.116
aug 26132978
sep 261621.047
oct 262371.033

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200< 1999: 7 rulate, prima înmatriculare1999: 10 rulate, prima înmatriculare2000: 5 rulate, prima înmatriculare2001: 9 rulate, prima înmatriculare2002: 9 rulate, prima înmatriculare2003: 17 rulate, prima înmatriculare2004: 36 rulate, prima înmatriculare2005: 38 rulate, prima înmatriculare2006: 51 rulate, prima înmatriculare2007: 69 rulate, prima înmatriculare2008: 73 rulate, prima înmatriculare2009: 62 rulate, prima înmatriculare2010: 74 rulate, prima înmatriculare2011: 94 rulate, prima înmatriculare2012: 68 rulate, prima înmatriculare2013: 52 rulate, prima înmatriculare2014: 41 rulate, prima înmatriculare2015: 60 rulate, prima înmatriculare2016: 39 rulate, prima înmatriculare2017: 52 rulate, prima înmatriculare2018: 60 rulate, prima înmatriculare2019: 68 rulate, prima înmatriculare2020: 27 rulate, prima înmatriculare2021: 18 rulate, prima înmatriculare2022: 5 noi2022: 5 rulate, prima înmatriculare2023: 156 noi2023: 4 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199907
1999010
200005
200109
200209
2003017
2004036
2005038
2006051
2007069
2008073
2009062
2010074
2011094
2012068
2013052
2014041
2015060
2016039
2017052
2018060
2019068
2020027
2021018
202255
20231564

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN29924,7%
AUDI12810,6%
DACIA957,9%
FORD806,6%
MERCEDES-BENZ806,6%
BMW796,5%
SKODA594,9%
RENAULT564,6%
OPEL352,9%
HYUNDAI332,7%
Toate (37)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT312,6%
TOYOTA312,6%
NISSAN272,2%
VOLVO272,2%
PEUGEOT252,1%
SUZUKI181,5%
KIA161,3%
CITROEN121,0%
MAZDA110,9%
MITSUBISHI80,7%
TESLA80,7%
HONDA70,6%
JEEP70,6%
ALFA ROMEO60,5%
FIAT50,4%
LEXUS40,3%
MINI40,3%
JAGUAR30,2%
PORSCHE30,2%
CUPRA20,2%
DS20,2%
LAND ROVER20,2%
SSANGYONG20,2%
CAMI10,1%
CHEVROLET10,1%
LANCIA10,1%
TRABANT10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF917,6%
VOLKSWAGEN PASSAT776,4%
AUDI A4554,6%
DACIA DUSTER352,9%
SKODA OCTAVIA352,9%
FORD FOCUS322,7%
VOLKSWAGEN TIGUAN292,4%
DACIA LOGAN272,2%
AUDI A6231,9%
BMW SERIA 3221,8%
Toate (233)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN POLO221,8%
MERCEDES-BENZ CLASA C191,6%
NISSAN QASHQAI191,6%
BMW SERIA 5181,5%
DACIA SANDERO171,4%
AUDI A3161,3%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS151,2%
DACIA SPRING131,1%
MERCEDES-BENZ CLASA E131,1%
MERCEDES-BENZ GLC131,1%
FORD KUGA121,0%
OPEL ASTRA121,0%
RENAULT MEGANE121,0%
AUDI Q5110,9%
HYUNDAI TUCSON110,9%
RENAULT CLIO110,9%
VOLKSWAGEN SHARAN110,9%
VOLVO XC60110,9%
BMW X3100,8%
MERCEDES-BENZ GLE100,8%
SEAT LEON100,8%
AUDI A590,7%
VOLKSWAGEN CC90,7%
FORD FIESTA80,7%
SEAT IBIZA80,7%
SKODA FABIA80,7%
SUZUKI GRAND VITARA80,7%
VOLKSWAGEN TOURAN80,7%
AUDI Q370,6%
BMW X570,6%
FORD MONDEO70,6%
MERCEDES-BENZ CLA70,6%
RENAULT KADJAR70,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG70,6%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER70,6%
CITROEN C460,5%
FORD GALAXY60,5%
KIA SPORTAGE60,5%
OPEL ZAFIRA60,5%
SEAT ALHAMBRA60,5%
TOYOTA RAV460,5%
BMW SERIA 150,4%
BMW X150,4%
FORD PUMA50,4%
HYUNDAI KONA50,4%
OPEL INSIGNIA50,4%
PEUGEOT 300850,4%
PEUGEOT 30850,4%
SKODA KAMIQ50,4%
TOYOTA C-HR50,4%
VOLKSWAGEN CADDY50,4%
BMW X640,3%
HYUNDAI I3040,3%
KIA CEED40,3%
MITSUBISHI ASX40,3%
OPEL CORSA40,3%
OPEL MOKKA40,3%
PEUGEOT 50840,3%
RENAULT AUSTRAL40,3%
RENAULT CAPTUR40,3%
RENAULT KOLEOS40,3%
TOYOTA YARIS40,3%
VOLVO V4040,3%
VOLVO XC4040,3%
ALFA ROMEO GIULIETTA30,2%
AUDI Q830,2%
FORD C-MAX30,2%
FORD S-MAX30,2%
HYUNDAI I1030,2%
HYUNDAI IX3530,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,2%
MERCEDES-BENZ GLA30,2%
MINI COOPER30,2%
NISSAN JUKE30,2%
NISSAN QASHQAI+230,2%
OPEL MERIVA30,2%
RENAULT ESPACE30,2%
RENAULT SCENIC30,2%
SEAT ALTEA30,2%
SKODA KAROQ30,2%
SKODA SUPERB30,2%
SUZUKI VITARA30,2%
TESLA MODEL 330,2%
TESLA MODEL Y30,2%
TOYOTA AURIS30,2%
TOYOTA LAND CRUISER30,2%
VOLKSWAGEN TAIGO30,2%
CITROEN C320,2%
CITROEN C4 CACTUS20,2%
CUPRA FORMENTOR20,2%
DS DS720,2%
FIAT 50020,2%
FORD GRAND C-MAX20,2%
FORD TOURNEO CONNECT20,2%
HONDA HR-V20,2%
HYUNDAI ELANTRA20,2%
HYUNDAI GALLOPER20,2%
JAGUAR XF20,2%
JEEP CHEROKEE20,2%
JEEP COMPASS20,2%
LEXUS NX20,2%
MAZDA 220,2%
MAZDA 320,2%
MAZDA CX-3020,2%
MAZDA CX-520,2%
MERCEDES-BENZ CLASA G20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MERCEDES-BENZ ML20,2%
MITSUBISHI OUTLANDER20,2%
NISSAN X-TRAIL20,2%
PEUGEOT 200820,2%
PEUGEOT 20620,2%
PEUGEOT 20720,2%
PORSCHE CAYENNE20,2%
RENAULT KANGOO20,2%
SEAT TARRACO20,2%
SKODA KODIAQ20,2%
SUZUKI JIMNY20,2%
TOYOTA COROLLA20,2%
TOYOTA YARIS CROSS20,2%
VOLKSWAGEN BEETLE20,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN20,2%
VOLKSWAGEN T-CROSS20,2%
VOLKSWAGEN T-ROC20,2%
VOLKSWAGEN UP20,2%
VOLVO V5020,2%
VOLVO V6020,2%
VOLVO XC9020,2%
ALFA ROMEO 15910,1%
ALFA ROMEO MITO10,1%
ALFA ROMEO STELVIO10,1%
AUDI A110,1%
AUDI A210,1%
AUDI A710,1%
AUDI A810,1%
BMW I710,1%
BMW M210,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW SERIA 410,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV37230,8%
Compacte (C)28923,9%
Medii (D)20717,1%
Mici (B)12910,7%
Monovolume (MPV)1088,9%
Mari și de lux (E)655,4%
Mini (A)252,1%
Sport70,6%
Neclasificate50,4%
Utilitare20,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.04886,7%
Noi16113,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină80266,3%
Benzină25721,3%
Hibrid1008,3%
Electric312,6%
GPL191,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.03085,2%
Companie17914,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break61350,7%
Berlină cu hayon21918,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)19616,2%
Berlină16413,6%
Cabriolet100,8%
Cupeu70,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW22518,6%
75-109 kW52943,8%
110-149 kW33527,7%
150-219 kW665,5%
220 kW și peste231,9%
Necompletat312,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc675,5%
1000-1399 cmc1199,8%
1400-1599 cmc28323,4%
1600-1999 cmc58148,1%
2000-2999 cmc12110,0%
3000 cmc și peste70,6%
Necompletat312,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN40024,3%
AUDI1649,9%
BMW1549,3%
FORD1307,9%
OPEL1297,8%
DACIA1217,3%
MERCEDES-BENZ955,8%
RENAULT684,1%
SKODA664,0%
PEUGEOT392,4%
Toate (44)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA311,9%
HYUNDAI271,6%
SEAT251,5%
NISSAN231,4%
MITSUBISHI191,2%
MAZDA181,1%
VOLVO171,0%
SUZUKI150,9%
CITROEN140,8%
FIAT130,8%
KIA100,6%
LAND ROVER100,6%
SMART80,5%
ALFA ROMEO60,4%
CHEVROLET60,4%
DAEWOO60,4%
HONDA60,4%
JEEP50,3%
MINI40,2%
SUBARU30,2%
JAGUAR20,1%
LEXUS20,1%
PORSCHE20,1%
ARO10,1%
DAIHATSU10,1%
DODGE10,1%
INFINITI10,1%
LANCIA10,1%
LINCOLN10,1%
MCC10,1%
MERCURY10,1%
ROVER10,1%
SAAB10,1%
SSANGYONG10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare63290,7%
Export659,3%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DAEWOO17324,8%
DACIA10715,4%
VOLKSWAGEN8912,8%
OPEL7811,2%
FORD507,2%
RENAULT344,9%
AUDI233,3%
MERCEDES-BENZ233,3%
BMW223,2%
PEUGEOT202,9%
Toate (34)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT172,4%
SKODA142,0%
SEAT121,7%
HYUNDAI40,6%
NISSAN40,6%
TOYOTA30,4%
CITROEN20,3%
MAZDA20,3%
MITSUBISHI20,3%
PORSCHE20,3%
ROVER20,3%
SMART20,3%
ALFA ROMEO10,1%
CHEVROLET10,1%
CHRYSLER10,1%
FERRARI10,1%
HONDA10,1%
JAGUAR10,1%
LAND ROVER10,1%
LEXUS10,1%
MINI10,1%
SAAB10,1%
TESLA10,1%
VOLVO10,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.