Înmatriculări în județul Constanța, octombrie 2023

Noi305+26,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare696+14,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.554

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri543

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 266 noinov 24: 709 rulate, prima înmatricularedec 24: 257 noidec 24: 625 rulate, prima înmatriculareian 25: 261 noiian 25: 539 rulate, prima înmatricularefeb 25: 312 noifeb 25: 843 rulate, prima înmatricularemar 25: 256 noimar 25: 888 rulate, prima înmatriculareapr 25: 235 noiapr 25: 806 rulate, prima înmatricularemai 25: 189 noimai 25: 661 rulate, prima înmatriculareiun 25: 239 noiiun 25: 703 rulate, prima înmatriculareiul 25: 428 noiiul 25: 866 rulate, prima înmatriculareaug 25: 496 noiaug 25: 683 rulate, prima înmatricularesep 25: 389 noisep 25: 698 rulate, prima înmatriculareoct 25: 301 noioct 25: 807 rulate, prima înmatricularenov 25: 354 noinov 25: 722 rulate, prima înmatricularedec 25: 559 noidec 25: 652 rulate, prima înmatriculareian 26: 221 noiian 26: 608 rulate, prima înmatricularefeb 26: 228 noifeb 26: 668 rulate, prima înmatricularemar 26: 286 noimar 26: 746 rulate, prima înmatriculareapr 26: 226 noiapr 26: 632 rulate, prima înmatricularemai 26: 286 noimai 26: 575 rulate, prima înmatriculareiun 26: 410 noiiun 26: 562 rulate, prima înmatriculareiul 26: 318 noiiul 26: 561 rulate, prima înmatriculareaug 26: 226 noiaug 26: 576 rulate, prima înmatricularesep 26: 316 noisep 26: 621 rulate, prima înmatriculareoct 26: 342 noioct 26: 639 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24266709
dec 24257625
ian 25261539
feb 25312843
mar 25256888
apr 25235806
mai 25189661
iun 25239703
iul 25428866
aug 25496683
sep 25389698
oct 25301807
nov 25354722
dec 25559652
ian 26221608
feb 26228668
mar 26286746
apr 26226632
mai 26286575
iun 26410562
iul 26318561
aug 26226576
sep 26316621
oct 26342639

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300< 1999: 3 rulate, prima înmatriculare1999: 3 rulate, prima înmatriculare2000: 5 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 7 rulate, prima înmatriculare2003: 11 rulate, prima înmatriculare2004: 16 rulate, prima înmatriculare2005: 22 rulate, prima înmatriculare2006: 25 rulate, prima înmatriculare2007: 31 rulate, prima înmatriculare2008: 49 rulate, prima înmatriculare2009: 37 rulate, prima înmatriculare2010: 32 rulate, prima înmatriculare2011: 52 rulate, prima înmatriculare2012: 37 rulate, prima înmatriculare2013: 33 rulate, prima înmatriculare2014: 32 rulate, prima înmatriculare2015: 23 rulate, prima înmatriculare2016: 29 rulate, prima înmatriculare2017: 52 rulate, prima înmatriculare2018: 64 rulate, prima înmatriculare2019: 51 rulate, prima înmatriculare2020: 31 rulate, prima înmatriculare2021: 20 rulate, prima înmatriculare2022: 19 noi2022: 24 rulate, prima înmatriculare2023: 286 noi2023: 5 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199903
199903
200005
200102
200207
2003011
2004016
2005022
2006025
2007031
2008049
2009037
2010032
2011052
2012037
2013033
2014032
2015023
2016029
2017052
2018064
2019051
2020031
2021020
20221924
20232865

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN17117,1%
DACIA888,8%
BMW858,5%
MERCEDES-BENZ838,3%
AUDI656,5%
SKODA646,4%
HYUNDAI525,2%
RENAULT525,2%
FORD515,1%
TOYOTA333,3%
Toate (42)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL262,6%
PEUGEOT252,5%
VOLVO232,3%
SUZUKI202,0%
SEAT191,9%
NISSAN171,7%
CITROEN161,6%
MAZDA141,4%
SSANGYONG121,2%
KIA101,0%
MITSUBISHI101,0%
HONDA90,9%
FIAT80,8%
PORSCHE80,8%
LEXUS60,6%
MINI50,5%
JAGUAR40,4%
LAND ROVER40,4%
TESLA40,4%
CHEVROLET30,3%
JEEP30,3%
ALFA ROMEO10,1%
BUICK10,1%
CADILLAC10,1%
CHRYSLER10,1%
DS10,1%
LAMBORGHINI10,1%
LANCIA10,1%
LOTUS10,1%
SAAB10,1%
SMART10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT464,7%
VOLKSWAGEN GOLF434,4%
DACIA LOGAN343,4%
SKODA OCTAVIA242,4%
BMW SERIA 3222,2%
AUDI A4212,1%
HYUNDAI TUCSON212,1%
DACIA DUSTER191,9%
DACIA SANDERO181,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E181,8%
Toate (239)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TIGUAN181,8%
BMW SERIA 5151,5%
SKODA FABIA151,5%
FORD KUGA131,3%
FORD PUMA131,3%
DACIA SPRING121,2%
MERCEDES-BENZ GLC121,2%
VOLVO XC60121,2%
AUDI A6111,1%
BMW X1111,1%
FORD FOCUS111,1%
MERCEDES-BENZ CLASA C111,1%
NISSAN QASHQAI111,1%
SSANGYONG KORANDO111,1%
VOLKSWAGEN TOURAN111,1%
OPEL ASTRA101,0%
BMW X390,9%
RENAULT MEGANE90,9%
TOYOTA C-HR90,9%
TOYOTA YARIS CROSS90,9%
MERCEDES-BENZ CLASA A80,8%
SKODA KODIAQ80,8%
SUZUKI VITARA80,8%
BMW X470,7%
RENAULT ARKANA70,7%
RENAULT CAPTUR70,7%
RENAULT CLIO70,7%
SKODA SUPERB70,7%
AUDI Q560,6%
HYUNDAI ELANTRA60,6%
HYUNDAI KONA60,6%
KIA SPORTAGE60,6%
MERCEDES-BENZ CLA60,6%
SEAT LEON60,6%
VOLKSWAGEN POLO60,6%
AUDI A550,5%
HONDA CR-V50,5%
HYUNDAI I1050,5%
PEUGEOT 300850,5%
PORSCHE CAYENNE50,5%
RENAULT KADJAR50,5%
SKODA KAMIQ50,5%
TOYOTA RAV450,5%
AUDI Q340,4%
BMW SERIA 440,4%
BMW SERIA 740,4%
BMW X640,4%
CITROEN C340,4%
HYUNDAI I3040,4%
LEXUS NX40,4%
MERCEDES-BENZ GLE40,4%
OPEL INSIGNIA40,4%
PEUGEOT 200840,4%
PEUGEOT 50840,4%
RENAULT TALISMAN40,4%
SEAT ATECA40,4%
SEAT IBIZA40,4%
SUZUKI GRAND VITARA40,4%
SUZUKI SX440,4%
TOYOTA COROLLA40,4%
VOLKSWAGEN ARTEON40,4%
VOLKSWAGEN CADDY40,4%
VOLKSWAGEN CC40,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS40,4%
VOLKSWAGEN SHARAN40,4%
VOLVO XC9040,4%
AUDI A330,3%
BMW X530,3%
CITROEN C530,3%
DACIA JOGGER30,3%
FIAT 50030,3%
FORD C-MAX30,3%
FORD MONDEO30,3%
FORD S-MAX30,3%
HYUNDAI I2030,3%
HYUNDAI SANTA FE30,3%
JAGUAR F-PACE30,3%
MAZDA 330,3%
MAZDA 630,3%
MAZDA CX-3030,3%
MAZDA CX-530,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,3%
MERCEDES-BENZ VITO30,3%
MITSUBISHI SPACE STAR30,3%
NISSAN JUKE30,3%
OPEL CORSA30,3%
PEUGEOT 30830,3%
RENAULT AUSTRAL30,3%
SEAT ALTEA30,3%
VOLKSWAGEN ID 530,3%
VOLKSWAGEN JETTA30,3%
VOLKSWAGEN TAIGO30,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,3%
VOLVO V4030,3%
AUDI A720,2%
AUDI Q220,2%
BMW SERIA 120,2%
CHEVROLET AVEO20,2%
CITROEN C3 AIRCROSS20,2%
CITROEN C4 CACTUS20,2%
CITROEN C4 PICASSO20,2%
DACIA LODGY20,2%
FIAT PUNTO20,2%
FORD FIESTA20,2%
HONDA CIVIC20,2%
HYUNDAI BAYON20,2%
KIA CEED20,2%
LAND ROVER FREELANDER20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,2%
MERCEDES-BENZ CLS20,2%
MERCEDES-BENZ GLA20,2%
MERCEDES-BENZ GLK20,2%
MINI CLUBMAN20,2%
MINI COOPER20,2%
MITSUBISHI ASX20,2%
OPEL CROSSLAND20,2%
OPEL MOKKA20,2%
PEUGEOT 20620,2%
PEUGEOT 30720,2%
PORSCHE 91120,2%
RENAULT ESPACE20,2%
RENAULT LATITUDE20,2%
RENAULT SCENIC20,2%
SKODA KAROQ20,2%
SUZUKI SWIFT20,2%
TESLA MODEL Y20,2%
TOYOTA YARIS20,2%
VOLKSWAGEN ID 420,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN20,2%
VOLVO XC4020,2%
ALFA ROMEO 15910,1%
AUDI A110,1%
AUDI E-TRON GT10,1%
AUDI Q710,1%
AUDI S610,1%
AUDI S710,1%
AUDI SQ710,1%
BMW M510,1%
BMW SERIA 210,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV38238,2%
Compacte (C)17617,6%
Medii (D)14514,5%
Mici (B)11611,6%
Monovolume (MPV)666,6%
Mari și de lux (E)565,6%
Mini (A)323,2%
Neclasificate181,8%
Sport90,9%
Utilitare10,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare69669,5%
Noi30530,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină48048,0%
Benzină26226,2%
Hibrid18518,5%
GPL383,8%
Electric363,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică84884,7%
Companie15315,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break39939,9%
Berlină cu hayon21321,3%
Berlină19319,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)18318,3%
Cupeu80,8%
Cabriolet50,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW19819,8%
75-109 kW33833,8%
110-149 kW33033,0%
150-219 kW636,3%
220 kW și peste363,6%
Necompletat363,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc898,9%
1000-1399 cmc12812,8%
1400-1599 cmc22822,8%
1600-1999 cmc39739,7%
2000-2999 cmc11011,0%
3000 cmc și peste131,3%
Necompletat363,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN59423,3%
BMW2339,1%
AUDI2138,3%
SKODA2048,0%
DACIA1776,9%
FORD1536,0%
MERCEDES-BENZ1495,8%
OPEL1465,7%
RENAULT1154,5%
PEUGEOT742,9%
Toate (49)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT692,7%
HYUNDAI552,2%
TOYOTA471,8%
CITROEN301,2%
MAZDA291,1%
NISSAN261,0%
FIAT240,9%
VOLVO240,9%
LAND ROVER210,8%
KIA200,8%
CHEVROLET170,7%
SMART150,6%
SUZUKI150,6%
MITSUBISHI130,5%
DAEWOO110,4%
JEEP110,4%
MINI110,4%
PORSCHE100,4%
HONDA90,4%
ALFA ROMEO70,3%
SUBARU50,2%
CHRYSLER40,2%
CADILLAC20,1%
JAGUAR20,1%
LAMBORGHINI20,1%
LEXUS20,1%
MASERATI20,1%
SSANGYONG20,1%
BEAUFORD10,0%
BUICK10,0%
DODGE10,0%
INFINITI10,0%
IVECO10,0%
MCC10,0%
MICRO COMPACT CAR10,0%
MOSKVITCH10,0%
ROVER10,0%
SAAB10,0%
TESLA10,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare45684,0%
Export8716,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA11220,6%
DAEWOO9818,0%
VOLKSWAGEN6011,0%
OPEL519,4%
FORD366,6%
RENAULT356,4%
BMW264,8%
MERCEDES-BENZ203,7%
AUDI142,6%
PEUGEOT142,6%
Toate (30)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA142,6%
FIAT81,5%
CHEVROLET61,1%
HYUNDAI61,1%
SEAT50,9%
CITROEN40,7%
MAZDA40,7%
VOLVO40,7%
LAND ROVER30,6%
PORSCHE30,6%
ROVER30,6%
TOYOTA30,6%
ALFA ROMEO20,4%
KIA20,4%
NISSAN20,4%
SMART20,4%
SUBARU20,4%
SUZUKI20,4%
GEELY10,2%
LANCIA10,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.