Înmatriculări în județul Vrancea, octombrie 2023

Noi45-11,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare453+4,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări930

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri159

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 55 noinov 24: 436 rulate, prima înmatricularedec 24: 44 noidec 24: 451 rulate, prima înmatriculareian 25: 85 noiian 25: 450 rulate, prima înmatricularefeb 25: 63 noifeb 25: 500 rulate, prima înmatricularemar 25: 51 noimar 25: 596 rulate, prima înmatriculareapr 25: 26 noiapr 25: 541 rulate, prima înmatricularemai 25: 48 noimai 25: 511 rulate, prima înmatriculareiun 25: 33 noiiun 25: 519 rulate, prima înmatriculareiul 25: 109 noiiul 25: 515 rulate, prima înmatriculareaug 25: 65 noiaug 25: 471 rulate, prima înmatricularesep 25: 63 noisep 25: 414 rulate, prima înmatriculareoct 25: 53 noioct 25: 548 rulate, prima înmatricularenov 25: 62 noinov 25: 502 rulate, prima înmatricularedec 25: 112 noidec 25: 489 rulate, prima înmatriculareian 26: 38 noiian 26: 451 rulate, prima înmatricularefeb 26: 38 noifeb 26: 506 rulate, prima înmatricularemar 26: 55 noimar 26: 598 rulate, prima înmatriculareapr 26: 61 noiapr 26: 493 rulate, prima înmatricularemai 26: 40 noimai 26: 398 rulate, prima înmatriculareiun 26: 59 noiiun 26: 422 rulate, prima înmatriculareiul 26: 52 noiiul 26: 489 rulate, prima înmatriculareaug 26: 39 noiaug 26: 465 rulate, prima înmatricularesep 26: 47 noisep 26: 429 rulate, prima înmatriculareoct 26: 55 noioct 26: 456 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2455436
dec 2444451
ian 2585450
feb 2563500
mar 2551596
apr 2526541
mai 2548511
iun 2533519
iul 25109515
aug 2565471
sep 2563414
oct 2553548
nov 2562502
dec 25112489
ian 2638451
feb 2638506
mar 2655598
apr 2661493
mai 2640398
iun 2659422
iul 2652489
aug 2639465
sep 2647429
oct 2655456

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 1999: 6 rulate, prima înmatriculare1999: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 4 rulate, prima înmatriculare2002: 12 rulate, prima înmatriculare2003: 1 noi2003: 12 rulate, prima înmatriculare2004: 11 rulate, prima înmatriculare2005: 18 rulate, prima înmatriculare2006: 27 rulate, prima înmatriculare2007: 20 rulate, prima înmatriculare2008: 40 rulate, prima înmatriculare2009: 28 rulate, prima înmatriculare2010: 29 rulate, prima înmatriculare2011: 44 rulate, prima înmatriculare2012: 43 rulate, prima înmatriculare2013: 23 rulate, prima înmatriculare2014: 26 rulate, prima înmatriculare2015: 22 rulate, prima înmatriculare2016: 22 rulate, prima înmatriculare2017: 10 rulate, prima înmatriculare2018: 19 rulate, prima înmatriculare2019: 19 rulate, prima înmatriculare2020: 8 rulate, prima înmatriculare2021: 4 rulate, prima înmatriculare2022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 44 noi2023: 1 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199906
199901
200002
200104
2002012
2003112
2004011
2005018
2006027
2007020
2008040
2009028
2010029
2011044
2012043
2013023
2014026
2015022
2016022
2017010
2018019
2019019
202008
202104
202202
2023441

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN9118,3%
AUDI479,4%
FORD448,8%
DACIA387,6%
OPEL306,0%
BMW285,6%
RENAULT285,6%
SKODA275,4%
MERCEDES-BENZ255,0%
SEAT163,2%
Toate (32)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA142,8%
VOLVO142,8%
HYUNDAI122,4%
NISSAN122,4%
FIAT102,0%
PEUGEOT91,8%
MAZDA81,6%
SUZUKI71,4%
CITROEN61,2%
ALFA ROMEO51,0%
JAGUAR40,8%
KIA40,8%
MINI40,8%
TESLA40,8%
JEEP20,4%
LANCIA20,4%
MITSUBISHI20,4%
CHEVROLET10,2%
LAND ROVER10,2%
PORSCHE10,2%
SAAB10,2%
SSANGYONG10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF244,8%
VOLKSWAGEN PASSAT234,6%
FORD FOCUS224,4%
DACIA DUSTER163,2%
AUDI A4142,8%
AUDI Q5132,6%
SKODA OCTAVIA112,2%
VOLKSWAGEN POLO112,2%
NISSAN QASHQAI102,0%
DACIA LOGAN91,8%
Toate (162)
Modele: valoare, vehicule, cotă
FORD MONDEO91,8%
OPEL ASTRA91,8%
VOLKSWAGEN TOURAN91,8%
AUDI A381,6%
BMW SERIA 581,6%
VOLKSWAGEN TIGUAN81,6%
BMW SERIA 371,4%
RENAULT MEGANE71,4%
BMW X361,2%
OPEL CORSA61,2%
SKODA FABIA61,2%
SKODA SUPERB61,2%
AUDI A651,0%
DACIA SPRING51,0%
FORD FIESTA51,0%
RENAULT LAGUNA51,0%
TOYOTA RAV451,0%
VOLVO XC6051,0%
BMW SERIA 140,8%
FORD C-MAX40,8%
HYUNDAI TUCSON40,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E40,8%
OPEL INSIGNIA40,8%
RENAULT CLIO40,8%
SEAT IBIZA40,8%
SEAT LEON40,8%
SUZUKI GRAND VITARA40,8%
TESLA MODEL Y40,8%
VOLKSWAGEN CADDY40,8%
VOLVO V4040,8%
AUDI A530,6%
DACIA DOKKER30,6%
DACIA SANDERO30,6%
FIAT PUNTO30,6%
FORD S-MAX30,6%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,6%
MERCEDES-BENZ CLASA C30,6%
MERCEDES-BENZ GLC30,6%
MERCEDES-BENZ GLE30,6%
OPEL ZAFIRA30,6%
PEUGEOT 30830,6%
RENAULT KADJAR30,6%
SEAT ALTEA30,6%
SEAT EXEO30,6%
ALFA ROMEO 15920,4%
AUDI Q320,4%
CITROEN C320,4%
HYUNDAI BAYON20,4%
HYUNDAI I3020,4%
JAGUAR F-PACE20,4%
KIA SPORTAGE20,4%
LANCIA DELTA20,4%
MAZDA 320,4%
MAZDA 520,4%
MAZDA 620,4%
MAZDA CX-520,4%
MERCEDES-BENZ CLA20,4%
MERCEDES-BENZ VITO20,4%
OPEL VECTRA20,4%
OPEL ZAFIRA TOURER20,4%
PEUGEOT 20720,4%
RENAULT AUSTRAL20,4%
SEAT ALHAMBRA20,4%
SKODA ROOMSTER20,4%
SUZUKI JIMNY20,4%
TOYOTA C-HR20,4%
TOYOTA COROLLA20,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,4%
VOLKSWAGEN JETTA20,4%
VOLKSWAGEN T-ROC20,4%
VOLVO XC4020,4%
ALFA ROMEO 14710,2%
ALFA ROMEO 15610,2%
ALFA ROMEO SPIDER10,2%
AUDI A710,2%
AUDI Q810,2%
BMW SERIA 210,2%
BMW SERIA 710,2%
BMW X210,2%
CHEVROLET CAPTIVA10,2%
CITROEN C410,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
CITROEN XSARA10,2%
CITROEN XSARA PICASSO10,2%
DACIA JOGGER10,2%
DACIA LODGY10,2%
FIAT 50010,2%
FIAT 500L10,2%
FIAT BRAVO10,2%
FIAT CROMA10,2%
FIAT FREEMONT10,2%
FIAT STILO10,2%
FIAT TIPO10,2%
FORD ECOSPORT10,2%
HYUNDAI ELANTRA10,2%
HYUNDAI I2010,2%
HYUNDAI KONA10,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
JAGUAR E-PACE10,2%
JAGUAR XE10,2%
JEEP PATRIOT10,2%
JEEP RENEGADE10,2%
KIA CARENS10,2%
KIA EV610,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
MERCEDES-BENZ AMG GT10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,2%
MERCEDES-BENZ VIANO10,2%
MINI COOPER10,2%
MINI COUNTRYMAN10,2%
MINI MINI10,2%
MINI ONE10,2%
MITSUBISHI LANCER10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
NISSAN QASHQAI+210,2%
NISSAN X-TRAIL10,2%
OPEL ANTARA10,2%
OPEL MOVANO10,2%
OPEL OMEGA10,2%
PEUGEOT 20610,2%
PEUGEOT 30710,2%
PEUGEOT 40710,2%
PEUGEOT 80710,2%
PORSCHE MACAN10,2%
RENAULT ARKANA10,2%
RENAULT CAPTUR10,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT LATITUDE10,2%
RENAULT SCENIC10,2%
RENAULT TALISMAN10,2%
RENAULT TRAFIC10,2%
SAAB 9-310,2%
SKODA KODIAQ10,2%
SKODA RAPID10,2%
SSANGYONG KYRON10,2%
SUZUKI SX410,2%
TOYOTA AURIS10,2%
TOYOTA AVENSIS10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV13226,5%
Compacte (C)12625,3%
Medii (D)9118,3%
Mici (B)6212,4%
Monovolume (MPV)5611,2%
Mari și de lux (E)204,0%
Mini (A)61,2%
Sport20,4%
Utilitare20,4%
Neclasificate10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare45391,0%
Noi459,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină34168,5%
Benzină11222,5%
Hibrid295,8%
Electric112,2%
GPL51,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică43988,2%
Companie5911,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break24549,2%
Berlină cu hayon9519,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)8917,9%
Berlină6513,1%
Cabriolet30,6%
Cupeu10,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW11923,9%
75-109 kW22845,8%
110-149 kW11523,1%
150-219 kW204,0%
220 kW și peste51,0%
Necompletat112,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc163,2%
1000-1399 cmc6412,9%
1400-1599 cmc14629,3%
1600-1999 cmc21944,0%
2000-2999 cmc428,4%
Necompletat112,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN18119,5%
OPEL9910,6%
AUDI838,9%
BMW818,7%
FORD758,1%
DACIA737,8%
RENAULT606,5%
SKODA444,7%
MERCEDES-BENZ424,5%
TOYOTA232,5%
Toate (34)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT192,0%
HYUNDAI171,8%
PEUGEOT161,7%
SEAT161,7%
NISSAN151,6%
CITROEN121,3%
VOLVO111,2%
SUZUKI80,9%
MAZDA70,8%
LAND ROVER60,6%
SMART60,6%
CHEVROLET50,5%
MITSUBISHI50,5%
ALFA ROMEO40,4%
KIA40,4%
DAEWOO30,3%
HONDA30,3%
JEEP30,3%
MINI30,3%
SSANGYONG20,2%
DODGE10,1%
GWM10,1%
LEXUS10,1%
SANTANA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare14993,7%
Export106,3%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA4729,6%
OPEL2113,2%
FORD138,2%
DAEWOO127,5%
VOLKSWAGEN127,5%
FIAT116,9%
RENAULT95,7%
SKODA53,1%
BMW42,5%
AUDI31,9%
Toate (24)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI31,9%
SEAT31,9%
CHEVROLET21,3%
MAZDA21,3%
MERCEDES-BENZ21,3%
PEUGEOT21,3%
CITROEN10,6%
DODGE10,6%
KIA10,6%
LANCIA10,6%
SMART10,6%
SUZUKI10,6%
TOYOTA10,6%
VOLVO10,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.