Înmatriculări VOLVO V90, octombrie 2023

Noi10,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare13+85,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri1

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05101520nov 24: 15 rulate, prima înmatricularedec 24: 6 rulate, prima înmatriculareian 25: 2 noiian 25: 14 rulate, prima înmatricularefeb 25: 1 noifeb 25: 13 rulate, prima înmatricularemar 25: 17 rulate, prima înmatriculareapr 25: 14 rulate, prima înmatricularemai 25: 2 noimai 25: 16 rulate, prima înmatriculareiun 25: 1 noiiun 25: 13 rulate, prima înmatriculareiul 25: 11 rulate, prima înmatriculareaug 25: 12 rulate, prima înmatricularesep 25: 11 rulate, prima înmatriculareoct 25: 14 rulate, prima înmatricularenov 25: 7 rulate, prima înmatricularedec 25: 8 rulate, prima înmatriculareian 26: 10 rulate, prima înmatricularefeb 26: 9 rulate, prima înmatricularemar 26: 10 rulate, prima înmatriculareapr 26: 5 rulate, prima înmatricularemai 26: 8 rulate, prima înmatriculareiun 26: 4 rulate, prima înmatriculareiul 26: 9 rulate, prima înmatriculareaug 26: 11 rulate, prima înmatricularesep 26: 4 rulate, prima înmatriculareoct 26: 3 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24015
dec 2406
ian 25214
feb 25113
mar 25017
apr 25014
mai 25216
iun 25113
iul 25011
aug 25012
sep 25011
oct 25014
nov 2507
dec 2508
ian 26010
feb 2609
mar 26010
apr 2605
mai 2608
iun 2604
iul 2609
aug 26011
sep 2604
oct 2603

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02462017: 6 rulate, prima înmatriculare2018: 4 rulate, prima înmatriculare2019: 2 rulate, prima înmatriculare2020: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 1 noi2017201820192020202120222023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
201706
201804
201902
202001
202100
202200
202310

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Mari și de lux (E)14100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București321,4%
Cluj321,4%
Brașov214,3%
Ilfov214,3%
Arad17,1%
Bihor17,1%
Neamț17,1%
Vâlcea17,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1392,9%
Noi17,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină1285,7%
Hibrid214,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Companie750,0%
Persoană fizică750,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break14100,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
110-149 kW1178,6%
150-219 kW214,3%
220 kW și peste17,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1600-1999 cmc14100,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export1100,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.