Înmatriculări în județul Dâmbovița, octombrie 2023

Noi94+16,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare652+32,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.746

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri142

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 137 noinov 24: 672 rulate, prima înmatricularedec 24: 139 noidec 24: 664 rulate, prima înmatriculareian 25: 88 noiian 25: 498 rulate, prima înmatricularefeb 25: 102 noifeb 25: 616 rulate, prima înmatricularemar 25: 57 noimar 25: 752 rulate, prima înmatriculareapr 25: 72 noiapr 25: 738 rulate, prima înmatricularemai 25: 90 noimai 25: 697 rulate, prima înmatriculareiun 25: 72 noiiun 25: 726 rulate, prima înmatriculareiul 25: 150 noiiul 25: 738 rulate, prima înmatriculareaug 25: 153 noiaug 25: 725 rulate, prima înmatricularesep 25: 101 noisep 25: 757 rulate, prima înmatriculareoct 25: 90 noioct 25: 814 rulate, prima înmatricularenov 25: 81 noinov 25: 734 rulate, prima înmatricularedec 25: 205 noidec 25: 699 rulate, prima înmatriculareian 26: 50 noiian 26: 586 rulate, prima înmatricularefeb 26: 62 noifeb 26: 678 rulate, prima înmatricularemar 26: 62 noimar 26: 776 rulate, prima înmatriculareapr 26: 71 noiapr 26: 581 rulate, prima înmatricularemai 26: 104 noimai 26: 605 rulate, prima înmatriculareiun 26: 126 noiiun 26: 602 rulate, prima înmatriculareiul 26: 83 noiiul 26: 671 rulate, prima înmatriculareaug 26: 34 noiaug 26: 469 rulate, prima înmatricularesep 26: 88 noisep 26: 577 rulate, prima înmatriculareoct 26: 125 noioct 26: 625 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24137672
dec 24139664
ian 2588498
feb 25102616
mar 2557752
apr 2572738
mai 2590697
iun 2572726
iul 25150738
aug 25153725
sep 25101757
oct 2590814
nov 2581734
dec 25205699
ian 2650586
feb 2662678
mar 2662776
apr 2671581
mai 26104605
iun 26126602
iul 2683671
aug 2634469
sep 2688577
oct 26125625

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 1999: 7 rulate, prima înmatriculare1999: 3 rulate, prima înmatriculare2000: 4 rulate, prima înmatriculare2001: 7 rulate, prima înmatriculare2002: 9 rulate, prima înmatriculare2003: 11 rulate, prima înmatriculare2004: 15 rulate, prima înmatriculare2005: 17 rulate, prima înmatriculare2006: 31 rulate, prima înmatriculare2007: 42 rulate, prima înmatriculare2008: 40 rulate, prima înmatriculare2009: 58 rulate, prima înmatriculare2010: 53 rulate, prima înmatriculare2011: 73 rulate, prima înmatriculare2012: 64 rulate, prima înmatriculare2013: 36 rulate, prima înmatriculare2014: 39 rulate, prima înmatriculare2015: 28 rulate, prima înmatriculare2016: 15 rulate, prima înmatriculare2017: 17 rulate, prima înmatriculare2018: 34 rulate, prima înmatriculare2019: 22 rulate, prima înmatriculare2020: 13 rulate, prima înmatriculare2021: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 4 noi2022: 8 rulate, prima înmatriculare2023: 90 noi2023: 3 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199907
199903
200004
200107
200209
2003011
2004015
2005017
2006031
2007042
2008040
2009058
2010053
2011073
2012064
2013036
2014039
2015028
2016015
2017017
2018034
2019022
2020013
202103
202248
2023903

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN18725,1%
DACIA749,9%
BMW638,4%
SKODA577,6%
AUDI567,5%
FORD466,2%
RENAULT456,0%
MERCEDES-BENZ334,4%
OPEL324,3%
SEAT253,4%
Toate (34)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI233,1%
PEUGEOT182,4%
CITROEN101,3%
MAZDA101,3%
NISSAN101,3%
TOYOTA101,3%
VOLVO101,3%
KIA70,9%
FIAT60,8%
MINI40,5%
ALFA ROMEO30,4%
SUZUKI30,4%
MITSUBISHI20,3%
PORSCHE20,3%
CHEVROLET10,1%
CUPRA10,1%
DAIHATSU10,1%
DS10,1%
HONDA10,1%
JAGUAR10,1%
LANCIA10,1%
LEXUS10,1%
SMART10,1%
TESLA10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF658,7%
DACIA LOGAN334,4%
VOLKSWAGEN PASSAT304,0%
SKODA OCTAVIA243,2%
AUDI A4233,1%
SKODA FABIA202,7%
DACIA DUSTER192,5%
VOLKSWAGEN TIGUAN172,3%
BMW SERIA 3162,1%
RENAULT MEGANE162,1%
Toate (172)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN POLO162,1%
BMW SERIA 5152,0%
DACIA SANDERO152,0%
FORD FOCUS152,0%
SEAT LEON131,7%
AUDI A6111,5%
OPEL ASTRA111,5%
HYUNDAI TUCSON101,3%
VOLKSWAGEN TOURAN101,3%
BMW SERIA 191,2%
FORD FIESTA81,1%
OPEL CORSA81,1%
RENAULT CLIO81,1%
VOLKSWAGEN CC81,1%
AUDI A370,9%
AUDI Q570,9%
FORD MONDEO70,9%
MERCEDES-BENZ CLASA A70,9%
MERCEDES-BENZ CLASA E70,9%
NISSAN QASHQAI70,9%
RENAULT SCENIC70,9%
VOLKSWAGEN CADDY70,9%
BMW X360,8%
FORD PUMA60,8%
PEUGEOT 50860,8%
SEAT IBIZA60,8%
SKODA SUPERB50,7%
TOYOTA RAV450,7%
AUDI A540,5%
BMW X140,5%
BMW X640,5%
FIAT PUNTO40,5%
HYUNDAI I3040,5%
OPEL ZAFIRA40,5%
PEUGEOT 20740,5%
RENAULT LAGUNA40,5%
VOLKSWAGEN SHARAN40,5%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER40,5%
AUDI Q330,4%
BMW SERIA 430,4%
BMW X530,4%
DACIA SPRING30,4%
HYUNDAI IX3530,4%
KIA CEED30,4%
KIA SPORTAGE30,4%
MAZDA CX-3030,4%
MAZDA CX-530,4%
MERCEDES-BENZ CLASA C30,4%
MERCEDES-BENZ GLC30,4%
MERCEDES-BENZ ML30,4%
VOLKSWAGEN CARAVELLE30,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,4%
VOLKSWAGEN JETTA30,4%
VOLKSWAGEN T-ROC30,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,4%
VOLVO XC6030,4%
ALFA ROMEO MITO20,3%
BMW SERIA 820,3%
CITROEN C320,3%
CITROEN C420,3%
DACIA JOGGER20,3%
FORD KUGA20,3%
FORD TRANSIT20,3%
FORD TRANSIT/TOURNEO20,3%
HYUNDAI BAYON20,3%
HYUNDAI IONIQ20,3%
MAZDA 320,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,3%
MERCEDES-BENZ GLA20,3%
MINI COOPER20,3%
MITSUBISHI ASX20,3%
NISSAN MICRA20,3%
OPEL INSIGNIA20,3%
OPEL MERIVA20,3%
OPEL MOKKA20,3%
PEUGEOT 20820,3%
PEUGEOT 40720,3%
RENAULT ARKANA20,3%
RENAULT CAPTUR20,3%
SEAT ALHAMBRA20,3%
SEAT EXEO20,3%
SEAT TOLEDO20,3%
SKODA KAROQ20,3%
SKODA KODIAQ20,3%
SKODA RAPID20,3%
SUZUKI VITARA20,3%
TOYOTA C-HR20,3%
VOLKSWAGEN ARTEON20,3%
VOLKSWAGEN T-CROSS20,3%
VOLKSWAGEN TAIGO20,3%
VOLKSWAGEN UP20,3%
VOLVO V7020,3%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
AUDI S310,1%
BMW X410,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CITROEN BERLINGO10,1%
CITROEN C4 AIRCROSS10,1%
CITROEN C4 CACTUS10,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CITROEN C510,1%
CITROEN XSARA PICASSO10,1%
CUPRA FORMENTOR10,1%
DACIA DOKKER10,1%
DACIA LODGY10,1%
DAIHATSU TERIOS10,1%
DS DS510,1%
FIAT TALENTO10,1%
FIAT TIPO10,1%
FORD EDGE10,1%
FORD FUSION10,1%
FORD S-MAX10,1%
FORD TOURNEO COURIER10,1%
HONDA JAZZ10,1%
HYUNDAI ELANTRA10,1%
HYUNDAI SANTA FE10,1%
JAGUAR X-TYPE10,1%
KIA SORENTO10,1%
LANCIA DELTA10,1%
LEXUS RX10,1%
MAZDA 610,1%
MAZDA MX-510,1%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,1%
MERCEDES-BENZ EQA10,1%
MERCEDES-BENZ EQE10,1%
MERCEDES-BENZ GLE10,1%
MERCEDES-BENZ GLK10,1%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,1%
MINI MINI10,1%
MINI ONE10,1%
NISSAN JUKE10,1%
OPEL FRONTERA10,1%
OPEL SIGNUM10,1%
OPEL VECTRA10,1%
PEUGEOT 300810,1%
PEUGEOT 30810,1%
PEUGEOT 500810,1%
PEUGEOT ION10,1%
PORSCHE CAYENNE10,1%
PORSCHE PANAMERA10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)19426,0%
SUV17223,1%
Mici (B)13818,5%
Medii (D)12717,0%
Monovolume (MPV)618,2%
Mari și de lux (E)385,1%
Mini (A)60,8%
Utilitare60,8%
Sport30,4%
Neclasificate10,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare65287,4%
Noi9412,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină42056,3%
Benzină23932,0%
Hibrid506,7%
GPL263,5%
Electric111,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică68391,6%
Companie638,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break32543,6%
Berlină cu hayon15220,4%
Berlină13017,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)12817,2%
Cabriolet60,8%
Cupeu50,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW19025,5%
75-109 kW32343,3%
110-149 kW17723,7%
150-219 kW344,6%
220 kW și peste111,5%
Necompletat111,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc658,7%
1000-1399 cmc12917,3%
1400-1599 cmc19025,5%
1600-1999 cmc29439,4%
2000-2999 cmc557,4%
3000 cmc și peste20,3%
Necompletat111,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN35320,2%
DACIA22512,9%
BMW18710,7%
OPEL18010,3%
SKODA1176,7%
AUDI1166,6%
FORD1005,7%
RENAULT895,1%
MERCEDES-BENZ734,2%
SEAT472,7%
Toate (38)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT382,2%
HYUNDAI331,9%
TOYOTA191,1%
FIAT150,9%
CITROEN140,8%
KIA140,8%
LAND ROVER140,8%
MAZDA140,8%
CHEVROLET130,7%
VOLVO120,7%
HONDA110,6%
NISSAN100,6%
ALFA ROMEO80,5%
DAEWOO80,5%
SUZUKI60,3%
PORSCHE50,3%
MITSUBISHI40,2%
SMART40,2%
JEEP30,2%
CHRYSLER20,1%
DAIHATSU20,1%
IVECO20,1%
LEXUS20,1%
MINI20,1%
LADA10,1%
LANCIA10,1%
MAN10,1%
SAAB10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare12688,7%
Export1611,3%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA3323,2%
OPEL1913,4%
FORD149,9%
RENAULT139,2%
VOLKSWAGEN128,5%
DAEWOO117,7%
SKODA64,2%
BMW53,5%
FIAT42,8%
AUDI32,1%
Toate (21)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CHEVROLET32,1%
HYUNDAI32,1%
MERCEDES-BENZ32,1%
SEAT32,1%
PEUGEOT21,4%
ROVER21,4%
VOLVO21,4%
DODGE10,7%
LAND ROVER10,7%
MAZDA10,7%
NISSAN10,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.