Noi 115 +4,5% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 756 +27,9% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 616 +18,2% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 46 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 500 1.000 1.500 nov 24: 91 noi nov 24: 789 rulate, prima înmatriculare dec 24: 134 noi dec 24: 848 rulate, prima înmatriculare ian 25: 105 noi ian 25: 864 rulate, prima înmatriculare feb 25: 112 noi feb 25: 936 rulate, prima înmatriculare mar 25: 93 noi mar 25: 1.013 rulate, prima înmatriculare apr 25: 88 noi apr 25: 1.042 rulate, prima înmatriculare mai 25: 114 noi mai 25: 894 rulate, prima înmatriculare iun 25: 165 noi iun 25: 854 rulate, prima înmatriculare iul 25: 114 noi iul 25: 977 rulate, prima înmatriculare aug 25: 119 noi aug 25: 774 rulate, prima înmatriculare sep 25: 146 noi sep 25: 852 rulate, prima înmatriculare oct 25: 152 noi oct 25: 873 rulate, prima înmatriculare nov 25: 112 noi nov 25: 747 rulate, prima înmatriculare dec 25: 157 noi dec 25: 687 rulate, prima înmatriculare ian 26: 143 noi ian 26: 589 rulate, prima înmatriculare feb 26: 126 noi feb 26: 751 rulate, prima înmatriculare mar 26: 118 noi mar 26: 736 rulate, prima înmatriculare apr 26: 98 noi apr 26: 621 rulate, prima înmatriculare mai 26: 116 noi mai 26: 614 rulate, prima înmatriculare iun 26: 110 noi iun 26: 680 rulate, prima înmatriculare iul 26: 136 noi iul 26: 674 rulate, prima înmatriculare aug 26: 86 noi aug 26: 617 rulate, prima înmatriculare sep 26: 104 noi sep 26: 635 rulate, prima înmatriculare oct 26: 117 noi oct 26: 576 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 91 789 dec 24 134 848 ian 25 105 864 feb 25 112 936 mar 25 93 1.013 apr 25 88 1.042 mai 25 114 894 iun 25 165 854 iul 25 114 977 aug 25 119 774 sep 25 146 852 oct 25 152 873 nov 25 112 747 dec 25 157 687 ian 26 143 589 feb 26 126 751 mar 26 118 736 apr 26 98 621 mai 26 116 614 iun 26 110 680 iul 26 136 674 aug 26 86 617 sep 26 104 635 oct 26 117 576
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 20 40 60 80 100 < 1999: 2 rulate, prima înmatriculare 1999: 1 rulate, prima înmatriculare 2000: 3 rulate, prima înmatriculare 2001: 3 rulate, prima înmatriculare 2002: 6 rulate, prima înmatriculare 2003: 7 rulate, prima înmatriculare 2004: 19 rulate, prima înmatriculare 2005: 18 rulate, prima înmatriculare 2006: 18 rulate, prima înmatriculare 2007: 24 rulate, prima înmatriculare 2008: 13 rulate, prima înmatriculare 2009: 23 rulate, prima înmatriculare 2010: 31 rulate, prima înmatriculare 2011: 43 rulate, prima înmatriculare 2012: 54 rulate, prima înmatriculare 2013: 55 rulate, prima înmatriculare 2014: 70 rulate, prima înmatriculare 2015: 49 rulate, prima înmatriculare 2016: 47 rulate, prima înmatriculare 2017: 62 rulate, prima înmatriculare 2018: 90 rulate, prima înmatriculare 2019: 71 rulate, prima înmatriculare 2020: 38 rulate, prima înmatriculare 2021: 6 rulate, prima înmatriculare 2022: 86 noi 2022: 3 rulate, prima înmatriculare 2023: 29 noi < 1999 2000 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 1999 0 2 1999 0 1 2000 0 3 2001 0 3 2002 0 6 2003 0 7 2004 0 19 2005 0 18 2006 0 18 2007 0 24 2008 0 13 2009 0 23 2010 0 31 2011 0 43 2012 0 54 2013 0 55 2014 0 70 2015 0 49 2016 0 47 2017 0 62 2018 0 90 2019 0 71 2020 0 38 2021 0 6 2022 86 3 2023 29 0
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă XC60 303 34,8% XC90 123 14,1% V40 117 13,4% XC40 66 7,6% V50 59 6,8% V60 56 6,4% S60 34 3,9% S90 29 3,3% V70 19 2,2% C30 13 1,5%
Toate (18) Modele: valoare, vehicule, cotă S80 13 1,5% S40 12 1,4% V90 12 1,4% XC70 7 0,8% C40 4 0,5% Model necompletat 2 0,2% 760 1 0,1% C70 1 0,1%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 503 57,7% Compacte (C) 201 23,1% Medii (D) 109 12,5% Mari și de lux (E) 54 6,2% Neclasificate 3 0,3% Sport 1 0,1%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 149 17,1% Cluj 69 7,9% Suceava 61 7,0% Bihor 31 3,6% Iași 30 3,4% Timiș 30 3,4% Maramureș 29 3,3% Bacău 26 3,0% Constanța 25 2,9% Brașov 24 2,8%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Mureș 24 2,8% Dolj 23 2,6% Alba 22 2,5% Prahova 21 2,4% Neamț 20 2,3% Sibiu 20 2,3% Argeș 19 2,2% Bistrița-Năsăud 19 2,2% Galați 18 2,1% Hunedoara 18 2,1% Arad 17 2,0% Vaslui 16 1,8% Botoșani 15 1,7% Sălaj 13 1,5% Satu Mare 13 1,5% Ilfov 12 1,4% Gorj 11 1,3% Vrancea 11 1,3% Ialomița 10 1,1% Covasna 8 0,9% Harghita 8 0,9% Caraș-Severin 7 0,8% Olt 7 0,8% Brăila 6 0,7% Călărași 6 0,7% Giurgiu 6 0,7% Tulcea 6 0,7% Buzău 5 0,6% Dâmbovița 5 0,6% Vâlcea 5 0,6% Teleorman 4 0,5% Mehedinți 2 0,2%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 756 86,8% Noi 115 13,2%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 648 74,4% Hibrid 163 18,7% Benzină 47 5,4% Electric 13 1,5%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 612 70,3% Companie 259 29,7%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 523 60,0% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 245 28,1% Berlină 89 10,2% Cupeu 13 1,5% Cabriolet 1 0,1%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 2 0,2% 75-109 kW 210 24,1% 110-149 kW 437 50,2% 150-219 kW 159 18,3% 220 kW și peste 50 5,7% Necompletat 13 1,5%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă 1400-1599 cmc 126 14,5% 1600-1999 cmc 569 65,3% 2000-2999 cmc 163 18,7% Necompletat 13 1,5%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.