Înmatriculări în județul Maramureș, martie 2023

Noi125+12,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare813-8,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.341

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri275

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 100 noinov 24: 776 rulate, prima înmatricularedec 24: 95 noidec 24: 884 rulate, prima înmatriculareian 25: 142 noiian 25: 866 rulate, prima înmatricularefeb 25: 121 noifeb 25: 990 rulate, prima înmatricularemar 25: 89 noimar 25: 989 rulate, prima înmatriculareapr 25: 84 noiapr 25: 1.019 rulate, prima înmatricularemai 25: 74 noimai 25: 1.020 rulate, prima înmatriculareiun 25: 71 noiiun 25: 959 rulate, prima înmatriculareiul 25: 183 noiiul 25: 946 rulate, prima înmatriculareaug 25: 164 noiaug 25: 814 rulate, prima înmatricularesep 25: 120 noisep 25: 862 rulate, prima înmatriculareoct 25: 95 noioct 25: 981 rulate, prima înmatricularenov 25: 108 noinov 25: 892 rulate, prima înmatricularedec 25: 191 noidec 25: 803 rulate, prima înmatriculareian 26: 51 noiian 26: 799 rulate, prima înmatricularefeb 26: 73 noifeb 26: 905 rulate, prima înmatricularemar 26: 82 noimar 26: 878 rulate, prima înmatriculareapr 26: 91 noiapr 26: 746 rulate, prima înmatricularemai 26: 108 noimai 26: 759 rulate, prima înmatriculareiun 26: 147 noiiun 26: 700 rulate, prima înmatriculareiul 26: 84 noiiul 26: 818 rulate, prima înmatriculareaug 26: 75 noiaug 26: 735 rulate, prima înmatricularesep 26: 107 noisep 26: 795 rulate, prima înmatriculareoct 26: 131 noioct 26: 820 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24100776
dec 2495884
ian 25142866
feb 25121990
mar 2589989
apr 25841.019
mai 25741.020
iun 2571959
iul 25183946
aug 25164814
sep 25120862
oct 2595981
nov 25108892
dec 25191803
ian 2651799
feb 2673905
mar 2682878
apr 2691746
mai 26108759
iun 26147700
iul 2684818
aug 2675735
sep 26107795
oct 26131820

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 1999: 21 rulate, prima înmatriculare1999: 7 rulate, prima înmatriculare2000: 7 rulate, prima înmatriculare2001: 9 rulate, prima înmatriculare2002: 21 rulate, prima înmatriculare2003: 29 rulate, prima înmatriculare2004: 22 rulate, prima înmatriculare2005: 38 rulate, prima înmatriculare2006: 47 rulate, prima înmatriculare2007: 60 rulate, prima înmatriculare2008: 46 rulate, prima înmatriculare2009: 53 rulate, prima înmatriculare2010: 59 rulate, prima înmatriculare2011: 77 rulate, prima înmatriculare2012: 58 rulate, prima înmatriculare2013: 39 rulate, prima înmatriculare2014: 44 rulate, prima înmatriculare2015: 38 rulate, prima înmatriculare2016: 34 rulate, prima înmatriculare2017: 34 rulate, prima înmatriculare2018: 22 rulate, prima înmatriculare2019: 28 rulate, prima înmatriculare2020: 10 rulate, prima înmatriculare2021: 7 rulate, prima înmatriculare2022: 86 noi2022: 3 rulate, prima înmatriculare2023: 39 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 1999021
199907
200007
200109
2002021
2003029
2004022
2005038
2006047
2007060
2008046
2009053
2010059
2011077
2012058
2013039
2014044
2015038
2016034
2017034
2018022
2019028
2020010
202107
2022863
2023390

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN15716,7%
AUDI9510,1%
DACIA9510,1%
RENAULT758,0%
BMW677,1%
FORD555,9%
MERCEDES-BENZ515,4%
PEUGEOT333,5%
SKODA333,5%
NISSAN313,3%
Toate (38)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO293,1%
MAZDA262,8%
TOYOTA232,5%
OPEL212,2%
CITROEN202,1%
SUZUKI192,0%
HYUNDAI171,8%
SEAT161,7%
KIA151,6%
MITSUBISHI111,2%
FIAT91,0%
JEEP60,6%
SSANGYONG50,5%
LAND ROVER40,4%
TESLA40,4%
ALFA ROMEO30,3%
PORSCHE30,3%
SMART30,3%
HONDA20,2%
SUBARU20,2%
CHEVROLET10,1%
DAIHATSU10,1%
FERRARI10,1%
IVECO10,1%
LANCIA10,1%
MASERATI10,1%
ROVER10,1%
SAAB10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4485,1%
VOLKSWAGEN GOLF424,5%
DACIA SANDERO394,2%
VOLKSWAGEN PASSAT394,2%
DACIA LOGAN242,6%
DACIA DUSTER232,5%
FORD FOCUS212,2%
VOLVO XC60212,2%
NISSAN QASHQAI192,0%
SKODA OCTAVIA192,0%
Toate (202)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TIGUAN181,9%
BMW SERIA 3171,8%
BMW X3171,8%
RENAULT MEGANE161,7%
RENAULT CLIO151,6%
RENAULT SCENIC151,6%
KIA SPORTAGE141,5%
VOLKSWAGEN POLO141,5%
SEAT IBIZA131,4%
SKODA FABIA131,4%
AUDI Q5121,3%
FORD FIESTA121,3%
BMW SERIA 5111,2%
AUDI A3101,1%
TOYOTA RAV4101,1%
AUDI A691,0%
MAZDA CX-591,0%
SUZUKI VITARA91,0%
FORD KUGA80,9%
MERCEDES-BENZ CLASA E80,9%
OPEL ASTRA80,9%
HYUNDAI TUCSON70,7%
PEUGEOT 50870,7%
CITROEN C4 PICASSO60,6%
MAZDA 360,6%
MERCEDES-BENZ VITO60,6%
RENAULT CAPTUR60,6%
RENAULT LAGUNA60,6%
VOLKSWAGEN SHARAN60,6%
AUDI Q350,5%
BMW X150,5%
DACIA SPRING50,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C50,5%
MERCEDES-BENZ GLC50,5%
MITSUBISHI ASX50,5%
RENAULT KOLEOS50,5%
SUZUKI GRAND VITARA50,5%
VOLKSWAGEN TOURAN50,5%
AUDI A540,4%
BMW SERIA 140,4%
DACIA JOGGER40,4%
FIAT PUNTO40,4%
HYUNDAI IX3540,4%
JEEP CHEROKEE40,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,4%
MERCEDES-BENZ GLE40,4%
MERCEDES-BENZ SPRINTER40,4%
OPEL CORSA40,4%
PEUGEOT 20840,4%
PEUGEOT 300840,4%
SSANGYONG KORANDO40,4%
TOYOTA AVENSIS40,4%
VOLKSWAGEN CC40,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS40,4%
ALFA ROMEO 15930,3%
BMW X430,3%
CITROEN C530,3%
FORD GALAXY30,3%
FORD MONDEO30,3%
MAZDA 530,3%
MERCEDES-BENZ CLASA V30,3%
MITSUBISHI OUTLANDER30,3%
NISSAN JUKE30,3%
NISSAN PATROL30,3%
NISSAN X-TRAIL30,3%
OPEL MERIVA30,3%
OPEL MOKKA30,3%
PEUGEOT 20730,3%
PEUGEOT 30730,3%
PEUGEOT 40730,3%
RENAULT KADJAR30,3%
SUZUKI SX430,3%
TESLA MODEL Y30,3%
TOYOTA AURIS30,3%
VOLKSWAGEN BORA30,3%
VOLKSWAGEN ID 330,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,3%
AUDI Q820,2%
BMW SERIA 720,2%
BMW X520,2%
BMW X620,2%
CITROEN C320,2%
CITROEN C3 PICASSO20,2%
CITROEN DS520,2%
FORD C-MAX20,2%
HONDA CR-V20,2%
HYUNDAI I3020,2%
HYUNDAI KONA20,2%
JEEP GRAND CHEROKEE20,2%
LAND ROVER FREELANDER20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT20,2%
MAZDA 220,2%
MAZDA 620,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MERCEDES-BENZ GLA20,2%
MITSUBISHI PAJERO20,2%
NISSAN QASHQAI+220,2%
OPEL VIVARO20,2%
PEUGEOT 20620,2%
PEUGEOT 30820,2%
PORSCHE CAYENNE20,2%
RENAULT LATITUDE20,2%
RENAULT MASTER20,2%
RENAULT TALISMAN20,2%
SEAT ATECA20,2%
SUBARU FORESTER20,2%
SUZUKI JIMNY20,2%
TOYOTA CELICA20,2%
VOLKSWAGEN CADDY20,2%
VOLKSWAGEN EOS20,2%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN20,2%
VOLKSWAGEN JETTA20,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN20,2%
VOLKSWAGEN SCIROCCO20,2%
VOLVO XC9020,2%
AUDI A710,1%
AUDI A810,1%
AUDI Q210,1%
AUDI Q710,1%
AUDI S310,1%
BMW I410,1%
BMW SERIA 410,1%
BMW SERIA 810,1%
BMW X210,1%
CHEVROLET AVEO10,1%
CITROEN C3 PLURIEL10,1%
CITROEN C4 CACTUS10,1%
CITROEN DS410,1%
CITROEN GRAND C4 PICASSO10,1%
CITROEN XSARA PICASSO10,1%
DAIHATSU FEROZA10,1%
FERRARI PORTOFINO10,1%
FIAT CROMA10,1%
FIAT DUCATO10,1%
FIAT FREEMONT10,1%
FIAT QUBO10,1%
FIAT SEDICI10,1%
FORD ECOSPORT10,1%
FORD EDGE10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV31533,6%
Compacte (C)15917,0%
Medii (D)15616,6%
Mici (B)15516,5%
Monovolume (MPV)879,3%
Mari și de lux (E)363,8%
Mini (A)101,1%
Sport101,1%
Utilitare80,9%
Neclasificate20,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare81386,7%
Noi12513,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină66570,9%
Benzină17718,9%
Hibrid394,2%
GPL384,1%
Electric192,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică80685,9%
Companie13214,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break39341,9%
Berlină cu hayon22023,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)17118,2%
Berlină13814,7%
Cupeu111,2%
Cabriolet50,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW22624,1%
75-109 kW39542,1%
110-149 kW24125,7%
150-219 kW475,0%
220 kW și peste101,1%
Necompletat192,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc555,9%
1000-1399 cmc11211,9%
1400-1599 cmc20121,4%
1600-1999 cmc43746,6%
2000-2999 cmc10711,4%
3000 cmc și peste70,7%
Necompletat192,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN30022,4%
AUDI1098,1%
FORD1037,7%
BMW947,0%
DACIA906,7%
RENAULT906,7%
MERCEDES-BENZ745,5%
OPEL624,6%
SKODA523,9%
PEUGEOT403,0%
Toate (38)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CITROEN342,5%
SUZUKI332,5%
TOYOTA231,7%
HYUNDAI211,6%
KIA211,6%
MITSUBISHI211,6%
NISSAN211,6%
FIAT201,5%
MAZDA201,5%
SEAT191,4%
LAND ROVER161,2%
VOLVO131,0%
JEEP110,8%
HONDA90,7%
MINI90,7%
DAIHATSU80,6%
ALFA ROMEO50,4%
SMART50,4%
DAEWOO40,3%
CHEVROLET30,2%
SUBARU30,2%
PORSCHE20,1%
DS10,1%
LANCIA10,1%
MCC10,1%
ROVER10,1%
SAAB10,1%
SANTANA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare22983,3%
Export4616,7%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN6222,5%
FORD3111,3%
RENAULT269,5%
OPEL259,1%
DACIA207,3%
FIAT176,2%
AUDI145,1%
MERCEDES-BENZ124,4%
PEUGEOT103,6%
BMW82,9%
Toate (28)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA82,9%
CITROEN62,2%
LAND ROVER62,2%
MAZDA51,8%
ALFA ROMEO41,5%
DAEWOO41,5%
SEAT41,5%
LANCIA20,7%
MITSUBISHI20,7%
CHEVROLET10,4%
HONDA10,4%
HYUNDAI10,4%
KIA10,4%
PORSCHE10,4%
ROVER10,4%
SSANGYONG10,4%
TATA10,4%
VOLVO10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.