Înmatriculări în județul Sălaj, martie 2023

Noi29+81,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare458-26,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări536

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri109

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 33 noinov 24: 451 rulate, prima înmatricularedec 24: 21 noidec 24: 395 rulate, prima înmatriculareian 25: 21 noiian 25: 510 rulate, prima înmatricularefeb 25: 30 noifeb 25: 624 rulate, prima înmatricularemar 25: 17 noimar 25: 652 rulate, prima înmatriculareapr 25: 15 noiapr 25: 549 rulate, prima înmatricularemai 25: 15 noimai 25: 522 rulate, prima înmatriculareiun 25: 16 noiiun 25: 465 rulate, prima înmatriculareiul 25: 32 noiiul 25: 641 rulate, prima înmatriculareaug 25: 27 noiaug 25: 519 rulate, prima înmatricularesep 25: 21 noisep 25: 564 rulate, prima înmatriculareoct 25: 17 noioct 25: 577 rulate, prima înmatricularenov 25: 12 noinov 25: 458 rulate, prima înmatricularedec 25: 36 noidec 25: 321 rulate, prima înmatriculareian 26: 12 noiian 26: 520 rulate, prima înmatricularefeb 26: 25 noifeb 26: 520 rulate, prima înmatricularemar 26: 17 noimar 26: 522 rulate, prima înmatriculareapr 26: 11 noiapr 26: 401 rulate, prima înmatricularemai 26: 14 noimai 26: 483 rulate, prima înmatriculareiun 26: 26 noiiun 26: 444 rulate, prima înmatriculareiul 26: 23 noiiul 26: 490 rulate, prima înmatriculareaug 26: 14 noiaug 26: 414 rulate, prima înmatricularesep 26: 26 noisep 26: 459 rulate, prima înmatriculareoct 26: 20 noioct 26: 425 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2433451
dec 2421395
ian 2521510
feb 2530624
mar 2517652
apr 2515549
mai 2515522
iun 2516465
iul 2532641
aug 2527519
sep 2521564
oct 2517577
nov 2512458
dec 2536321
ian 2612520
feb 2625520
mar 2617522
apr 2611401
mai 2614483
iun 2626444
iul 2623490
aug 2614414
sep 2626459
oct 2620425

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 1999: 7 rulate, prima înmatriculare1999: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 4 rulate, prima înmatriculare2001: 7 rulate, prima înmatriculare2002: 7 rulate, prima înmatriculare2003: 11 rulate, prima înmatriculare2004: 16 rulate, prima înmatriculare2005: 23 rulate, prima înmatriculare2006: 31 rulate, prima înmatriculare2007: 46 rulate, prima înmatriculare2008: 39 rulate, prima înmatriculare2009: 32 rulate, prima înmatriculare2010: 43 rulate, prima înmatriculare2011: 46 rulate, prima înmatriculare2012: 32 rulate, prima înmatriculare2013: 26 rulate, prima înmatriculare2014: 19 rulate, prima înmatriculare2015: 15 rulate, prima înmatriculare2016: 14 rulate, prima înmatriculare2017: 8 rulate, prima înmatriculare2018: 15 rulate, prima înmatriculare2019: 8 rulate, prima înmatriculare2020: 4 rulate, prima înmatriculare2021: 1 noi2021: 2 rulate, prima înmatriculare2022: 23 noi2022: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 5 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199907
199902
200004
200107
200207
2003011
2004016
2005023
2006031
2007046
2008039
2009032
2010043
2011046
2012032
2013026
2014019
2015015
2016014
201708
2018015
201908
202004
202112
2022231
202350

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN13627,9%
AUDI5210,7%
BMW489,9%
FORD275,5%
DACIA265,3%
MERCEDES-BENZ255,1%
SKODA214,3%
RENAULT193,9%
SUZUKI153,1%
VOLVO132,7%
Toate (33)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI112,3%
SEAT112,3%
MITSUBISHI91,8%
CITROEN81,6%
KIA81,6%
MAZDA81,6%
TOYOTA81,6%
NISSAN71,4%
OPEL61,2%
PEUGEOT61,2%
CHEVROLET40,8%
FIAT30,6%
LAND ROVER30,6%
ALFA ROMEO20,4%
HONDA20,4%
SMART20,4%
FERRARI10,2%
JEEP10,2%
LAMBORGHINI10,2%
LANCIA10,2%
MINI10,2%
PORSCHE10,2%
SUBARU10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF326,6%
AUDI A4296,0%
VOLKSWAGEN PASSAT224,5%
BMW SERIA 3173,5%
FORD FOCUS153,1%
BMW X3142,9%
VOLKSWAGEN TOURAN142,9%
VOLKSWAGEN POLO132,7%
DACIA DUSTER122,5%
SKODA FABIA112,3%
Toate (144)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF PLUS112,3%
VOLKSWAGEN CADDY102,1%
RENAULT MEGANE91,9%
VOLKSWAGEN TIGUAN91,9%
DACIA SANDERO81,6%
MERCEDES-BENZ CLASA C81,6%
SUZUKI GRAND VITARA81,6%
AUDI A571,4%
BMW SERIA 571,4%
KIA SPORTAGE61,2%
AUDI Q551,0%
DACIA SPRING51,0%
MERCEDES-BENZ CLASA E51,0%
RENAULT CLIO51,0%
SEAT LEON51,0%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER51,0%
VOLVO XC6051,0%
MITSUBISHI OUTLANDER40,8%
SEAT ALHAMBRA40,8%
SKODA OCTAVIA40,8%
SKODA SUPERB40,8%
VOLKSWAGEN SHARAN40,8%
VOLKSWAGEN TAIGO40,8%
VOLVO XC9040,8%
AUDI A630,6%
CHEVROLET CAPTIVA30,6%
CITROEN C530,6%
FORD FIESTA30,6%
FORD KUGA30,6%
MAZDA 330,6%
MERCEDES-BENZ GLC30,6%
MITSUBISHI ASX30,6%
NISSAN QASHQAI30,6%
SUZUKI SX430,6%
SUZUKI VITARA30,6%
TOYOTA LAND CRUISER30,6%
VOLKSWAGEN JETTA30,6%
AUDI A320,4%
AUDI Q220,4%
AUDI Q320,4%
BMW SERIA 220,4%
BMW X120,4%
BMW X220,4%
FIAT PUNTO20,4%
FORD S-MAX20,4%
HYUNDAI H-120,4%
HYUNDAI IX3520,4%
HYUNDAI TUCSON20,4%
KIA SOUL20,4%
MAZDA 620,4%
MAZDA CX-520,4%
MERCEDES-BENZ GLK20,4%
MERCEDES-BENZ ML20,4%
MITSUBISHI PAJERO PININ20,4%
NISSAN JUKE20,4%
NISSAN QASHQAI+220,4%
OPEL CORSA20,4%
OPEL ZAFIRA20,4%
RENAULT ESPACE20,4%
SMART FORFOUR20,4%
TOYOTA RAV420,4%
VOLKSWAGEN CC20,4%
ALFA ROMEO 16610,2%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,2%
AUDI A810,2%
AUDI Q710,2%
BMW IX110,2%
BMW SERIA 110,2%
BMW X410,2%
BMW X510,2%
CITROEN C-CROSSER10,2%
CITROEN C3 AIRCROSS10,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
CITROEN DS510,2%
CITROEN XSARA PICASSO10,2%
DACIA LOGAN10,2%
FERRARI CALIFORNIA10,2%
FIAT SEICENTO10,2%
FORD C-MAX10,2%
FORD ECOSPORT10,2%
FORD EDGE10,2%
FORD MONDEO10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HONDA CR-V10,2%
HYUNDAI ELANTRA10,2%
HYUNDAI GETZ10,2%
HYUNDAI KONA10,2%
HYUNDAI MATRIX10,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
JEEP CHEROKEE10,2%
LAMBORGHINI URUS10,2%
LANCIA DELTA10,2%
LAND ROVER DISCOVERY10,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
MAZDA 510,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ VIANO10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MINI COOPER10,2%
OPEL ANTARA10,2%
OPEL VECTRA10,2%
PEUGEOT 20610,2%
PEUGEOT 30710,2%
PEUGEOT 30810,2%
PEUGEOT 40710,2%
PEUGEOT 500810,2%
PEUGEOT PARTNER10,2%
PORSCHE CAYENNE10,2%
RENAULT KANGOO10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
RENAULT SCENIC10,2%
SEAT ATECA10,2%
SEAT IBIZA10,2%
SKODA KAMIQ10,2%
SKODA ROOMSTER10,2%
SUBARU FORESTER10,2%
SUZUKI ALTO10,2%
TOYOTA COROLLA10,2%
TOYOTA PRIUS10,2%
TOYOTA YARIS CROSS10,2%
VOLKSWAGEN BORA10,2%
VOLKSWAGEN CARAVELLE10,2%
VOLKSWAGEN EOS10,2%
VOLKSWAGEN FOX10,2%
VOLKSWAGEN NEW BEETLE10,2%
VOLKSWAGEN T-ROC10,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG10,2%
VOLVO C3010,2%
VOLVO S4010,2%
VOLVO V4010,2%
VOLVO V5010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV15030,8%
Compacte (C)9820,1%
Medii (D)9118,7%
Monovolume (MPV)6914,2%
Mici (B)4910,1%
Mari și de lux (E)163,3%
Mini (A)102,1%
Neclasificate20,4%
Sport20,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare45894,0%
Noi296,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină36775,4%
Benzină9820,1%
Hibrid122,5%
Electric61,2%
GPL40,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică44691,6%
Companie408,2%
Persoană străină10,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break24249,7%
Berlină cu hayon8818,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)8417,2%
Berlină6312,9%
Cupeu61,2%
Cabriolet40,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW8216,8%
75-109 kW23448,0%
110-149 kW13928,5%
150-219 kW193,9%
220 kW și peste71,4%
Necompletat61,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc132,7%
1000-1399 cmc479,7%
1400-1599 cmc9419,3%
1600-1999 cmc26855,0%
2000-2999 cmc5511,3%
3000 cmc și peste40,8%
Necompletat61,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN17131,9%
BMW5710,6%
AUDI5410,1%
FORD366,7%
MERCEDES-BENZ315,8%
OPEL264,9%
DACIA254,7%
RENAULT203,7%
VOLVO122,2%
SKODA112,1%
Toate (30)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI112,1%
NISSAN101,9%
SEAT101,9%
PEUGEOT91,7%
HYUNDAI71,3%
CITROEN50,9%
LAND ROVER50,9%
MAZDA50,9%
MITSUBISHI50,9%
FIAT40,7%
HONDA30,6%
JEEP30,6%
KIA30,6%
SMART30,6%
TOYOTA30,6%
ALFA ROMEO20,4%
CHEVROLET20,4%
ARO10,2%
MINI10,2%
SSANGYONG10,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare9688,1%
Export1311,9%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN3330,3%
OPEL1513,8%
DACIA1211,0%
FORD1110,1%
FIAT76,4%
RENAULT76,4%
MERCEDES-BENZ43,7%
BMW32,8%
PEUGEOT32,8%
HYUNDAI21,8%
Toate (20)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MAZDA21,8%
SEAT21,8%
AUDI10,9%
CITROEN10,9%
DAEWOO10,9%
KIA10,9%
MITSUBISHI10,9%
NISSAN10,9%
ROVER10,9%
SUBARU10,9%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.