Înmatriculări în județul Dâmbovița, martie 2023

Noi125+47,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare525-19,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.385

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri117

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 137 noinov 24: 672 rulate, prima înmatricularedec 24: 139 noidec 24: 664 rulate, prima înmatriculareian 25: 88 noiian 25: 498 rulate, prima înmatricularefeb 25: 102 noifeb 25: 616 rulate, prima înmatricularemar 25: 57 noimar 25: 752 rulate, prima înmatriculareapr 25: 72 noiapr 25: 738 rulate, prima înmatricularemai 25: 90 noimai 25: 697 rulate, prima înmatriculareiun 25: 72 noiiun 25: 726 rulate, prima înmatriculareiul 25: 150 noiiul 25: 738 rulate, prima înmatriculareaug 25: 153 noiaug 25: 725 rulate, prima înmatricularesep 25: 101 noisep 25: 757 rulate, prima înmatriculareoct 25: 90 noioct 25: 814 rulate, prima înmatricularenov 25: 81 noinov 25: 734 rulate, prima înmatricularedec 25: 205 noidec 25: 699 rulate, prima înmatriculareian 26: 50 noiian 26: 586 rulate, prima înmatricularefeb 26: 62 noifeb 26: 678 rulate, prima înmatricularemar 26: 62 noimar 26: 776 rulate, prima înmatriculareapr 26: 71 noiapr 26: 581 rulate, prima înmatricularemai 26: 104 noimai 26: 605 rulate, prima înmatriculareiun 26: 126 noiiun 26: 602 rulate, prima înmatriculareiul 26: 83 noiiul 26: 671 rulate, prima înmatriculareaug 26: 34 noiaug 26: 469 rulate, prima înmatricularesep 26: 88 noisep 26: 577 rulate, prima înmatriculareoct 26: 125 noioct 26: 625 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24137672
dec 24139664
ian 2588498
feb 25102616
mar 2557752
apr 2572738
mai 2590697
iun 2572726
iul 25150738
aug 25153725
sep 25101757
oct 2590814
nov 2581734
dec 25205699
ian 2650586
feb 2662678
mar 2662776
apr 2671581
mai 26104605
iun 26126602
iul 2683671
aug 2634469
sep 2688577
oct 26125625

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 1999: 4 rulate, prima înmatriculare1999: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 6 rulate, prima înmatriculare2004: 12 rulate, prima înmatriculare2005: 25 rulate, prima înmatriculare2006: 39 rulate, prima înmatriculare2007: 23 rulate, prima înmatriculare2008: 33 rulate, prima înmatriculare2009: 49 rulate, prima înmatriculare2010: 51 rulate, prima înmatriculare2011: 53 rulate, prima înmatriculare2012: 41 rulate, prima înmatriculare2013: 36 rulate, prima înmatriculare2014: 31 rulate, prima înmatriculare2015: 24 rulate, prima înmatriculare2016: 15 rulate, prima înmatriculare2017: 26 rulate, prima înmatriculare2018: 23 rulate, prima înmatriculare2019: 11 rulate, prima înmatriculare2020: 8 rulate, prima înmatriculare2021: 4 rulate, prima înmatriculare2022: 110 noi2022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 15 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199904
199902
200001
200103
200203
200306
2004012
2005025
2006039
2007023
2008033
2009049
2010051
2011053
2012041
2013036
2014031
2015024
2016015
2017026
2018023
2019011
202008
202104
20221102
2023150

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN13620,9%
DACIA10215,7%
BMW619,4%
SKODA456,9%
RENAULT436,6%
AUDI426,5%
MERCEDES-BENZ284,3%
FORD274,2%
OPEL253,8%
PEUGEOT203,1%
Toate (32)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT192,9%
NISSAN172,6%
HYUNDAI142,2%
MAZDA121,8%
TOYOTA81,2%
CITROEN71,1%
FIAT71,1%
KIA71,1%
SUZUKI60,9%
VOLVO50,8%
CHEVROLET30,5%
HONDA30,5%
JEEP20,3%
PORSCHE20,3%
SSANGYONG20,3%
ALFA ROMEO10,2%
CUPRA10,2%
LAND ROVER10,2%
LEXUS10,2%
SAAB10,2%
SMART10,2%
TRABANT10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF497,6%
DACIA LOGAN426,5%
VOLKSWAGEN PASSAT294,5%
BMW SERIA 3274,2%
DACIA SANDERO274,2%
SKODA OCTAVIA264,0%
RENAULT MEGANE192,9%
VOLKSWAGEN POLO172,6%
DACIA DUSTER162,5%
AUDI A4152,3%
Toate (165)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 5121,8%
SEAT LEON121,8%
VOLKSWAGEN TIGUAN121,8%
DACIA SPRING111,7%
NISSAN QASHQAI111,7%
RENAULT CLIO111,7%
OPEL ASTRA101,5%
SKODA FABIA101,5%
FORD FOCUS91,4%
OPEL CORSA91,4%
VOLKSWAGEN TOURAN91,4%
MERCEDES-BENZ CLASA C81,2%
AUDI A671,1%
VOLKSWAGEN CC71,1%
AUDI Q560,9%
FORD FIESTA60,9%
AUDI A350,8%
AUDI A550,8%
FORD KUGA50,8%
MAZDA 350,8%
MERCEDES-BENZ CLASA A50,8%
RENAULT LAGUNA50,8%
BMW SERIA 140,6%
DACIA JOGGER40,6%
HYUNDAI I3040,6%
MERCEDES-BENZ GLC40,6%
PEUGEOT 30740,6%
PEUGEOT 50840,6%
SEAT IBIZA40,6%
BMW X130,5%
BMW X330,5%
FIAT PUNTO30,5%
HYUNDAI ELANTRA30,5%
MERCEDES-BENZ CLASA E30,5%
OPEL MOKKA30,5%
PEUGEOT 30830,5%
RENAULT SCENIC30,5%
SUZUKI VITARA30,5%
TOYOTA RAV430,5%
VOLKSWAGEN JETTA30,5%
VOLVO XC6030,5%
AUDI Q320,3%
BMW SERIA 420,3%
BMW SERIA 720,3%
BMW X420,3%
BMW X520,3%
BMW X620,3%
CITROEN C420,3%
DACIA DOKKER20,3%
FORD MONDEO20,3%
HYUNDAI KONA20,3%
KIA SPORTAGE20,3%
KIA STONIC20,3%
MAZDA 220,3%
MAZDA 620,3%
MERCEDES-BENZ ML20,3%
NISSAN X-TRAIL20,3%
PEUGEOT 10720,3%
PEUGEOT 20820,3%
SEAT EXEO20,3%
SKODA KAMIQ20,3%
SKODA KAROQ20,3%
SKODA SUPERB20,3%
SUZUKI SX420,3%
VOLKSWAGEN TAIGO20,3%
ALFA ROMEO 15910,2%
AUDI A710,2%
AUDI TT10,2%
BMW IX110,2%
BMW M410,2%
CHEVROLET AVEO10,2%
CHEVROLET CAPTIVA10,2%
CHEVROLET SPARK10,2%
CITROEN BERLINGO10,2%
CITROEN C110,2%
CITROEN DS310,2%
CITROEN DS410,2%
CITROEN DS510,2%
CUPRA FORMENTOR10,2%
FIAT DOBLO10,2%
FIAT FREEMONT10,2%
FIAT TIPO10,2%
FIAT ULYSSE10,2%
FORD ECOSPORT10,2%
FORD GRAND C-MAX10,2%
FORD KA10,2%
FORD PUMA10,2%
FORD S-MAX10,2%
HONDA ACCORD10,2%
HONDA CR-V10,2%
HONDA JAZZ10,2%
HYUNDAI BAYON10,2%
HYUNDAI GETZ10,2%
HYUNDAI I2010,2%
HYUNDAI MATRIX10,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
JEEP COMPASS10,2%
JEEP RENEGADE10,2%
KIA CARENS10,2%
KIA CEED10,2%
KIA SORENTO10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
LEXUS NX10,2%
MAZDA 510,2%
MAZDA CX-3010,2%
MAZDA CX-510,2%
MERCEDES-BENZ 308 CDI10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ GLE10,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,2%
MERCEDES-BENZ VIANO10,2%
NISSAN JUKE10,2%
NISSAN LEAF10,2%
NISSAN NOTE10,2%
NISSAN QASHQAI+210,2%
OPEL CROSSLAND10,2%
OPEL INSIGNIA10,2%
OPEL ZAFIRA10,2%
PEUGEOT 20610,2%
PEUGEOT 20710,2%
PEUGEOT 300810,2%
PEUGEOT 40710,2%
PEUGEOT 500810,2%
PORSCHE CAYENNE10,2%
RENAULT CAPTUR10,2%
RENAULT KADJAR10,2%
RENAULT KANGOO10,2%
RENAULT TALISMAN10,2%
RENAULT TRAFIC10,2%
SAAB 9-310,2%
SEAT ALTEA10,2%
SKODA ROOMSTER10,2%
SKODA SCALA10,2%
SKODA YETI10,2%
SMART FORFOUR10,2%
SSANGYONG REXTON10,2%
SSANGYONG TIVOLI GRAND10,2%
SUZUKI JIMNY10,2%
TOYOTA AVENSIS10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)17627,1%
Mici (B)14221,8%
SUV13020,0%
Medii (D)11217,2%
Monovolume (MPV)406,2%
Mari și de lux (E)264,0%
Mini (A)182,8%
Neclasificate30,5%
Sport20,3%
Utilitare10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare52580,8%
Noi12519,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină36656,3%
Benzină19329,7%
GPL456,9%
Hibrid324,9%
Electric142,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică58890,5%
Companie629,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break25038,5%
Berlină14722,6%
Berlină cu hayon14522,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)9714,9%
Cupeu71,1%
Cabriolet40,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW18328,2%
75-109 kW26640,9%
110-149 kW15824,3%
150-219 kW213,2%
220 kW și peste81,2%
Necompletat142,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc7812,0%
1000-1399 cmc12318,9%
1400-1599 cmc14021,5%
1600-1999 cmc24337,4%
2000-2999 cmc507,7%
3000 cmc și peste20,3%
Necompletat142,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN27419,8%
OPEL15511,2%
DACIA14910,8%
BMW1329,5%
AUDI956,9%
FORD926,6%
SKODA896,4%
RENAULT876,3%
MERCEDES-BENZ543,9%
PEUGEOT332,4%
Toate (41)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI282,0%
SEAT201,4%
LAND ROVER161,2%
TOYOTA161,2%
CITROEN130,9%
DAEWOO130,9%
MAZDA130,9%
FIAT120,9%
VOLVO120,9%
SUZUKI110,8%
KIA100,7%
NISSAN90,6%
CHEVROLET80,6%
ALFA ROMEO60,4%
MINI60,4%
MITSUBISHI50,4%
JAGUAR40,3%
SMART40,3%
HONDA30,2%
PORSCHE30,2%
JEEP20,1%
VAUXHALL20,1%
CUPRA10,1%
DAIHATSU10,1%
HUMMER10,1%
LADA10,1%
LANCIA10,1%
LEXUS10,1%
MCC10,1%
TRABANT10,1%
WILLIS10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare11699,1%
Export10,9%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA2622,2%
OPEL2017,1%
VOLKSWAGEN1916,2%
SKODA86,8%
DAEWOO76,0%
FORD65,1%
FIAT54,3%
BMW43,4%
PEUGEOT43,4%
RENAULT43,4%
Toate (22)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
AUDI21,7%
MITSUBISHI21,7%
CHEVROLET10,9%
CITROEN10,9%
DAIHATSU10,9%
DODGE10,9%
HYUNDAI10,9%
MAZDA10,9%
MERCEDES-BENZ10,9%
OLTCIT10,9%
SEAT10,9%
SMART10,9%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.