Înmatriculări în județul Vrancea, martie 2023

Noi61+10,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare456-6,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.006

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri87

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 55 noinov 24: 436 rulate, prima înmatricularedec 24: 44 noidec 24: 451 rulate, prima înmatriculareian 25: 85 noiian 25: 450 rulate, prima înmatricularefeb 25: 63 noifeb 25: 500 rulate, prima înmatricularemar 25: 51 noimar 25: 596 rulate, prima înmatriculareapr 25: 26 noiapr 25: 541 rulate, prima înmatricularemai 25: 48 noimai 25: 511 rulate, prima înmatriculareiun 25: 33 noiiun 25: 519 rulate, prima înmatriculareiul 25: 109 noiiul 25: 515 rulate, prima înmatriculareaug 25: 65 noiaug 25: 471 rulate, prima înmatricularesep 25: 63 noisep 25: 414 rulate, prima înmatriculareoct 25: 53 noioct 25: 548 rulate, prima înmatricularenov 25: 62 noinov 25: 502 rulate, prima înmatricularedec 25: 112 noidec 25: 489 rulate, prima înmatriculareian 26: 38 noiian 26: 451 rulate, prima înmatricularefeb 26: 38 noifeb 26: 506 rulate, prima înmatricularemar 26: 55 noimar 26: 598 rulate, prima înmatriculareapr 26: 61 noiapr 26: 493 rulate, prima înmatricularemai 26: 40 noimai 26: 398 rulate, prima înmatriculareiun 26: 59 noiiun 26: 422 rulate, prima înmatriculareiul 26: 52 noiiul 26: 489 rulate, prima înmatriculareaug 26: 39 noiaug 26: 465 rulate, prima înmatricularesep 26: 47 noisep 26: 429 rulate, prima înmatriculareoct 26: 55 noioct 26: 456 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2455436
dec 2444451
ian 2585450
feb 2563500
mar 2551596
apr 2526541
mai 2548511
iun 2533519
iul 25109515
aug 2565471
sep 2563414
oct 2553548
nov 2562502
dec 25112489
ian 2638451
feb 2638506
mar 2655598
apr 2661493
mai 2640398
iun 2659422
iul 2652489
aug 2639465
sep 2647429
oct 2655456

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 1999: 2 rulate, prima înmatriculare1999: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 10 rulate, prima înmatriculare2002: 6 rulate, prima înmatriculare2003: 13 rulate, prima înmatriculare2004: 17 rulate, prima înmatriculare2005: 18 rulate, prima înmatriculare2006: 20 rulate, prima înmatriculare2007: 26 rulate, prima înmatriculare2008: 36 rulate, prima înmatriculare2009: 21 rulate, prima înmatriculare2010: 39 rulate, prima înmatriculare2011: 44 rulate, prima înmatriculare2012: 43 rulate, prima înmatriculare2013: 20 rulate, prima înmatriculare2014: 30 rulate, prima înmatriculare2015: 20 rulate, prima înmatriculare2016: 18 rulate, prima înmatriculare2017: 1 noi2017: 29 rulate, prima înmatriculare2018: 19 rulate, prima înmatriculare2019: 9 rulate, prima înmatriculare2020: 6 rulate, prima înmatriculare2021: 1 noi2021: 6 rulate, prima înmatriculare2022: 36 noi2022: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 23 noi2023: 1 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199902
199901
200001
2001010
200206
2003013
2004017
2005018
2006020
2007026
2008036
2009021
2010039
2011044
2012043
2013020
2014030
2015020
2016018
2017129
2018019
201909
202006
202116
2022361
2023231

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN9418,2%
AUDI5510,6%
FORD448,5%
DACIA397,5%
RENAULT377,2%
HYUNDAI316,0%
OPEL316,0%
BMW295,6%
MERCEDES-BENZ265,0%
SKODA254,8%
Toate (34)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA132,5%
NISSAN112,1%
VOLVO112,1%
MAZDA91,7%
PEUGEOT91,7%
SEAT91,7%
LAND ROVER61,2%
FIAT51,0%
KIA40,8%
SUZUKI40,8%
ALFA ROMEO30,6%
JAGUAR30,6%
MINI30,6%
PORSCHE30,6%
SMART30,6%
CHEVROLET20,4%
CITROEN10,2%
HONDA10,2%
INFINITI10,2%
JEEP10,2%
MCC10,2%
MITSUBISHI10,2%
SAAB10,2%
SSANGYONG10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT295,6%
AUDI A4265,0%
FORD FOCUS193,7%
RENAULT MEGANE183,5%
VOLKSWAGEN GOLF183,5%
DACIA DUSTER173,3%
HYUNDAI TUCSON142,7%
OPEL ASTRA132,5%
VOLKSWAGEN TIGUAN132,5%
DACIA LOGAN101,9%
Toate (151)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SKODA OCTAVIA101,9%
VOLKSWAGEN CADDY101,9%
AUDI Q591,7%
AUDI A681,6%
FORD KUGA81,6%
NISSAN QASHQAI81,6%
OPEL CORSA81,6%
RENAULT SCENIC81,6%
BMW SERIA 571,4%
BMW SERIA 361,2%
MERCEDES-BENZ CLASA C61,2%
MERCEDES-BENZ VITO61,2%
SKODA SUPERB61,2%
VOLKSWAGEN SHARAN61,2%
BMW X351,0%
DACIA SANDERO51,0%
HYUNDAI I3051,0%
TOYOTA COROLLA51,0%
VOLKSWAGEN POLO51,0%
VOLKSWAGEN TOURAN51,0%
BMW X540,8%
FORD C-MAX40,8%
MAZDA 340,8%
RENAULT CLIO40,8%
SEAT IBIZA40,8%
SKODA FABIA40,8%
TOYOTA RAV440,8%
VOLKSWAGEN CC40,8%
AUDI A330,6%
AUDI Q330,6%
AUDI Q730,6%
BMW SERIA 130,6%
BMW X130,6%
FORD FIESTA30,6%
FORD GALAXY30,6%
HYUNDAI IX3530,6%
JAGUAR XF30,6%
KIA SPORTAGE30,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E30,6%
RENAULT LAGUNA30,6%
VOLVO V4030,6%
ALFA ROMEO 14720,4%
AUDI A520,4%
DACIA JOGGER20,4%
DACIA LODGY20,4%
DACIA SPRING20,4%
FORD PUMA20,4%
FORD TOURNEO CONNECT20,4%
HYUNDAI BAYON20,4%
HYUNDAI I1020,4%
HYUNDAI I2020,4%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT20,4%
LAND ROVER FREELANDER20,4%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,4%
MAZDA 220,4%
MAZDA 620,4%
MERCEDES-BENZ CLA20,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,4%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,4%
MINI COOPER20,4%
OPEL MERIVA20,4%
OPEL VECTRA20,4%
OPEL ZAFIRA20,4%
PEUGEOT 40720,4%
RENAULT TALISMAN20,4%
SKODA ROOMSTER20,4%
SMART FORTWO20,4%
SUZUKI GRAND VITARA20,4%
VOLKSWAGEN JETTA20,4%
VOLVO V5020,4%
VOLVO XC6020,4%
ALFA ROMEO MITO10,2%
BMW X610,2%
CHEVROLET CAPTIVA10,2%
CHEVROLET SPARK10,2%
CITROEN C4 CACTUS10,2%
DACIA DOKKER10,2%
FIAT 50010,2%
FIAT CROMA10,2%
FIAT DOBLO10,2%
FIAT PUNTO10,2%
FIAT SCUDO10,2%
FORD GRAND C-MAX10,2%
FORD MONDEO10,2%
FORD S-MAX10,2%
HONDA CR-V10,2%
HYUNDAI ELANTRA10,2%
HYUNDAI KONA10,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
INFINITI QX3010,2%
JEEP RENEGADE10,2%
KIA SORENTO10,2%
MAZDA CX-510,2%
MCC SMART10,2%
MERCEDES-BENZ GLK10,2%
MERCEDES-BENZ GLS10,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
MINI RAY G10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
NISSAN PRIMERA10,2%
NISSAN QASHQAI+210,2%
NISSAN X-TRAIL10,2%
OPEL ANTARA10,2%
OPEL COMBO10,2%
OPEL INSIGNIA10,2%
OPEL SIGNUM10,2%
PEUGEOT 200810,2%
PEUGEOT 20610,2%
PEUGEOT 20710,2%
PEUGEOT 300810,2%
PEUGEOT 30710,2%
PEUGEOT 30810,2%
PEUGEOT 50810,2%
PORSCHE CAYENNE10,2%
PORSCHE MACAN10,2%
PORSCHE PANAMERA10,2%
RENAULT CAPTUR10,2%
RENAULT FLUENCE10,2%
SAAB 9-310,2%
SEAT ALHAMBRA10,2%
SEAT ALTEA10,2%
SEAT CORDOBA10,2%
SEAT EXEO10,2%
SEAT LEON10,2%
SKODA ENYAQ10,2%
SKODA KAROQ10,2%
SKODA KODIAQ10,2%
SSANGYONG TIVOLI GRAND10,2%
SUZUKI SWIFT10,2%
SUZUKI VITARA10,2%
TOYOTA C-HR10,2%
TOYOTA PRIUS10,2%
TOYOTA PROACE CITY10,2%
TOYOTA YARIS10,2%
VOLKSWAGEN T-ROC10,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG10,2%
VOLVO V6010,2%
VOLVO V7010,2%
VOLVO XC4010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV14227,5%
Compacte (C)12323,8%
Medii (D)9418,2%
Monovolume (MPV)6512,6%
Mici (B)5610,8%
Mari și de lux (E)244,6%
Mini (A)91,7%
Neclasificate40,8%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare45688,2%
Noi6111,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină36470,4%
Benzină10720,7%
Hibrid285,4%
GPL122,3%
Electric61,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică44285,5%
Companie7514,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break24447,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)11522,2%
Berlină cu hayon7915,3%
Berlină7414,3%
Cupeu40,8%
Cabriolet10,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW10720,7%
75-109 kW25549,3%
110-149 kW12323,8%
150-219 kW214,1%
220 kW și peste51,0%
Necompletat61,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc295,6%
1000-1399 cmc519,9%
1400-1599 cmc14227,5%
1600-1999 cmc23545,5%
2000-2999 cmc5310,3%
3000 cmc și peste10,2%
Necompletat61,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN19319,2%
OPEL10910,8%
FORD939,2%
AUDI808,0%
DACIA787,8%
BMW717,1%
RENAULT545,4%
SKODA515,1%
MERCEDES-BENZ474,7%
FIAT292,9%
Toate (37)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA232,3%
HYUNDAI202,0%
PEUGEOT181,8%
SEAT181,8%
SUZUKI141,4%
NISSAN131,3%
VOLVO111,1%
CITROEN101,0%
LAND ROVER101,0%
CHEVROLET90,9%
MAZDA90,9%
KIA80,8%
DAEWOO60,6%
ALFA ROMEO50,5%
SMART50,5%
MINI40,4%
MITSUBISHI40,4%
HONDA30,3%
LEXUS20,2%
PORSCHE20,2%
BENTLEY10,1%
DAIHATSU10,1%
FERRARI10,1%
INFINITI10,1%
JEEP10,1%
LANCIA10,1%
MASERATI10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare6979,3%
Export1820,7%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA1618,4%
VOLKSWAGEN1314,9%
AUDI910,3%
OPEL78,0%
DAEWOO66,9%
BMW55,7%
FIAT55,7%
RENAULT55,7%
FORD44,6%
MERCEDES-BENZ33,4%
Toate (19)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT33,4%
TOYOTA33,4%
SKODA22,3%
DAIHATSU11,1%
DODGE11,1%
LANCIA11,1%
LAND ROVER11,1%
MASERATI11,1%
SEAT11,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.