Înmatriculări în județul Galați, martie 2023

Noi107+12,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare591-17,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.369

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri294

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 124 noinov 24: 703 rulate, prima înmatricularedec 24: 119 noidec 24: 687 rulate, prima înmatriculareian 25: 167 noiian 25: 640 rulate, prima înmatricularefeb 25: 150 noifeb 25: 775 rulate, prima înmatricularemar 25: 112 noimar 25: 833 rulate, prima înmatriculareapr 25: 65 noiapr 25: 724 rulate, prima înmatricularemai 25: 92 noimai 25: 737 rulate, prima înmatriculareiun 25: 92 noiiun 25: 736 rulate, prima înmatriculareiul 25: 163 noiiul 25: 791 rulate, prima înmatriculareaug 25: 204 noiaug 25: 699 rulate, prima înmatricularesep 25: 135 noisep 25: 732 rulate, prima înmatriculareoct 25: 120 noioct 25: 794 rulate, prima înmatricularenov 25: 168 noinov 25: 712 rulate, prima înmatricularedec 25: 216 noidec 25: 594 rulate, prima înmatriculareian 26: 50 noiian 26: 547 rulate, prima înmatricularefeb 26: 78 noifeb 26: 679 rulate, prima înmatricularemar 26: 79 noimar 26: 644 rulate, prima înmatriculareapr 26: 87 noiapr 26: 613 rulate, prima înmatricularemai 26: 96 noimai 26: 559 rulate, prima înmatriculareiun 26: 155 noiiun 26: 534 rulate, prima înmatriculareiul 26: 117 noiiul 26: 596 rulate, prima înmatriculareaug 26: 82 noiaug 26: 557 rulate, prima înmatricularesep 26: 143 noisep 26: 588 rulate, prima înmatriculareoct 26: 168 noioct 26: 535 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24124703
dec 24119687
ian 25167640
feb 25150775
mar 25112833
apr 2565724
mai 2592737
iun 2592736
iul 25163791
aug 25204699
sep 25135732
oct 25120794
nov 25168712
dec 25216594
ian 2650547
feb 2678679
mar 2679644
apr 2687613
mai 2696559
iun 26155534
iul 26117596
aug 2682557
sep 26143588
oct 26168535

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 1999: 3 rulate, prima înmatriculare1999: 3 rulate, prima înmatriculare2000: 4 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 12 rulate, prima înmatriculare2003: 15 rulate, prima înmatriculare2004: 19 rulate, prima înmatriculare2005: 18 rulate, prima înmatriculare2006: 31 rulate, prima înmatriculare2007: 34 rulate, prima înmatriculare2008: 31 rulate, prima înmatriculare2009: 39 rulate, prima înmatriculare2010: 43 rulate, prima înmatriculare2011: 34 rulate, prima înmatriculare2012: 49 rulate, prima înmatriculare2013: 36 rulate, prima înmatriculare2014: 29 rulate, prima înmatriculare2015: 29 rulate, prima înmatriculare2016: 35 rulate, prima înmatriculare2017: 43 rulate, prima înmatriculare2018: 32 rulate, prima înmatriculare2019: 32 rulate, prima înmatriculare2020: 7 rulate, prima înmatriculare2021: 6 rulate, prima înmatriculare2022: 76 noi2022: 4 rulate, prima înmatriculare2023: 31 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199903
199903
200004
200103
2002012
2003015
2004019
2005018
2006031
2007034
2008031
2009039
2010043
2011034
2012049
2013036
2014029
2015029
2016035
2017043
2018032
2019032
202007
202106
2022764
2023310

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12818,3%
DACIA679,6%
FORD628,9%
AUDI608,6%
BMW578,2%
RENAULT527,4%
MERCEDES-BENZ517,3%
SKODA375,3%
OPEL233,3%
PEUGEOT223,2%
Toate (31)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI192,7%
VOLVO182,6%
NISSAN162,3%
SEAT142,0%
KIA111,6%
MAZDA111,6%
TOYOTA111,6%
SUZUKI60,9%
CITROEN50,7%
FIAT50,7%
ALFA ROMEO40,6%
LAND ROVER40,6%
SSANGYONG40,6%
MITSUBISHI30,4%
SMART20,3%
CHRYSLER10,1%
HONDA10,1%
JAGUAR10,1%
LANCIA10,1%
MINI10,1%
TESLA10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT375,3%
VOLKSWAGEN GOLF334,7%
FORD FOCUS304,3%
BMW SERIA 3213,0%
DACIA DUSTER213,0%
AUDI A4202,9%
DACIA SANDERO182,6%
VOLKSWAGEN TIGUAN172,4%
SKODA OCTAVIA162,3%
BMW SERIA 5131,9%
Toate (176)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN121,7%
FORD FIESTA121,7%
RENAULT MEGANE121,7%
NISSAN QASHQAI111,6%
AUDI A6101,4%
DACIA SPRING101,4%
AUDI Q591,3%
RENAULT SCENIC91,3%
VOLKSWAGEN POLO91,3%
BMW X381,1%
MERCEDES-BENZ CLASA E81,1%
PEUGEOT 50881,1%
RENAULT CLIO81,1%
SEAT LEON81,1%
AUDI A571,0%
FORD KUGA71,0%
SKODA SUPERB71,0%
BMW SERIA 160,9%
HYUNDAI TUCSON60,9%
KIA SPORTAGE60,9%
MERCEDES-BENZ CLASA C60,9%
MERCEDES-BENZ CLASA S60,9%
OPEL ASTRA60,9%
RENAULT KOLEOS60,9%
VOLKSWAGEN CC60,9%
VOLVO XC6060,9%
AUDI A350,7%
FORD MONDEO50,7%
HYUNDAI I2050,7%
MAZDA CX-550,7%
MERCEDES-BENZ GLC50,7%
MERCEDES-BENZ VITO50,7%
OPEL CORSA50,7%
SKODA FABIA50,7%
VOLKSWAGEN TOURAN50,7%
AUDI A840,6%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,6%
PEUGEOT 40740,6%
RENAULT KADJAR40,6%
RENAULT LAGUNA40,6%
SUZUKI SX440,6%
VOLKSWAGEN CADDY40,6%
VOLKSWAGEN T-CROSS40,6%
DACIA JOGGER30,4%
FORD TRANSIT30,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,4%
MITSUBISHI ASX30,4%
OPEL INSIGNIA30,4%
PEUGEOT 300830,4%
RENAULT CAPTUR30,4%
RENAULT TALISMAN30,4%
SEAT ALHAMBRA30,4%
SKODA KODIAQ30,4%
SSANGYONG KORANDO30,4%
VOLKSWAGEN ARTEON30,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,4%
VOLVO V4030,4%
ALFA ROMEO 14720,3%
AUDI Q320,3%
BMW SERIA 420,3%
BMW SERIA 720,3%
BMW X120,3%
CITROEN C4 PICASSO20,3%
CITROEN C520,3%
DACIA LODGY20,3%
FIAT PUNTO20,3%
HYUNDAI IX3520,3%
HYUNDAI KONA20,3%
KIA PICANTO20,3%
LAND ROVER FREELANDER20,3%
MAZDA 320,3%
MAZDA 620,3%
MERCEDES-BENZ CLA20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,3%
MERCEDES-BENZ GLA20,3%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,3%
NISSAN PATROL20,3%
OPEL ZAFIRA TOURER20,3%
PEUGEOT 20720,3%
RENAULT ESPACE20,3%
SEAT ALTEA20,3%
SKODA CITIGO20,3%
SKODA KAROQ20,3%
SUZUKI VITARA20,3%
TOYOTA AVENSIS20,3%
TOYOTA C-HR20,3%
TOYOTA YARIS CROSS20,3%
VOLVO C3020,3%
VOLVO V5020,3%
VOLVO V6020,3%
ALFA ROMEO 15910,1%
ALFA ROMEO STELVIO10,1%
AUDI A110,1%
AUDI Q710,1%
BMW IX310,1%
BMW X510,1%
BMW X610,1%
CHRYSLER PT CRUISER10,1%
CITROEN C3 PICASSO10,1%
DACIA DOKKER10,1%
FIAT DUCATO10,1%
FIAT PANDA10,1%
FIAT SCUDO10,1%
FORD C-MAX10,1%
FORD ECOSPORT10,1%
FORD PUMA10,1%
FORD S-MAX10,1%
FORD TOURNEO10,1%
HONDA CIVIC10,1%
HYUNDAI ELANTRA10,1%
HYUNDAI GALLOPER10,1%
HYUNDAI I4010,1%
HYUNDAI SANTA FE10,1%
JAGUAR F-PACE10,1%
KIA CEED10,1%
KIA VENGA10,1%
KIA XCEED10,1%
LANCIA YPSILON10,1%
LAND ROVER DISCOVERY10,1%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,1%
MAZDA 210,1%
MAZDA CX-3010,1%
MERCEDES-BENZ CLASA G10,1%
MERCEDES-BENZ CLS10,1%
MERCEDES-BENZ GLE10,1%
MERCEDES-BENZ GLK10,1%
MERCEDES-BENZ ML10,1%
MERCEDES-BENZ VIANO10,1%
MINI ONE10,1%
NISSAN LEAF10,1%
NISSAN QASHQAI+210,1%
NISSAN X-TRAIL10,1%
OPEL ANTARA10,1%
OPEL COMBO10,1%
OPEL MERIVA10,1%
OPEL MOKKA10,1%
OPEL SIGNUM10,1%
OPEL VECTRA10,1%
PEUGEOT 20610,1%
PEUGEOT 30610,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV18726,8%
Compacte (C)15021,5%
Medii (D)14320,5%
Mici (B)8512,2%
Monovolume (MPV)618,7%
Mari și de lux (E)456,4%
Mini (A)182,6%
Utilitare60,9%
Neclasificate20,3%
Sport10,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare59184,7%
Noi10715,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină46566,6%
Benzină14721,1%
Hibrid405,7%
GPL273,9%
Electric172,4%
GNC/GNL20,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică61387,8%
Companie8512,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break31645,3%
Berlină cu hayon14921,3%
Berlină12117,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)10314,8%
Cupeu50,7%
Cabriolet40,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW13619,5%
75-109 kW30043,0%
110-149 kW19928,5%
150-219 kW324,6%
220 kW și peste142,0%
Necompletat172,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc476,7%
1000-1399 cmc7711,0%
1400-1599 cmc17424,9%
1600-1999 cmc29942,8%
2000-2999 cmc8211,7%
3000 cmc și peste20,3%
Necompletat172,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN27920,4%
DACIA14210,4%
OPEL1178,5%
BMW1168,5%
FORD1168,5%
AUDI956,9%
RENAULT916,6%
MERCEDES-BENZ846,1%
SKODA654,7%
SEAT332,4%
Toate (37)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI302,2%
PEUGEOT292,1%
FIAT261,9%
VOLVO181,3%
MAZDA141,0%
NISSAN141,0%
TOYOTA141,0%
CHEVROLET120,9%
LAND ROVER120,9%
CITROEN110,8%
SUZUKI100,7%
MITSUBISHI70,5%
ALFA ROMEO60,4%
KIA60,4%
SMART50,4%
DAEWOO30,2%
JAGUAR30,2%
MINI20,1%
CHRYSLER10,1%
DAIHATSU10,1%
GWM10,1%
HONDA10,1%
JEEP10,1%
LANCIA10,1%
PORSCHE10,1%
ROVER10,1%
SSANGYONG10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare27392,9%
Export217,1%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA6522,1%
VOLKSWAGEN4916,7%
OPEL4515,3%
FORD289,5%
RENAULT206,8%
DAEWOO144,8%
BMW113,7%
FIAT113,7%
SKODA93,1%
MERCEDES-BENZ82,7%
Toate (26)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
AUDI62,0%
SEAT51,7%
CITROEN31,0%
PEUGEOT31,0%
SMART31,0%
CHEVROLET20,7%
KIA20,7%
MAZDA20,7%
ALFA ROMEO10,3%
HYUNDAI10,3%
LAND ROVER10,3%
MCC10,3%
MITSUBISHI10,3%
NISSAN10,3%
ROVER10,3%
VOLVO10,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.