Înmatriculări în județul Mureș, martie 2023

Noi209-5,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare941-12,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.546

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri587

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 175 noinov 24: 915 rulate, prima înmatricularedec 24: 316 noidec 24: 871 rulate, prima înmatriculareian 25: 256 noiian 25: 957 rulate, prima înmatricularefeb 25: 203 noifeb 25: 1.065 rulate, prima înmatricularemar 25: 131 noimar 25: 1.240 rulate, prima înmatriculareapr 25: 213 noiapr 25: 1.082 rulate, prima înmatricularemai 25: 262 noimai 25: 1.127 rulate, prima înmatriculareiun 25: 236 noiiun 25: 1.031 rulate, prima înmatriculareiul 25: 340 noiiul 25: 1.119 rulate, prima înmatriculareaug 25: 348 noiaug 25: 950 rulate, prima înmatricularesep 25: 214 noisep 25: 1.063 rulate, prima înmatriculareoct 25: 240 noioct 25: 1.028 rulate, prima înmatricularenov 25: 420 noinov 25: 1.039 rulate, prima înmatricularedec 25: 636 noidec 25: 920 rulate, prima înmatriculareian 26: 242 noiian 26: 934 rulate, prima înmatricularefeb 26: 330 noifeb 26: 1.065 rulate, prima înmatricularemar 26: 285 noimar 26: 1.068 rulate, prima înmatriculareapr 26: 138 noiapr 26: 957 rulate, prima înmatricularemai 26: 319 noimai 26: 985 rulate, prima înmatriculareiun 26: 285 noiiun 26: 982 rulate, prima înmatriculareiul 26: 129 noiiul 26: 1.023 rulate, prima înmatriculareaug 26: 147 noiaug 26: 785 rulate, prima înmatricularesep 26: 180 noisep 26: 977 rulate, prima înmatriculareoct 26: 236 noioct 26: 863 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24175915
dec 24316871
ian 25256957
feb 252031.065
mar 251311.240
apr 252131.082
mai 252621.127
iun 252361.031
iul 253401.119
aug 25348950
sep 252141.063
oct 252401.028
nov 254201.039
dec 25636920
ian 26242934
feb 263301.065
mar 262851.068
apr 26138957
mai 26319985
iun 26285982
iul 261291.023
aug 26147785
sep 26180977
oct 26236863

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200< 1999: 23 rulate, prima înmatriculare1999: 6 rulate, prima înmatriculare2000: 6 rulate, prima înmatriculare2001: 9 rulate, prima înmatriculare2002: 15 rulate, prima înmatriculare2003: 24 rulate, prima înmatriculare2004: 36 rulate, prima înmatriculare2005: 44 rulate, prima înmatriculare2006: 59 rulate, prima înmatriculare2007: 72 rulate, prima înmatriculare2008: 66 rulate, prima înmatriculare2009: 75 rulate, prima înmatriculare2010: 70 rulate, prima înmatriculare2011: 85 rulate, prima înmatriculare2012: 55 rulate, prima înmatriculare2013: 46 rulate, prima înmatriculare2014: 58 rulate, prima înmatriculare2015: 36 rulate, prima înmatriculare2016: 35 rulate, prima înmatriculare2017: 36 rulate, prima înmatriculare2018: 31 rulate, prima înmatriculare2019: 28 rulate, prima înmatriculare2020: 11 rulate, prima înmatriculare2021: 1 noi2021: 2 rulate, prima înmatriculare2022: 143 noi2022: 13 rulate, prima înmatriculare2023: 65 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 1999023
199906
200006
200109
2002015
2003024
2004036
2005044
2006059
2007072
2008066
2009075
2010070
2011085
2012055
2013046
2014058
2015036
2016035
2017036
2018031
2019028
2020011
202112
202214313
2023650

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN22319,4%
DACIA12410,8%
AUDI11610,1%
RENAULT776,7%
MERCEDES-BENZ726,3%
BMW716,2%
FORD696,0%
OPEL564,9%
SKODA534,6%
SUZUKI312,7%
Toate (42)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI292,5%
NISSAN292,5%
TOYOTA252,2%
VOLVO242,1%
MAZDA201,7%
PEUGEOT201,7%
MITSUBISHI181,6%
SEAT161,4%
CITROEN121,0%
KIA90,8%
FIAT70,6%
HONDA60,5%
LAND ROVER50,4%
SMART50,4%
SSANGYONG50,4%
ALFA ROMEO40,3%
MINI40,3%
JEEP30,3%
CHEVROLET20,2%
JAGUAR20,2%
PORSCHE20,2%
AUSTIN ROVER10,1%
CHRYSLER10,1%
DAIHATSU10,1%
DODGE10,1%
LANCIA10,1%
LEXUS10,1%
PUCH10,1%
SUBARU10,1%
TESLA10,1%
TRABANT10,1%
VAUXHALL10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF726,3%
AUDI A4453,9%
DACIA SANDERO433,7%
DACIA DUSTER423,7%
VOLKSWAGEN PASSAT312,7%
VOLKSWAGEN TOURAN211,8%
AUDI A6201,7%
RENAULT CLIO201,7%
VOLKSWAGEN TIGUAN191,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C171,5%
Toate (243)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SKODA OCTAVIA171,5%
VOLKSWAGEN POLO171,5%
AUDI A3161,4%
BMW SERIA 3161,4%
DACIA LOGAN161,4%
FORD FIESTA161,4%
OPEL ASTRA161,4%
OPEL CORSA151,3%
RENAULT MEGANE151,3%
SKODA FABIA151,3%
AUDI Q5141,2%
BMW X3141,2%
HYUNDAI TUCSON131,1%
NISSAN QASHQAI131,1%
SUZUKI GRAND VITARA131,1%
VOLKSWAGEN CADDY131,1%
DACIA SPRING121,0%
FORD KUGA121,0%
BMW SERIA 5100,9%
MITSUBISHI ASX100,9%
SKODA KAROQ100,9%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS100,9%
VOLKSWAGEN SHARAN100,9%
FORD FOCUS90,8%
FORD MONDEO90,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E90,8%
AUDI Q380,7%
RENAULT CAPTUR80,7%
RENAULT SCENIC80,7%
VOLVO XC6080,7%
BMW SERIA 170,6%
MERCEDES-BENZ GLC70,6%
RENAULT KOLEOS70,6%
SEAT LEON70,6%
SUZUKI VITARA70,6%
BMW X460,5%
BMW X560,5%
DACIA JOGGER60,5%
FORD C-MAX60,5%
MAZDA 360,5%
MAZDA 660,5%
PEUGEOT 20660,5%
PEUGEOT 30860,5%
SEAT IBIZA60,5%
SUZUKI SX460,5%
TOYOTA RAV460,5%
AUDI A550,4%
HYUNDAI SANTA FE50,4%
MAZDA CX-550,4%
MITSUBISHI OUTLANDER50,4%
NISSAN X-TRAIL50,4%
VOLKSWAGEN CC50,4%
VOLVO V4050,4%
BMW X140,3%
FORD GALAXY40,3%
FORD PUMA40,3%
HYUNDAI I2040,3%
KIA SPORTAGE40,3%
MERCEDES-BENZ ML40,3%
MERCEDES-BENZ SPRINTER40,3%
MERCEDES-BENZ VITO40,3%
OPEL VIVARO40,3%
OPEL ZAFIRA40,3%
RENAULT LAGUNA40,3%
SKODA KAMIQ40,3%
TOYOTA YARIS40,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER40,3%
AUDI Q730,3%
CITROEN C4 PICASSO30,3%
CITROEN C530,3%
DACIA LODGY30,3%
FIAT 50030,3%
FORD S-MAX30,3%
FORD TRANSIT30,3%
LAND ROVER FREELANDER30,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S30,3%
MERCEDES-BENZ GLA30,3%
MERCEDES-BENZ GLE30,3%
NISSAN QASHQAI+230,3%
OPEL ANTARA30,3%
OPEL MOKKA30,3%
RENAULT KADJAR30,3%
RENAULT TALISMAN30,3%
RENAULT TRAFIC30,3%
SKODA SUPERB30,3%
SMART FORFOUR30,3%
SUZUKI JIMNY30,3%
TOYOTA C-HR30,3%
TOYOTA YARIS CROSS30,3%
VOLKSWAGEN T-CROSS30,3%
VOLKSWAGEN T-ROC30,3%
VOLKSWAGEN UP30,3%
VOLVO V6030,3%
VOLVO XC9030,3%
AUDI Q820,2%
BMW SERIA 720,2%
BMW X220,2%
CITROEN C120,2%
CITROEN C420,2%
DACIA DOKKER20,2%
FORD MUSTANG20,2%
HONDA CIVIC20,2%
HYUNDAI I3020,2%
HYUNDAI IX3520,2%
JEEP GRAND CHEROKEE20,2%
MAZDA 520,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,2%
MINI MINI20,2%
NISSAN PATROL20,2%
OPEL AGILA20,2%
OPEL GRANDLAND20,2%
PEUGEOT 40720,2%
PEUGEOT 50820,2%
RENAULT ARKANA20,2%
RENAULT KANGOO20,2%
SEAT ALHAMBRA20,2%
SKODA ROOMSTER20,2%
SMART FORTWO20,2%
SSANGYONG KORANDO20,2%
SSANGYONG TIVOLI20,2%
TOYOTA AURIS20,2%
TOYOTA LAND CRUISER20,2%
VOLKSWAGEN ID 520,2%
VOLVO XC4020,2%
ALFA ROMEO 14710,1%
ALFA ROMEO GIULIA10,1%
ALFA ROMEO MITO10,1%
ALFA ROMEO SPIDER10,1%
AUDI A710,1%
AUDI A810,1%
AUDI SQ510,1%
AUSTIN ROVER MINI E10,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW SERIA 410,1%
BMW SERIA 610,1%
BMW X610,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CHRYSLER GRAND VOYAGER10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV36932,1%
Compacte (C)21919,0%
Mici (B)17615,3%
Medii (D)14712,8%
Monovolume (MPV)13211,5%
Mari și de lux (E)524,5%
Mini (A)332,9%
Neclasificate90,8%
Utilitare90,8%
Sport40,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare94181,8%
Noi20918,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină70361,1%
Benzină31027,0%
Hibrid746,4%
GPL373,2%
Electric262,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică92880,7%
Companie22219,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break52645,7%
Berlină cu hayon28124,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)20818,1%
Berlină11510,0%
Cupeu121,0%
Cabriolet80,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW28024,3%
75-109 kW49342,9%
110-149 kW27924,3%
150-219 kW514,4%
220 kW și peste211,8%
Necompletat262,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc11510,0%
1000-1399 cmc15213,2%
1400-1599 cmc22419,5%
1600-1999 cmc49142,7%
2000-2999 cmc13311,6%
3000 cmc și peste90,8%
Necompletat262,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN41126,6%
AUDI16810,9%
FORD1278,2%
OPEL1248,0%
BMW1036,7%
DACIA976,3%
MERCEDES-BENZ795,1%
RENAULT704,5%
SKODA613,9%
PEUGEOT483,1%
Toate (42)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI322,1%
SUZUKI241,6%
LAND ROVER201,3%
NISSAN201,3%
TOYOTA201,3%
SEAT151,0%
MAZDA140,9%
FIAT130,8%
CITROEN120,8%
KIA110,7%
MITSUBISHI90,6%
SMART90,6%
VOLVO90,6%
CHEVROLET70,5%
HONDA60,4%
JEEP60,4%
DAIHATSU50,3%
MINI40,3%
ALFA ROMEO30,2%
JAGUAR30,2%
CHRYSLER20,1%
DAEWOO20,1%
PORSCHE20,1%
SUBARU20,1%
DODGE10,1%
DS10,1%
LADA10,1%
LEXUS10,1%
PIAGGIO10,1%
ROVER10,1%
SAAB10,1%
WARTBURG10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare46278,7%
Export12521,3%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12621,5%
DACIA9115,5%
OPEL8815,0%
FORD7312,4%
RENAULT315,3%
AUDI305,1%
FIAT193,2%
MERCEDES-BENZ193,2%
BMW172,9%
SKODA172,9%
Toate (32)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT152,6%
MAZDA81,4%
SEAT81,4%
DAEWOO71,2%
TOYOTA61,0%
ALFA ROMEO30,5%
CHEVROLET30,5%
HYUNDAI30,5%
LAND ROVER30,5%
MITSUBISHI30,5%
SUZUKI30,5%
CITROEN20,3%
KIA20,3%
NISSAN20,3%
CHRYSLER10,2%
INFINITI10,2%
LAMBORGHINI10,2%
PORSCHE10,2%
ROVER10,2%
TRABANT10,2%
VAUXHALL10,2%
VOLVO10,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.