Înmatriculări în județul Iași, martie 2023

Noi224+0,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare855-17,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.134

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri236

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 273 noinov 24: 928 rulate, prima înmatricularedec 24: 361 noidec 24: 964 rulate, prima înmatriculareian 25: 239 noiian 25: 791 rulate, prima înmatricularefeb 25: 414 noifeb 25: 1.105 rulate, prima înmatricularemar 25: 237 noimar 25: 1.161 rulate, prima înmatriculareapr 25: 208 noiapr 25: 1.056 rulate, prima înmatricularemai 25: 252 noimai 25: 1.061 rulate, prima înmatriculareiun 25: 248 noiiun 25: 1.134 rulate, prima înmatriculareiul 25: 492 noiiul 25: 1.076 rulate, prima înmatriculareaug 25: 463 noiaug 25: 895 rulate, prima înmatricularesep 25: 320 noisep 25: 1.047 rulate, prima înmatriculareoct 25: 322 noioct 25: 1.105 rulate, prima înmatricularenov 25: 336 noinov 25: 1.067 rulate, prima înmatricularedec 25: 553 noidec 25: 1.046 rulate, prima înmatriculareian 26: 195 noiian 26: 790 rulate, prima înmatricularefeb 26: 184 noifeb 26: 1.036 rulate, prima înmatricularemar 26: 288 noimar 26: 1.048 rulate, prima înmatriculareapr 26: 254 noiapr 26: 1.067 rulate, prima înmatricularemai 26: 321 noimai 26: 942 rulate, prima înmatriculareiun 26: 406 noiiun 26: 929 rulate, prima înmatriculareiul 26: 389 noiiul 26: 914 rulate, prima înmatriculareaug 26: 266 noiaug 26: 839 rulate, prima înmatricularesep 26: 365 noisep 26: 823 rulate, prima înmatriculareoct 26: 343 noioct 26: 906 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24273928
dec 24361964
ian 25239791
feb 254141.105
mar 252371.161
apr 252081.056
mai 252521.061
iun 252481.134
iul 254921.076
aug 25463895
sep 253201.047
oct 253221.105
nov 253361.067
dec 255531.046
ian 26195790
feb 261841.036
mar 262881.048
apr 262541.067
mai 26321942
iun 26406929
iul 26389914
aug 26266839
sep 26365823
oct 26343906

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200< 1999: 10 rulate, prima înmatriculare2000: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 7 rulate, prima înmatriculare2002: 9 rulate, prima înmatriculare2003: 17 rulate, prima înmatriculare2004: 16 rulate, prima înmatriculare2005: 35 rulate, prima înmatriculare2006: 53 rulate, prima înmatriculare2007: 67 rulate, prima înmatriculare2008: 58 rulate, prima înmatriculare2009: 57 rulate, prima înmatriculare2010: 69 rulate, prima înmatriculare2011: 76 rulate, prima înmatriculare2012: 50 rulate, prima înmatriculare2013: 54 rulate, prima înmatriculare2014: 38 rulate, prima înmatriculare2015: 36 rulate, prima înmatriculare2016: 41 rulate, prima înmatriculare2017: 41 rulate, prima înmatriculare2018: 45 rulate, prima înmatriculare2019: 26 rulate, prima înmatriculare2020: 22 rulate, prima înmatriculare2021: 1 noi2021: 16 rulate, prima înmatriculare2022: 164 noi2022: 10 rulate, prima înmatriculare2023: 59 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 1999010
199900
200002
200107
200209
2003017
2004016
2005035
2006053
2007067
2008058
2009057
2010069
2011076
2012050
2013054
2014038
2015036
2016041
2017041
2018045
2019026
2020022
2021116
202216410
2023590

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN18216,9%
DACIA10810,0%
AUDI918,4%
RENAULT847,8%
FORD736,8%
SKODA565,2%
MERCEDES-BENZ555,1%
BMW534,9%
HYUNDAI423,9%
TOYOTA423,9%
Toate (38)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL373,4%
SEAT333,1%
VOLVO302,8%
NISSAN292,7%
MAZDA252,3%
PEUGEOT252,3%
SUZUKI181,7%
FIAT141,3%
SSANGYONG141,3%
CITROEN111,0%
MITSUBISHI90,8%
KIA70,6%
CHEVROLET60,6%
ALFA ROMEO50,5%
JEEP50,5%
LAND ROVER40,4%
LEXUS40,4%
HONDA30,3%
JAGUAR30,3%
PORSCHE30,3%
CHRYSLER10,1%
CUPRA10,1%
DFSK10,1%
FERRARI10,1%
LAMBORGHINI10,1%
LANCIA10,1%
SMART10,1%
TESLA10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT464,3%
VOLKSWAGEN GOLF454,2%
RENAULT MEGANE413,8%
DACIA DUSTER403,7%
AUDI A4343,2%
DACIA LOGAN343,2%
FORD FOCUS242,2%
AUDI A3212,0%
VOLKSWAGEN TIGUAN212,0%
SKODA OCTAVIA201,9%
Toate (220)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A6191,8%
NISSAN QASHQAI181,7%
DACIA SANDERO171,6%
FORD KUGA161,5%
SKODA FABIA161,5%
VOLVO XC60161,5%
OPEL ASTRA151,4%
VOLKSWAGEN POLO141,3%
BMW SERIA 3131,2%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS131,2%
DACIA SPRING111,0%
HYUNDAI TUCSON111,0%
MAZDA 3111,0%
SEAT IBIZA111,0%
VOLKSWAGEN TOURAN111,0%
SEAT LEON100,9%
AUDI Q590,8%
MERCEDES-BENZ GLC90,8%
SKODA SUPERB90,8%
TOYOTA AURIS90,8%
TOYOTA RAV490,8%
FORD FIESTA80,7%
HYUNDAI I3080,7%
MERCEDES-BENZ GLE80,7%
RENAULT SCENIC80,7%
VOLKSWAGEN TOUAREG80,7%
BMW SERIA 570,7%
BMW X170,7%
BMW X370,7%
MAZDA 670,7%
OPEL CORSA70,7%
SUZUKI VITARA70,7%
VOLKSWAGEN CADDY70,7%
BMW SERIA 160,6%
MITSUBISHI OUTLANDER60,6%
PEUGEOT 50860,6%
RENAULT CAPTUR60,6%
RENAULT LAGUNA60,6%
TOYOTA C-HR60,6%
TOYOTA COROLLA60,6%
FORD GALAXY50,5%
FORD S-MAX50,5%
MERCEDES-BENZ CLASA E50,5%
PEUGEOT 300850,5%
RENAULT CLIO50,5%
SEAT ALTEA50,5%
SSANGYONG KORANDO50,5%
SSANGYONG TIVOLI GRAND50,5%
VOLVO XC9050,5%
BMW X540,4%
CHEVROLET CAPTIVA40,4%
DACIA JOGGER40,4%
FIAT PUNTO40,4%
HYUNDAI ELANTRA40,4%
HYUNDAI I1040,4%
HYUNDAI I2040,4%
MERCEDES-BENZ CLASA C40,4%
MERCEDES-BENZ SPRINTER40,4%
MERCEDES-BENZ VIANO40,4%
OPEL INSIGNIA40,4%
RENAULT TALISMAN40,4%
SUZUKI SX440,4%
TOYOTA YARIS40,4%
VOLKSWAGEN CC40,4%
VOLKSWAGEN JETTA40,4%
VOLVO V6040,4%
ALFA ROMEO 15930,3%
AUDI A530,3%
AUDI Q330,3%
FIAT PANDA30,3%
FORD C-MAX30,3%
HYUNDAI BAYON30,3%
HYUNDAI IONIQ30,3%
KIA CEED30,3%
KIA SPORTAGE30,3%
LEXUS RX30,3%
MAZDA CX-530,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S30,3%
NISSAN QASHQAI+230,3%
OPEL MERIVA30,3%
OPEL ZAFIRA30,3%
PORSCHE CAYENNE30,3%
RENAULT KADJAR30,3%
SEAT ALHAMBRA30,3%
SKODA KAROQ30,3%
SKODA KODIAQ30,3%
SSANGYONG TIVOLI30,3%
TOYOTA YARIS CROSS30,3%
ALFA ROMEO 14720,2%
BMW SERIA 220,2%
BMW SERIA 420,2%
CITROEN BERLINGO20,2%
CITROEN C420,2%
DACIA LODGY20,2%
FIAT 50020,2%
FIAT SEDICI20,2%
FORD GRAND C-MAX20,2%
FORD MONDEO20,2%
FORD PUMA20,2%
FORD TRANSIT20,2%
HONDA CR-V20,2%
HYUNDAI IX3520,2%
HYUNDAI KONA20,2%
JAGUAR I-PACE20,2%
LAND ROVER FREELANDER20,2%
MAZDA CX-3020,2%
MERCEDES-BENZ 19020,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,2%
MERCEDES-BENZ GLA20,2%
MERCEDES-BENZ VITO20,2%
MITSUBISHI ASX20,2%
NISSAN JUKE20,2%
NISSAN MICRA20,2%
NISSAN NOTE20,2%
OPEL MOKKA20,2%
PEUGEOT 200820,2%
PEUGEOT 20720,2%
PEUGEOT 30720,2%
PEUGEOT 500820,2%
RENAULT ARKANA20,2%
RENAULT AUSTRAL20,2%
RENAULT KANGOO20,2%
RENAULT TRAFIC20,2%
SEAT ARONA20,2%
SEAT EXEO20,2%
SKODA RAPID20,2%
SKODA ROOMSTER20,2%
SUZUKI IGNIS20,2%
SUZUKI JIMNY20,2%
SUZUKI SWIFT20,2%
TOYOTA PRIUS20,2%
VOLKSWAGEN T-CROSS20,2%
VOLVO XC4020,2%
AUDI A810,1%
AUDI Q810,1%
BMW M410,1%
BMW SERIA 710,1%
BMW X410,1%
BMW X710,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV34131,6%
Compacte (C)25723,8%
Medii (D)15714,6%
Mici (B)14013,0%
Monovolume (MPV)1009,3%
Mari și de lux (E)373,4%
Mini (A)272,5%
Neclasificate80,7%
Utilitare80,7%
Sport40,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare85579,2%
Noi22420,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină60155,7%
Benzină30027,8%
Hibrid12011,1%
Electric302,8%
GPL282,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică89883,2%
Companie18116,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break47844,3%
Berlină cu hayon22821,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)21720,1%
Berlină14113,1%
Cupeu100,9%
Cabriolet50,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW24222,4%
75-109 kW46443,0%
110-149 kW25823,9%
150-219 kW625,7%
220 kW și peste222,0%
Necompletat312,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc746,9%
1000-1399 cmc13412,4%
1400-1599 cmc30228,0%
1600-1999 cmc41438,4%
2000-2999 cmc11510,7%
3000 cmc și peste100,9%
Necompletat302,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN49023,0%
DACIA1888,8%
BMW1758,2%
AUDI1637,6%
OPEL1597,5%
SKODA1366,4%
FORD1195,6%
MERCEDES-BENZ1185,5%
RENAULT1065,0%
TOYOTA773,6%
Toate (40)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT622,9%
PEUGEOT401,9%
HYUNDAI361,7%
FIAT291,4%
MAZDA291,4%
VOLVO261,2%
KIA221,0%
HONDA211,0%
SUZUKI211,0%
NISSAN170,8%
LAND ROVER140,7%
CITROEN120,6%
SMART120,6%
CHEVROLET110,5%
DAEWOO100,5%
MITSUBISHI70,3%
MINI60,3%
JEEP50,2%
ALFA ROMEO40,2%
PORSCHE40,2%
LEXUS30,1%
SUBARU30,1%
SAAB20,1%
BRILLIANCE10,0%
CADILLAC10,0%
DAIHATSU10,0%
DODGE10,0%
DR10,0%
FERRARI10,0%
TESLA10,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare21691,5%
Export198,1%
Înmatriculat pentru export10,4%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN4418,6%
DACIA3916,5%
OPEL2811,9%
FORD2410,2%
DAEWOO208,5%
AUDI114,7%
FIAT93,8%
RENAULT83,4%
SEAT83,4%
PEUGEOT73,0%
Toate (25)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SKODA62,5%
MERCEDES-BENZ52,1%
BMW41,7%
HONDA41,7%
TOYOTA41,7%
CITROEN31,3%
CHEVROLET20,8%
HYUNDAI20,8%
MITSUBISHI20,8%
LANCIA10,4%
LEXUS10,4%
NISSAN10,4%
SMART10,4%
SUZUKI10,4%
VOLVO10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.