Înmatriculări în județul Alba, martie 2023

Noi850,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare621-14,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.062

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri236

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 103 noinov 24: 606 rulate, prima înmatricularedec 24: 89 noidec 24: 658 rulate, prima înmatriculareian 25: 78 noiian 25: 681 rulate, prima înmatricularefeb 25: 67 noifeb 25: 745 rulate, prima înmatricularemar 25: 44 noimar 25: 745 rulate, prima înmatriculareapr 25: 48 noiapr 25: 732 rulate, prima înmatricularemai 25: 46 noimai 25: 704 rulate, prima înmatriculareiun 25: 44 noiiun 25: 682 rulate, prima înmatriculareiul 25: 101 noiiul 25: 820 rulate, prima înmatriculareaug 25: 105 noiaug 25: 655 rulate, prima înmatricularesep 25: 60 noisep 25: 657 rulate, prima înmatriculareoct 25: 96 noioct 25: 722 rulate, prima înmatricularenov 25: 91 noinov 25: 674 rulate, prima înmatricularedec 25: 131 noidec 25: 570 rulate, prima înmatriculareian 26: 55 noiian 26: 690 rulate, prima înmatricularefeb 26: 47 noifeb 26: 647 rulate, prima înmatricularemar 26: 72 noimar 26: 671 rulate, prima înmatriculareapr 26: 67 noiapr 26: 627 rulate, prima înmatricularemai 26: 73 noimai 26: 603 rulate, prima înmatriculareiun 26: 88 noiiun 26: 656 rulate, prima înmatriculareiul 26: 59 noiiul 26: 653 rulate, prima înmatriculareaug 26: 50 noiaug 26: 583 rulate, prima înmatricularesep 26: 83 noisep 26: 654 rulate, prima înmatriculareoct 26: 113 noioct 26: 598 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24103606
dec 2489658
ian 2578681
feb 2567745
mar 2544745
apr 2548732
mai 2546704
iun 2544682
iul 25101820
aug 25105655
sep 2560657
oct 2596722
nov 2591674
dec 25131570
ian 2655690
feb 2647647
mar 2672671
apr 2667627
mai 2673603
iun 2688656
iul 2659653
aug 2650583
sep 2683654
oct 26113598

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060< 1999: 11 rulate, prima înmatriculare1999: 6 rulate, prima înmatriculare2000: 6 rulate, prima înmatriculare2001: 8 rulate, prima înmatriculare2002: 9 rulate, prima înmatriculare2003: 17 rulate, prima înmatriculare2004: 30 rulate, prima înmatriculare2005: 36 rulate, prima înmatriculare2006: 39 rulate, prima înmatriculare2007: 51 rulate, prima înmatriculare2008: 49 rulate, prima înmatriculare2009: 45 rulate, prima înmatriculare2010: 51 rulate, prima înmatriculare2011: 50 rulate, prima înmatriculare2012: 37 rulate, prima înmatriculare2013: 37 rulate, prima înmatriculare2014: 31 rulate, prima înmatriculare2015: 22 rulate, prima înmatriculare2016: 15 rulate, prima înmatriculare2017: 20 rulate, prima înmatriculare2018: 19 rulate, prima înmatriculare2019: 21 rulate, prima înmatriculare2020: 6 rulate, prima înmatriculare2021: 5 rulate, prima înmatriculare2022: 53 noi2023: 32 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 1999011
199906
200006
200108
200209
2003017
2004030
2005036
2006039
2007051
2008049
2009045
2010051
2011050
2012037
2013037
2014031
2015022
2016015
2017020
2018019
2019021
202006
202105
2022530
2023320

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN13519,1%
AUDI8612,2%
DACIA679,5%
BMW588,2%
MERCEDES-BENZ436,1%
RENAULT436,1%
OPEL344,8%
FORD334,7%
NISSAN253,5%
SKODA223,1%
Toate (32)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO223,1%
SUZUKI202,8%
HYUNDAI182,5%
SEAT172,4%
PEUGEOT162,3%
MAZDA101,4%
KIA91,3%
TOYOTA81,1%
CITROEN60,8%
MITSUBISHI60,8%
FIAT40,6%
LAND ROVER40,6%
SMART40,6%
JEEP30,4%
ALFA ROMEO20,3%
CHEVROLET20,3%
DAIHATSU20,3%
HONDA20,3%
SUBARU20,3%
FERRARI10,1%
HUMMER10,1%
LEXUS10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF426,0%
AUDI A4415,8%
DACIA DUSTER355,0%
VOLKSWAGEN PASSAT223,1%
BMW SERIA 3172,4%
NISSAN QASHQAI152,1%
BMW SERIA 5142,0%
SUZUKI GRAND VITARA142,0%
DACIA SANDERO131,8%
RENAULT CLIO131,8%
Toate (182)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TIGUAN131,8%
AUDI A6121,7%
SKODA OCTAVIA121,7%
DACIA LOGAN111,6%
VOLKSWAGEN POLO111,6%
BMW X3101,4%
AUDI A391,3%
AUDI Q591,3%
OPEL ASTRA91,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG91,3%
VOLKSWAGEN TOURAN91,3%
AUDI A581,1%
FORD FIESTA81,1%
MERCEDES-BENZ CLASA C81,1%
RENAULT MEGANE81,1%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS81,1%
VOLVO V4081,1%
BMW X171,0%
FORD FOCUS71,0%
KIA SPORTAGE71,0%
SEAT LEON71,0%
OPEL CORSA60,9%
SKODA FABIA60,9%
FORD KUGA50,7%
FORD MONDEO50,7%
HYUNDAI I3050,7%
MERCEDES-BENZ CLASA A50,7%
MERCEDES-BENZ CLASA B50,7%
MERCEDES-BENZ GLC50,7%
OPEL ZAFIRA50,7%
TOYOTA RAV450,7%
VOLKSWAGEN CADDY50,7%
BMW SERIA 140,6%
DACIA SPRING40,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E40,6%
NISSAN PATROL40,6%
PEUGEOT 30840,6%
RENAULT SCENIC40,6%
SEAT IBIZA40,6%
SUZUKI VITARA40,6%
VOLKSWAGEN T-ROC40,6%
VOLVO XC6040,6%
AUDI Q330,4%
HYUNDAI TUCSON30,4%
MAZDA 330,4%
MITSUBISHI ASX30,4%
OPEL INSIGNIA30,4%
PEUGEOT 20730,4%
PEUGEOT 30730,4%
RENAULT CAPTUR30,4%
VOLKSWAGEN JETTA30,4%
VOLVO V5030,4%
ALFA ROMEO 14720,3%
AUDI Q820,3%
BMW X520,3%
CHEVROLET CAPTIVA20,3%
CITROEN C820,3%
DAIHATSU TERIOS20,3%
FIAT PUNTO20,3%
FORD ECOSPORT20,3%
FORD GALAXY20,3%
HYUNDAI I2020,3%
HYUNDAI IX3520,3%
LAND ROVER FREELANDER20,3%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,3%
MAZDA 620,3%
MAZDA CX-520,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,3%
MERCEDES-BENZ GLA20,3%
MERCEDES-BENZ GLE20,3%
MERCEDES-BENZ GLK20,3%
MERCEDES-BENZ VITO20,3%
MITSUBISHI OUTLANDER20,3%
NISSAN JUKE20,3%
NISSAN QASHQAI+220,3%
OPEL ANTARA20,3%
OPEL MERIVA20,3%
OPEL VECTRA20,3%
PEUGEOT 50820,3%
RENAULT ARKANA20,3%
RENAULT KADJAR20,3%
RENAULT KOLEOS20,3%
RENAULT LAGUNA20,3%
RENAULT TWINGO20,3%
SEAT ATECA20,3%
SKODA YETI20,3%
SMART FORFOUR20,3%
SMART FORTWO20,3%
VOLKSWAGEN BORA20,3%
VOLKSWAGEN CC20,3%
VOLKSWAGEN SHARAN20,3%
VOLKSWAGEN T-CROSS20,3%
VOLVO S6020,3%
VOLVO XC4020,3%
AUDI A210,1%
AUDI A810,1%
BMW SERIA 410,1%
BMW SERIA 610,1%
BMW X210,1%
BMW X410,1%
CITROEN BERLINGO10,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CITROEN C5 AIRCROSS10,1%
CITROEN XSARA PICASSO10,1%
DACIA 131010,1%
DACIA DOKKER10,1%
DACIA JOGGER10,1%
DACIA LODGY10,1%
FERRARI ROMA10,1%
FIAT 500X10,1%
FIAT TIPO10,1%
FORD FUSION10,1%
FORD PUMA10,1%
FORD TRANSIT10,1%
FORD TRANSIT CUSTOM10,1%
HONDA ACCORD10,1%
HONDA CIVIC10,1%
HUMMER H210,1%
HYUNDAI BAYON10,1%
HYUNDAI ELANTRA10,1%
HYUNDAI GALLOPER10,1%
HYUNDAI I4010,1%
HYUNDAI IX2010,1%
HYUNDAI SANTA FE10,1%
JEEP CHEROKEE10,1%
JEEP COMPASS10,1%
JEEP GRAND CHEROKEE10,1%
KIA CERATO10,1%
KIA VENGA10,1%
LEXUS IS10,1%
MAZDA CX-710,1%
MAZDA MX-510,1%
MAZDA PREMACY10,1%
MERCEDES-BENZ 230/B10,1%
MERCEDES-BENZ CLA10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,1%
MERCEDES-BENZ CLK10,1%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,1%
MERCEDES-BENZ VIANO10,1%
MITSUBISHI GRANDIS10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV23333,0%
Compacte (C)15321,7%
Medii (D)11416,1%
Mici (B)8512,0%
Monovolume (MPV)649,1%
Mari și de lux (E)344,8%
Mini (A)121,7%
Neclasificate50,7%
Sport30,4%
Utilitare30,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare62188,0%
Noi8512,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină48168,1%
Benzină17224,4%
Hibrid324,5%
GPL162,3%
Electric50,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică62087,8%
Companie8612,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break34749,2%
Berlină cu hayon12417,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)11816,7%
Berlină10314,6%
Cupeu91,3%
Cabriolet50,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW14420,4%
75-109 kW32445,9%
110-149 kW18526,2%
150-219 kW395,5%
220 kW și peste91,3%
Necompletat50,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc456,4%
1000-1399 cmc8812,5%
1400-1599 cmc13819,5%
1600-1999 cmc34148,3%
2000-2999 cmc8612,2%
3000 cmc și peste30,4%
Necompletat50,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN23121,8%
AUDI12011,3%
DACIA918,6%
BMW858,0%
OPEL817,6%
FORD706,6%
SKODA514,8%
MERCEDES-BENZ474,4%
RENAULT403,8%
PEUGEOT373,5%
Toate (38)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI323,0%
SEAT201,9%
HYUNDAI171,6%
NISSAN161,5%
FIAT141,3%
LAND ROVER141,3%
MAZDA131,2%
VOLVO121,1%
KIA90,8%
MITSUBISHI80,8%
TOYOTA80,8%
CITROEN70,7%
JEEP70,7%
SMART70,7%
CHEVROLET50,5%
DAIHATSU50,5%
ALFA ROMEO20,2%
JAGUAR20,2%
SUBARU20,2%
DODGE10,1%
HONDA10,1%
LADA10,1%
MCC10,1%
MINI10,1%
PORSCHE10,1%
SSANGYONG10,1%
VAUXHALL10,1%
VEST METAL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare22796,2%
Export93,8%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN5222,0%
OPEL4318,2%
DACIA239,7%
FORD218,9%
RENAULT177,2%
SKODA104,2%
MERCEDES-BENZ93,8%
PEUGEOT93,8%
DAEWOO83,4%
CITROEN73,0%
Toate (25)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT62,5%
AUDI41,7%
BMW41,7%
SEAT41,7%
ROVER31,3%
SUZUKI31,3%
ALFA ROMEO20,8%
DAIHATSU20,8%
NISSAN20,8%
VOLVO20,8%
HONDA10,4%
HYUNDAI10,4%
KIA10,4%
SMART10,4%
VAUXHALL10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.