Înmatriculări în județul Constanța, martie 2023

Noi318+12,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare675-2,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.603

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri403

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 266 noinov 24: 709 rulate, prima înmatricularedec 24: 257 noidec 24: 625 rulate, prima înmatriculareian 25: 261 noiian 25: 539 rulate, prima înmatricularefeb 25: 312 noifeb 25: 843 rulate, prima înmatricularemar 25: 256 noimar 25: 888 rulate, prima înmatriculareapr 25: 235 noiapr 25: 806 rulate, prima înmatricularemai 25: 189 noimai 25: 661 rulate, prima înmatriculareiun 25: 239 noiiun 25: 703 rulate, prima înmatriculareiul 25: 428 noiiul 25: 866 rulate, prima înmatriculareaug 25: 496 noiaug 25: 683 rulate, prima înmatricularesep 25: 389 noisep 25: 698 rulate, prima înmatriculareoct 25: 301 noioct 25: 807 rulate, prima înmatricularenov 25: 354 noinov 25: 722 rulate, prima înmatricularedec 25: 559 noidec 25: 652 rulate, prima înmatriculareian 26: 221 noiian 26: 608 rulate, prima înmatricularefeb 26: 228 noifeb 26: 668 rulate, prima înmatricularemar 26: 286 noimar 26: 746 rulate, prima înmatriculareapr 26: 226 noiapr 26: 632 rulate, prima înmatricularemai 26: 286 noimai 26: 575 rulate, prima înmatriculareiun 26: 410 noiiun 26: 562 rulate, prima înmatriculareiul 26: 318 noiiul 26: 561 rulate, prima înmatriculareaug 26: 226 noiaug 26: 576 rulate, prima înmatricularesep 26: 316 noisep 26: 621 rulate, prima înmatriculareoct 26: 342 noioct 26: 639 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24266709
dec 24257625
ian 25261539
feb 25312843
mar 25256888
apr 25235806
mai 25189661
iun 25239703
iul 25428866
aug 25496683
sep 25389698
oct 25301807
nov 25354722
dec 25559652
ian 26221608
feb 26228668
mar 26286746
apr 26226632
mai 26286575
iun 26410562
iul 26318561
aug 26226576
sep 26316621
oct 26342639

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300< 1999: 7 rulate, prima înmatriculare2000: 8 rulate, prima înmatriculare2001: 8 rulate, prima înmatriculare2002: 9 rulate, prima înmatriculare2003: 11 rulate, prima înmatriculare2004: 13 rulate, prima înmatriculare2005: 27 rulate, prima înmatriculare2006: 28 rulate, prima înmatriculare2007: 51 rulate, prima înmatriculare2008: 36 rulate, prima înmatriculare2009: 33 rulate, prima înmatriculare2010: 64 rulate, prima înmatriculare2011: 50 rulate, prima înmatriculare2012: 40 rulate, prima înmatriculare2013: 32 rulate, prima înmatriculare2014: 29 rulate, prima înmatriculare2015: 22 rulate, prima înmatriculare2016: 29 rulate, prima înmatriculare2017: 45 rulate, prima înmatriculare2018: 39 rulate, prima înmatriculare2019: 46 rulate, prima înmatriculare2020: 22 rulate, prima înmatriculare2021: 20 rulate, prima înmatriculare2022: 249 noi2022: 5 rulate, prima înmatriculare2023: 69 noi2023: 1 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199907
199900
200008
200108
200209
2003011
2004013
2005027
2006028
2007051
2008036
2009033
2010064
2011050
2012040
2013032
2014029
2015022
2016029
2017045
2018039
2019046
2020022
2021020
20222495
2023691

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN15515,6%
DACIA14714,8%
AUDI757,6%
BMW707,0%
SKODA646,4%
MERCEDES-BENZ636,3%
RENAULT585,8%
HYUNDAI545,4%
FORD414,1%
PEUGEOT333,3%
Toate (43)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL272,7%
SEAT262,6%
VOLVO252,5%
TOYOTA212,1%
SUZUKI181,8%
SSANGYONG131,3%
KIA111,1%
MITSUBISHI111,1%
NISSAN101,0%
CITROEN80,8%
MAZDA70,7%
ALFA ROMEO60,6%
JEEP60,6%
FIAT50,5%
HONDA40,4%
LEXUS40,4%
MINI40,4%
PORSCHE40,4%
SMART30,3%
TESLA30,3%
DS20,2%
LAND ROVER20,2%
MASERATI20,2%
SUBARU20,2%
ALPINA10,1%
CHRYSLER10,1%
DAIHATSU10,1%
DFSK10,1%
INFINITI10,1%
LAMBORGHINI10,1%
LANCIA10,1%
SAAB10,1%
SUDA10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA SANDERO484,9%
VOLKSWAGEN GOLF414,2%
VOLKSWAGEN PASSAT404,1%
DACIA LOGAN333,3%
DACIA DUSTER303,0%
SKODA OCTAVIA292,9%
DACIA SPRING262,6%
AUDI A4202,0%
VOLKSWAGEN TIGUAN191,9%
BMW SERIA 3181,8%
Toate (234)
Modele: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI I30181,8%
AUDI A6171,7%
BMW SERIA 5161,6%
HYUNDAI TUCSON151,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C141,4%
RENAULT MEGANE141,4%
FORD FOCUS131,3%
SKODA FABIA121,2%
MERCEDES-BENZ CLASA E111,1%
VOLKSWAGEN TOURAN111,1%
SEAT IBIZA101,0%
FORD KUGA90,9%
SUZUKI SX490,9%
VOLKSWAGEN POLO90,9%
MERCEDES-BENZ GLC80,8%
OPEL ASTRA80,8%
SEAT LEON80,8%
HYUNDAI I2070,7%
MERCEDES-BENZ GLK70,7%
RENAULT ARKANA70,7%
RENAULT SCENIC70,7%
SKODA SUPERB70,7%
TOYOTA RAV470,7%
VOLVO XC6070,7%
AUDI Q360,6%
BMW SERIA 160,6%
BMW X360,6%
KIA SPORTAGE60,6%
NISSAN QASHQAI60,6%
OPEL ZAFIRA60,6%
PEUGEOT 500860,6%
RENAULT CAPTUR60,6%
AUDI A350,5%
AUDI Q550,5%
BMW X550,5%
DACIA JOGGER50,5%
DACIA LODGY50,5%
PEUGEOT 300850,5%
PEUGEOT 30750,5%
SKODA KODIAQ50,5%
SSANGYONG REXTON50,5%
AUDI A740,4%
AUDI A840,4%
BMW X140,4%
BMW X640,4%
FORD FIESTA40,4%
FORD MONDEO40,4%
HYUNDAI ELANTRA40,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,4%
MERCEDES-BENZ VITO40,4%
PEUGEOT 30840,4%
RENAULT CLIO40,4%
RENAULT LAGUNA40,4%
SUZUKI VITARA40,4%
TOYOTA COROLLA40,4%
VOLKSWAGEN CADDY40,4%
VOLKSWAGEN T-ROC40,4%
VOLVO S9040,4%
AUDI A530,3%
AUDI Q730,3%
BMW SERIA 430,3%
BMW SERIA 730,3%
FIAT 50030,3%
FORD C-MAX30,3%
FORD TRANSIT30,3%
HYUNDAI IX3530,3%
HYUNDAI KONA30,3%
JEEP COMPASS30,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S30,3%
MERCEDES-BENZ ML30,3%
MITSUBISHI ASX30,3%
MITSUBISHI ECLIPSE CROSS30,3%
OPEL CORSA30,3%
PEUGEOT 200830,3%
PEUGEOT 20730,3%
RENAULT KANGOO30,3%
RENAULT KOLEOS30,3%
RENAULT TALISMAN30,3%
SEAT ALTEA30,3%
SKODA KAMIQ30,3%
SKODA KAROQ30,3%
SKODA RAPID30,3%
SSANGYONG KORANDO30,3%
SSANGYONG TIVOLI GRAND30,3%
SUZUKI GRAND VITARA30,3%
VOLKSWAGEN CC30,3%
VOLKSWAGEN JETTA30,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,3%
VOLVO V5030,3%
VOLVO XC4030,3%
ALFA ROMEO 15920,2%
AUDI A120,2%
AUDI Q220,2%
CITROEN C420,2%
CITROEN C520,2%
DS DS720,2%
FORD PUMA20,2%
HONDA CIVIC20,2%
HYUNDAI SANTA FE20,2%
JEEP WRANGLER20,2%
KIA RIO20,2%
LEXUS RX20,2%
MASERATI GRECALE20,2%
MAZDA 620,2%
MAZDA CX-520,2%
MERCEDES-BENZ CLA20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,2%
MINI ONE20,2%
MITSUBISHI COLT20,2%
MITSUBISHI SPACE STAR20,2%
NISSAN QASHQAI+220,2%
OPEL CROSSLAND20,2%
OPEL MOKKA20,2%
PEUGEOT 50820,2%
PORSCHE CAYENNE20,2%
PORSCHE CAYMAN20,2%
RENAULT AUSTRAL20,2%
RENAULT ESPACE20,2%
RENAULT MODUS20,2%
SEAT EXEO20,2%
SSANGYONG TIVOLI20,2%
SUZUKI SWIFT20,2%
TESLA MODEL 320,2%
TOYOTA C-HR20,2%
TOYOTA YARIS20,2%
VOLKSWAGEN ARTEON20,2%
VOLKSWAGEN SHARAN20,2%
VOLKSWAGEN T-CROSS20,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,2%
VOLVO V9020,2%
VOLVO XC9020,2%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
ALFA ROMEO GT10,1%
ALFA ROMEO MITO10,1%
ALFA ROMEO STELVIO10,1%
ALPINA BMW ALPINA B3 LIMOUSINE10,1%
AUDI 8010,1%
AUDI A210,1%
AUDI RS310,1%
AUDI S710,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV31231,4%
Compacte (C)19920,0%
Mici (B)15715,8%
Medii (D)12712,8%
Monovolume (MPV)717,2%
Mari și de lux (E)656,5%
Mini (A)434,3%
Neclasificate90,9%
Sport60,6%
Utilitare40,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare67568,0%
Noi31832,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină50951,3%
Benzină26526,7%
Hibrid12012,1%
GPL606,0%
Electric393,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică83183,7%
Companie16216,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break38038,3%
Berlină cu hayon25125,3%
Berlină18818,9%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)16016,1%
Cupeu111,1%
Cabriolet30,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW22022,2%
75-109 kW34434,6%
110-149 kW29729,9%
150-219 kW646,4%
220 kW și peste292,9%
Necompletat393,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc11311,4%
1000-1399 cmc12412,5%
1400-1599 cmc22322,5%
1600-1999 cmc36136,4%
2000-2999 cmc12612,7%
3000 cmc și peste70,7%
Necompletat393,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN59122,7%
BMW2308,8%
SKODA2067,9%
AUDI1967,5%
DACIA1937,4%
MERCEDES-BENZ1867,1%
FORD1545,9%
OPEL1515,8%
RENAULT1094,2%
PEUGEOT913,5%
Toate (48)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI672,6%
SEAT632,4%
TOYOTA351,3%
LAND ROVER331,3%
FIAT291,1%
CITROEN271,0%
DAEWOO230,9%
MAZDA230,9%
NISSAN210,8%
SUZUKI210,8%
CHEVROLET200,8%
KIA190,7%
MITSUBISHI150,6%
HONDA120,5%
MINI120,5%
VOLVO120,5%
ALFA ROMEO90,3%
JEEP70,3%
LEXUS70,3%
PORSCHE70,3%
SMART60,2%
JAGUAR50,2%
CHRYSLER30,1%
DODGE20,1%
DS20,1%
SAAB20,1%
SSANGYONG20,1%
SUBARU20,1%
AB10,0%
CUPRA10,0%
DAIHATSU10,0%
INFINITI10,0%
MASERATI10,0%
MEILLER10,0%
QUATTRO10,0%
SCHWARZMULLER10,0%
TESLA10,0%
VAUXHALL10,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare36590,6%
Export389,4%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA6716,6%
VOLKSWAGEN5313,2%
DAEWOO4912,2%
OPEL4410,9%
FORD297,2%
RENAULT266,5%
MERCEDES-BENZ164,0%
SKODA164,0%
BMW133,2%
PEUGEOT133,2%
Toate (29)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
AUDI123,0%
HYUNDAI123,0%
CHEVROLET112,7%
CITROEN82,0%
FIAT71,7%
NISSAN61,5%
SEAT61,5%
TOYOTA30,7%
SMART20,5%
JAGUAR10,2%
JEEP10,2%
KIA10,2%
LANCIA10,2%
MAZDA10,2%
MINI10,2%
MITSUBISHI10,2%
ROVER10,2%
SUZUKI10,2%
VOLVO10,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.