Înmatriculări în județul Arad, martie 2023

Noi74-37,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare849-9,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.229

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri244

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 79 noinov 24: 805 rulate, prima înmatricularedec 24: 102 noidec 24: 836 rulate, prima înmatriculareian 25: 89 noiian 25: 816 rulate, prima înmatricularefeb 25: 89 noifeb 25: 959 rulate, prima înmatricularemar 25: 76 noimar 25: 1.056 rulate, prima înmatriculareapr 25: 83 noiapr 25: 996 rulate, prima înmatricularemai 25: 65 noimai 25: 923 rulate, prima înmatriculareiun 25: 73 noiiun 25: 858 rulate, prima înmatriculareiul 25: 141 noiiul 25: 935 rulate, prima înmatriculareaug 25: 100 noiaug 25: 781 rulate, prima înmatricularesep 25: 78 noisep 25: 946 rulate, prima înmatriculareoct 25: 80 noioct 25: 955 rulate, prima înmatricularenov 25: 121 noinov 25: 871 rulate, prima înmatricularedec 25: 125 noidec 25: 633 rulate, prima înmatriculareian 26: 57 noiian 26: 680 rulate, prima înmatricularefeb 26: 66 noifeb 26: 866 rulate, prima înmatricularemar 26: 67 noimar 26: 846 rulate, prima înmatriculareapr 26: 80 noiapr 26: 726 rulate, prima înmatricularemai 26: 72 noimai 26: 717 rulate, prima înmatriculareiun 26: 128 noiiun 26: 759 rulate, prima înmatriculareiul 26: 135 noiiul 26: 766 rulate, prima înmatriculareaug 26: 105 noiaug 26: 726 rulate, prima înmatricularesep 26: 99 noisep 26: 756 rulate, prima înmatriculareoct 26: 134 noioct 26: 729 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2479805
dec 24102836
ian 2589816
feb 2589959
mar 25761.056
apr 2583996
mai 2565923
iun 2573858
iul 25141935
aug 25100781
sep 2578946
oct 2580955
nov 25121871
dec 25125633
ian 2657680
feb 2666866
mar 2667846
apr 2680726
mai 2672717
iun 26128759
iul 26135766
aug 26105726
sep 2699756
oct 26134729

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 1999: 13 rulate, prima înmatriculare1999: 11 rulate, prima înmatriculare2000: 9 rulate, prima înmatriculare2001: 11 rulate, prima înmatriculare2002: 19 rulate, prima înmatriculare2003: 34 rulate, prima înmatriculare2004: 35 rulate, prima înmatriculare2005: 45 rulate, prima înmatriculare2006: 60 rulate, prima înmatriculare2007: 76 rulate, prima înmatriculare2008: 67 rulate, prima înmatriculare2009: 79 rulate, prima înmatriculare2010: 75 rulate, prima înmatriculare2011: 62 rulate, prima înmatriculare2012: 50 rulate, prima înmatriculare2013: 31 rulate, prima înmatriculare2014: 37 rulate, prima înmatriculare2015: 21 rulate, prima înmatriculare2016: 28 rulate, prima înmatriculare2017: 19 rulate, prima înmatriculare2018: 23 rulate, prima înmatriculare2019: 25 rulate, prima înmatriculare2020: 8 rulate, prima înmatriculare2021: 8 rulate, prima înmatriculare2022: 47 noi2022: 3 rulate, prima înmatriculare2023: 27 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 1999013
1999011
200009
2001011
2002019
2003034
2004035
2005045
2006060
2007076
2008067
2009079
2010075
2011062
2012050
2013031
2014037
2015021
2016028
2017019
2018023
2019025
202008
202108
2022473
2023270

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN20722,4%
AUDI11712,7%
BMW737,9%
DACIA727,8%
MERCEDES-BENZ677,3%
OPEL657,0%
FORD596,4%
MAZDA363,9%
RENAULT303,3%
SKODA222,4%
Toate (36)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
KIA192,1%
HYUNDAI182,0%
VOLVO171,8%
PEUGEOT161,7%
SEAT151,6%
NISSAN141,5%
TOYOTA101,1%
CITROEN91,0%
SUZUKI91,0%
MINI60,7%
CHEVROLET50,5%
FIAT50,5%
LAND ROVER50,5%
HONDA40,4%
TESLA40,4%
MITSUBISHI30,3%
SMART30,3%
DODGE20,2%
JAGUAR20,2%
JEEP20,2%
SAAB20,2%
ALFA ROMEO10,1%
ASTON MARTIN10,1%
CHRYSLER10,1%
CUPRA10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4616,6%
VOLKSWAGEN GOLF596,4%
VOLKSWAGEN PASSAT576,2%
BMW SERIA 3303,3%
OPEL ASTRA303,3%
DACIA LOGAN252,7%
DACIA SANDERO232,5%
BMW SERIA 5192,1%
DACIA DUSTER182,0%
FORD FOCUS171,9%
Toate (215)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TIGUAN171,9%
MERCEDES-BENZ CLASA E161,7%
VOLKSWAGEN POLO161,7%
AUDI A6151,6%
OPEL CORSA151,6%
MAZDA 3141,5%
VOLKSWAGEN TOURAN121,3%
AUDI A3101,1%
AUDI Q5101,1%
FORD FIESTA101,1%
MAZDA 6101,1%
MERCEDES-BENZ CLASA C101,1%
KIA SPORTAGE91,0%
OPEL ZAFIRA91,0%
SKODA OCTAVIA91,0%
VOLKSWAGEN SHARAN91,0%
AUDI A580,9%
BMW X370,8%
FORD GALAXY70,8%
RENAULT CLIO70,8%
RENAULT MEGANE70,8%
VOLVO XC6070,8%
FORD KUGA60,7%
FORD MONDEO60,7%
MERCEDES-BENZ GLE60,7%
VOLKSWAGEN CC60,7%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS60,7%
HYUNDAI I3050,5%
MAZDA CX-550,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A50,5%
OPEL MERIVA50,5%
SKODA FABIA50,5%
BMW SERIA 140,4%
BMW X140,4%
DACIA LODGY40,4%
MERCEDES-BENZ GLA40,4%
MERCEDES-BENZ ML40,4%
PEUGEOT 20640,4%
PEUGEOT 30740,4%
SEAT IBIZA40,4%
SEAT LEON40,4%
SKODA SUPERB40,4%
VOLKSWAGEN JETTA40,4%
AUDI Q730,3%
BMW X530,3%
CHEVROLET CAPTIVA30,3%
FORD C-MAX30,3%
FORD FUSION30,3%
FORD S-MAX30,3%
HYUNDAI TUCSON30,3%
KIA CEED30,3%
LAND ROVER FREELANDER30,3%
MAZDA 230,3%
MERCEDES-BENZ CLS30,3%
MERCEDES-BENZ GLC30,3%
MERCEDES-BENZ VITO30,3%
MINI COOPER30,3%
NISSAN JUKE30,3%
NISSAN MICRA30,3%
NISSAN QASHQAI30,3%
OPEL INSIGNIA30,3%
RENAULT KOLEOS30,3%
RENAULT SCENIC30,3%
SEAT ALHAMBRA30,3%
SUZUKI GRAND VITARA30,3%
TOYOTA RAV430,3%
VOLKSWAGEN FOX30,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,3%
VOLVO V5030,3%
VOLVO XC9030,3%
AUDI Q320,2%
BMW SERIA 220,2%
BMW SERIA 720,2%
BMW X620,2%
CITROEN C520,2%
DACIA JOGGER20,2%
HONDA ACCORD20,2%
HYUNDAI GALLOPER20,2%
HYUNDAI GETZ20,2%
HYUNDAI IX3520,2%
HYUNDAI SANTA FE20,2%
KIA RIO20,2%
KIA SOUL20,2%
MAZDA 520,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,2%
MINI ONE20,2%
NISSAN QASHQAI+220,2%
PEUGEOT 20720,2%
PEUGEOT 20820,2%
RENAULT KADJAR20,2%
RENAULT TWINGO20,2%
SUZUKI SX420,2%
TESLA MODEL Y20,2%
TOYOTA AURIS20,2%
TOYOTA YARIS20,2%
VOLKSWAGEN CADDY20,2%
VOLKSWAGEN SCIROCCO20,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,2%
VOLKSWAGEN UP20,2%
ALFA ROMEO 15910,1%
ASTON MARTIN DB1110,1%
AUDI A110,1%
AUDI A710,1%
AUDI Q810,1%
AUDI S510,1%
AUDI TT10,1%
CHEVROLET KALOS10,1%
CHEVROLET TRAX10,1%
CHRYSLER 300C10,1%
CITROEN 10710,1%
CITROEN C210,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CITROEN DS410,1%
CITROEN GRAND C4 PICASSO10,1%
CUPRA FORMENTOR10,1%
DODGE CALIBER10,1%
DODGE JOURNEY10,1%
FIAT 50010,1%
FIAT 500L10,1%
FIAT COUPE10,1%
FIAT CROMA10,1%
FIAT PUNTO10,1%
FORD B-MAX10,1%
FORD KA10,1%
FORD TOURNEO CONNECT10,1%
FORD TRANSIT CUSTOM10,1%
HONDA CIVIC10,1%
HONDA CR-V10,1%
HYUNDAI I1010,1%
HYUNDAI KONA10,1%
JAGUAR F-PACE10,1%
JAGUAR X-TYPE10,1%
JEEP CHEROKEE10,1%
JEEP GRAND CHEROKEE10,1%
KIA CARENS10,1%
KIA CARNIVAL10,1%
KIA SORENTO10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)20522,2%
Medii (D)20322,0%
SUV18620,2%
Mici (B)14015,2%
Monovolume (MPV)9510,3%
Mari și de lux (E)586,3%
Mini (A)171,8%
Neclasificate91,0%
Sport80,9%
Utilitare20,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare84992,0%
Noi748,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină59964,9%
Benzină25727,8%
Hibrid414,4%
GPL182,0%
Electric80,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică82889,7%
Companie9510,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break40644,0%
Berlină cu hayon18419,9%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)16017,3%
Berlină15416,7%
Cupeu141,5%
Cabriolet50,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW23725,7%
75-109 kW38241,4%
110-149 kW23525,5%
150-219 kW475,1%
220 kW și peste141,5%
Necompletat80,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc424,6%
1000-1399 cmc13815,0%
1400-1599 cmc16117,4%
1600-1999 cmc46850,7%
2000-2999 cmc10211,1%
3000 cmc și peste40,4%
Necompletat80,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN31125,3%
BMW1209,8%
OPEL1159,4%
AUDI1109,0%
FORD927,5%
DACIA756,1%
MERCEDES-BENZ756,1%
SKODA453,7%
RENAULT443,6%
PEUGEOT272,2%
Toate (41)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI231,9%
FIAT201,6%
SEAT181,5%
MAZDA171,4%
NISSAN151,2%
KIA131,1%
LAND ROVER110,9%
CITROEN100,8%
CHEVROLET90,7%
SUZUKI90,7%
TOYOTA90,7%
VOLVO80,7%
MINI60,5%
SUBARU60,5%
DAEWOO50,4%
DAIHATSU40,3%
HONDA40,3%
ALFA ROMEO30,2%
CHRYSLER30,2%
DODGE30,2%
JAGUAR30,2%
JEEP30,2%
LADA20,2%
MITSUBISHI20,2%
PORSCHE20,2%
SMART20,2%
LEXUS10,1%
SAAB10,1%
SSANGYONG10,1%
TESLA10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare20082,0%
Export4217,2%
Înmatriculat pentru export20,8%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL4819,7%
DACIA3413,9%
VOLKSWAGEN3313,5%
FORD2711,1%
AUDI177,0%
BMW156,1%
RENAULT145,7%
MERCEDES-BENZ135,3%
FIAT62,5%
PEUGEOT52,0%
Toate (25)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
ALFA ROMEO41,6%
CITROEN41,6%
DAEWOO41,6%
SKODA41,6%
SEAT31,2%
CHEVROLET20,8%
HYUNDAI20,8%
MAZDA20,8%
DAIHATSU10,4%
HONDA10,4%
JAGUAR10,4%
NISSAN10,4%
ROVER10,4%
SUZUKI10,4%
VOLVO10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.