Înmatriculări în județul Vaslui, martie 2023

Noi42-6,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare327-22,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări762

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri62

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600nov 24: 37 noinov 24: 363 rulate, prima înmatricularedec 24: 69 noidec 24: 372 rulate, prima înmatriculareian 25: 64 noiian 25: 417 rulate, prima înmatricularefeb 25: 43 noifeb 25: 456 rulate, prima înmatricularemar 25: 48 noimar 25: 459 rulate, prima înmatriculareapr 25: 36 noiapr 25: 408 rulate, prima înmatricularemai 25: 34 noimai 25: 434 rulate, prima înmatriculareiun 25: 47 noiiun 25: 374 rulate, prima înmatriculareiul 25: 58 noiiul 25: 462 rulate, prima înmatriculareaug 25: 57 noiaug 25: 444 rulate, prima înmatricularesep 25: 52 noisep 25: 415 rulate, prima înmatriculareoct 25: 48 noioct 25: 489 rulate, prima înmatricularenov 25: 63 noinov 25: 440 rulate, prima înmatricularedec 25: 88 noidec 25: 404 rulate, prima înmatriculareian 26: 22 noiian 26: 353 rulate, prima înmatricularefeb 26: 25 noifeb 26: 400 rulate, prima înmatricularemar 26: 30 noimar 26: 396 rulate, prima înmatriculareapr 26: 31 noiapr 26: 357 rulate, prima înmatricularemai 26: 30 noimai 26: 316 rulate, prima înmatriculareiun 26: 69 noiiun 26: 360 rulate, prima înmatriculareiul 26: 33 noiiul 26: 384 rulate, prima înmatriculareaug 26: 31 noiaug 26: 364 rulate, prima înmatricularesep 26: 59 noisep 26: 394 rulate, prima înmatriculareoct 26: 49 noioct 26: 375 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2437363
dec 2469372
ian 2564417
feb 2543456
mar 2548459
apr 2536408
mai 2534434
iun 2547374
iul 2558462
aug 2557444
sep 2552415
oct 2548489
nov 2563440
dec 2588404
ian 2622353
feb 2625400
mar 2630396
apr 2631357
mai 2630316
iun 2669360
iul 2633384
aug 2631364
sep 2659394
oct 2649375

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040< 1999: 2 rulate, prima înmatriculare1999: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 8 rulate, prima înmatriculare2004: 17 rulate, prima înmatriculare2005: 18 rulate, prima înmatriculare2006: 26 rulate, prima înmatriculare2007: 18 rulate, prima înmatriculare2008: 30 rulate, prima înmatriculare2009: 33 rulate, prima înmatriculare2010: 16 rulate, prima înmatriculare2011: 20 rulate, prima înmatriculare2012: 31 rulate, prima înmatriculare2013: 22 rulate, prima înmatriculare2014: 12 rulate, prima înmatriculare2015: 15 rulate, prima înmatriculare2016: 14 rulate, prima înmatriculare2017: 8 rulate, prima înmatriculare2018: 12 rulate, prima înmatriculare2019: 7 rulate, prima înmatriculare2020: 4 rulate, prima înmatriculare2021: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 32 noi2022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 10 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199902
199901
200002
200103
200203
200308
2004017
2005018
2006026
2007018
2008030
2009033
2010016
2011020
2012031
2013022
2014012
2015015
2016014
201708
2018012
201907
202004
202103
2022322
2023100

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN9224,9%
AUDI3910,6%
DACIA338,9%
MERCEDES-BENZ226,0%
BMW215,7%
SKODA184,9%
FORD164,3%
VOLVO164,3%
OPEL154,1%
RENAULT133,5%
Toate (28)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT123,3%
PEUGEOT113,0%
TOYOTA102,7%
HYUNDAI92,4%
NISSAN82,2%
KIA61,6%
CITROEN51,4%
FIAT41,1%
SUZUKI41,1%
MAZDA30,8%
ALFA ROMEO20,5%
HONDA20,5%
LANCIA20,5%
SSANGYONG20,5%
ACURA10,3%
LAND ROVER10,3%
MITSUBISHI10,3%
TESLA10,3%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT287,6%
VOLKSWAGEN GOLF267,1%
AUDI A4164,4%
VOLKSWAGEN TIGUAN143,8%
DACIA SANDERO113,0%
DACIA LOGAN102,7%
AUDI A692,5%
MERCEDES-BENZ CLASA E82,2%
OPEL ASTRA82,2%
RENAULT MEGANE82,2%
Toate (125)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 371,9%
DACIA DUSTER71,9%
BMW SERIA 561,6%
BMW X361,6%
AUDI A351,4%
AUDI Q551,4%
SKODA FABIA51,4%
VOLKSWAGEN POLO51,4%
VOLVO XC6051,4%
DACIA SPRING41,1%
FORD KUGA41,1%
MERCEDES-BENZ GLC41,1%
NISSAN QASHQAI41,1%
SEAT LEON41,1%
SKODA OCTAVIA41,1%
SKODA SUPERB41,1%
TOYOTA RAV441,1%
VOLKSWAGEN JETTA41,1%
VOLKSWAGEN TOUAREG41,1%
VOLKSWAGEN TOURAN41,1%
VOLVO V5041,1%
CITROEN C430,8%
FORD C-MAX30,8%
FORD FOCUS30,8%
HYUNDAI IX3530,8%
KIA SPORTAGE30,8%
PEUGEOT 40730,8%
SEAT IBIZA30,8%
TOYOTA YARIS30,8%
VOLVO V4030,8%
AUDI A520,5%
FIAT PANDA20,5%
FORD FIESTA20,5%
FORD GALAXY20,5%
HYUNDAI I2020,5%
HYUNDAI TUCSON20,5%
KIA CEED20,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C20,5%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,5%
OPEL CORSA20,5%
OPEL INSIGNIA20,5%
PEUGEOT 300820,5%
PEUGEOT 50820,5%
RENAULT LAGUNA20,5%
SKODA RAPID20,5%
SUZUKI VITARA20,5%
VOLKSWAGEN FOX20,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,5%
ALFA ROMEO 14710,3%
ALFA ROMEO 15910,3%
AUDI A810,3%
AUDI Q310,3%
BMW SERIA 110,3%
BMW X110,3%
CITROEN C4 PICASSO10,3%
CITROEN C5 AIRCROSS10,3%
DACIA LODGY10,3%
FIAT PUNTO10,3%
FIAT TIPO10,3%
FORD PUMA10,3%
FORD TRANSIT10,3%
HONDA CIVIC10,3%
HONDA CR-V10,3%
HYUNDAI BAYON10,3%
HYUNDAI KONA10,3%
KIA RIO10,3%
LANCIA DELTA10,3%
LANCIA LYBRA10,3%
LAND ROVER FREELANDER10,3%
MAZDA 210,3%
MAZDA 310,3%
MAZDA CX-510,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,3%
MERCEDES-BENZ CLASA G10,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,3%
MERCEDES-BENZ GLA10,3%
MERCEDES-BENZ GLE10,3%
MERCEDES-BENZ ML10,3%
MITSUBISHI COLT10,3%
NISSAN MICRA10,3%
NISSAN NOTE10,3%
NISSAN PATHFINDER10,3%
NISSAN X-TRAIL10,3%
OPEL MOKKA10,3%
OPEL ZAFIRA TOURER10,3%
PEUGEOT 20610,3%
PEUGEOT 20810,3%
PEUGEOT 30810,3%
PEUGEOT 80710,3%
RENAULT CAPTUR10,3%
RENAULT KANGOO10,3%
RENAULT SCENIC10,3%
SEAT ALHAMBRA10,3%
SEAT ALTEA10,3%
SEAT ARONA10,3%
SEAT ATECA10,3%
SEAT EXEO10,3%
SKODA ENYAQ10,3%
SKODA KODIAQ10,3%
SKODA YETI10,3%
SSANGYONG KORANDO10,3%
SSANGYONG TIVOLI10,3%
SUZUKI GRAND VITARA10,3%
SUZUKI SX410,3%
TESLA MODEL Y10,3%
TOYOTA AURIS10,3%
TOYOTA AVENSIS10,3%
TOYOTA AYGO10,3%
VOLKSWAGEN CADDY10,3%
VOLKSWAGEN CORRADO10,3%
VOLKSWAGEN LUPO10,3%
VOLVO S4010,3%
VOLVO S6010,3%
VOLVO XC4010,3%
VOLVO XC9010,3%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV9826,6%
Compacte (C)8623,3%
Medii (D)7119,2%
Mici (B)5314,4%
Mari și de lux (E)256,8%
Monovolume (MPV)205,4%
Mini (A)102,7%
Neclasificate30,8%
Utilitare30,8%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare32788,6%
Noi4211,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină26070,5%
Benzină8021,7%
Hibrid123,3%
GPL113,0%
Electric61,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică33490,5%
Companie359,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break16043,4%
Berlină cu hayon7319,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)6818,4%
Berlină6417,3%
Cupeu41,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW8021,7%
75-109 kW17246,6%
110-149 kW9224,9%
150-219 kW174,6%
220 kW și peste20,5%
Necompletat61,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc205,4%
1000-1399 cmc4512,2%
1400-1599 cmc8021,7%
1600-1999 cmc17346,9%
2000-2999 cmc4411,9%
3000 cmc și peste10,3%
Necompletat61,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN20927,4%
AUDI7710,1%
OPEL729,4%
DACIA699,1%
BMW648,4%
SKODA364,7%
FORD354,6%
MERCEDES-BENZ354,6%
RENAULT243,1%
PEUGEOT152,0%
Toate (34)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO141,8%
TOYOTA131,7%
SEAT121,6%
FIAT101,3%
HYUNDAI101,3%
NISSAN91,2%
KIA81,0%
DAEWOO70,9%
LAND ROVER70,9%
MAZDA70,9%
SUZUKI70,9%
HONDA40,5%
CITROEN30,4%
MITSUBISHI30,4%
LEXUS20,3%
SAAB20,3%
CHEVROLET10,1%
DAIHATSU10,1%
GEELY10,1%
INFINITI10,1%
LANCIA10,1%
MINI10,1%
ROVER10,1%
SMART10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare5283,9%
Export1016,1%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1422,6%
DACIA1219,4%
RENAULT69,7%
AUDI46,5%
FIAT46,5%
SKODA46,5%
DAEWOO34,8%
MERCEDES-BENZ34,8%
OPEL34,8%
BMW23,2%
Toate (15)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FORD23,2%
PEUGEOT23,2%
HONDA11,6%
KIA11,6%
PORSCHE11,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.