Înmatriculări în județul Cluj, martie 2023

Noi442-33,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.365-15,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.402

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri597

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.0002.500nov 24: 317 noinov 24: 1.374 rulate, prima înmatricularedec 24: 400 noidec 24: 1.412 rulate, prima înmatriculareian 25: 465 noiian 25: 1.373 rulate, prima înmatricularefeb 25: 366 noifeb 25: 1.644 rulate, prima înmatricularemar 25: 273 noimar 25: 1.498 rulate, prima înmatriculareapr 25: 322 noiapr 25: 1.598 rulate, prima înmatricularemai 25: 283 noimai 25: 1.590 rulate, prima înmatriculareiun 25: 302 noiiun 25: 1.536 rulate, prima înmatriculareiul 25: 546 noiiul 25: 1.729 rulate, prima înmatriculareaug 25: 445 noiaug 25: 1.481 rulate, prima înmatricularesep 25: 498 noisep 25: 1.501 rulate, prima înmatriculareoct 25: 512 noioct 25: 1.637 rulate, prima înmatricularenov 25: 529 noinov 25: 1.451 rulate, prima înmatricularedec 25: 705 noidec 25: 1.303 rulate, prima înmatriculareian 26: 249 noiian 26: 1.223 rulate, prima înmatricularefeb 26: 318 noifeb 26: 1.383 rulate, prima înmatricularemar 26: 495 noimar 26: 1.695 rulate, prima înmatriculareapr 26: 444 noiapr 26: 1.375 rulate, prima înmatricularemai 26: 528 noimai 26: 1.276 rulate, prima înmatriculareiun 26: 565 noiiun 26: 1.448 rulate, prima înmatriculareiul 26: 379 noiiul 26: 1.497 rulate, prima înmatriculareaug 26: 301 noiaug 26: 1.261 rulate, prima înmatricularesep 26: 311 noisep 26: 1.285 rulate, prima înmatriculareoct 26: 331 noioct 26: 1.241 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 243171.374
dec 244001.412
ian 254651.373
feb 253661.644
mar 252731.498
apr 253221.598
mai 252831.590
iun 253021.536
iul 255461.729
aug 254451.481
sep 254981.501
oct 255121.637
nov 255291.451
dec 257051.303
ian 262491.223
feb 263181.383
mar 264951.695
apr 264441.375
mai 265281.276
iun 265651.448
iul 263791.497
aug 263011.261
sep 263111.285
oct 263311.241

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400< 1999: 11 rulate, prima înmatriculare1999: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 7 rulate, prima înmatriculare2002: 14 rulate, prima înmatriculare2003: 23 rulate, prima înmatriculare2004: 33 rulate, prima înmatriculare2005: 51 rulate, prima înmatriculare2006: 65 rulate, prima înmatriculare2007: 80 rulate, prima înmatriculare2008: 73 rulate, prima înmatriculare2009: 81 rulate, prima înmatriculare2010: 75 rulate, prima înmatriculare2011: 132 rulate, prima înmatriculare2012: 107 rulate, prima înmatriculare2013: 105 rulate, prima înmatriculare2014: 74 rulate, prima înmatriculare2015: 67 rulate, prima înmatriculare2016: 79 rulate, prima înmatriculare2017: 79 rulate, prima înmatriculare2018: 64 rulate, prima înmatriculare2019: 63 rulate, prima înmatriculare2020: 27 rulate, prima înmatriculare2021: 31 rulate, prima înmatriculare2022: 293 noi2022: 19 rulate, prima înmatriculare2023: 149 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 1999011
199902
200003
200107
2002014
2003023
2004033
2005051
2006065
2007080
2008073
2009081
2010075
20110132
20120107
20130105
2014074
2015067
2016079
2017079
2018064
2019063
2020027
2021031
202229319
20231490

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN27315,1%
DACIA19110,6%
BMW1508,3%
AUDI1347,4%
FORD1287,1%
RENAULT1176,5%
SKODA1106,1%
MERCEDES-BENZ945,2%
VOLVO693,8%
TOYOTA573,2%
Toate (41)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT532,9%
HYUNDAI472,6%
MAZDA432,4%
OPEL372,0%
FIAT351,9%
NISSAN341,9%
SEAT341,9%
SUZUKI331,8%
MITSUBISHI261,4%
CITROEN251,4%
KIA221,2%
PORSCHE130,7%
HONDA100,6%
LAND ROVER90,5%
SMART90,5%
SSANGYONG80,4%
CUPRA60,3%
SUBARU60,3%
JEEP50,3%
ALFA ROMEO40,2%
CHEVROLET40,2%
LEXUS40,2%
CHRYSLER30,2%
MINI30,2%
TESLA30,2%
DS20,1%
JAGUAR20,1%
DODGE10,1%
LANCIA10,1%
POLESTAR10,1%
SPARTAN10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF683,8%
DACIA DUSTER633,5%
VOLKSWAGEN PASSAT613,4%
DACIA LOGAN512,8%
FORD FOCUS512,8%
AUDI A4422,3%
BMW SERIA 3422,3%
SKODA OCTAVIA412,3%
DACIA SANDERO382,1%
RENAULT MEGANE362,0%
Toate (296)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN TIGUAN362,0%
DACIA SPRING301,7%
FIAT PANDA271,5%
BMW SERIA 5251,4%
BMW X3241,3%
AUDI A6221,2%
RENAULT CAPTUR221,2%
VOLVO XC60221,2%
AUDI Q5211,2%
SKODA FABIA211,2%
HYUNDAI TUCSON201,1%
FORD KUGA181,0%
SKODA SCALA181,0%
RENAULT CLIO160,9%
VOLKSWAGEN POLO160,9%
BMW X1150,8%
FORD MONDEO150,8%
MERCEDES-BENZ GLE150,8%
NISSAN QASHQAI150,8%
SUZUKI GRAND VITARA150,8%
AUDI A3140,8%
MAZDA 3140,8%
SEAT LEON140,8%
TOYOTA AURIS140,8%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS130,7%
VOLKSWAGEN TOURAN130,7%
VOLVO V40130,7%
BMW SERIA 1120,7%
FORD FIESTA120,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C120,7%
SEAT IBIZA120,7%
BMW X5110,6%
KIA SPORTAGE110,6%
SKODA SUPERB110,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E100,6%
OPEL ASTRA100,6%
PEUGEOT 3008100,6%
VOLVO V60100,6%
FORD TRANSIT90,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A90,5%
MERCEDES-BENZ GLC90,5%
MITSUBISHI ASX90,5%
RENAULT KOLEOS90,5%
AUDI A580,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B80,4%
OPEL CORSA80,4%
PEUGEOT 30880,4%
TOYOTA YARIS80,4%
VOLKSWAGEN SHARAN80,4%
MAZDA 670,4%
MITSUBISHI OUTLANDER70,4%
PEUGEOT 20870,4%
RENAULT ARKANA70,4%
SUZUKI JIMNY70,4%
TOYOTA C-HR70,4%
TOYOTA RAV470,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG70,4%
VOLVO XC9070,4%
AUDI A860,3%
CUPRA FORMENTOR60,3%
FORD C-MAX60,3%
HONDA CIVIC60,3%
HYUNDAI IX3560,3%
NISSAN JUKE60,3%
NISSAN X-TRAIL60,3%
PEUGEOT 30760,3%
PORSCHE CAYENNE60,3%
SKODA KODIAQ60,3%
SSANGYONG KORANDO60,3%
TOYOTA COROLLA60,3%
VOLKSWAGEN CC60,3%
VOLKSWAGEN UP60,3%
BMW X650,3%
DACIA JOGGER50,3%
HYUNDAI I3050,3%
MAZDA CX-550,3%
MERCEDES-BENZ GLA50,3%
MITSUBISHI LANCER50,3%
RENAULT ESPACE50,3%
RENAULT MODUS50,3%
RENAULT SCENIC50,3%
SMART FORFOUR50,3%
SUZUKI SX450,3%
TOYOTA YARIS CROSS50,3%
VOLKSWAGEN T-ROC50,3%
AUDI Q240,2%
AUDI Q340,2%
AUDI Q740,2%
BMW SERIA 740,2%
BMW X440,2%
CHEVROLET CAPTIVA40,2%
CITROEN C340,2%
CITROEN C440,2%
FIAT 50040,2%
FORD TRANSIT CUSTOM40,2%
MAZDA CX-3040,2%
MAZDA CX-6040,2%
MERCEDES-BENZ CLA40,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S40,2%
MERCEDES-BENZ ML40,2%
OPEL MERIVA40,2%
PEUGEOT 20740,2%
PEUGEOT 50840,2%
SKODA KAROQ40,2%
TOYOTA AVENSIS40,2%
TOYOTA PRIUS40,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN40,2%
VOLKSWAGEN TAIGO40,2%
VOLVO V5040,2%
VOLVO XC4040,2%
BMW SERIA 230,2%
CITROEN C530,2%
DACIA LODGY30,2%
FORD S-MAX30,2%
HYUNDAI ELANTRA30,2%
HYUNDAI IONIQ30,2%
HYUNDAI KONA30,2%
KIA CEED30,2%
KIA SORENTO30,2%
MAZDA CX-330,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V30,2%
OPEL MOKKA30,2%
PEUGEOT 500830,2%
PORSCHE 91130,2%
PORSCHE MACAN30,2%
RENAULT KADJAR30,2%
RENAULT LAGUNA30,2%
SEAT ALTEA30,2%
SKODA KAMIQ30,2%
SKODA YETI30,2%
SMART FORTWO30,2%
SUZUKI VITARA30,2%
VOLKSWAGEN CADDY30,2%
VOLKSWAGEN EOS30,2%
VOLKSWAGEN ID 330,2%
AUDI Q820,1%
AUDI RS Q820,1%
CHRYSLER GRAND VOYAGER20,1%
CITROEN BERLINGO20,1%
CITROEN DS420,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV60833,6%
Compacte (C)38821,5%
Medii (D)24413,5%
Mici (B)23713,1%
Monovolume (MPV)1226,8%
Mini (A)864,8%
Mari și de lux (E)794,4%
Sport181,0%
Utilitare140,8%
Neclasificate110,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.36575,5%
Noi44224,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină1.05358,3%
Benzină44424,6%
Hibrid19710,9%
Electric573,2%
GPL563,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.35074,7%
Companie45725,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break81645,2%
Berlină cu hayon39321,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)31517,4%
Berlină24513,6%
Cupeu231,3%
Cabriolet150,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW38121,1%
75-109 kW66436,7%
110-149 kW53129,4%
150-219 kW1256,9%
220 kW și peste512,8%
Necompletat553,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc18110,0%
1000-1399 cmc18010,0%
1400-1599 cmc42723,6%
1600-1999 cmc74941,4%
2000-2999 cmc20111,1%
3000 cmc și peste120,7%
Necompletat573,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN49520,6%
BMW2138,9%
FORD2068,6%
AUDI1837,6%
DACIA1807,5%
OPEL1566,5%
MERCEDES-BENZ1325,5%
SKODA1265,2%
RENAULT1235,1%
PEUGEOT582,4%
Toate (45)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI532,2%
SEAT472,0%
CITROEN451,9%
TOYOTA451,9%
SUZUKI361,5%
MAZDA351,5%
VOLVO331,4%
NISSAN281,2%
SMART261,1%
MITSUBISHI241,0%
LAND ROVER231,0%
HONDA200,8%
FIAT190,8%
KIA150,6%
CHEVROLET140,6%
JEEP90,4%
PORSCHE90,4%
ALFA ROMEO70,3%
MINI70,3%
SUBARU50,2%
SSANGYONG40,2%
DAIHATSU30,1%
JAGUAR30,1%
LEXUS30,1%
CHRYSLER20,1%
DAEWOO20,1%
DODGE20,1%
MCC20,1%
SAAB20,1%
TESLA20,1%
CUPRA10,0%
INFINITI10,0%
LAMBORGHINI10,0%
LANCIA10,0%
MASERATI10,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare41569,5%
Export18230,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN9115,2%
OPEL6911,6%
DACIA6811,4%
FORD6310,6%
FIAT559,2%
AUDI508,4%
RENAULT467,7%
BMW223,7%
SKODA223,7%
MERCEDES-BENZ193,2%
Toate (28)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DAEWOO152,5%
CITROEN132,2%
PEUGEOT111,8%
SEAT91,5%
NISSAN81,3%
MAZDA50,8%
SMART50,8%
ALFA ROMEO40,7%
CHEVROLET40,7%
SUZUKI30,5%
TOYOTA30,5%
VOLVO30,5%
LANCIA20,3%
LAND ROVER20,3%
MITSUBISHI20,3%
HONDA10,2%
HYUNDAI10,2%
SUBARU10,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.