Înmatriculări în județul Hunedoara, martie 2023

Noi152+72,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare690+0,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.149

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri237

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 169 noinov 24: 642 rulate, prima înmatricularedec 24: 182 noidec 24: 603 rulate, prima înmatriculareian 25: 169 noiian 25: 654 rulate, prima înmatricularefeb 25: 130 noifeb 25: 770 rulate, prima înmatricularemar 25: 116 noimar 25: 766 rulate, prima înmatriculareapr 25: 110 noiapr 25: 758 rulate, prima înmatricularemai 25: 126 noimai 25: 597 rulate, prima înmatriculareiun 25: 157 noiiun 25: 687 rulate, prima înmatriculareiul 25: 214 noiiul 25: 829 rulate, prima înmatriculareaug 25: 205 noiaug 25: 631 rulate, prima înmatricularesep 25: 154 noisep 25: 676 rulate, prima înmatriculareoct 25: 119 noioct 25: 737 rulate, prima înmatricularenov 25: 159 noinov 25: 721 rulate, prima înmatricularedec 25: 169 noidec 25: 609 rulate, prima înmatriculareian 26: 51 noiian 26: 440 rulate, prima înmatricularefeb 26: 96 noifeb 26: 719 rulate, prima înmatricularemar 26: 109 noimar 26: 736 rulate, prima înmatriculareapr 26: 84 noiapr 26: 584 rulate, prima înmatricularemai 26: 113 noimai 26: 582 rulate, prima înmatriculareiun 26: 134 noiiun 26: 571 rulate, prima înmatriculareiul 26: 130 noiiul 26: 631 rulate, prima înmatriculareaug 26: 93 noiaug 26: 568 rulate, prima înmatricularesep 26: 124 noisep 26: 612 rulate, prima înmatriculareoct 26: 109 noioct 26: 551 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24169642
dec 24182603
ian 25169654
feb 25130770
mar 25116766
apr 25110758
mai 25126597
iun 25157687
iul 25214829
aug 25205631
sep 25154676
oct 25119737
nov 25159721
dec 25169609
ian 2651440
feb 2696719
mar 26109736
apr 2684584
mai 26113582
iun 26134571
iul 26130631
aug 2693568
sep 26124612
oct 26109551

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 1999: 12 rulate, prima înmatriculare1999: 4 rulate, prima înmatriculare2000: 8 rulate, prima înmatriculare2001: 12 rulate, prima înmatriculare2002: 14 rulate, prima înmatriculare2003: 21 rulate, prima înmatriculare2004: 26 rulate, prima înmatriculare2005: 45 rulate, prima înmatriculare2006: 52 rulate, prima înmatriculare2007: 42 rulate, prima înmatriculare2008: 45 rulate, prima înmatriculare2009: 53 rulate, prima înmatriculare2010: 61 rulate, prima înmatriculare2011: 61 rulate, prima înmatriculare2012: 40 rulate, prima înmatriculare2013: 35 rulate, prima înmatriculare2014: 39 rulate, prima înmatriculare2015: 19 rulate, prima înmatriculare2016: 28 rulate, prima înmatriculare2017: 27 rulate, prima înmatriculare2018: 19 rulate, prima înmatriculare2019: 16 rulate, prima înmatriculare2020: 4 rulate, prima înmatriculare2021: 2 rulate, prima înmatriculare2022: 106 noi2022: 5 rulate, prima înmatriculare2023: 46 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 1999012
199904
200008
2001012
2002014
2003021
2004026
2005045
2006052
2007042
2008045
2009053
2010061
2011061
2012040
2013035
2014039
2015019
2016028
2017027
2018019
2019016
202004
202102
20221065
2023460

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA14116,7%
VOLKSWAGEN11213,3%
AUDI678,0%
BMW607,1%
FORD607,1%
RENAULT485,7%
NISSAN374,4%
SKODA374,4%
OPEL364,3%
MERCEDES-BENZ313,7%
Toate (37)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI313,7%
HYUNDAI303,6%
VOLVO182,1%
KIA172,0%
SEAT161,9%
MITSUBISHI141,7%
PEUGEOT141,7%
MAZDA131,5%
TOYOTA131,5%
SSANGYONG70,8%
CITROEN60,7%
CHEVROLET40,5%
MINI40,5%
ALFA ROMEO30,4%
FIAT30,4%
HONDA30,4%
LAND ROVER30,4%
LANCIA20,2%
PORSCHE20,2%
SMART20,2%
SUBARU20,2%
BERTONE10,1%
CHRYSLER10,1%
DAIHATSU10,1%
JEEP10,1%
ROLLS-ROYCE10,1%
TESLA10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA SANDERO546,4%
VOLKSWAGEN GOLF374,4%
DACIA DUSTER354,2%
DACIA LOGAN303,6%
AUDI A4293,5%
VOLKSWAGEN PASSAT222,6%
BMW SERIA 3192,3%
FORD FOCUS192,3%
NISSAN QASHQAI192,3%
DACIA JOGGER161,9%
Toate (198)
Modele: valoare, vehicule, cotă
OPEL CORSA151,8%
RENAULT MEGANE151,8%
SUZUKI GRAND VITARA151,8%
BMW SERIA 5141,7%
SKODA FABIA131,5%
VOLKSWAGEN TIGUAN131,5%
HYUNDAI TUCSON121,4%
SKODA OCTAVIA121,4%
OPEL ASTRA111,3%
VOLKSWAGEN POLO111,3%
AUDI A3101,2%
AUDI A6101,2%
BMW X3101,2%
FORD FIESTA101,2%
MERCEDES-BENZ CLASA C91,1%
KIA SPORTAGE81,0%
RENAULT CLIO81,0%
AUDI Q570,8%
FORD KUGA70,8%
NISSAN QASHQAI+270,8%
VOLVO XC6070,8%
FORD MONDEO60,7%
MERCEDES-BENZ CLASA E60,7%
PEUGEOT 300860,7%
SEAT IBIZA60,7%
SKODA SUPERB60,7%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS60,7%
VOLKSWAGEN TOURAN60,7%
DACIA SPRING50,6%
MAZDA 350,6%
MERCEDES-BENZ GLC50,6%
MITSUBISHI ASX50,6%
NISSAN X-TRAIL50,6%
SUZUKI JIMNY50,6%
TOYOTA LAND CRUISER50,6%
BMW SERIA 140,5%
BMW X140,5%
FORD GALAXY40,5%
FORD TRANSIT40,5%
HYUNDAI ELANTRA40,5%
HYUNDAI I3040,5%
RENAULT ESPACE40,5%
RENAULT KADJAR40,5%
RENAULT TALISMAN40,5%
SEAT ALTEA40,5%
SUZUKI SX440,5%
AUDI A130,4%
BMW X530,4%
BMW X630,4%
FORD C-MAX30,4%
HYUNDAI I2030,4%
HYUNDAI IX3530,4%
KIA CEED30,4%
KIA PICANTO30,4%
KIA XCEED30,4%
MAZDA 630,4%
MERCEDES-BENZ VITO30,4%
MITSUBISHI COLT30,4%
NISSAN JUKE30,4%
OPEL INSIGNIA30,4%
PEUGEOT 30830,4%
SSANGYONG KORANDO30,4%
SUZUKI VITARA30,4%
VOLKSWAGEN JETTA30,4%
ALFA ROMEO 15920,2%
AUDI A820,2%
AUDI Q320,2%
BMW X220,2%
CHEVROLET SPARK20,2%
FIAT 50020,2%
FORD FUSION20,2%
HONDA CIVIC20,2%
LANCIA THESIS20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,2%
MAZDA 520,2%
MERCEDES-BENZ GLA20,2%
MINI COOPER20,2%
MITSUBISHI OUTLANDER20,2%
MITSUBISHI PAJERO20,2%
OPEL MOKKA20,2%
PEUGEOT 50820,2%
RENAULT CAPTUR20,2%
RENAULT KOLEOS20,2%
RENAULT LAGUNA20,2%
RENAULT MODUS20,2%
RENAULT TRAFIC20,2%
SEAT LEON20,2%
SKODA KAROQ20,2%
SKODA KODIAQ20,2%
SSANGYONG TIVOLI20,2%
SUBARU FORESTER20,2%
TOYOTA COROLLA20,2%
TOYOTA RAV420,2%
VOLKSWAGEN CC20,2%
VOLKSWAGEN SHARAN20,2%
VOLKSWAGEN TAIGO20,2%
VOLVO S6020,2%
VOLVO V4020,2%
VOLVO V5020,2%
VOLVO XC4020,2%
VOLVO XC9020,2%
ALFA ROMEO 14710,1%
AUDI A510,1%
AUDI Q710,1%
AUDI SQ510,1%
AUDI SQ710,1%
BERTONE FREECLIMBER10,1%
BMW SERIA 210,1%
CHEVROLET KALOS10,1%
CHEVROLET MATIZ10,1%
CHRYSLER VOYAGER10,1%
CITROEN BERLINGO10,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN C4 AIRCROSS10,1%
CITROEN C510,1%
CITROEN XSARA PICASSO10,1%
DACIA LODGY10,1%
DAIHATSU TERIOS10,1%
FIAT PUNTO10,1%
FORD S-MAX10,1%
FORD TOURNEO CONNECT10,1%
FORD TOURNEO CUSTOM10,1%
FORD TRANSIT CONNECT10,1%
FORD TRANSIT CUSTOM10,1%
HONDA HR-V10,1%
HYUNDAI BAYON10,1%
HYUNDAI GALLOPER10,1%
HYUNDAI KONA10,1%
HYUNDAI SANTA FE10,1%
JEEP CHEROKEE10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER10,1%
MAZDA 210,1%
MAZDA CX-3010,1%
MAZDA CX-510,1%
MERCEDES-BENZ CLA10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,1%
MERCEDES-BENZ CLK10,1%
MERCEDES-BENZ GLE10,1%
MERCEDES-BENZ GLK10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV26931,9%
Mici (B)17320,5%
Compacte (C)15418,3%
Medii (D)10912,9%
Monovolume (MPV)718,4%
Mari și de lux (E)344,0%
Mini (A)192,3%
Utilitare70,8%
Neclasificate40,5%
Sport20,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare69081,9%
Noi15218,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină47456,3%
Benzină28333,6%
GPL526,2%
Hibrid273,2%
Electric60,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică71985,4%
Companie12314,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break35341,9%
Berlină cu hayon18922,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)16219,2%
Berlină12615,0%
Cupeu70,8%
Cabriolet50,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW24629,2%
75-109 kW33940,3%
110-149 kW21024,9%
150-219 kW313,7%
220 kW și peste101,2%
Necompletat60,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc11814,0%
1000-1399 cmc13516,0%
1400-1599 cmc18421,9%
1600-1999 cmc30736,5%
2000-2999 cmc8610,2%
3000 cmc și peste60,7%
Necompletat60,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN23220,2%
FORD1069,2%
OPEL988,5%
BMW897,7%
AUDI887,7%
DACIA857,4%
SKODA665,7%
RENAULT585,0%
MERCEDES-BENZ403,5%
PEUGEOT322,8%
Toate (40)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI322,8%
SEAT232,0%
FIAT181,6%
HYUNDAI181,6%
MAZDA171,5%
MITSUBISHI171,5%
NISSAN171,5%
CITROEN151,3%
TOYOTA141,2%
LAND ROVER121,0%
DAEWOO111,0%
KIA111,0%
VOLVO111,0%
HONDA50,4%
MINI50,4%
PORSCHE50,4%
SMART50,4%
CHEVROLET40,3%
ALFA ROMEO20,2%
DAIHATSU20,2%
JEEP20,2%
DFSK10,1%
GWM10,1%
JAGUAR10,1%
LADA10,1%
LANCIA10,1%
SAAB10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare21691,1%
Export218,9%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN3816,0%
DACIA3113,1%
FORD3113,1%
OPEL2912,2%
RENAULT229,3%
DAEWOO145,9%
FIAT125,1%
SKODA125,1%
AUDI114,6%
PEUGEOT83,4%
Toate (26)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ62,5%
SEAT52,1%
BMW31,3%
CITROEN31,3%
ALFA ROMEO10,4%
DAIHATSU10,4%
HYUNDAI10,4%
KIA10,4%
LANCIA10,4%
LAND ROVER10,4%
MITSUBISHI10,4%
PORSCHE10,4%
SHUANGHUAN10,4%
SUZUKI10,4%
TOYOTA10,4%
VOLVO10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.