Înmatriculări în județul Argeș, martie 2023

Noi288-5,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare894-1,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.366

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri754

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 322 noinov 24: 974 rulate, prima înmatricularedec 24: 332 noidec 24: 1.029 rulate, prima înmatriculareian 25: 387 noiian 25: 1.063 rulate, prima înmatricularefeb 25: 503 noifeb 25: 1.195 rulate, prima înmatricularemar 25: 391 noimar 25: 1.234 rulate, prima înmatriculareapr 25: 382 noiapr 25: 1.273 rulate, prima înmatricularemai 25: 384 noimai 25: 1.260 rulate, prima înmatriculareiun 25: 400 noiiun 25: 1.276 rulate, prima înmatriculareiul 25: 606 noiiul 25: 1.390 rulate, prima înmatriculareaug 25: 495 noiaug 25: 993 rulate, prima înmatricularesep 25: 378 noisep 25: 1.235 rulate, prima înmatriculareoct 25: 329 noioct 25: 1.407 rulate, prima înmatricularenov 25: 562 noinov 25: 1.164 rulate, prima înmatricularedec 25: 547 noidec 25: 1.115 rulate, prima înmatriculareian 26: 244 noiian 26: 997 rulate, prima înmatricularefeb 26: 238 noifeb 26: 1.121 rulate, prima înmatricularemar 26: 249 noimar 26: 1.183 rulate, prima înmatriculareapr 26: 219 noiapr 26: 1.119 rulate, prima înmatricularemai 26: 326 noimai 26: 1.003 rulate, prima înmatriculareiun 26: 410 noiiun 26: 1.034 rulate, prima înmatriculareiul 26: 405 noiiul 26: 1.039 rulate, prima înmatriculareaug 26: 185 noiaug 26: 985 rulate, prima înmatricularesep 26: 278 noisep 26: 1.027 rulate, prima înmatriculareoct 26: 280 noioct 26: 1.011 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24322974
dec 243321.029
ian 253871.063
feb 255031.195
mar 253911.234
apr 253821.273
mai 253841.260
iun 254001.276
iul 256061.390
aug 25495993
sep 253781.235
oct 253291.407
nov 255621.164
dec 255471.115
ian 26244997
feb 262381.121
mar 262491.183
apr 262191.119
mai 263261.003
iun 264101.034
iul 264051.039
aug 26185985
sep 262781.027
oct 262801.011

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200< 1999: 11 rulate, prima înmatriculare1999: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 4 rulate, prima înmatriculare2001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 7 rulate, prima înmatriculare2003: 9 rulate, prima înmatriculare2004: 21 rulate, prima înmatriculare2005: 29 rulate, prima înmatriculare2006: 36 rulate, prima înmatriculare2007: 50 rulate, prima înmatriculare2008: 43 rulate, prima înmatriculare2009: 59 rulate, prima înmatriculare2010: 66 rulate, prima înmatriculare2011: 66 rulate, prima înmatriculare2012: 105 rulate, prima înmatriculare2013: 60 rulate, prima înmatriculare2014: 50 rulate, prima înmatriculare2015: 54 rulate, prima înmatriculare2016: 57 rulate, prima înmatriculare2017: 54 rulate, prima înmatriculare2018: 50 rulate, prima înmatriculare2019: 34 rulate, prima înmatriculare2020: 13 rulate, prima înmatriculare2021: 9 rulate, prima înmatriculare2022: 194 noi2022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 94 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 1999011
199902
200004
200103
200207
200309
2004021
2005029
2006036
2007050
2008043
2009059
2010066
2011066
20120105
2013060
2014050
2015054
2016057
2017054
2018050
2019034
2020013
202109
20221942
2023940

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA31726,8%
RENAULT17214,6%
VOLKSWAGEN15513,1%
BMW1099,2%
SKODA554,7%
AUDI544,6%
MERCEDES-BENZ504,2%
FORD322,7%
OPEL272,3%
PEUGEOT231,9%
Toate (36)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT211,8%
HYUNDAI201,7%
NISSAN201,7%
VOLVO191,6%
TOYOTA171,4%
CITROEN121,0%
SUZUKI121,0%
KIA110,9%
MAZDA90,8%
LAND ROVER60,5%
MINI50,4%
MITSUBISHI50,4%
FIAT40,3%
JAGUAR40,3%
SMART40,3%
TESLA40,3%
ALFA ROMEO20,2%
CHEVROLET20,2%
HONDA20,2%
JEEP20,2%
PORSCHE20,2%
CUPRA10,1%
DS10,1%
LEXUS10,1%
MCC10,1%
SSANGYONG10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN1099,2%
RENAULT MEGANE1028,7%
DACIA SANDERO958,1%
DACIA DUSTER847,1%
VOLKSWAGEN GOLF554,7%
VOLKSWAGEN PASSAT433,6%
BMW SERIA 3342,9%
SKODA OCTAVIA282,4%
BMW SERIA 5262,2%
AUDI A4252,1%
Toate (204)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA JOGGER181,5%
RENAULT CLIO171,4%
MERCEDES-BENZ CLASA E151,3%
SKODA FABIA151,3%
VOLKSWAGEN TIGUAN131,1%
NISSAN QASHQAI121,0%
RENAULT TALISMAN121,0%
MERCEDES-BENZ CLASA C110,9%
VOLKSWAGEN POLO110,9%
FORD FOCUS100,8%
OPEL ASTRA100,8%
RENAULT LAGUNA100,8%
AUDI A680,7%
BMW SERIA 180,7%
BMW X180,7%
DACIA SPRING80,7%
RENAULT KADJAR80,7%
RENAULT SCENIC80,7%
AUDI A370,6%
MERCEDES-BENZ CLASA A70,6%
OPEL CORSA70,6%
SEAT IBIZA70,6%
SEAT LEON70,6%
BMW SERIA 760,5%
BMW X560,5%
FORD FIESTA60,5%
PEUGEOT 50860,5%
RENAULT CAPTUR60,5%
VOLKSWAGEN TOURAN60,5%
BMW X350,4%
BMW X650,4%
FORD MONDEO50,4%
HYUNDAI ELANTRA50,4%
HYUNDAI TUCSON50,4%
MERCEDES-BENZ GLC50,4%
PEUGEOT 30850,4%
SKODA SUPERB50,4%
VOLVO XC6050,4%
BMW X440,3%
FORD KUGA40,3%
HYUNDAI I3040,3%
KIA SPORTAGE40,3%
NISSAN JUKE40,3%
SUZUKI SX440,3%
SUZUKI VITARA40,3%
TOYOTA RAV440,3%
VOLKSWAGEN CC40,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER40,3%
VOLVO V4040,3%
VOLVO V6040,3%
AUDI A530,3%
AUDI Q730,3%
HYUNDAI I1030,3%
JAGUAR XF30,3%
KIA SORENTO30,3%
MAZDA 330,3%
MAZDA CX-530,3%
MINI COOPER30,3%
OPEL ZAFIRA30,3%
PEUGEOT 20830,3%
SMART FORFOUR30,3%
TOYOTA COROLLA30,3%
VOLKSWAGEN PHAETON30,3%
AUDI A120,2%
AUDI A720,2%
AUDI Q520,2%
BMW SERIA 220,2%
BMW SERIA 420,2%
CITROEN C420,2%
CITROEN C520,2%
DACIA DOKKER20,2%
FIAT TIPO20,2%
FORD TRANSIT20,2%
JEEP COMPASS20,2%
LAND ROVER DISCOVERY20,2%
LAND ROVER FREELANDER20,2%
MAZDA 620,2%
MERCEDES-BENZ CLA20,2%
MERCEDES-BENZ GLA20,2%
MERCEDES-BENZ GLE20,2%
MITSUBISHI OUTLANDER20,2%
NISSAN X-TRAIL20,2%
OPEL MERIVA20,2%
OPEL MOKKA20,2%
PEUGEOT 200820,2%
PEUGEOT 40720,2%
PEUGEOT 500820,2%
PORSCHE MACAN20,2%
RENAULT ESPACE20,2%
RENAULT KANGOO20,2%
RENAULT KOLEOS20,2%
SEAT ALHAMBRA20,2%
SEAT EXEO20,2%
SKODA KODIAQ20,2%
SUZUKI GRAND VITARA20,2%
SUZUKI JIMNY20,2%
TESLA MODEL 320,2%
TOYOTA BZ4X20,2%
TOYOTA YARIS CROSS20,2%
VOLKSWAGEN ARTEON20,2%
VOLKSWAGEN CADDY20,2%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,2%
VOLKSWAGEN T-CROSS20,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,2%
VOLVO V5020,2%
ALFA ROMEO 15910,1%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
AUDI A810,1%
AUDI Q210,1%
BMW X210,1%
BMW X710,1%
CHEVROLET SPARK10,1%
CITROEN C-CROSSER10,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN C3 PICASSO10,1%
CITROEN C4 CACTUS10,1%
CITROEN C5 AIRCROSS10,1%
CITROEN DS310,1%
CITROEN DS510,1%
CITROEN NEMO10,1%
CUPRA FORMENTOR10,1%
DACIA LODGY10,1%
DS DS510,1%
FIAT 50010,1%
FIAT PUNTO10,1%
FORD C-MAX10,1%
FORD ECOSPORT10,1%
FORD GALAXY10,1%
FORD GRAND C-MAX10,1%
FORD TRANSIR CUSTOM10,1%
HONDA CIVIC10,1%
HONDA CR-V10,1%
HYUNDAI I4010,1%
HYUNDAI IX3510,1%
HYUNDAI VELOSTER10,1%
JAGUAR X-TYPE10,1%
KIA CEED10,1%
KIA NIRO10,1%
KIA RIO10,1%
KIA XCEED10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)28724,3%
Mici (B)28223,9%
SUV27423,2%
Medii (D)17514,8%
Mari și de lux (E)675,7%
Monovolume (MPV)675,7%
Mini (A)201,7%
Neclasificate50,4%
Sport30,3%
Utilitare20,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare89475,6%
Noi28824,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină68758,1%
Benzină27323,1%
GPL15913,5%
Hibrid474,0%
Electric161,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică98583,3%
Companie19716,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break51743,7%
Berlină cu hayon28524,1%
Berlină24921,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)1089,1%
Cupeu161,4%
Cabriolet70,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW37031,3%
75-109 kW49041,5%
110-149 kW22919,4%
150-219 kW635,3%
220 kW și peste141,2%
Necompletat161,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc22318,9%
1000-1399 cmc12510,6%
1400-1599 cmc36130,5%
1600-1999 cmc35029,6%
2000-2999 cmc1048,8%
3000 cmc și peste30,3%
Necompletat161,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA48720,6%
VOLKSWAGEN36515,4%
BMW27711,7%
RENAULT1777,5%
OPEL1687,1%
SKODA1335,6%
AUDI1245,2%
FORD1064,5%
MERCEDES-BENZ813,4%
PEUGEOT703,0%
Toate (42)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT522,2%
NISSAN281,2%
TOYOTA281,2%
HYUNDAI241,0%
SUZUKI241,0%
LAND ROVER231,0%
FIAT210,9%
SMART210,9%
CHEVROLET190,8%
MITSUBISHI190,8%
VOLVO180,8%
CITROEN170,7%
MAZDA120,5%
HONDA100,4%
KIA100,4%
PORSCHE80,3%
ALFA ROMEO70,3%
DAEWOO60,3%
JAGUAR50,2%
JEEP50,2%
SUBARU50,2%
LEXUS30,1%
ARO20,1%
DAIHATSU20,1%
MINI20,1%
CADILLAC10,0%
CHRYSLER10,0%
DR10,0%
LANCIA10,0%
SSANGYONG10,0%
TESLA10,0%
VAUXHALL10,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare62482,8%
Export13017,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA20927,7%
OPEL11715,5%
VOLKSWAGEN7910,5%
FORD618,1%
RENAULT537,0%
DAEWOO466,1%
SKODA344,5%
PEUGEOT283,7%
BMW222,9%
FIAT202,7%
Toate (33)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
AUDI182,4%
CITROEN162,1%
MERCEDES-BENZ111,5%
SEAT70,9%
CHEVROLET40,5%
NISSAN40,5%
HONDA30,4%
HYUNDAI30,4%
KIA20,3%
LAND ROVER20,3%
MITSUBISHI20,3%
TOYOTA20,3%
DAIHATSU10,1%
JAGUAR10,1%
LANCIA10,1%
MAZDA10,1%
PORSCHE10,1%
ROVER10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%
SUZUKI10,1%
VAUXHALL10,1%
VOLVO10,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.