Noi 696 +6,7% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 5.689 -21,3% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 12.916 +6,8% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 1.873 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 2.000 4.000 6.000 8.000 nov 24: 823 noi nov 24: 5.660 rulate, prima înmatriculare dec 24: 892 noi dec 24: 5.546 rulate, prima înmatriculare ian 25: 838 noi ian 25: 5.278 rulate, prima înmatriculare feb 25: 843 noi feb 25: 6.387 rulate, prima înmatriculare mar 25: 857 noi mar 25: 6.671 rulate, prima înmatriculare apr 25: 657 noi apr 25: 6.522 rulate, prima înmatriculare mai 25: 817 noi mai 25: 6.052 rulate, prima înmatriculare iun 25: 758 noi iun 25: 5.624 rulate, prima înmatriculare iul 25: 989 noi iul 25: 6.436 rulate, prima înmatriculare aug 25: 767 noi aug 25: 5.428 rulate, prima înmatriculare sep 25: 683 noi sep 25: 5.781 rulate, prima înmatriculare oct 25: 780 noi oct 25: 6.427 rulate, prima înmatriculare nov 25: 730 noi nov 25: 5.602 rulate, prima înmatriculare dec 25: 1.064 noi dec 25: 5.049 rulate, prima înmatriculare ian 26: 656 noi ian 26: 4.505 rulate, prima înmatriculare feb 26: 631 noi feb 26: 5.292 rulate, prima înmatriculare mar 26: 945 noi mar 26: 5.453 rulate, prima înmatriculare apr 26: 943 noi apr 26: 4.740 rulate, prima înmatriculare mai 26: 828 noi mai 26: 4.434 rulate, prima înmatriculare iun 26: 1.064 noi iun 26: 4.455 rulate, prima înmatriculare iul 26: 804 noi iul 26: 4.705 rulate, prima înmatriculare aug 26: 708 noi aug 26: 4.383 rulate, prima înmatriculare sep 26: 644 noi sep 26: 4.622 rulate, prima înmatriculare oct 26: 481 noi oct 26: 4.502 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 823 5.660 dec 24 892 5.546 ian 25 838 5.278 feb 25 843 6.387 mar 25 857 6.671 apr 25 657 6.522 mai 25 817 6.052 iun 25 758 5.624 iul 25 989 6.436 aug 25 767 5.428 sep 25 683 5.781 oct 25 780 6.427 nov 25 730 5.602 dec 25 1.064 5.049 ian 26 656 4.505 feb 26 631 5.292 mar 26 945 5.453 apr 26 943 4.740 mai 26 828 4.434 iun 26 1.064 4.455 iul 26 804 4.705 aug 26 708 4.383 sep 26 644 4.622 oct 26 481 4.502
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 200 400 600 < 1999: 38 rulate, prima înmatriculare 1999: 30 rulate, prima înmatriculare 2000: 43 rulate, prima înmatriculare 2001: 81 rulate, prima înmatriculare 2002: 93 rulate, prima înmatriculare 2003: 152 rulate, prima înmatriculare 2004: 232 rulate, prima înmatriculare 2005: 310 rulate, prima înmatriculare 2006: 469 rulate, prima înmatriculare 2007: 494 rulate, prima înmatriculare 2008: 535 rulate, prima înmatriculare 2009: 576 rulate, prima înmatriculare 2010: 475 rulate, prima înmatriculare 2011: 479 rulate, prima înmatriculare 2012: 362 rulate, prima înmatriculare 2013: 249 rulate, prima înmatriculare 2014: 178 rulate, prima înmatriculare 2015: 156 rulate, prima înmatriculare 2016: 136 rulate, prima înmatriculare 2017: 1 noi 2017: 195 rulate, prima înmatriculare 2018: 174 rulate, prima înmatriculare 2019: 150 rulate, prima înmatriculare 2020: 53 rulate, prima înmatriculare 2021: 1 noi 2021: 18 rulate, prima înmatriculare 2022: 370 noi 2022: 11 rulate, prima înmatriculare 2023: 324 noi < 1999 2000 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 1999 0 38 1999 0 30 2000 0 43 2001 0 81 2002 0 93 2003 0 152 2004 0 232 2005 0 310 2006 0 469 2007 0 494 2008 0 535 2009 0 576 2010 0 475 2011 0 479 2012 0 362 2013 0 249 2014 0 178 2015 0 156 2016 0 136 2017 1 195 2018 0 174 2019 0 150 2020 0 53 2021 1 18 2022 370 11 2023 324 0
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă GOLF 1.643 25,7% PASSAT 1.475 23,1% TIGUAN 696 10,9% POLO 484 7,6% TOURAN 379 5,9% GOLF PLUS 191 3,0% SHARAN 173 2,7% TOUAREG 166 2,6% CADDY 153 2,4% CC 144 2,3%
Toate (41) Modele: valoare, vehicule, cotă TAIGO 120 1,9% JETTA 98 1,5% TRANSPORTER 92 1,4% T-ROC 79 1,2% T-CROSS 78 1,2% ID 4 55 0,9% ARTEON 53 0,8% UP 50 0,8% BORA 30 0,5% FOX 30 0,5% EOS 28 0,4% SCIROCCO 26 0,4% MULTIVAN 21 0,3% CARAVELLE 18 0,3% GOLF SPORTSVAN 16 0,3% ID 3 16 0,3% NEW BEETLE 12 0,2% PHAETON 12 0,2% Model necompletat 10 0,2% ID 5 9 0,1% LUPO 8 0,1% CRAFTER 5 0,1% GOLF VARIANT 3 0,0% ID BUZZ 3 0,0% LT 3 0,0% 3CC 1 0,0% BEETLE 1 0,0% CORRADO 1 0,0% GOLF GTE 1 0,0% KARMANN GHIA 1 0,0% SHARAH 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă Compacte (C) 1.791 28,1% Medii (D) 1.672 26,2% SUV 1.203 18,8% Monovolume (MPV) 1.046 16,4% Mici (B) 484 7,6% Mini (A) 88 1,4% Sport 67 1,0% Neclasificate 14 0,2% Mari și de lux (E) 12 0,2% Utilitare 8 0,1%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 735 11,5% Suceava 317 5,0% Timiș 312 4,9% Bihor 277 4,3% Cluj 273 4,3% Mureș 223 3,5% Arad 207 3,2% Prahova 184 2,9% Iași 182 2,9% Bacău 181 2,8%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Sibiu 161 2,5% Maramureș 157 2,5% Dolj 156 2,4% Argeș 155 2,4% Constanța 155 2,4% Neamț 154 2,4% Botoșani 150 2,3% Bistrița-Năsăud 145 2,3% Brașov 144 2,3% Dâmbovița 136 2,1% Sălaj 136 2,1% Vâlcea 136 2,1% Alba 135 2,1% Satu Mare 133 2,1% Galați 128 2,0% Gorj 120 1,9% Ilfov 116 1,8% Hunedoara 112 1,8% Buzău 97 1,5% Mehedinți 94 1,5% Vrancea 94 1,5% Vaslui 92 1,4% Caraș-Severin 90 1,4% Olt 85 1,3% Harghita 80 1,3% Brăila 70 1,1% Covasna 53 0,8% Ialomița 51 0,8% Giurgiu 46 0,7% Călărași 40 0,6% Teleorman 37 0,6% Tulcea 36 0,6%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 5.689 89,1% Noi 696 10,9%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 4.460 69,9% Benzină 1.743 27,3% Electric 118 1,8% Hibrid 57 0,9% GNC/GNL 5 0,1% GPL 2 0,0%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 5.336 83,6% Companie 1.048 16,4% Persoană străină 1 0,0%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 3.918 61,4% Berlină cu hayon 1.097 17,2% Berlină 689 10,8% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 619 9,7% Cabriolet 34 0,5% Cupeu 28 0,4%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 1.065 16,7% 75-109 kW 3.616 56,6% 110-149 kW 1.377 21,6% 150-219 kW 193 3,0% 220 kW și peste 16 0,3% Necompletat 118 1,8%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 273 4,3% 1000-1399 cmc 1.015 15,9% 1400-1599 cmc 998 15,6% 1600-1999 cmc 3.756 58,8% 2000-2999 cmc 220 3,4% 3000 cmc și peste 5 0,1% Necompletat 118 1,8%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.