Înmatriculări TOYOTA, septembrie 2026

Noi1.449+37,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare515-27,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.621-0,9% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri189

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01.0002.0003.000nov 24: 899 noinov 24: 580 rulate, prima înmatricularedec 24: 840 noidec 24: 641 rulate, prima înmatriculareian 25: 948 noiian 25: 599 rulate, prima înmatricularefeb 25: 1.016 noifeb 25: 694 rulate, prima înmatricularemar 25: 942 noimar 25: 767 rulate, prima înmatriculareapr 25: 997 noiapr 25: 729 rulate, prima înmatricularemai 25: 977 noimai 25: 686 rulate, prima înmatriculareiun 25: 984 noiiun 25: 643 rulate, prima înmatriculareiul 25: 1.771 noiiul 25: 764 rulate, prima înmatriculareaug 25: 1.642 noiaug 25: 628 rulate, prima înmatricularesep 25: 1.057 noisep 25: 711 rulate, prima înmatriculareoct 25: 1.343 noioct 25: 840 rulate, prima înmatricularenov 25: 1.149 noinov 25: 730 rulate, prima înmatricularedec 25: 1.724 noidec 25: 663 rulate, prima înmatriculareian 26: 764 noiian 26: 652 rulate, prima înmatricularefeb 26: 900 noifeb 26: 662 rulate, prima înmatricularemar 26: 933 noimar 26: 706 rulate, prima înmatriculareapr 26: 1.065 noiapr 26: 725 rulate, prima înmatricularemai 26: 1.147 noimai 26: 603 rulate, prima înmatriculareiun 26: 1.252 noiiun 26: 617 rulate, prima înmatriculareiul 26: 1.250 noiiul 26: 613 rulate, prima înmatriculareaug 26: 1.240 noiaug 26: 511 rulate, prima înmatricularesep 26: 1.449 noisep 26: 515 rulate, prima înmatriculareoct 26: 1.458 noioct 26: 548 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24899580
dec 24840641
ian 25948599
feb 251.016694
mar 25942767
apr 25997729
mai 25977686
iun 25984643
iul 251.771764
aug 251.642628
sep 251.057711
oct 251.343840
nov 251.149730
dec 251.724663
ian 26764652
feb 26900662
mar 26933706
apr 261.065725
mai 261.147603
iun 261.252617
iul 261.250613
aug 261.240511
sep 261.449515
oct 261.458548

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500< 2002: 12 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 7 rulate, prima înmatriculare2004: 3 rulate, prima înmatriculare2005: 4 rulate, prima înmatriculare2006: 7 rulate, prima înmatriculare2007: 11 rulate, prima înmatriculare2008: 8 rulate, prima înmatriculare2009: 7 rulate, prima înmatriculare2010: 10 rulate, prima înmatriculare2011: 9 rulate, prima înmatriculare2012: 11 rulate, prima înmatriculare2013: 18 rulate, prima înmatriculare2014: 21 rulate, prima înmatriculare2015: 24 rulate, prima înmatriculare2016: 34 rulate, prima înmatriculare2017: 30 rulate, prima înmatriculare2018: 1 noi2018: 39 rulate, prima înmatriculare2019: 38 rulate, prima înmatriculare2020: 43 rulate, prima înmatriculare2021: 53 rulate, prima înmatriculare2022: 48 rulate, prima înmatriculare2023: 33 rulate, prima înmatriculare2024: 30 rulate, prima înmatriculare2025: 16 noi2025: 14 rulate, prima înmatriculare2026: 1.432 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2002012
200201
200307
200403
200504
200607
2007011
200808
200907
2010010
201109
2012011
2013018
2014021
2015024
2016034
2017030
2018139
2019038
2020043
2021053
2022048
2023033
2024030
20251614
20261.4320

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
COROLLA67534,4%
YARIS CROSS34817,7%
RAV426913,7%
C-HR25412,9%
YARIS1457,4%
AURIS583,0%
AVENSIS291,5%
CAMRY291,5%
BZ4X271,4%
PRIUS PLUS251,3%
Toate (25)
Modele: valoare, vehicule, cotă
PRIUS201,0%
LAND CRUISER170,9%
AYGO X160,8%
Model necompletat100,5%
AYGO90,5%
PROACE90,5%
PROACE CITY70,4%
VERSO70,4%
CELICA30,2%
COROLLA VERSO20,1%
BZ 4X10,1%
GR YARIS10,1%
HIGHLANDER10,1%
IQ10,1%
URBAN CRUISER10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV93347,5%
Compacte (C)75338,3%
Mici (B)1457,4%
Medii (D)583,0%
Monovolume (MPV)502,5%
Neclasificate110,6%
Mini (A)100,5%
Sport40,2%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București76438,9%
Cluj1085,5%
Ilfov934,7%
Iași814,1%
Timiș784,0%
Brașov593,0%
Constanța522,6%
Dolj462,3%
Argeș442,2%
Bacău412,1%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Bihor381,9%
Suceava351,8%
Buzău321,6%
Prahova321,6%
Galați311,6%
Mureș301,5%
Maramureș271,4%
Neamț271,4%
Dâmbovița251,3%
Brăila241,2%
Hunedoara241,2%
Sibiu241,2%
Arad231,2%
Botoșani191,0%
Alba180,9%
Gorj170,9%
Harghita170,9%
Vâlcea170,9%
Vrancea160,8%
Teleorman150,8%
Vaslui150,8%
Olt130,7%
Sălaj120,6%
Satu Mare120,6%
Bistrița-Năsăud100,5%
Ialomița90,5%
Caraș-Severin80,4%
Tulcea80,4%
Călărași70,4%
Giurgiu50,3%
Mehedinți50,3%
Covasna30,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Noi1.44973,8%
Rulate, prima înmatriculare51526,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Hibrid1.73388,2%
Motorină944,8%
Electric693,5%
Benzină683,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.11456,7%
Companie85043,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break53327,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)52226,6%
Berlină cu hayon49024,9%
Berlină41421,1%
Cupeu40,2%
Cabriolet10,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW1.41071,8%
75-109 kW33016,8%
110-149 kW1387,0%
150-219 kW150,8%
220 kW și peste20,1%
Necompletat693,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc180,9%
1000-1399 cmc271,4%
1400-1599 cmc51326,1%
1600-1999 cmc1.02152,0%
2000-2999 cmc31115,8%
3000 cmc și peste50,3%
Necompletat693,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București33420,6%
Iași1086,7%
Ilfov1056,5%
Cluj925,7%
Dolj664,1%
Timiș633,9%
Brașov583,6%
Bihor543,3%
Suceava543,3%
Constanța533,3%
Toate (42)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Prahova493,0%
Maramureș402,5%
Bacău352,2%
Mureș332,0%
Sibiu332,0%
Argeș322,0%
Arad271,7%
Galați241,5%
Neamț241,5%
Bistrița-Năsăud231,4%
Dâmbovița221,4%
Harghita221,4%
Olt221,4%
Vâlcea221,4%
Botoșani181,1%
Brăila181,1%
Buzău171,0%
Hunedoara171,0%
Vaslui171,0%
Giurgiu150,9%
Călărași140,9%
Gorj140,9%
Tulcea140,9%
Vrancea140,9%
Teleorman120,7%
Alba110,7%
Covasna90,6%
Satu Mare90,6%
Sălaj80,5%
Caraș-Severin70,4%
Ialomița60,4%
Mehedinți60,4%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export9650,8%
Dezmembrare9047,6%
Înmatriculat pentru export31,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.