Înmatriculări în județul Satu Mare, septembrie 2026

Noi66-2,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare626+4,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări806-1,8% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri257

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 46 noinov 24: 642 rulate, prima înmatricularedec 24: 90 noidec 24: 626 rulate, prima înmatriculareian 25: 91 noiian 25: 506 rulate, prima înmatricularefeb 25: 71 noifeb 25: 726 rulate, prima înmatricularemar 25: 49 noimar 25: 788 rulate, prima înmatriculareapr 25: 45 noiapr 25: 753 rulate, prima înmatricularemai 25: 44 noimai 25: 659 rulate, prima înmatriculareiun 25: 54 noiiun 25: 604 rulate, prima înmatriculareiul 25: 95 noiiul 25: 734 rulate, prima înmatriculareaug 25: 124 noiaug 25: 609 rulate, prima înmatricularesep 25: 68 noisep 25: 599 rulate, prima înmatriculareoct 25: 67 noioct 25: 712 rulate, prima înmatricularenov 25: 104 noinov 25: 571 rulate, prima înmatricularedec 25: 138 noidec 25: 525 rulate, prima înmatriculareian 26: 48 noiian 26: 455 rulate, prima înmatricularefeb 26: 58 noifeb 26: 580 rulate, prima înmatricularemar 26: 45 noimar 26: 583 rulate, prima înmatriculareapr 26: 56 noiapr 26: 627 rulate, prima înmatricularemai 26: 52 noimai 26: 515 rulate, prima înmatriculareiun 26: 83 noiiun 26: 550 rulate, prima înmatriculareiul 26: 58 noiiul 26: 615 rulate, prima înmatriculareaug 26: 45 noiaug 26: 599 rulate, prima înmatricularesep 26: 66 noisep 26: 626 rulate, prima înmatriculareoct 26: 100 noioct 26: 639 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2446642
dec 2490626
ian 2591506
feb 2571726
mar 2549788
apr 2545753
mai 2544659
iun 2554604
iul 2595734
aug 25124609
sep 2568599
oct 2567712
nov 25104571
dec 25138525
ian 2648455
feb 2658580
mar 2645583
apr 2656627
mai 2652515
iun 2683550
iul 2658615
aug 2645599
sep 2666626
oct 26100639

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 2002: 14 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 8 rulate, prima înmatriculare2004: 6 rulate, prima înmatriculare2005: 19 rulate, prima înmatriculare2006: 15 rulate, prima înmatriculare2007: 24 rulate, prima înmatriculare2008: 34 rulate, prima înmatriculare2009: 36 rulate, prima înmatriculare2010: 33 rulate, prima înmatriculare2011: 65 rulate, prima înmatriculare2012: 36 rulate, prima înmatriculare2013: 36 rulate, prima înmatriculare2014: 41 rulate, prima înmatriculare2015: 35 rulate, prima înmatriculare2016: 37 rulate, prima înmatriculare2017: 31 rulate, prima înmatriculare2018: 36 rulate, prima înmatriculare2019: 18 rulate, prima înmatriculare2020: 19 rulate, prima înmatriculare2021: 25 rulate, prima înmatriculare2022: 17 rulate, prima înmatriculare2023: 1 noi2023: 25 rulate, prima înmatriculare2024: 5 rulate, prima înmatriculare2025: 3 noi2025: 7 rulate, prima înmatriculare2026: 62 noi2026: 2 rulate, prima înmatriculare< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2002014
200202
200308
200406
2005019
2006015
2007024
2008034
2009036
2010033
2011065
2012036
2013036
2014041
2015035
2016037
2017031
2018036
2019018
2020019
2021025
2022017
2023125
202405
202537
2026622

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12718,4%
BMW659,4%
AUDI639,1%
MERCEDES-BENZ608,7%
DACIA547,8%
FORD547,8%
RENAULT436,2%
SKODA243,5%
PEUGEOT213,0%
SEAT213,0%
Toate (40)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI202,9%
OPEL192,7%
TOYOTA121,7%
VOLVO111,6%
NISSAN101,4%
CITROEN91,3%
MAZDA81,2%
MG81,2%
CHERY71,0%
BYD60,9%
SUZUKI60,9%
KIA50,7%
JEEP40,6%
MITSUBISHI40,6%
TESLA40,6%
CHEVROLET30,4%
LAND ROVER30,4%
PORSCHE30,4%
DS20,3%
FIAT20,3%
JAGUAR20,3%
LEXUS20,3%
LYNK&CO20,3%
MINI20,3%
ALFA ROMEO10,1%
CUPRA10,1%
GENESIS10,1%
HONDA10,1%
OMODA10,1%
XPENG10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF385,6%
AUDI A4284,1%
VOLKSWAGEN PASSAT263,8%
FORD FOCUS213,1%
DACIA DUSTER182,6%
DACIA LOGAN182,6%
BMW SERIA 3152,2%
SKODA OCTAVIA152,2%
VOLKSWAGEN TIGUAN142,0%
RENAULT MEGANE121,8%
Toate (199)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW X3111,6%
DACIA SANDERO111,6%
BMW SERIA 1101,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS101,5%
MERCEDES-BENZ CLASA E91,3%
AUDI A581,2%
AUDI A681,2%
BMW X181,2%
FORD FIESTA81,2%
MERCEDES-BENZ CLA81,2%
NISSAN QASHQAI81,2%
VOLKSWAGEN POLO81,2%
MERCEDES-BENZ GLE71,0%
OPEL ASTRA71,0%
RENAULT KADJAR71,0%
VOLKSWAGEN TOURAN71,0%
VOLVO XC6071,0%
FORD KUGA60,9%
MERCEDES-BENZ CLASA C60,9%
SEAT LEON60,9%
AUDI Q550,7%
BMW SERIA 550,7%
DACIA BIGSTER50,7%
HYUNDAI TUCSON50,7%
MAZDA 350,7%
MERCEDES-BENZ CLASA A50,7%
MERCEDES-BENZ GLC50,7%
PEUGEOT 200850,7%
AUDI A340,6%
BYD SEAL U40,6%
CITROEN C4 PICASSO40,6%
FORD MONDEO40,6%
HYUNDAI I2040,6%
HYUNDAI I3040,6%
HYUNDAI IX3540,6%
MERCEDES-BENZ GLA40,6%
OPEL INSIGNIA40,6%
PEUGEOT 300840,6%
RENAULT TRAFIC40,6%
SEAT ALHAMBRA40,6%
SEAT ALTEA40,6%
VOLKSWAGEN SHARAN40,6%
BMW SERIA 230,4%
BMW X530,4%
CHERY TIGGO430,4%
CHERY TIGGO930,4%
FORD GALAXY30,4%
FORD GRAND C-MAX30,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,4%
OPEL MOKKA30,4%
PEUGEOT 500830,4%
PEUGEOT 50830,4%
RENAULT SCENIC30,4%
SEAT IBIZA30,4%
SUZUKI GRAND VITARA30,4%
TOYOTA COROLLA30,4%
TOYOTA YARIS30,4%
VOLKSWAGEN CADDY30,4%
VOLKSWAGEN JETTA30,4%
AUDI A720,3%
AUDI A820,3%
AUDI S520,3%
BMW M320,3%
BMW X420,3%
BMW X620,3%
BYD SEALION 720,3%
CITROEN DS520,3%
DS DS720,3%
FORD C-MAX20,3%
HYUNDAI KONA20,3%
KIA SPORTAGE20,3%
LAND ROVER FREELANDER20,3%
LYNK&CO 0120,3%
MAZDA CX-520,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,3%
MERCEDES-BENZ ML20,3%
MERCEDES-BENZ VITO20,3%
MG EHS20,3%
MG S920,3%
MG ZS20,3%
MITSUBISHI ASX20,3%
OPEL VIVARO20,3%
PEUGEOT 20620,3%
PEUGEOT 20720,3%
RENAULT CLIO20,3%
RENAULT KANGOO20,3%
RENAULT RAFALE20,3%
RENAULT TALISMAN20,3%
RENAULT ZOE20,3%
SEAT TOLEDO20,3%
SKODA FABIA20,3%
SKODA KODIAQ20,3%
SKODA SUPERB20,3%
SUZUKI VITARA20,3%
TESLA MODEL 320,3%
TOYOTA RAV420,3%
TOYOTA YARIS CROSS20,3%
VOLKSWAGEN CC20,3%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN20,3%
VOLKSWAGEN T-CROSS20,3%
VOLVO XC9020,3%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
AUDI Q310,1%
BMW I410,1%
BMW IX10,1%
BMW M410,1%
BMW SERIA 710,1%
CHERY TIGGO710,1%
CHEVROLET CRUZE10,1%
CHEVROLET SPARK10,1%
CITROEN C3 PICASSO10,1%
CITROEN C4 AIRCROSS10,1%
CITROEN DS310,1%
CUPRA TERRAMAR10,1%
DACIA DOKKER10,1%
DACIA LODGY10,1%
FIAT DUCATO10,1%
FIAT PANDA10,1%
FORD BRONCO10,1%
FORD CAPRI10,1%
FORD COURIER10,1%
FORD PUMA10,1%
FORD S-MAX10,1%
FORD TOURNEO CUSTOM10,1%
FORD TRANSIT CONNECT10,1%
GENESIS GV6010,1%
HONDA INSIGHT10,1%
HYUNDAI BAYON10,1%
JAGUAR XF10,1%
JAGUAR XJ10,1%
JEEP CHEROKEE10,1%
JEEP PATRIOT10,1%
JEEP RENEGADE10,1%
JEEP WRANGLER10,1%
KIA CEED10,1%
KIA EV610,1%
KIA NIRO10,1%
LAND ROVER DEFENDER10,1%
LEXUS ES10,1%
LEXUS LBX10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV22632,7%
Compacte (C)16123,3%
Medii (D)10314,9%
Monovolume (MPV)7410,7%
Mici (B)7010,1%
Mari și de lux (E)324,6%
Neclasificate121,7%
Sport81,2%
Mini (A)40,6%
Utilitare20,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare62690,5%
Noi669,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină40358,2%
Benzină16123,3%
Hibrid8312,0%
GPL253,6%
Electric202,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică62189,7%
Companie7110,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break34449,7%
Berlină cu hayon12618,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)12117,5%
Berlină8612,4%
Cupeu81,2%
Cabriolet71,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW11015,9%
75-109 kW33448,3%
110-149 kW17325,0%
150-219 kW375,3%
220 kW și peste182,6%
Necompletat202,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc162,3%
1000-1399 cmc10815,6%
1400-1599 cmc18827,2%
1600-1999 cmc28641,3%
2000-2999 cmc7310,5%
3000 cmc și peste10,1%
Necompletat202,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN20425,3%
AUDI8610,7%
BMW8410,4%
FORD708,7%
DACIA516,3%
MERCEDES-BENZ475,8%
OPEL465,7%
SKODA354,3%
RENAULT293,6%
PEUGEOT243,0%
Toate (38)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI121,5%
VOLVO121,5%
MAZDA101,2%
MINI101,2%
NISSAN91,1%
TOYOTA91,1%
HYUNDAI81,0%
CITROEN70,9%
SEAT70,9%
FIAT50,6%
KIA50,6%
LAND ROVER50,6%
CHEVROLET40,5%
MITSUBISHI40,5%
PORSCHE30,4%
SMART30,4%
ALFA ROMEO20,2%
JAGUAR20,2%
JEEP20,2%
MG20,2%
TESLA20,2%
BYD10,1%
DS10,1%
INFINITI10,1%
LYNK&CO10,1%
MASERATI10,1%
POLESTAR10,1%
SSANGYONG10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare21784,4%
Export4015,6%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN5421,0%
FORD3915,2%
DACIA3212,5%
OPEL3011,7%
RENAULT207,8%
AUDI166,2%
MERCEDES-BENZ114,3%
BMW103,9%
SKODA103,9%
FIAT83,1%
Toate (25)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CHEVROLET41,6%
DAEWOO31,2%
NISSAN31,2%
PEUGEOT31,2%
LAND ROVER20,8%
SEAT20,8%
TOYOTA20,8%
ALFA ROMEO10,4%
CITROEN10,4%
HYUNDAI10,4%
KIA10,4%
MAZDA10,4%
MITSUBISHI10,4%
PORSCHE10,4%
SUZUKI10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.