Înmatriculări în județul Olt, septembrie 2026

Noi74+1,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare501-18,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.238-5,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri185

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 67 noinov 24: 431 rulate, prima înmatricularedec 24: 83 noidec 24: 550 rulate, prima înmatriculareian 25: 103 noiian 25: 442 rulate, prima înmatricularefeb 25: 61 noifeb 25: 621 rulate, prima înmatricularemar 25: 52 noimar 25: 610 rulate, prima înmatriculareapr 25: 40 noiapr 25: 567 rulate, prima înmatricularemai 25: 53 noimai 25: 535 rulate, prima înmatriculareiun 25: 63 noiiun 25: 519 rulate, prima înmatriculareiul 25: 98 noiiul 25: 616 rulate, prima înmatriculareaug 25: 86 noiaug 25: 480 rulate, prima înmatricularesep 25: 73 noisep 25: 612 rulate, prima înmatriculareoct 25: 62 noioct 25: 664 rulate, prima înmatricularenov 25: 86 noinov 25: 539 rulate, prima înmatricularedec 25: 119 noidec 25: 503 rulate, prima înmatriculareian 26: 36 noiian 26: 455 rulate, prima înmatricularefeb 26: 40 noifeb 26: 484 rulate, prima înmatricularemar 26: 45 noimar 26: 477 rulate, prima înmatriculareapr 26: 45 noiapr 26: 452 rulate, prima înmatricularemai 26: 71 noimai 26: 414 rulate, prima înmatriculareiun 26: 65 noiiun 26: 466 rulate, prima înmatriculareiul 26: 53 noiiul 26: 490 rulate, prima înmatriculareaug 26: 55 noiaug 26: 440 rulate, prima înmatricularesep 26: 74 noisep 26: 501 rulate, prima înmatriculareoct 26: 85 noioct 26: 489 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2467431
dec 2483550
ian 25103442
feb 2561621
mar 2552610
apr 2540567
mai 2553535
iun 2563519
iul 2598616
aug 2586480
sep 2573612
oct 2562664
nov 2586539
dec 25119503
ian 2636455
feb 2640484
mar 2645477
apr 2645452
mai 2671414
iun 2665466
iul 2653490
aug 2655440
sep 2674501
oct 2685489

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 2002: 7 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 7 rulate, prima înmatriculare2005: 19 rulate, prima înmatriculare2006: 8 rulate, prima înmatriculare2007: 20 rulate, prima înmatriculare2008: 21 rulate, prima înmatriculare2009: 28 rulate, prima înmatriculare2010: 33 rulate, prima înmatriculare2011: 34 rulate, prima înmatriculare2012: 30 rulate, prima înmatriculare2013: 31 rulate, prima înmatriculare2014: 38 rulate, prima înmatriculare2015: 35 rulate, prima înmatriculare2016: 1 noi2016: 36 rulate, prima înmatriculare2017: 21 rulate, prima înmatriculare2018: 19 rulate, prima înmatriculare2019: 30 rulate, prima înmatriculare2020: 21 rulate, prima înmatriculare2021: 26 rulate, prima înmatriculare2022: 21 rulate, prima înmatriculare2023: 6 rulate, prima înmatriculare2024: 5 rulate, prima înmatriculare2025: 6 noi2025: 3 rulate, prima înmatriculare2026: 67 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200207
200201
200301
200407
2005019
200608
2007020
2008021
2009028
2010033
2011034
2012030
2013031
2014038
2015035
2016136
2017021
2018019
2019030
2020021
2021026
2022021
202306
202405
202563
2026670

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA8815,3%
VOLKSWAGEN8114,1%
RENAULT7012,2%
BMW549,4%
AUDI407,0%
SKODA376,4%
FORD264,5%
PEUGEOT254,3%
MERCEDES-BENZ244,2%
NISSAN234,0%
Toate (38)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL173,0%
TOYOTA132,3%
SEAT101,7%
VOLVO71,2%
HYUNDAI61,0%
BYD50,9%
CITROEN50,9%
FIAT50,9%
KIA50,9%
LAND ROVER40,7%
PORSCHE40,7%
DFSK30,5%
MAZDA30,5%
CHERY20,3%
DS20,3%
GEELY20,3%
SUBARU20,3%
SUZUKI20,3%
CHEVROLET10,2%
HONDA10,2%
INFINITI10,2%
JAGUAR10,2%
JEEP10,2%
LADA10,2%
LEXUS10,2%
MG10,2%
MITSUBISHI10,2%
TESLA10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER346,0%
DACIA LOGAN335,8%
SKODA OCTAVIA264,6%
BMW SERIA 3244,2%
RENAULT MEGANE244,2%
VOLKSWAGEN GOLF244,2%
NISSAN QASHQAI203,5%
AUDI A4193,3%
RENAULT CLIO152,6%
VOLKSWAGEN PASSAT152,6%
Toate (153)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 5111,9%
DACIA SANDERO111,9%
VOLKSWAGEN TIGUAN91,6%
PEUGEOT 300881,4%
OPEL ASTRA71,2%
RENAULT KADJAR71,2%
RENAULT TALISMAN71,2%
VOLKSWAGEN POLO71,2%
VOLKSWAGEN TOURAN71,2%
AUDI A561,1%
FORD FIESTA61,1%
FORD KUGA61,1%
SEAT LEON61,1%
TOYOTA COROLLA61,1%
BMW X150,9%
BMW X350,9%
DACIA BIGSTER50,9%
SKODA FABIA50,9%
VOLKSWAGEN CC50,9%
AUDI A640,7%
HYUNDAI TUCSON40,7%
KIA SPORTAGE40,7%
MERCEDES-BENZ CLA40,7%
MERCEDES-BENZ GLC40,7%
PEUGEOT 200840,7%
SKODA SUPERB40,7%
VOLKSWAGEN SHARAN40,7%
DACIA LODGY30,5%
DFSK E530,5%
FORD MONDEO30,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C30,5%
OPEL CORSA30,5%
PEUGEOT 20830,5%
PEUGEOT 50830,5%
RENAULT ARKANA30,5%
RENAULT CAPTUR30,5%
RENAULT KOLEOS30,5%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,5%
VOLVO XC6030,5%
AUDI A320,4%
BMW SERIA 120,4%
BMW SERIA 420,4%
BMW SERIA 720,4%
BMW X620,4%
BYD SEAL U20,4%
CHERY TIGGO420,4%
CITROEN BERLINGO20,4%
DS DS720,4%
FIAT PUNTO20,4%
FORD C-MAX20,4%
FORD FOCUS20,4%
GEELY CITYRAY20,4%
LAND ROVER FREELANDER20,4%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,4%
MAZDA 520,4%
MERCEDES-BENZ CLASA E20,4%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,4%
OPEL INSIGNIA20,4%
OPEL ZAFIRA TOURER20,4%
PEUGEOT 40720,4%
PEUGEOT 500820,4%
PORSCHE CAYENNE20,4%
RENAULT SCENIC20,4%
SEAT ALTEA20,4%
SEAT IBIZA20,4%
SKODA KAROQ20,4%
SUBARU FORESTER20,4%
TOYOTA AURIS20,4%
TOYOTA YARIS CROSS20,4%
VOLKSWAGEN ARTEON20,4%
VOLKSWAGEN JETTA20,4%
AUDI A110,2%
AUDI A210,2%
AUDI A710,2%
AUDI A810,2%
AUDI Q310,2%
AUDI Q410,2%
AUDI Q510,2%
AUDI SQ810,2%
BYD DOLPHIN SURF10,2%
BYD SEAL 510,2%
BYD SEALION 710,2%
CHEVROLET AVEO10,2%
CITROEN C110,2%
CITROEN C3 PICASSO10,2%
CITROEN C410,2%
DACIA DOKKER10,2%
DACIA SPRING10,2%
FIAT 50010,2%
FIAT DUCATO10,2%
FIAT QUBO10,2%
FORD B-MAX10,2%
FORD EDGE10,2%
FORD GALAXY10,2%
FORD PUMA10,2%
FORD S-MAX10,2%
FORD TRANSIT CUSTOM10,2%
HONDA JAZZ10,2%
HYUNDAI I3010,2%
HYUNDAI IX3510,2%
INFINITI FX10,2%
JAGUAR E-PACE10,2%
JEEP WRANGLER10,2%
KIA CEED10,2%
LADA GRANTA10,2%
LEXUS CT10,2%
MAZDA MX-510,2%
MERCEDES-BENZ CITAN10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,2%
MERCEDES-BENZ EQC10,2%
MERCEDES-BENZ GLE10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MG MG410,2%
MITSUBISHI ASX10,2%
NISSAN LEAF10,2%
NISSAN NOTE10,2%
NISSAN PULSAR10,2%
OPEL INSIGINA SPORTS TOURER SW10,2%
OPEL MERIVA10,2%
OPEL VIVARO10,2%
PEUGEOT 10710,2%
PEUGEOT 20710,2%
PEUGEOT 30810,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT LAGUNA10,2%
RENAULT MODUS10,2%
RENAULT SYMBIOZ10,2%
RENAULT TRAFIC10,2%
RENAULT TWINGO10,2%
SUZUKI JIMNY10,2%
SUZUKI VITARA10,2%
TESLA MODEL 310,2%
TOYOTA AVENSIS10,2%
TOYOTA RAV410,2%
TOYOTA YARIS10,2%
VOLKSWAGEN CADDY10,2%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS10,2%
VOLKSWAGEN T-ROC10,2%
VOLVO S6010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV17831,0%
Compacte (C)12221,2%
Medii (D)9917,2%
Mici (B)9716,9%
Monovolume (MPV)417,1%
Mari și de lux (E)234,0%
Neclasificate71,2%
Mini (A)50,9%
Utilitare20,3%
Sport10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare50187,1%
Noi7412,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină32256,0%
Benzină13723,8%
Hibrid7713,4%
GPL315,4%
Electric81,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică52090,4%
Companie559,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break23040,0%
Berlină cu hayon12121,0%
Berlină11520,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)10217,7%
Cupeu40,7%
Cabriolet30,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW11520,0%
75-109 kW28349,2%
110-149 kW12621,9%
150-219 kW335,7%
220 kW și peste101,7%
Necompletat81,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc264,5%
1000-1399 cmc11319,7%
1400-1599 cmc18331,8%
1600-1999 cmc20535,7%
2000-2999 cmc376,4%
3000 cmc și peste30,5%
Necompletat81,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN25120,3%
DACIA16012,9%
BMW15112,2%
OPEL1149,2%
SKODA866,9%
AUDI846,8%
RENAULT846,8%
FORD645,2%
MERCEDES-BENZ514,1%
PEUGEOT352,8%
Toate (36)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA221,8%
SEAT161,3%
HYUNDAI151,2%
FIAT121,0%
NISSAN100,8%
KIA90,7%
VOLVO80,6%
CHEVROLET70,6%
DAEWOO70,6%
HONDA70,6%
CITROEN60,5%
LAND ROVER60,5%
MAZDA60,5%
SUZUKI50,4%
MITSUBISHI40,3%
CUPRA20,2%
IVECO20,2%
JEEP20,2%
MINI20,2%
SAAB20,2%
SMART20,2%
SUBARU20,2%
ALFA ROMEO10,1%
LEXUS10,1%
OMODA10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare14578,4%
Export4021,6%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL3217,3%
VOLKSWAGEN2714,6%
DACIA2211,9%
BMW189,7%
FORD179,2%
AUDI126,5%
RENAULT94,9%
DAEWOO84,3%
MERCEDES-BENZ84,3%
SKODA73,8%
Toate (22)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT63,2%
SEAT52,7%
FIAT21,1%
LANCIA21,1%
SMART21,1%
VOLVO21,1%
CHEVROLET10,5%
CITROEN10,5%
HYUNDAI10,5%
MAZDA10,5%
PORSCHE10,5%
SUZUKI10,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.