Înmatriculări TOYOTA YARIS CROSS, septembrie 2026

Noi340+54,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare8-20,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri10

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400500nov 24: 151 noinov 24: 3 rulate, prima înmatricularedec 24: 159 noidec 24: 1 rulate, prima înmatriculareian 25: 205 noiian 25: 2 rulate, prima înmatricularefeb 25: 167 noifeb 25: 1 rulate, prima înmatricularemar 25: 123 noimar 25: 3 rulate, prima înmatriculareapr 25: 166 noiapr 25: 2 rulate, prima înmatricularemai 25: 153 noimai 25: 8 rulate, prima înmatriculareiun 25: 256 noiiun 25: 4 rulate, prima înmatriculareiul 25: 380 noiiul 25: 4 rulate, prima înmatriculareaug 25: 408 noiaug 25: 9 rulate, prima înmatricularesep 25: 220 noisep 25: 10 rulate, prima înmatriculareoct 25: 257 noioct 25: 8 rulate, prima înmatricularenov 25: 211 noinov 25: 1 rulate, prima înmatricularedec 25: 322 noidec 25: 10 rulate, prima înmatriculareian 26: 262 noiian 26: 4 rulate, prima înmatricularefeb 26: 188 noifeb 26: 9 rulate, prima înmatricularemar 26: 172 noimar 26: 7 rulate, prima înmatriculareapr 26: 246 noiapr 26: 9 rulate, prima înmatricularemai 26: 213 noimai 26: 6 rulate, prima înmatriculareiun 26: 276 noiiun 26: 8 rulate, prima înmatriculareiul 26: 256 noiiul 26: 8 rulate, prima înmatriculareaug 26: 275 noiaug 26: 10 rulate, prima înmatricularesep 26: 340 noisep 26: 8 rulate, prima înmatriculareoct 26: 275 noioct 26: 9 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241513
dec 241591
ian 252052
feb 251671
mar 251233
apr 251662
mai 251538
iun 252564
iul 253804
aug 254089
sep 2522010
oct 252578
nov 252111
dec 2532210
ian 262624
feb 261889
mar 261727
apr 262469
mai 262136
iun 262768
iul 262568
aug 2627510
sep 263408
oct 262759

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01002003004002021: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 3 rulate, prima înmatriculare2023: 3 rulate, prima înmatriculare2024: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 1 noi2026: 339 noi202120222023202420252026
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
202101
202203
202303
202401
202510
20263390

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV348100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București11332,5%
Iași267,5%
Cluj185,2%
Ilfov164,6%
Argeș123,4%
Brașov113,2%
Timiș113,2%
Constanța102,9%
Bacău92,6%
Brăila92,6%
Toate (40)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Dâmbovița92,6%
Prahova92,6%
Galați72,0%
Maramureș61,7%
Mureș61,7%
Sibiu61,7%
Suceava61,7%
Buzău51,4%
Dolj51,4%
Neamț51,4%
Vrancea51,4%
Vaslui41,1%
Vâlcea41,1%
Arad30,9%
Botoșani30,9%
Harghita30,9%
Hunedoara30,9%
Teleorman30,9%
Alba20,6%
Bihor20,6%
Călărași20,6%
Giurgiu20,6%
Gorj20,6%
Ialomița20,6%
Mehedinți20,6%
Olt20,6%
Satu Mare20,6%
Bistrița-Năsăud10,3%
Caraș-Severin10,3%
Tulcea10,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Noi34097,7%
Rulate, prima înmatriculare82,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Hibrid34799,7%
Benzină10,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică26375,6%
Companie8524,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)34198,0%
Berlină cu hayon72,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW34799,7%
75-109 kW10,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc348100,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export10100,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.