Înmatriculări în județul Mureș, septembrie 2026

Noi180-15,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare977-8,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.516-9,7% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri655

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 175 noinov 24: 915 rulate, prima înmatricularedec 24: 316 noidec 24: 871 rulate, prima înmatriculareian 25: 256 noiian 25: 957 rulate, prima înmatricularefeb 25: 203 noifeb 25: 1.065 rulate, prima înmatricularemar 25: 131 noimar 25: 1.240 rulate, prima înmatriculareapr 25: 213 noiapr 25: 1.082 rulate, prima înmatricularemai 25: 262 noimai 25: 1.127 rulate, prima înmatriculareiun 25: 236 noiiun 25: 1.031 rulate, prima înmatriculareiul 25: 340 noiiul 25: 1.119 rulate, prima înmatriculareaug 25: 348 noiaug 25: 950 rulate, prima înmatricularesep 25: 214 noisep 25: 1.063 rulate, prima înmatriculareoct 25: 240 noioct 25: 1.028 rulate, prima înmatricularenov 25: 420 noinov 25: 1.039 rulate, prima înmatricularedec 25: 636 noidec 25: 920 rulate, prima înmatriculareian 26: 242 noiian 26: 934 rulate, prima înmatricularefeb 26: 330 noifeb 26: 1.065 rulate, prima înmatricularemar 26: 285 noimar 26: 1.068 rulate, prima înmatriculareapr 26: 138 noiapr 26: 957 rulate, prima înmatricularemai 26: 319 noimai 26: 985 rulate, prima înmatriculareiun 26: 285 noiiun 26: 982 rulate, prima înmatriculareiul 26: 129 noiiul 26: 1.023 rulate, prima înmatriculareaug 26: 147 noiaug 26: 785 rulate, prima înmatricularesep 26: 180 noisep 26: 977 rulate, prima înmatriculareoct 26: 236 noioct 26: 863 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24175915
dec 24316871
ian 25256957
feb 252031.065
mar 251311.240
apr 252131.082
mai 252621.127
iun 252361.031
iul 253401.119
aug 25348950
sep 252141.063
oct 252401.028
nov 254201.039
dec 25636920
ian 26242934
feb 263301.065
mar 262851.068
apr 26138957
mai 26319985
iun 26285982
iul 261291.023
aug 26147785
sep 26180977
oct 26236863

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2002: 16 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 13 rulate, prima înmatriculare2004: 20 rulate, prima înmatriculare2005: 19 rulate, prima înmatriculare2006: 33 rulate, prima înmatriculare2007: 38 rulate, prima înmatriculare2008: 34 rulate, prima înmatriculare2009: 73 rulate, prima înmatriculare2010: 51 rulate, prima înmatriculare2011: 73 rulate, prima înmatriculare2012: 98 rulate, prima înmatriculare2013: 73 rulate, prima înmatriculare2014: 61 rulate, prima înmatriculare2015: 70 rulate, prima înmatriculare2016: 52 rulate, prima înmatriculare2017: 49 rulate, prima înmatriculare2018: 37 rulate, prima înmatriculare2019: 40 rulate, prima înmatriculare2020: 27 rulate, prima înmatriculare2021: 28 rulate, prima înmatriculare2022: 25 rulate, prima înmatriculare2023: 27 rulate, prima înmatriculare2024: 6 rulate, prima înmatriculare2025: 33 noi2025: 10 rulate, prima înmatriculare2026: 147 noi2026: 1 rulate, prima înmatriculare< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2002016
200203
2003013
2004020
2005019
2006033
2007038
2008034
2009073
2010051
2011073
2012098
2013073
2014061
2015070
2016052
2017049
2018037
2019040
2020027
2021028
2022025
2023027
202406
20253310
20261471

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN23420,2%
AUDI13011,2%
DACIA13011,2%
BMW1008,6%
MERCEDES-BENZ685,9%
RENAULT605,2%
FORD554,8%
OPEL484,1%
SKODA423,6%
NISSAN332,9%
Toate (40)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI302,6%
TOYOTA302,6%
HYUNDAI292,5%
PEUGEOT242,1%
VOLVO221,9%
SEAT181,6%
KIA151,3%
BYD141,2%
MAZDA100,9%
MITSUBISHI90,8%
CITROEN60,5%
GEELY60,5%
TESLA60,5%
JAGUAR40,3%
LAND ROVER40,3%
MG40,3%
JEEP30,3%
PORSCHE30,3%
SMART30,3%
ALFA ROMEO20,2%
DAIHATSU20,2%
FIAT20,2%
HONDA20,2%
MINI20,2%
OMODA20,2%
CHEVROLET10,1%
DS10,1%
PONTIAC10,1%
SSANGYONG10,1%
STEYR PUCH10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF716,2%
DACIA DUSTER625,4%
AUDI A4524,5%
VOLKSWAGEN PASSAT393,4%
VOLKSWAGEN TIGUAN322,8%
DACIA SANDERO242,1%
BMW SERIA 3232,0%
BMW SERIA 5211,8%
DACIA LOGAN201,7%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS201,7%
Toate (238)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A6181,6%
AUDI Q5181,6%
BMW X3181,6%
NISSAN QASHQAI181,6%
SKODA OCTAVIA171,5%
AUDI A3161,4%
DACIA BIGSTER161,4%
MERCEDES-BENZ CLASA C161,4%
OPEL ASTRA161,4%
VOLKSWAGEN TOURAN141,2%
BMW SERIA 1131,1%
AUDI A5121,0%
FORD FOCUS121,0%
FORD KUGA121,0%
OPEL CORSA121,0%
RENAULT MEGANE121,0%
VOLKSWAGEN POLO121,0%
BMW X1111,0%
HYUNDAI TUCSON111,0%
VOLKSWAGEN CADDY111,0%
FORD FIESTA100,9%
RENAULT CAPTUR100,9%
RENAULT CLIO100,9%
MERCEDES-BENZ GLC90,8%
PEUGEOT 300890,8%
SUZUKI VITARA90,8%
KIA SPORTAGE80,7%
TOYOTA C-HR80,7%
VOLVO XC6080,7%
SEAT LEON70,6%
SKODA FABIA70,6%
SUZUKI GRAND VITARA70,6%
VOLKSWAGEN SHARAN70,6%
HYUNDAI I3060,5%
NISSAN X-TRAIL60,5%
RENAULT KADJAR60,5%
SKODA KODIAQ60,5%
TOYOTA COROLLA60,5%
TOYOTA YARIS CROSS60,5%
DACIA LODGY50,4%
FORD C-MAX50,4%
FORD TRANSIT50,4%
HYUNDAI KONA50,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A50,4%
MITSUBISHI ASX50,4%
OPEL MERIVA50,4%
OPEL MOKKA50,4%
RENAULT KOLEOS50,4%
SKODA SUPERB50,4%
SUZUKI JIMNY50,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG50,4%
AUDI Q340,3%
BMW X540,3%
BYD DOLPHIN SURF40,3%
MERCEDES-BENZ GLA40,3%
NISSAN JUKE40,3%
PEUGEOT 30840,3%
RENAULT SCENIC40,3%
TESLA MODEL 340,3%
TOYOTA AVENSIS40,3%
BYD ATTO 230,3%
BYD SEALION 530,3%
DACIA DOKKER30,3%
FORD MONDEO30,3%
GEELY CITYRAY30,3%
GEELY STARRAY30,3%
HYUNDAI IX3530,3%
MERCEDES-BENZ CLA30,3%
MERCEDES-BENZ CLASA V30,3%
MERCEDES-BENZ VITO30,3%
OPEL VIVARO30,3%
OPEL ZAFIRA30,3%
PEUGEOT 20830,3%
RENAULT ESPACE30,3%
RENAULT TRAFIC30,3%
SEAT ALTEA30,3%
SEAT IBIZA30,3%
SUZUKI SWIFT30,3%
TOYOTA YARIS30,3%
VOLKSWAGEN MULTIVAN30,3%
VOLKSWAGEN TAIGO30,3%
VOLVO V4030,3%
VOLVO V6030,3%
VOLVO XC4030,3%
AUDI A120,2%
AUDI A220,2%
AUDI A720,2%
AUDI Q720,2%
BMW SERIA 220,2%
BMW SERIA 420,2%
BMW SERIA 720,2%
BYD SEAL U20,2%
CITROEN C4 PICASSO20,2%
FORD PUMA20,2%
FORD S-MAX20,2%
HONDA CIVIC20,2%
KIA NIRO20,2%
KIA SORENTO20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT20,2%
MAZDA 220,2%
MAZDA 320,2%
MAZDA CX-320,2%
MAZDA CX-520,2%
MERCEDES-BENZ AMG GT20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA E20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MERCEDES-BENZ CLE20,2%
MERCEDES-BENZ ML20,2%
MERCEDES-BENZ VIANO20,2%
MG ZS20,2%
MITSUBISHI OUTLANDER20,2%
NISSAN QASHQAI+220,2%
OPEL INSIGNIA20,2%
PEUGEOT 200820,2%
PEUGEOT 500820,2%
PORSCHE CAYENNE20,2%
RENAULT SYMBIOZ20,2%
RENAULT TALISMAN20,2%
SEAT ALHAMBRA20,2%
SKODA YETI20,2%
SMART FORTWO20,2%
SUZUKI ALTO20,2%
SUZUKI S-CROSS20,2%
TESLA MODEL Y20,2%
VOLKSWAGEN BORA20,2%
VOLKSWAGEN CC20,2%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN20,2%
VOLKSWAGEN JETTA20,2%
VOLVO XC9020,2%
ALFA ROMEO 14710,1%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
AUDI E-TRON10,1%
AUDI Q410,1%
BMW X410,1%
BMW X610,1%
BMW X710,1%
BMW Z410,1%
BYD DOLPHIN10,1%
BYD SEAL 610,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV43337,4%
Compacte (C)22419,4%
Medii (D)16113,9%
Mici (B)13111,3%
Monovolume (MPV)11910,3%
Mari și de lux (E)524,5%
Mini (A)121,0%
Sport90,8%
Neclasificate80,7%
Utilitare80,7%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare97784,4%
Noi18015,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină65256,4%
Benzină27123,4%
Hibrid15413,3%
GPL534,6%
Electric272,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică96783,6%
Companie19016,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break56348,7%
Berlină cu hayon24321,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)21018,2%
Berlină1149,9%
Cabriolet141,2%
Cupeu131,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW18115,6%
75-109 kW52945,7%
110-149 kW33128,6%
150-219 kW706,1%
220 kW și peste191,6%
Necompletat272,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc302,6%
1000-1399 cmc21618,7%
1400-1599 cmc26122,6%
1600-1999 cmc51444,4%
2000-2999 cmc1059,1%
3000 cmc și peste40,3%
Necompletat272,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN37224,5%
AUDI15210,0%
BMW1479,7%
DACIA1147,5%
OPEL865,7%
RENAULT825,4%
MERCEDES-BENZ815,3%
FORD795,2%
SKODA754,9%
HYUNDAI352,3%
Toate (44)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA332,2%
NISSAN281,8%
VOLVO251,6%
MAZDA231,5%
PEUGEOT231,5%
SEAT231,5%
SUZUKI191,3%
CITROEN161,1%
LAND ROVER161,1%
FIAT110,7%
MITSUBISHI110,7%
SMART80,5%
KIA70,5%
CHEVROLET60,4%
HONDA60,4%
JEEP50,3%
JAGUAR40,3%
ALFA ROMEO30,2%
MINI30,2%
PORSCHE30,2%
SSANGYONG30,2%
BYD20,1%
DAEWOO20,1%
LADA20,1%
TESLA20,1%
ARO10,1%
CADILLAC10,1%
CUPRA10,1%
DODGE10,1%
GEO10,1%
LEXUS10,1%
SANTANA10,1%
SUBARU10,1%
WARTBURG10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare43366,1%
Export22133,7%
Înmatriculat pentru export10,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA22233,9%
VOLKSWAGEN11918,2%
OPEL7010,7%
FORD477,2%
AUDI345,2%
RENAULT274,1%
SKODA243,7%
PEUGEOT182,7%
FIAT152,3%
MERCEDES-BENZ132,0%
Toate (29)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT101,5%
MAZDA71,1%
NISSAN71,1%
BMW60,9%
CITROEN60,9%
DAEWOO50,8%
TOYOTA40,6%
LEXUS30,5%
SMART30,5%
VOLVO30,5%
CHEVROLET20,3%
HYUNDAI20,3%
KIA20,3%
ALFA ROMEO10,2%
CUPRA10,2%
LAND ROVER10,2%
MITSUBISHI10,2%
PORSCHE10,2%
SUZUKI10,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.