Înmatriculări în județul Caraș-Severin, septembrie 2026

Noi35-14,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare400-17,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări614-5,5% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri118

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 40 noinov 24: 454 rulate, prima înmatricularedec 24: 80 noidec 24: 489 rulate, prima înmatriculareian 25: 69 noiian 25: 471 rulate, prima înmatricularefeb 25: 46 noifeb 25: 522 rulate, prima înmatricularemar 25: 42 noimar 25: 576 rulate, prima înmatriculareapr 25: 30 noiapr 25: 498 rulate, prima înmatricularemai 25: 43 noimai 25: 475 rulate, prima înmatriculareiun 25: 39 noiiun 25: 441 rulate, prima înmatriculareiul 25: 71 noiiul 25: 560 rulate, prima înmatriculareaug 25: 68 noiaug 25: 505 rulate, prima înmatricularesep 25: 41 noisep 25: 486 rulate, prima înmatriculareoct 25: 43 noioct 25: 587 rulate, prima înmatricularenov 25: 58 noinov 25: 504 rulate, prima înmatricularedec 25: 84 noidec 25: 413 rulate, prima înmatriculareian 26: 18 noiian 26: 388 rulate, prima înmatricularefeb 26: 29 noifeb 26: 441 rulate, prima înmatricularemar 26: 42 noimar 26: 477 rulate, prima înmatriculareapr 26: 21 noiapr 26: 396 rulate, prima înmatricularemai 26: 34 noimai 26: 400 rulate, prima înmatriculareiun 26: 48 noiiun 26: 415 rulate, prima înmatriculareiul 26: 45 noiiul 26: 430 rulate, prima înmatriculareaug 26: 29 noiaug 26: 419 rulate, prima înmatricularesep 26: 35 noisep 26: 400 rulate, prima înmatriculareoct 26: 50 noioct 26: 419 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2440454
dec 2480489
ian 2569471
feb 2546522
mar 2542576
apr 2530498
mai 2543475
iun 2539441
iul 2571560
aug 2568505
sep 2541486
oct 2543587
nov 2558504
dec 2584413
ian 2618388
feb 2629441
mar 2642477
apr 2621396
mai 2634400
iun 2648415
iul 2645430
aug 2629419
sep 2635400
oct 2650419

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040< 2002: 9 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 9 rulate, prima înmatriculare2005: 16 rulate, prima înmatriculare2006: 12 rulate, prima înmatriculare2007: 25 rulate, prima înmatriculare2008: 22 rulate, prima înmatriculare2009: 36 rulate, prima înmatriculare2010: 26 rulate, prima înmatriculare2011: 36 rulate, prima înmatriculare2012: 30 rulate, prima înmatriculare2013: 36 rulate, prima înmatriculare2014: 15 rulate, prima înmatriculare2015: 24 rulate, prima înmatriculare2016: 24 rulate, prima înmatriculare2017: 19 rulate, prima înmatriculare2018: 10 rulate, prima înmatriculare2019: 12 rulate, prima înmatriculare2020: 5 rulate, prima înmatriculare2021: 12 rulate, prima înmatriculare2022: 6 rulate, prima înmatriculare2023: 7 rulate, prima înmatriculare2024: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 3 noi2025: 1 rulate, prima înmatriculare2026: 32 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200209
200202
200305
200409
2005016
2006012
2007025
2008022
2009036
2010026
2011036
2012030
2013036
2014015
2015024
2016024
2017019
2018010
2019012
202005
2021012
202206
202307
202401
202531
2026320

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN8118,6%
DACIA4710,8%
AUDI4410,1%
BMW439,9%
OPEL266,0%
RENAULT255,7%
MERCEDES-BENZ214,8%
FORD204,6%
SKODA184,1%
HYUNDAI112,5%
Toate (34)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN112,5%
SUZUKI102,3%
SEAT92,1%
VOLVO92,1%
CITROEN81,8%
TOYOTA81,8%
PEUGEOT71,6%
MAZDA61,4%
FIAT51,1%
BYD40,9%
SMART30,7%
ALFA ROMEO20,5%
DS20,5%
HONDA20,5%
JEEP20,5%
KIA20,5%
LAND ROVER20,5%
DAIHATSU10,2%
GEELY10,2%
MASERATI10,2%
MG10,2%
MINI10,2%
MITSUBISHI10,2%
PORSCHE10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF306,9%
DACIA DUSTER255,8%
AUDI A4235,3%
BMW SERIA 3143,2%
VOLKSWAGEN PASSAT143,2%
DACIA LOGAN133,0%
OPEL ASTRA122,8%
SKODA OCTAVIA122,8%
BMW SERIA 1112,5%
VOLKSWAGEN TIGUAN92,1%
Toate (150)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A371,6%
BMW SERIA 571,6%
NISSAN QASHQAI71,6%
AUDI A661,4%
DACIA SANDERO61,4%
HYUNDAI TUCSON61,4%
RENAULT MEGANE61,4%
SUZUKI GRAND VITARA61,4%
VOLKSWAGEN POLO61,4%
FORD FOCUS51,2%
BMW X340,9%
CITROEN C340,9%
FORD FIESTA40,9%
RENAULT SCENIC40,9%
RENAULT TRAFIC40,9%
TOYOTA C-HR40,9%
VOLKSWAGEN TOURAN40,9%
BMW X130,7%
FORD C-MAX30,7%
FORD KUGA30,7%
MAZDA 330,7%
MAZDA CX-530,7%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C30,7%
MERCEDES-BENZ CLASA E30,7%
OPEL CORSA30,7%
RENAULT TALISMAN30,7%
SEAT ALHAMBRA30,7%
SKODA FABIA30,7%
SMART FORTWO30,7%
VOLKSWAGEN CC30,7%
VOLKSWAGEN SCIROCCO30,7%
VOLKSWAGEN SHARAN30,7%
VOLVO XC6030,7%
AUDI Q220,5%
AUDI Q320,5%
AUDI Q720,5%
BYD SEAL U20,5%
BYD SEALION 520,5%
CITROEN C420,5%
DACIA LODGY20,5%
FIAT PUNTO20,5%
MERCEDES-BENZ CLA20,5%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,5%
MERCEDES-BENZ GLA20,5%
MERCEDES-BENZ GLC20,5%
NISSAN QASHQAI+220,5%
OPEL ANTARA20,5%
RENAULT CLIO20,5%
RENAULT KADJAR20,5%
RENAULT LAGUNA20,5%
SEAT ALTEA20,5%
SEAT IBIZA20,5%
SKODA KAROQ20,5%
SUZUKI JIMNY20,5%
TOYOTA YARIS20,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,5%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,5%
ALFA ROMEO GT10,2%
ALFA ROMEO MITO10,2%
AUDI A110,2%
AUDI A510,2%
BMW SERIA 410,2%
BMW SERIA 710,2%
BMW X210,2%
BMW X510,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
CITROEN C510,2%
DACIA BIGSTER10,2%
DAIHATSU FEROZA10,2%
DS DS410,2%
DS DS710,2%
FIAT 50010,2%
FIAT DOBLO10,2%
FIAT FIORINO10,2%
FORD GALAXY10,2%
FORD MONDEO10,2%
FORD S-MAX10,2%
FORD TRANSIT CUSTOM10,2%
GEELY STARRAY10,2%
HONDA CR-V10,2%
HONDA HR-V10,2%
HYUNDAI I2010,2%
HYUNDAI I3010,2%
HYUNDAI IX3510,2%
HYUNDAI KONA10,2%
HYUNDAI MATRIX10,2%
JEEP COMPASS10,2%
JEEP PATRIOT10,2%
KIA PICANTO10,2%
KIA SPORTAGE10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
MASERATI GHIBLI10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,2%
MERCEDES-BENZ CLS10,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
MERCEDES-BENZ VIANO10,2%
MG ZS10,2%
MINI COUNTRYMAN10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
NISSAN PATHFINDER10,2%
NISSAN PRIMASTAR10,2%
OPEL FRONTERA10,2%
OPEL GRANDLAND10,2%
OPEL MERIVA10,2%
OPEL MOKKA10,2%
OPEL MOVANO10,2%
OPEL SIGNUM10,2%
OPEL TIGRA10,2%
OPEL VECTRA10,2%
OPEL VIVARO10,2%
PEUGEOT 20610,2%
PEUGEOT 30810,2%
PEUGEOT 400810,2%
PEUGEOT 40710,2%
PEUGEOT 40810,2%
PEUGEOT 500810,2%
PEUGEOT 50810,2%
PORSCHE CAYENNE10,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT KANGOO10,2%
SEAT ATECA10,2%
SEAT LEON10,2%
SKODA RAPID10,2%
SUZUKI SX410,2%
SUZUKI VITARA10,2%
TOYOTA VERSO10,2%
TOYOTA YARIS CROSS10,2%
VOLKSWAGEN FOX10,2%
VOLKSWAGEN JETTA10,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN10,2%
VOLKSWAGEN T-CROSS10,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG10,2%
VOLVO C3010,2%
VOLVO S6010,2%
VOLVO V5010,2%
VOLVO V6010,2%
VOLVO XC7010,2%
VOLVO XC9010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV13130,1%
Compacte (C)10423,9%
Medii (D)6915,9%
Mici (B)5312,2%
Monovolume (MPV)4610,6%
Mari și de lux (E)194,4%
Mini (A)61,4%
Sport40,9%
Utilitare20,5%
Neclasificate10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare40092,0%
Noi358,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină28565,5%
Benzină10123,2%
Hibrid296,7%
GPL184,1%
Electric20,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică41094,3%
Companie255,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break20747,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)8018,4%
Berlină cu hayon7417,0%
Berlină5412,4%
Cupeu133,0%
Cabriolet71,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW7617,5%
75-109 kW22752,2%
110-149 kW10925,1%
150-219 kW194,4%
220 kW și peste20,5%
Necompletat20,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc133,0%
1000-1399 cmc7717,7%
1400-1599 cmc11626,7%
1600-1999 cmc18943,4%
2000-2999 cmc388,7%
Necompletat20,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN13421,8%
OPEL6510,6%
BMW619,9%
DACIA559,0%
AUDI548,8%
FORD467,5%
MERCEDES-BENZ325,2%
SKODA274,4%
RENAULT223,6%
SEAT182,9%
Toate (31)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT172,8%
MAZDA91,5%
NISSAN91,5%
HYUNDAI81,3%
SUZUKI71,1%
TOYOTA71,1%
FIAT61,0%
KIA50,8%
CHEVROLET40,7%
CITROEN40,7%
SMART40,7%
VOLVO40,7%
LAND ROVER30,5%
MITSUBISHI30,5%
DAIHATSU20,3%
JEEP20,3%
SSANGYONG20,3%
ALFA ROMEO10,2%
BYD10,2%
DODGE10,2%
MINI10,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare9580,5%
Export2319,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN2117,8%
OPEL2016,9%
DACIA1311,0%
FORD1311,0%
AUDI86,8%
RENAULT86,8%
BMW65,1%
MERCEDES-BENZ54,2%
FIAT43,4%
DAEWOO32,5%
Toate (24)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT21,7%
SEAT21,7%
TOYOTA21,7%
CHEVROLET10,8%
CITROEN10,8%
HYUNDAI10,8%
KIA10,8%
LAND ROVER10,8%
MAZDA10,8%
MITSUBISHI10,8%
SKODA10,8%
TESLA10,8%
VAUXHALL10,8%
VOLVO10,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.