Înmatriculări în județul Bacău, septembrie 2026

Noi135-8,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare842-9,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.735-5,7% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri204

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 103 noinov 24: 795 rulate, prima înmatricularedec 24: 103 noidec 24: 748 rulate, prima înmatriculareian 25: 101 noiian 25: 737 rulate, prima înmatricularefeb 25: 126 noifeb 25: 933 rulate, prima înmatricularemar 25: 84 noimar 25: 958 rulate, prima înmatriculareapr 25: 80 noiapr 25: 1.035 rulate, prima înmatricularemai 25: 95 noimai 25: 891 rulate, prima înmatriculareiun 25: 84 noiiun 25: 915 rulate, prima înmatriculareiul 25: 183 noiiul 25: 1.106 rulate, prima înmatriculareaug 25: 164 noiaug 25: 955 rulate, prima înmatricularesep 25: 148 noisep 25: 935 rulate, prima înmatriculareoct 25: 143 noioct 25: 1.040 rulate, prima înmatricularenov 25: 141 noinov 25: 976 rulate, prima înmatricularedec 25: 249 noidec 25: 880 rulate, prima înmatriculareian 26: 83 noiian 26: 749 rulate, prima înmatricularefeb 26: 98 noifeb 26: 923 rulate, prima înmatricularemar 26: 122 noimar 26: 1.018 rulate, prima înmatriculareapr 26: 87 noiapr 26: 764 rulate, prima înmatricularemai 26: 132 noimai 26: 714 rulate, prima înmatriculareiun 26: 164 noiiun 26: 816 rulate, prima înmatriculareiul 26: 134 noiiul 26: 812 rulate, prima înmatriculareaug 26: 117 noiaug 26: 870 rulate, prima înmatricularesep 26: 135 noisep 26: 842 rulate, prima înmatriculareoct 26: 163 noioct 26: 853 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24103795
dec 24103748
ian 25101737
feb 25126933
mar 2584958
apr 25801.035
mai 2595891
iun 2584915
iul 251831.106
aug 25164955
sep 25148935
oct 251431.040
nov 25141976
dec 25249880
ian 2683749
feb 2698923
mar 261221.018
apr 2687764
mai 26132714
iun 26164816
iul 26134812
aug 26117870
sep 26135842
oct 26163853

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2002: 9 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 7 rulate, prima înmatriculare2005: 9 rulate, prima înmatriculare2006: 27 rulate, prima înmatriculare2007: 19 rulate, prima înmatriculare2008: 25 rulate, prima înmatriculare2009: 47 rulate, prima înmatriculare2010: 45 rulate, prima înmatriculare2011: 60 rulate, prima înmatriculare2012: 92 rulate, prima înmatriculare2013: 75 rulate, prima înmatriculare2014: 53 rulate, prima înmatriculare2015: 64 rulate, prima înmatriculare2016: 68 rulate, prima înmatriculare2017: 60 rulate, prima înmatriculare2018: 43 rulate, prima înmatriculare2019: 44 rulate, prima înmatriculare2020: 32 rulate, prima înmatriculare2021: 21 rulate, prima înmatriculare2022: 18 rulate, prima înmatriculare2023: 6 rulate, prima înmatriculare2024: 9 rulate, prima înmatriculare2025: 10 noi2025: 5 rulate, prima înmatriculare2026: 125 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200209
200202
200302
200407
200509
2006027
2007019
2008025
2009047
2010045
2011060
2012092
2013075
2014053
2015064
2016068
2017060
2018043
2019044
2020032
2021021
2022018
202306
202409
2025105
20261250

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN13914,2%
RENAULT10811,1%
DACIA878,9%
AUDI838,5%
BMW828,4%
MERCEDES-BENZ585,9%
NISSAN535,4%
HYUNDAI434,4%
SKODA414,2%
TOYOTA414,2%
Toate (41)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
FORD404,1%
OPEL272,8%
KIA242,5%
VOLVO242,5%
PEUGEOT222,3%
SEAT131,3%
MAZDA121,2%
MG101,0%
BYD90,9%
CITROEN80,8%
FIAT80,8%
MITSUBISHI80,8%
SUZUKI80,8%
ALFA ROMEO40,4%
PORSCHE40,4%
CHERY20,2%
HONDA20,2%
LANCIA20,2%
LAND ROVER20,2%
MINI20,2%
BENTLEY10,1%
CUPRA10,1%
GEELY10,1%
JAGUAR10,1%
JEEP10,1%
LAMBORGHINI10,1%
LEXUS10,1%
OMODA10,1%
SWM10,1%
TESLA10,1%
ZEEKR10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER424,3%
VOLKSWAGEN PASSAT383,9%
NISSAN QASHQAI373,8%
RENAULT MEGANE313,2%
VOLKSWAGEN GOLF303,1%
AUDI A4222,3%
BMW SERIA 3212,2%
RENAULT CLIO212,2%
DACIA LOGAN202,1%
VOLKSWAGEN TIGUAN202,1%
Toate (228)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI Q3181,8%
DACIA SANDERO181,8%
AUDI A6171,7%
FORD FOCUS171,7%
HYUNDAI TUCSON171,7%
SKODA OCTAVIA171,7%
BMW SERIA 5141,4%
AUDI Q5131,3%
BMW SERIA 1131,3%
BMW X3111,1%
MERCEDES-BENZ CLASA C111,1%
MERCEDES-BENZ GLC111,1%
RENAULT KADJAR111,1%
RENAULT SCENIC111,1%
KIA SPORTAGE101,0%
TOYOTA C-HR101,0%
FORD KUGA90,9%
MERCEDES-BENZ CLASA E90,9%
SKODA FABIA90,9%
TOYOTA YARIS CROSS90,9%
VOLKSWAGEN POLO90,9%
HYUNDAI IX3580,8%
OPEL ASTRA80,8%
RENAULT CAPTUR80,8%
TOYOTA RAV480,8%
VOLKSWAGEN TOURAN80,8%
HYUNDAI KONA70,7%
MG ZS70,7%
OPEL CORSA60,6%
SEAT LEON60,6%
TOYOTA COROLLA60,6%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS60,6%
AUDI A550,5%
BMW X150,5%
BMW X450,5%
MAZDA CX-550,5%
MERCEDES-BENZ CLASA S50,5%
MITSUBISHI ASX50,5%
NISSAN JUKE50,5%
OPEL ZAFIRA TOURER50,5%
PEUGEOT 500850,5%
RENAULT TALISMAN50,5%
VOLVO XC4050,5%
BYD SEAL U40,4%
BYD SEALION 540,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B40,4%
PEUGEOT 300840,4%
PEUGEOT 30840,4%
RENAULT KOLEOS40,4%
VOLKSWAGEN CADDY40,4%
VOLKSWAGEN CC40,4%
VOLKSWAGEN SHARAN40,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG40,4%
VOLVO V4040,4%
VOLVO XC6040,4%
AUDI A330,3%
DACIA DOKKER30,3%
DACIA LODGY30,3%
FORD MONDEO30,3%
HYUNDAI SANTA FE30,3%
KIA CEED30,3%
KIA NIRO30,3%
KIA SORENTO30,3%
MERCEDES-BENZ GLK30,3%
MERCEDES-BENZ ML30,3%
MG MG430,3%
MITSUBISHI OUTLANDER30,3%
NISSAN QASHQAI+230,3%
NISSAN X-TRAIL30,3%
OPEL ZAFIRA30,3%
PEUGEOT 20830,3%
PORSCHE CAYENNE30,3%
RENAULT ARKANA30,3%
RENAULT AUSTRAL30,3%
SEAT IBIZA30,3%
SKODA KAROQ30,3%
SKODA KODIAQ30,3%
SKODA SUPERB30,3%
VOLVO XC9030,3%
AUDI A720,2%
BMW SERIA 220,2%
BMW SERIA 420,2%
BMW X520,2%
BMW X620,2%
CITROEN C520,2%
FORD PUMA20,2%
HYUNDAI I1020,2%
HYUNDAI I2020,2%
KIA XCEED20,2%
LANCIA YPSILON20,2%
MAZDA 320,2%
MAZDA 520,2%
MERCEDES-BENZ CLASA R20,2%
MERCEDES-BENZ GLE20,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,2%
NISSAN MICRA20,2%
PEUGEOT 200820,2%
RENAULT ESPACE20,2%
RENAULT SYMBIOZ20,2%
RENAULT TWINGO20,2%
SEAT ATECA20,2%
SKODA KAMIQ20,2%
SKODA SCALA20,2%
SUZUKI S-CROSS20,2%
SUZUKI SWIFT20,2%
TOYOTA AVENSIS20,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN20,2%
VOLKSWAGEN T-ROC20,2%
VOLKSWAGEN TAIGO20,2%
VOLVO C3020,2%
VOLVO S9020,2%
VOLVO V6020,2%
ALFA ROMEO 14710,1%
ALFA ROMEO 15910,1%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
ALFA ROMEO MITO10,1%
AUDI Q710,1%
AUDI Q810,1%
AUDI TT10,1%
BENTLEY BENTAYGA10,1%
BMW I410,1%
BMW M210,1%
BMW M410,1%
BMW X210,1%
BYD ATTO 210,1%
CHERY TIGGO410,1%
CHERY TIGGO810,1%
CITROEN C110,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN C3 AIRCROSS10,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CITROEN C5 AIRCROSS10,1%
CITROEN SAXO10,1%
CUPRA TERRAMAR10,1%
DACIA SPRING10,1%
FIAT 500L10,1%
FIAT 60010,1%
FIAT BRAVO10,1%
FIAT CROMA10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV41642,6%
Compacte (C)18218,6%
Medii (D)12012,3%
Mici (B)10911,2%
Monovolume (MPV)777,9%
Mari și de lux (E)505,1%
Mini (A)111,1%
Neclasificate40,4%
Sport40,4%
Utilitare40,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare84286,2%
Noi13513,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină56958,2%
Benzină23123,6%
Hibrid13213,5%
GPL272,8%
Electric171,7%
GNC/GNL10,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică87289,3%
Companie10510,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break44745,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)20821,3%
Berlină cu hayon18919,3%
Berlină11812,1%
Cupeu131,3%
Cabriolet20,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW16016,4%
75-109 kW47048,1%
110-149 kW25626,2%
150-219 kW616,2%
220 kW și peste131,3%
Necompletat171,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc272,8%
1000-1399 cmc14314,6%
1400-1599 cmc32933,7%
1600-1999 cmc37037,9%
2000-2999 cmc848,6%
3000 cmc și peste70,7%
Necompletat171,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN34119,7%
BMW19211,1%
AUDI1558,9%
DACIA1548,9%
RENAULT1227,0%
FORD1217,0%
OPEL1035,9%
SKODA955,5%
MERCEDES-BENZ834,8%
HYUNDAI422,4%
Toate (44)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT402,3%
TOYOTA352,0%
NISSAN301,7%
PEUGEOT271,6%
VOLVO241,4%
FIAT231,3%
SUZUKI231,3%
MAZDA191,1%
CITROEN110,6%
LAND ROVER110,6%
KIA90,5%
HONDA80,5%
CHEVROLET70,4%
MITSUBISHI70,4%
JEEP50,3%
TESLA50,3%
MINI40,2%
PORSCHE40,2%
SMART40,2%
SSANGYONG40,2%
ALFA ROMEO30,2%
DAEWOO30,2%
JAGUAR30,2%
LEXUS30,2%
MG30,2%
BYD20,1%
LADA20,1%
SUBARU20,1%
CUPRA10,1%
DAIHATSU10,1%
DODGE10,1%
DR MOTOR10,1%
MCC10,1%
SAAB10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare16178,9%
Export4220,6%
Înmatriculat pentru export10,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN3718,1%
OPEL2612,7%
DACIA2411,8%
FORD157,4%
RENAULT146,9%
SKODA146,9%
BMW136,4%
MERCEDES-BENZ115,4%
PEUGEOT62,9%
TOYOTA52,5%
Toate (27)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
AUDI42,0%
HONDA42,0%
NISSAN42,0%
DAEWOO31,5%
FIAT31,5%
HYUNDAI31,5%
MAZDA31,5%
SEAT31,5%
VOLVO31,5%
SUZUKI21,0%
ALFA ROMEO10,5%
CHEVROLET10,5%
CITROEN10,5%
JEEP10,5%
KIA10,5%
SMART10,5%
TESLA10,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.