Înmatriculări în județul Galați, septembrie 2026

Noi143+5,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare588-19,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.457-1,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri424

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 124 noinov 24: 703 rulate, prima înmatricularedec 24: 119 noidec 24: 687 rulate, prima înmatriculareian 25: 167 noiian 25: 640 rulate, prima înmatricularefeb 25: 150 noifeb 25: 775 rulate, prima înmatricularemar 25: 112 noimar 25: 833 rulate, prima înmatriculareapr 25: 65 noiapr 25: 724 rulate, prima înmatricularemai 25: 92 noimai 25: 737 rulate, prima înmatriculareiun 25: 92 noiiun 25: 736 rulate, prima înmatriculareiul 25: 163 noiiul 25: 791 rulate, prima înmatriculareaug 25: 204 noiaug 25: 699 rulate, prima înmatricularesep 25: 135 noisep 25: 732 rulate, prima înmatriculareoct 25: 120 noioct 25: 794 rulate, prima înmatricularenov 25: 168 noinov 25: 712 rulate, prima înmatricularedec 25: 216 noidec 25: 594 rulate, prima înmatriculareian 26: 50 noiian 26: 547 rulate, prima înmatricularefeb 26: 78 noifeb 26: 679 rulate, prima înmatricularemar 26: 79 noimar 26: 644 rulate, prima înmatriculareapr 26: 87 noiapr 26: 613 rulate, prima înmatricularemai 26: 96 noimai 26: 559 rulate, prima înmatriculareiun 26: 155 noiiun 26: 534 rulate, prima înmatriculareiul 26: 117 noiiul 26: 596 rulate, prima înmatriculareaug 26: 82 noiaug 26: 557 rulate, prima înmatricularesep 26: 143 noisep 26: 588 rulate, prima înmatriculareoct 26: 168 noioct 26: 535 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24124703
dec 24119687
ian 25167640
feb 25150775
mar 25112833
apr 2565724
mai 2592737
iun 2592736
iul 25163791
aug 25204699
sep 25135732
oct 25120794
nov 25168712
dec 25216594
ian 2650547
feb 2678679
mar 2679644
apr 2687613
mai 2696559
iun 26155534
iul 26117596
aug 2682557
sep 26143588
oct 26168535

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2002: 8 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 4 rulate, prima înmatriculare2004: 4 rulate, prima înmatriculare2005: 9 rulate, prima înmatriculare2006: 18 rulate, prima înmatriculare2007: 14 rulate, prima înmatriculare2008: 17 rulate, prima înmatriculare2009: 24 rulate, prima înmatriculare2010: 25 rulate, prima înmatriculare2011: 40 rulate, prima înmatriculare2012: 44 rulate, prima înmatriculare2013: 32 rulate, prima înmatriculare2014: 30 rulate, prima înmatriculare2015: 40 rulate, prima înmatriculare2016: 42 rulate, prima înmatriculare2017: 39 rulate, prima înmatriculare2018: 37 rulate, prima înmatriculare2019: 31 rulate, prima înmatriculare2020: 37 rulate, prima înmatriculare2021: 21 rulate, prima înmatriculare2022: 22 rulate, prima înmatriculare2023: 25 rulate, prima înmatriculare2024: 2 noi2024: 11 rulate, prima înmatriculare2025: 11 noi2025: 9 rulate, prima înmatriculare2026: 130 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200208
200205
200304
200404
200509
2006018
2007014
2008017
2009024
2010025
2011040
2012044
2013032
2014030
2015040
2016042
2017039
2018037
2019031
2020037
2021021
2022022
2023025
2024211
2025119
20261300

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN11215,3%
BMW7710,5%
RENAULT689,3%
DACIA648,8%
AUDI567,7%
MERCEDES-BENZ506,8%
FORD385,2%
SKODA314,2%
TOYOTA314,2%
HYUNDAI202,7%
Toate (42)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN192,6%
BYD152,1%
OPEL152,1%
VOLVO141,9%
CITROEN131,8%
PEUGEOT131,8%
MG121,6%
SEAT111,5%
MAZDA101,4%
HONDA91,2%
KIA91,2%
TESLA81,1%
SUZUKI60,8%
FIAT40,5%
MITSUBISHI30,4%
ALFA ROMEO20,3%
CHERY20,3%
DS20,3%
LEAPMOTOR20,3%
MINI20,3%
PORSCHE20,3%
CHEVROLET10,1%
CUPRA10,1%
DFSK10,1%
DODGE10,1%
JAGUAR10,1%
LANCIA10,1%
LAND ROVER10,1%
MCLAREN10,1%
OMODA10,1%
SMART10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT354,8%
VOLKSWAGEN GOLF304,1%
DACIA LOGAN233,2%
AUDI A4223,0%
BMW SERIA 3202,8%
DACIA DUSTER182,5%
VOLKSWAGEN TIGUAN172,4%
RENAULT MEGANE162,2%
SKODA OCTAVIA162,2%
BMW SERIA 5152,1%
Toate (200)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A6141,9%
FORD FOCUS121,7%
NISSAN QASHQAI121,7%
BMW X3111,5%
DACIA SANDERO111,5%
HYUNDAI TUCSON91,2%
MERCEDES-BENZ CLASA C91,2%
MERCEDES-BENZ GLC81,1%
RENAULT CLIO81,1%
TOYOTA COROLLA81,1%
BMW X171,0%
MERCEDES-BENZ CLASA E71,0%
RENAULT KADJAR71,0%
RENAULT TALISMAN71,0%
TOYOTA YARIS CROSS71,0%
AUDI A560,8%
CITROEN C5 AIRCROSS60,8%
MERCEDES-BENZ CLASA A60,8%
MG ZS60,8%
OPEL CORSA60,8%
RENAULT ARKANA60,8%
VOLKSWAGEN TOURAN60,8%
VOLVO XC6060,8%
BMW SERIA 150,7%
BMW X550,7%
BYD SEALION 550,7%
FORD KUGA50,7%
KIA SPORTAGE50,7%
PEUGEOT 300850,7%
RENAULT CAPTUR50,7%
BMW X640,6%
BYD SEAL U40,6%
DACIA BIGSTER40,6%
DACIA LODGY40,6%
FORD C-MAX40,6%
FORD PUMA40,6%
FORD S-MAX40,6%
HYUNDAI IX3540,6%
MAZDA 6E40,6%
MERCEDES-BENZ CLA40,6%
OPEL ASTRA40,6%
SKODA FABIA40,6%
SKODA SUPERB40,6%
TOYOTA C-HR40,6%
TOYOTA RAV440,6%
VOLKSWAGEN T-ROC40,6%
VOLVO V4040,6%
AUDI Q330,4%
BMW SERIA 730,4%
BYD ATTO 230,4%
FORD FIESTA30,4%
HONDA HR-V30,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,4%
MERCEDES-BENZ GLE30,4%
NISSAN QASHQAI+230,4%
PEUGEOT 200830,4%
RENAULT AUSTRAL30,4%
RENAULT ESPACE30,4%
RENAULT SCENIC30,4%
RENAULT TRAFIC30,4%
SEAT ALHAMBRA30,4%
SKODA KAROQ30,4%
SKODA KODIAQ30,4%
SUZUKI S-CROSS30,4%
TESLA MODEL 330,4%
TESLA MODEL Y30,4%
TOYOTA YARIS30,4%
VOLKSWAGEN CC30,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,4%
VOLKSWAGEN SHARAN30,4%
AUDI A320,3%
AUDI A720,3%
AUDI Q520,3%
BYD SEALION 720,3%
DACIA SPRING20,3%
DS DS720,3%
FIAT FREEMONT20,3%
FORD GALAXY20,3%
HONDA CIVIC20,3%
HYUNDAI I3020,3%
HYUNDAI I4020,3%
HYUNDAI KONA20,3%
KIA CEED20,3%
LEAPMOTOR T0320,3%
MAZDA 320,3%
MAZDA CX-320,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,3%
MG HS20,3%
MG MG420,3%
MG S920,3%
MITSUBISHI ASX20,3%
NISSAN X-TRAIL20,3%
OPEL INSIGNIA20,3%
OPEL ZAFIRA20,3%
PEUGEOT 20720,3%
RENAULT KOLEOS20,3%
RENAULT LAGUNA20,3%
SEAT ATECA20,3%
SEAT IBIZA20,3%
VOLKSWAGEN ARTEON20,3%
VOLKSWAGEN JETTA20,3%
VOLKSWAGEN TAIGO20,3%
VOLVO XC4020,3%
ALFA ROMEO 15910,1%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
AUDI A810,1%
AUDI S510,1%
BMW M310,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW SERIA 410,1%
BMW SERIA 610,1%
BMW X410,1%
BMW Z410,1%
BYD DOLPHIN SURF10,1%
CHERY TIGGO710,1%
CHERY TIGGO910,1%
CHEVROLET MATIZ10,1%
CITROEN C-ZERO10,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN C4 AIRCROSS10,1%
CITROEN C4 CACTUS10,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CITROEN C5 X10,1%
CUPRA FORMENTOR10,1%
DACIA DOKKER10,1%
DACIA JOGGER10,1%
DFSK E510,1%
DODGE AVENGER10,1%
FIAT 500L10,1%
FIAT DOBLO10,1%
FORD ECOSPORT10,1%
FORD MONDEO10,1%
FORD MUSTANG10,1%
FORD TRANSIT CUSTOM10,1%
HONDA ACCORD10,1%
HONDA CR-V10,1%
HONDA JAZZ10,1%
HYUNDAI IONIQ10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV27237,2%
Compacte (C)13818,9%
Medii (D)12116,6%
Mici (B)689,3%
Monovolume (MPV)567,7%
Mari și de lux (E)476,4%
Mini (A)111,5%
Neclasificate101,4%
Sport60,8%
Utilitare20,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare58880,4%
Noi14319,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină35047,9%
Hibrid16923,1%
Benzină15220,8%
Electric314,2%
GPL294,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică65489,5%
Companie7710,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break29139,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)14920,4%
Berlină14319,6%
Berlină cu hayon13618,6%
Cabriolet60,8%
Cupeu60,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW10113,8%
75-109 kW31342,8%
110-149 kW21429,3%
150-219 kW486,6%
220 kW și peste243,3%
Necompletat314,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc253,4%
1000-1399 cmc11015,0%
1400-1599 cmc20528,0%
1600-1999 cmc28739,3%
2000-2999 cmc679,2%
3000 cmc și peste60,8%
Necompletat314,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN30520,9%
DACIA20313,9%
BMW1329,1%
AUDI1308,9%
FORD1057,2%
MERCEDES-BENZ1027,0%
RENAULT805,5%
OPEL735,0%
SKODA724,9%
HYUNDAI342,3%
Toate (39)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN241,6%
TOYOTA241,6%
PEUGEOT201,4%
VOLVO191,3%
SEAT161,1%
CITROEN110,8%
KIA110,8%
FIAT100,7%
MAZDA100,7%
HONDA90,6%
LAND ROVER80,5%
SUZUKI80,5%
TESLA70,5%
SSANGYONG60,4%
JEEP50,3%
CHEVROLET40,3%
MINI40,3%
MITSUBISHI40,3%
SMART40,3%
DAEWOO30,2%
PORSCHE30,2%
ALFA ROMEO20,1%
DAIHATSU20,1%
JAGUAR20,1%
DS10,1%
JAECOO10,1%
MCC10,1%
OMODA10,1%
SUBARU10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare37889,2%
Export4510,6%
Înmatriculat pentru export10,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN7217,0%
OPEL6816,0%
DACIA5412,7%
FORD5011,8%
RENAULT266,1%
BMW255,9%
SKODA215,0%
AUDI194,5%
MERCEDES-BENZ153,5%
PEUGEOT143,3%
Toate (32)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DAEWOO92,1%
CITROEN81,9%
FIAT61,4%
KIA40,9%
MAZDA40,9%
TOYOTA40,9%
CHEVROLET30,7%
HYUNDAI30,7%
SEAT30,7%
MITSUBISHI20,5%
SUZUKI20,5%
VOLVO20,5%
ALFA ROMEO10,2%
ARO10,2%
HONDA10,2%
JAGUAR10,2%
LADA10,2%
LAND ROVER10,2%
NISSAN10,2%
ROVER10,2%
SMART10,2%
SUBARU10,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.