Înmatriculări în județul Vaslui, septembrie 2026

Noi59+13,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare394-5,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări903-6,9% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri114

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600nov 24: 37 noinov 24: 363 rulate, prima înmatricularedec 24: 69 noidec 24: 372 rulate, prima înmatriculareian 25: 64 noiian 25: 417 rulate, prima înmatricularefeb 25: 43 noifeb 25: 456 rulate, prima înmatricularemar 25: 48 noimar 25: 459 rulate, prima înmatriculareapr 25: 36 noiapr 25: 408 rulate, prima înmatricularemai 25: 34 noimai 25: 434 rulate, prima înmatriculareiun 25: 47 noiiun 25: 374 rulate, prima înmatriculareiul 25: 58 noiiul 25: 462 rulate, prima înmatriculareaug 25: 57 noiaug 25: 444 rulate, prima înmatricularesep 25: 52 noisep 25: 415 rulate, prima înmatriculareoct 25: 48 noioct 25: 489 rulate, prima înmatricularenov 25: 63 noinov 25: 440 rulate, prima înmatricularedec 25: 88 noidec 25: 404 rulate, prima înmatriculareian 26: 22 noiian 26: 353 rulate, prima înmatricularefeb 26: 25 noifeb 26: 400 rulate, prima înmatricularemar 26: 30 noimar 26: 396 rulate, prima înmatriculareapr 26: 31 noiapr 26: 357 rulate, prima înmatricularemai 26: 30 noimai 26: 316 rulate, prima înmatriculareiun 26: 69 noiiun 26: 360 rulate, prima înmatriculareiul 26: 33 noiiul 26: 384 rulate, prima înmatriculareaug 26: 31 noiaug 26: 364 rulate, prima înmatricularesep 26: 59 noisep 26: 394 rulate, prima înmatriculareoct 26: 49 noioct 26: 375 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2437363
dec 2469372
ian 2564417
feb 2543456
mar 2548459
apr 2536408
mai 2534434
iun 2547374
iul 2558462
aug 2557444
sep 2552415
oct 2548489
nov 2563440
dec 2588404
ian 2622353
feb 2625400
mar 2630396
apr 2631357
mai 2630316
iun 2669360
iul 2633384
aug 2631364
sep 2659394
oct 2649375

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060< 2002: 6 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 4 rulate, prima înmatriculare2004: 3 rulate, prima înmatriculare2005: 8 rulate, prima înmatriculare2006: 14 rulate, prima înmatriculare2007: 27 rulate, prima înmatriculare2008: 21 rulate, prima înmatriculare2009: 24 rulate, prima înmatriculare2010: 18 rulate, prima înmatriculare2011: 49 rulate, prima înmatriculare2012: 28 rulate, prima înmatriculare2013: 30 rulate, prima înmatriculare2014: 29 rulate, prima înmatriculare2015: 22 rulate, prima înmatriculare2016: 21 rulate, prima înmatriculare2017: 25 rulate, prima înmatriculare2018: 20 rulate, prima înmatriculare2019: 11 rulate, prima înmatriculare2020: 12 rulate, prima înmatriculare2021: 6 rulate, prima înmatriculare2022: 9 rulate, prima înmatriculare2023: 6 rulate, prima înmatriculare2024: 1 noi2025: 4 noi2026: 54 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200206
200201
200304
200403
200508
2006014
2007027
2008021
2009024
2010018
2011049
2012028
2013030
2014029
2015022
2016021
2017025
2018020
2019011
2020012
202106
202209
202306
202410
202540
2026540

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN9921,9%
BMW459,9%
DACIA398,6%
AUDI357,7%
MERCEDES-BENZ265,7%
RENAULT265,7%
FORD204,4%
NISSAN184,0%
SKODA173,8%
HYUNDAI163,5%
Toate (32)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA153,3%
OPEL132,9%
VOLVO122,6%
PEUGEOT112,4%
SEAT102,2%
CITROEN92,0%
MAZDA81,8%
KIA71,5%
MG40,9%
SUZUKI40,9%
BYD30,7%
CHERY30,7%
MITSUBISHI30,7%
HONDA20,4%
CUPRA10,2%
FIAT10,2%
GEELY10,2%
JAGUAR10,2%
LAND ROVER10,2%
MINI10,2%
PONTIAC10,2%
SAMSUNG10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF296,4%
VOLKSWAGEN PASSAT204,4%
AUDI A6163,5%
DACIA DUSTER153,3%
DACIA LOGAN153,3%
BMW SERIA 3143,1%
AUDI A4112,4%
HYUNDAI TUCSON112,4%
SKODA OCTAVIA102,2%
BMW SERIA 592,0%
Toate (154)
Modele: valoare, vehicule, cotă
NISSAN QASHQAI92,0%
BMW X381,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E71,6%
VOLKSWAGEN POLO71,6%
FORD FOCUS61,3%
MERCEDES-BENZ CLASA C61,3%
RENAULT MEGANE61,3%
TOYOTA C-HR61,3%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS61,3%
VOLKSWAGEN TIGUAN61,3%
VOLKSWAGEN TOURAN61,3%
BMW X151,1%
DACIA SANDERO51,1%
KIA SPORTAGE51,1%
RENAULT KADJAR51,1%
AUDI A340,9%
FORD MONDEO40,9%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,9%
SEAT IBIZA40,9%
TOYOTA YARIS CROSS40,9%
VOLKSWAGEN CADDY40,9%
VOLKSWAGEN CC40,9%
VOLKSWAGEN TOUAREG40,9%
VOLVO XC6040,9%
BMW SERIA 730,7%
CITROEN C330,7%
DACIA BIGSTER30,7%
FORD KUGA30,7%
MAZDA 630,7%
NISSAN X-TRAIL30,7%
OPEL ASTRA30,7%
OPEL CORSA30,7%
PEUGEOT 50830,7%
RENAULT AUSTRAL30,7%
RENAULT CLIO30,7%
VOLKSWAGEN JETTA30,7%
BMW SERIA 420,4%
BMW X420,4%
CHERY TIGGO420,4%
CITROEN C420,4%
FORD C-MAX20,4%
FORD S-MAX20,4%
HONDA HR-V20,4%
HYUNDAI IX3520,4%
MAZDA 320,4%
MAZDA CX-520,4%
MERCEDES-BENZ GLC20,4%
MG MG420,4%
NISSAN JUKE20,4%
NISSAN QASHQAI+220,4%
OPEL ZAFIRA20,4%
PEUGEOT 200820,4%
PEUGEOT 20720,4%
RENAULT CAPTUR20,4%
RENAULT LAGUNA20,4%
SEAT LEON20,4%
SKODA FABIA20,4%
SKODA RAPID20,4%
SUZUKI VITARA20,4%
TOYOTA COROLLA20,4%
VOLKSWAGEN SHARAN20,4%
VOLKSWAGEN T-ROC20,4%
VOLVO V4020,4%
VOLVO XC4020,4%
AUDI A510,2%
AUDI A710,2%
AUDI Q510,2%
AUDI Q710,2%
BMW M410,2%
BMW SERIA 110,2%
BYD SEAL 510,2%
BYD SEAL U10,2%
BYD SEALION 510,2%
CHERY TIGGO810,2%
CITROEN C4 AIRCROSS10,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
CITROEN C5 X10,2%
CITROEN JUMPY10,2%
CUPRA FORMENTOR10,2%
DACIA LODGY10,2%
FIAT FREEMONT10,2%
FORD B-MAX10,2%
FORD FIESTA10,2%
FORD GALAXY10,2%
GEELY STARRAY10,2%
HYUNDAI I3010,2%
HYUNDAI IONIQ10,2%
HYUNDAI KONA10,2%
JAGUAR XE10,2%
KIA EV610,2%
KIA NIRO10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
MAZDA CX-3010,2%
MERCEDES-BENZ 200 CDI10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA R10,2%
MERCEDES-BENZ EQE10,2%
MERCEDES-BENZ GL10,2%
MERCEDES-BENZ SLK10,2%
MERCEDES-BENZ VIANO10,2%
MG HS10,2%
MG ZS10,2%
MINI ONE10,2%
MITSUBISHI ASX10,2%
MITSUBISHI GRANDIS10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
NISSAN MICRA10,2%
NISSAN PATHFINDER10,2%
OPEL ANTARA10,2%
OPEL CROSSLAND10,2%
OPEL INSIGNIA10,2%
OPEL MOKKA10,2%
OPEL VECTRA10,2%
PEUGEOT 300810,2%
PEUGEOT 30710,2%
PEUGEOT 500810,2%
PEUGEOT 80710,2%
RENAULT ARKANA10,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT SCENIC10,2%
RENAULT TALISMAN10,2%
RENAULT TRAFIC10,2%
SEAT ALHAMBRA10,2%
SEAT ALTEA10,2%
SEAT ARONA10,2%
SEAT CORDOBA10,2%
SKODA KODIAQ10,2%
SKODA ROOMSTER10,2%
SKODA SUPERB10,2%
SUZUKI S-CROSS10,2%
SUZUKI SWIFT10,2%
TOYOTA AURIS10,2%
TOYOTA RAV410,2%
TOYOTA YARIS10,2%
VOLKSWAGEN ARTEON10,2%
VOLKSWAGEN EOS10,2%
VOLKSWAGEN LUPO10,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN10,2%
VOLKSWAGEN T-CROSS10,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV15434,0%
Compacte (C)8919,6%
Medii (D)7316,1%
Mici (B)5211,5%
Monovolume (MPV)429,3%
Mari și de lux (E)367,9%
Neclasificate30,7%
Sport30,7%
Mini (A)10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare39487,0%
Noi5913,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină28061,8%
Benzină9420,8%
Hibrid5712,6%
GPL153,3%
Electric71,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică42694,0%
Companie276,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break20044,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)9320,5%
Berlină cu hayon7516,6%
Berlină7416,3%
Cupeu61,3%
Cabriolet51,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW7516,6%
75-109 kW22148,8%
110-149 kW12728,0%
150-219 kW194,2%
220 kW și peste40,9%
Necompletat71,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc122,6%
1000-1399 cmc6313,9%
1400-1599 cmc12928,5%
1600-1999 cmc19342,6%
2000-2999 cmc4810,6%
3000 cmc și peste10,2%
Necompletat71,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN22424,8%
DACIA9110,1%
BMW9010,0%
AUDI899,9%
OPEL606,6%
SKODA495,4%
MERCEDES-BENZ465,1%
FORD455,0%
RENAULT333,7%
HYUNDAI252,8%
Toate (35)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT212,3%
PEUGEOT192,1%
TOYOTA171,9%
MAZDA101,1%
CHEVROLET91,0%
CITROEN91,0%
VOLVO91,0%
KIA80,9%
FIAT70,8%
HONDA70,8%
NISSAN70,8%
SUZUKI70,8%
LAND ROVER30,3%
MITSUBISHI30,3%
SSANGYONG30,3%
DODGE20,2%
LEXUS20,2%
CHRYSLER10,1%
JAGUAR10,1%
JEEP10,1%
MINI10,1%
OMODA10,1%
SMART10,1%
TESLA10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare9684,2%
Export1815,8%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN2219,3%
DACIA1311,4%
OPEL1311,4%
BMW87,0%
RENAULT87,0%
DAEWOO76,1%
FORD76,1%
SKODA65,3%
FIAT54,4%
CITROEN43,5%
Toate (23)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ43,5%
PEUGEOT32,6%
AUDI21,8%
SEAT21,8%
SUZUKI21,8%
ALFA ROMEO10,9%
CHEVROLET10,9%
HONDA10,9%
KIA10,9%
LANCIA10,9%
MCC10,9%
PORSCHE10,9%
VOLVO10,9%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.