Înmatriculări în județul Buzău, septembrie 2026

Noi96-15,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare436-7,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.246-13,7% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri203

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 78 noinov 24: 444 rulate, prima înmatricularedec 24: 64 noidec 24: 368 rulate, prima înmatriculareian 25: 108 noiian 25: 398 rulate, prima înmatricularefeb 25: 76 noifeb 25: 463 rulate, prima înmatricularemar 25: 89 noimar 25: 437 rulate, prima înmatriculareapr 25: 83 noiapr 25: 505 rulate, prima înmatricularemai 25: 85 noimai 25: 413 rulate, prima înmatriculareiun 25: 56 noiiun 25: 373 rulate, prima înmatriculareiul 25: 81 noiiul 25: 440 rulate, prima înmatriculareaug 25: 139 noiaug 25: 431 rulate, prima înmatricularesep 25: 113 noisep 25: 469 rulate, prima înmatriculareoct 25: 136 noioct 25: 536 rulate, prima înmatricularenov 25: 128 noinov 25: 520 rulate, prima înmatricularedec 25: 124 noidec 25: 442 rulate, prima înmatriculareian 26: 58 noiian 26: 331 rulate, prima înmatricularefeb 26: 55 noifeb 26: 380 rulate, prima înmatricularemar 26: 79 noimar 26: 614 rulate, prima înmatriculareapr 26: 61 noiapr 26: 393 rulate, prima înmatricularemai 26: 63 noimai 26: 310 rulate, prima înmatriculareiun 26: 89 noiiun 26: 399 rulate, prima înmatriculareiul 26: 67 noiiul 26: 374 rulate, prima înmatriculareaug 26: 68 noiaug 26: 378 rulate, prima înmatricularesep 26: 96 noisep 26: 436 rulate, prima înmatriculareoct 26: 98 noioct 26: 480 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2478444
dec 2464368
ian 25108398
feb 2576463
mar 2589437
apr 2583505
mai 2585413
iun 2556373
iul 2581440
aug 25139431
sep 25113469
oct 25136536
nov 25128520
dec 25124442
ian 2658331
feb 2655380
mar 2679614
apr 2661393
mai 2663310
iun 2689399
iul 2667374
aug 2668378
sep 2696436
oct 2698480

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 2002: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 4 rulate, prima înmatriculare2004: 6 rulate, prima înmatriculare2005: 8 rulate, prima înmatriculare2006: 8 rulate, prima înmatriculare2007: 19 rulate, prima înmatriculare2008: 21 rulate, prima înmatriculare2009: 26 rulate, prima înmatriculare2010: 23 rulate, prima înmatriculare2011: 33 rulate, prima înmatriculare2012: 26 rulate, prima înmatriculare2013: 31 rulate, prima înmatriculare2014: 36 rulate, prima înmatriculare2015: 25 rulate, prima înmatriculare2016: 34 rulate, prima înmatriculare2017: 32 rulate, prima înmatriculare2018: 24 rulate, prima înmatriculare2019: 17 rulate, prima înmatriculare2020: 10 rulate, prima înmatriculare2021: 17 rulate, prima înmatriculare2022: 12 rulate, prima înmatriculare2023: 7 rulate, prima înmatriculare2024: 3 rulate, prima înmatriculare2025: 6 noi2025: 9 rulate, prima înmatriculare2026: 90 noi2026: 1 rulate, prima înmatriculare< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200202
200202
200304
200406
200508
200608
2007019
2008021
2009026
2010023
2011033
2012026
2013031
2014036
2015025
2016034
2017032
2018024
2019017
2020010
2021017
2022012
202307
202403
202569
2026901

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW7113,3%
VOLKSWAGEN7013,2%
DACIA6311,8%
AUDI458,5%
RENAULT397,3%
TOYOTA326,0%
MERCEDES-BENZ285,3%
FORD254,7%
SKODA244,5%
HYUNDAI203,8%
Toate (33)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN203,8%
OPEL142,6%
PEUGEOT101,9%
SEAT101,9%
KIA91,7%
VOLVO91,7%
SUZUKI71,3%
BYD50,9%
MAZDA50,9%
GEELY40,8%
CITROEN30,6%
MITSUBISHI30,6%
TESLA30,6%
CHERY20,4%
CHEVROLET20,4%
LAND ROVER20,4%
ALFA ROMEO10,2%
ASTON MARTIN10,2%
DS10,2%
FIAT10,2%
HONDA10,2%
LEXUS10,2%
SMART10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN305,7%
VOLKSWAGEN GOLF295,5%
AUDI A4224,2%
BMW SERIA 3214,0%
DACIA DUSTER214,0%
VOLKSWAGEN PASSAT214,0%
SKODA OCTAVIA152,8%
NISSAN QASHQAI132,5%
BMW SERIA 5112,1%
FORD FOCUS112,1%
Toate (151)
Modele: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI TUCSON91,7%
RENAULT MEGANE91,7%
TOYOTA COROLLA91,7%
BMW SERIA 181,5%
BMW X181,5%
RENAULT CLIO81,5%
MERCEDES-BENZ CLASA C71,3%
TOYOTA C-HR71,3%
TOYOTA RAV471,3%
AUDI A361,1%
AUDI Q561,1%
BMW X361,1%
KIA SPORTAGE61,1%
RENAULT KADJAR61,1%
SEAT LEON61,1%
AUDI A650,9%
BMW X550,9%
DACIA SANDERO50,9%
MERCEDES-BENZ CLASA E50,9%
MERCEDES-BENZ GLC50,9%
SKODA SUPERB50,9%
TOYOTA YARIS CROSS50,9%
VOLKSWAGEN TIGUAN50,9%
VOLKSWAGEN TOURAN50,9%
BMW SERIA 740,8%
FORD KUGA40,8%
HYUNDAI I2040,8%
OPEL INSIGNIA40,8%
RENAULT CAPTUR40,8%
SUZUKI VITARA40,8%
VOLVO XC6040,8%
BMW SERIA 430,6%
BYD SEAL U30,6%
FORD FIESTA30,6%
GEELY CITYRAY30,6%
MERCEDES-BENZ CLA30,6%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,6%
NISSAN X-TRAIL30,6%
OPEL ASTRA30,6%
VOLVO V4030,6%
AUDI A820,4%
AUDI Q320,4%
CHERY TIGGO420,4%
CITROEN C4 PICASSO20,4%
DACIA BIGSTER20,4%
DACIA DOKKER20,4%
DACIA LODGY20,4%
HYUNDAI I3020,4%
HYUNDAI IX3520,4%
HYUNDAI KONA20,4%
MAZDA 620,4%
MAZDA CX-520,4%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,4%
OPEL ZAFIRA20,4%
PEUGEOT 200820,4%
PEUGEOT 30820,4%
PEUGEOT 50820,4%
RENAULT ARKANA20,4%
RENAULT SCENIC20,4%
RENAULT TALISMAN20,4%
RENAULT TRAFIC20,4%
SEAT ATECA20,4%
SUZUKI S-CROSS20,4%
TOYOTA AYGO X20,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS20,4%
VOLKSWAGEN POLO20,4%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,2%
ASTON MARTIN DBX10,2%
AUDI A510,2%
AUDI A710,2%
BMW SERIA 210,2%
BMW SERIA 610,2%
BMW X410,2%
BMW X610,2%
BMW XM10,2%
BYD SEALION 510,2%
BYD SEALION 710,2%
CHEVROLET AVEO10,2%
CITROEN C510,2%
DACIA SPRING10,2%
DS DS710,2%
FIAT QUBO10,2%
FORD B-MAX10,2%
FORD CAPRI10,2%
FORD MONDEO10,2%
FORD PUMA10,2%
FORD TOURNEO CONNECT10,2%
FORD TOURNEO CUSTOM10,2%
FORD TRANSIT10,2%
GEELY STARRAY10,2%
HONDA CR-V10,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
KIA SORENTO10,2%
LAND ROVER DISCOVERY10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,2%
LEXUS RX10,2%
MAZDA 310,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,2%
MERCEDES-BENZ CLS10,2%
MERCEDES-BENZ GLE10,2%
MITSUBISHI ASX10,2%
MITSUBISHI PAJERO PININ10,2%
MITSUBISHI SPACE STAR10,2%
NISSAN JUKE10,2%
NISSAN MICRA10,2%
NISSAN NOTE10,2%
NISSAN QASHQAI+210,2%
OPEL CORSA10,2%
OPEL MERIVA10,2%
OPEL MOKKA10,2%
OPEL VECTRA10,2%
OPEL VIVARO10,2%
PEUGEOT 300810,2%
PEUGEOT 400710,2%
PEUGEOT 40710,2%
PEUGEOT ION10,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT LAGUNA10,2%
RENAULT RAFALE10,2%
RENAULT SYMBIOZ10,2%
SEAT IBIZA10,2%
SEAT TOLEDO10,2%
SKODA KAROQ10,2%
SKODA KODIAQ10,2%
SKODA RAPID10,2%
SKODA SCALA10,2%
SMART FORFOUR10,2%
SUZUKI JIMNY10,2%
TESLA MODEL 310,2%
TESLA MODEL Y10,2%
TESLA MODEL310,2%
TOYOTA AYGO10,2%
TOYOTA YARIS10,2%
VOLKSWAGEN CADDY10,2%
VOLKSWAGEN CC10,2%
VOLKSWAGEN EOS10,2%
VOLKSWAGEN JETTA10,2%
VOLKSWAGEN TAYRON10,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG10,2%
VOLVO V6010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV18935,5%
Compacte (C)12122,7%
Medii (D)9117,1%
Mici (B)6011,3%
Mari și de lux (E)305,6%
Monovolume (MPV)305,6%
Neclasificate50,9%
Mini (A)40,8%
Sport10,2%
Utilitare10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare43682,0%
Noi9618,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină28052,6%
Benzină12623,7%
Hibrid9117,1%
GPL244,5%
Electric112,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică45285,0%
Companie8015,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break23444,0%
Berlină10619,9%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)9217,3%
Berlină cu hayon9117,1%
Cupeu50,9%
Cabriolet40,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW8415,8%
75-109 kW25547,9%
110-149 kW14026,3%
150-219 kW336,2%
220 kW și peste101,9%
Necompletat101,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc183,4%
1000-1399 cmc7714,5%
1400-1599 cmc14126,5%
1600-1999 cmc23243,6%
2000-2999 cmc509,4%
3000 cmc și peste30,6%
Necompletat112,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN27722,2%
BMW13110,5%
DACIA1229,8%
SKODA1118,9%
OPEL937,5%
AUDI816,5%
RENAULT776,2%
FORD695,5%
MERCEDES-BENZ564,5%
HYUNDAI292,3%
Toate (36)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT231,8%
TOYOTA171,4%
VOLVO151,2%
FIAT141,1%
NISSAN141,1%
CITROEN131,0%
KIA131,0%
SEAT131,0%
SUZUKI131,0%
LAND ROVER110,9%
MAZDA100,8%
CHEVROLET70,6%
DAEWOO70,6%
MITSUBISHI70,6%
PORSCHE40,3%
HONDA30,2%
LEXUS30,2%
MINI30,2%
JAGUAR20,2%
SAAB20,2%
ALFA ROMEO10,1%
ARO10,1%
BYD10,1%
SMART10,1%
SUBARU10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare16480,8%
Export3919,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL3919,2%
DACIA3215,8%
VOLKSWAGEN2713,3%
NISSAN136,4%
RENAULT125,9%
FORD115,4%
DAEWOO104,9%
MERCEDES-BENZ104,9%
SKODA104,9%
BMW94,4%
Toate (22)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
AUDI73,4%
SEAT73,4%
PEUGEOT42,0%
FIAT31,5%
HYUNDAI21,0%
ALFA ROMEO10,5%
CITROEN10,5%
HONDA10,5%
KIA10,5%
MAZDA10,5%
MITSUBISHI10,5%
VOLVO10,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.