Înmatriculări în județul Suceava, septembrie 2026

Noi99-27,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.172-16,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.924-24,7% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri422

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 123 noinov 24: 1.080 rulate, prima înmatricularedec 24: 94 noidec 24: 1.051 rulate, prima înmatriculareian 25: 107 noiian 25: 1.165 rulate, prima înmatricularefeb 25: 164 noifeb 25: 1.181 rulate, prima înmatricularemar 25: 79 noimar 25: 1.148 rulate, prima înmatriculareapr 25: 117 noiapr 25: 1.351 rulate, prima înmatricularemai 25: 139 noimai 25: 1.290 rulate, prima înmatriculareiun 25: 104 noiiun 25: 1.242 rulate, prima înmatriculareiul 25: 170 noiiul 25: 1.475 rulate, prima înmatriculareaug 25: 157 noiaug 25: 1.276 rulate, prima înmatricularesep 25: 136 noisep 25: 1.407 rulate, prima înmatriculareoct 25: 154 noioct 25: 1.368 rulate, prima înmatricularenov 25: 180 noinov 25: 1.337 rulate, prima înmatricularedec 25: 207 noidec 25: 1.152 rulate, prima înmatriculareian 26: 81 noiian 26: 1.114 rulate, prima înmatricularefeb 26: 97 noifeb 26: 1.252 rulate, prima înmatricularemar 26: 88 noimar 26: 1.388 rulate, prima înmatriculareapr 26: 102 noiapr 26: 1.267 rulate, prima înmatricularemai 26: 126 noimai 26: 1.119 rulate, prima înmatriculareiun 26: 133 noiiun 26: 1.134 rulate, prima înmatriculareiul 26: 102 noiiul 26: 1.168 rulate, prima înmatriculareaug 26: 98 noiaug 26: 996 rulate, prima înmatricularesep 26: 99 noisep 26: 1.172 rulate, prima înmatriculareoct 26: 171 noioct 26: 1.127 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241231.080
dec 24941.051
ian 251071.165
feb 251641.181
mar 25791.148
apr 251171.351
mai 251391.290
iun 251041.242
iul 251701.475
aug 251571.276
sep 251361.407
oct 251541.368
nov 251801.337
dec 252071.152
ian 26811.114
feb 26971.252
mar 26881.388
apr 261021.267
mai 261261.119
iun 261331.134
iul 261021.168
aug 2698996
sep 26991.172
oct 261711.127

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 2002: 20 rulate, prima înmatriculare2002: 8 rulate, prima înmatriculare2003: 10 rulate, prima înmatriculare2004: 18 rulate, prima înmatriculare2005: 31 rulate, prima înmatriculare2006: 40 rulate, prima înmatriculare2007: 40 rulate, prima înmatriculare2008: 51 rulate, prima înmatriculare2009: 53 rulate, prima înmatriculare2010: 84 rulate, prima înmatriculare2011: 90 rulate, prima înmatriculare2012: 82 rulate, prima înmatriculare2013: 84 rulate, prima înmatriculare2014: 76 rulate, prima înmatriculare2015: 84 rulate, prima înmatriculare2016: 89 rulate, prima înmatriculare2017: 78 rulate, prima înmatriculare2018: 47 rulate, prima înmatriculare2019: 38 rulate, prima înmatriculare2020: 36 rulate, prima înmatriculare2021: 32 rulate, prima înmatriculare2022: 34 rulate, prima înmatriculare2023: 20 rulate, prima înmatriculare2024: 6 rulate, prima înmatriculare2025: 15 noi2025: 18 rulate, prima înmatriculare2026: 84 noi2026: 3 rulate, prima înmatriculare< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2002020
200208
2003010
2004018
2005031
2006040
2007040
2008051
2009053
2010084
2011090
2012082
2013084
2014076
2015084
2016089
2017078
2018047
2019038
2020036
2021032
2022034
2023020
202406
20251518
2026843

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN27922,0%
AUDI17814,0%
BMW14611,5%
MERCEDES-BENZ876,8%
DACIA685,4%
RENAULT564,4%
FORD554,3%
SKODA493,9%
NISSAN473,7%
TOYOTA352,8%
Toate (42)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO342,7%
OPEL302,4%
HYUNDAI221,7%
PEUGEOT211,7%
SEAT191,5%
SUZUKI171,3%
KIA131,0%
BYD110,9%
CITROEN110,9%
FIAT110,9%
PORSCHE110,9%
MAZDA90,7%
MG80,6%
GEELY70,6%
JEEP70,6%
MINI70,6%
MITSUBISHI70,6%
LAND ROVER50,4%
TESLA30,2%
ALFA ROMEO20,2%
CHERY20,2%
CHEVROLET20,2%
JAGUAR20,2%
SUBARU20,2%
AUSTIN ROVER10,1%
CUPRA10,1%
HONDA10,1%
JAECOO10,1%
LEXUS10,1%
LINCOLN10,1%
NSU10,1%
SSANGYONG10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF604,8%
VOLKSWAGEN PASSAT594,7%
AUDI A4534,2%
VOLKSWAGEN TIGUAN463,7%
AUDI A6443,5%
DACIA DUSTER352,8%
BMW SERIA 3322,6%
BMW X3322,6%
BMW SERIA 5272,2%
NISSAN QASHQAI272,2%
Toate (255)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI Q5262,1%
SKODA OCTAVIA211,7%
VOLKSWAGEN POLO211,7%
MERCEDES-BENZ CLASA E181,4%
DACIA LOGAN171,4%
FORD FOCUS151,2%
VOLKSWAGEN CADDY151,2%
AUDI A3141,1%
BMW X1141,1%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS141,1%
FORD KUGA131,0%
VOLKSWAGEN TOURAN131,0%
OPEL ASTRA121,0%
RENAULT MEGANE121,0%
VOLKSWAGEN SHARAN121,0%
AUDI A5110,9%
TOYOTA COROLLA110,9%
SKODA FABIA100,8%
VOLKSWAGEN TOUAREG100,8%
VOLVO XC60100,8%
BMW X490,7%
DACIA SANDERO90,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C90,7%
AUDI Q380,6%
BMW SERIA 180,6%
FORD FIESTA80,6%
HYUNDAI TUCSON80,6%
MERCEDES-BENZ GLC80,6%
NISSAN QASHQAI+280,6%
RENAULT CLIO80,6%
RENAULT KADJAR80,6%
SKODA SUPERB80,6%
VOLVO V4080,6%
FORD S-MAX70,6%
MERCEDES-BENZ CLASA A70,6%
OPEL INSIGNIA70,6%
RENAULT KOLEOS70,6%
RENAULT SCENIC70,6%
SEAT IBIZA70,6%
SKODA KODIAQ60,5%
SUZUKI GRAND VITARA60,5%
TOYOTA C-HR60,5%
TOYOTA YARIS CROSS60,5%
VOLVO XC9060,5%
AUDI Q750,4%
BMW X550,4%
HYUNDAI IX3550,4%
MERCEDES-BENZ CLA50,4%
MERCEDES-BENZ GLE50,4%
MERCEDES-BENZ SPRINTER50,4%
TOYOTA YARIS50,4%
AUDI Q840,3%
BMW SERIA 440,3%
BYD SEAL U40,3%
DACIA JOGGER40,3%
GEELY STARRAY40,3%
KIA NIRO40,3%
KIA SPORTAGE40,3%
MAZDA 340,3%
MERCEDES-BENZ CLASA V40,3%
MINI COOPER40,3%
MITSUBISHI OUTLANDER40,3%
NISSAN X-TRAIL40,3%
OPEL CORSA40,3%
PEUGEOT 20740,3%
PEUGEOT 300840,3%
PORSCHE CAYENNE40,3%
SEAT LEON40,3%
VOLKSWAGEN T-ROC40,3%
FORD TRANSIT CUSTOM30,2%
GEELY CITYRAY30,2%
HYUNDAI I2030,2%
JEEP COMPASS30,2%
MERCEDES-BENZ GLA30,2%
MERCEDES-BENZ SLK30,2%
MG S930,2%
MG ZS30,2%
NISSAN JUKE30,2%
RENAULT ESPACE30,2%
SEAT ALHAMBRA30,2%
SEAT ATECA30,2%
SUZUKI SX430,2%
SUZUKI VITARA30,2%
TESLA MODEL Y30,2%
TOYOTA RAV430,2%
VOLKSWAGEN CARAVELLE30,2%
VOLKSWAGEN CC30,2%
VOLKSWAGEN JETTA30,2%
AUDI A120,2%
AUDI A720,2%
AUDI S820,2%
BMW SERIA 220,2%
BMW SERIA 620,2%
BMW SERIA 720,2%
BMW X620,2%
BYD DOLPHIN SURF20,2%
BYD SEAL 520,2%
BYD SEAL 620,2%
CITROEN BERLINGO20,2%
CITROEN C420,2%
CITROEN C4 PICASSO20,2%
DACIA BIGSTER20,2%
FIAT 50020,2%
FIAT FREEMONT20,2%
FORD GALAXY20,2%
FORD MONDEO20,2%
HYUNDAI I3020,2%
JEEP CHEROKEE20,2%
JEEP GRAND CHEROKEE20,2%
KIA CEED20,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT20,2%
MAZDA CX-520,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MERCEDES-BENZ CLK20,2%
MERCEDES-BENZ EQE20,2%
MERCEDES-BENZ VIANO20,2%
MITSUBISHI ASX20,2%
NISSAN MICRA20,2%
PEUGEOT 200820,2%
PEUGEOT 20620,2%
PEUGEOT 30820,2%
PEUGEOT 40720,2%
PORSCHE MACAN20,2%
RENAULT ARKANA20,2%
RENAULT CAPTUR20,2%
RENAULT KANGOO20,2%
SUZUKI JIMNY20,2%
SUZUKI S-CROSS20,2%
VOLKSWAGEN ARTEON20,2%
VOLKSWAGEN BORA20,2%
VOLKSWAGEN T-CROSS20,2%
VOLKSWAGEN UP20,2%
VOLVO S6020,2%
VOLVO V5020,2%
ALFA ROMEO GIULIA10,1%
ALFA ROMEO STELVIO10,1%
AUDI A810,1%
AUDI E-TRON10,1%
AUSTIN ROVER MINI MAYFAIR 8910,1%
BMW IX310,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV47137,1%
Compacte (C)22117,4%
Medii (D)19715,5%
Monovolume (MPV)1179,2%
Mici (B)1159,0%
Mari și de lux (E)1017,9%
Neclasificate221,7%
Mini (A)100,8%
Utilitare90,7%
Sport80,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.17292,2%
Noi997,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină86468,0%
Benzină22317,5%
Hibrid14011,0%
Electric231,8%
GPL211,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.14490,0%
Companie12710,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break67152,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)22417,6%
Berlină cu hayon19315,2%
Berlină16713,1%
Cabriolet100,8%
Cupeu60,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW17713,9%
75-109 kW55043,3%
110-149 kW39431,0%
150-219 kW1007,9%
220 kW și peste282,2%
Necompletat221,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc252,0%
1000-1399 cmc13210,4%
1400-1599 cmc29323,1%
1600-1999 cmc65351,4%
2000-2999 cmc13910,9%
3000 cmc și peste60,5%
Necompletat231,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN52827,4%
AUDI22711,8%
BMW20510,7%
MERCEDES-BENZ1437,4%
FORD1015,2%
SKODA924,8%
DACIA894,6%
RENAULT623,2%
OPEL583,0%
TOYOTA542,8%
Toate (49)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN402,1%
VOLVO402,1%
SEAT311,6%
PEUGEOT231,2%
HYUNDAI211,1%
SUZUKI211,1%
MITSUBISHI191,0%
LAND ROVER170,9%
CITROEN150,8%
KIA150,8%
FIAT140,7%
ALFA ROMEO120,6%
PORSCHE120,6%
CHEVROLET100,5%
MAZDA100,5%
MINI100,5%
HONDA90,5%
JEEP90,5%
TESLA70,4%
SMART50,3%
JAGUAR30,2%
CUPRA20,1%
LADA20,1%
LEXUS20,1%
SSANGYONG20,1%
CHRYSLER10,1%
DAEWOO10,1%
DAIHATSU10,1%
DFSK10,1%
DS10,1%
JAECOO10,1%
LANCIA10,1%
LYNK&CO10,1%
MASERATI10,1%
MICRO COMPACT CAR10,1%
OMODA10,1%
SANTANA10,1%
SUBARU10,1%
TRABANT10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare36987,4%
Export4711,1%
Înmatriculat pentru export61,4%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN11026,1%
OPEL5011,8%
FORD378,8%
DACIA337,8%
AUDI317,3%
SKODA317,3%
RENAULT174,0%
PEUGEOT163,8%
MERCEDES-BENZ112,6%
DAEWOO92,1%
Toate (29)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT92,1%
SEAT92,1%
CHEVROLET81,9%
TOYOTA81,9%
BMW71,7%
NISSAN40,9%
VOLVO40,9%
CHRYSLER30,7%
CITROEN30,7%
LANCIA30,7%
LAND ROVER30,7%
MAZDA30,7%
MITSUBISHI30,7%
SUZUKI30,7%
HYUNDAI20,5%
SSANGYONG20,5%
DAIHATSU10,2%
PORSCHE10,2%
SMART10,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.