Înmatriculări în județul Dâmbovița, septembrie 2026

Noi88-12,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare577-23,8% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.362-20,9% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri234

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 137 noinov 24: 672 rulate, prima înmatricularedec 24: 139 noidec 24: 664 rulate, prima înmatriculareian 25: 88 noiian 25: 498 rulate, prima înmatricularefeb 25: 102 noifeb 25: 616 rulate, prima înmatricularemar 25: 57 noimar 25: 752 rulate, prima înmatriculareapr 25: 72 noiapr 25: 738 rulate, prima înmatricularemai 25: 90 noimai 25: 697 rulate, prima înmatriculareiun 25: 72 noiiun 25: 726 rulate, prima înmatriculareiul 25: 150 noiiul 25: 738 rulate, prima înmatriculareaug 25: 153 noiaug 25: 725 rulate, prima înmatricularesep 25: 101 noisep 25: 757 rulate, prima înmatriculareoct 25: 90 noioct 25: 814 rulate, prima înmatricularenov 25: 81 noinov 25: 734 rulate, prima înmatricularedec 25: 205 noidec 25: 699 rulate, prima înmatriculareian 26: 50 noiian 26: 586 rulate, prima înmatricularefeb 26: 62 noifeb 26: 678 rulate, prima înmatricularemar 26: 62 noimar 26: 776 rulate, prima înmatriculareapr 26: 71 noiapr 26: 581 rulate, prima înmatricularemai 26: 104 noimai 26: 605 rulate, prima înmatriculareiun 26: 126 noiiun 26: 602 rulate, prima înmatriculareiul 26: 83 noiiul 26: 671 rulate, prima înmatriculareaug 26: 34 noiaug 26: 469 rulate, prima înmatricularesep 26: 88 noisep 26: 577 rulate, prima înmatriculareoct 26: 125 noioct 26: 625 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24137672
dec 24139664
ian 2588498
feb 25102616
mar 2557752
apr 2572738
mai 2590697
iun 2572726
iul 25150738
aug 25153725
sep 25101757
oct 2590814
nov 2581734
dec 25205699
ian 2650586
feb 2662678
mar 2662776
apr 2671581
mai 26104605
iun 26126602
iul 2683671
aug 2634469
sep 2688577
oct 26125625

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 2 rulate, prima înmatriculare2005: 8 rulate, prima înmatriculare2006: 10 rulate, prima înmatriculare2007: 17 rulate, prima înmatriculare2008: 19 rulate, prima înmatriculare2009: 25 rulate, prima înmatriculare2010: 28 rulate, prima înmatriculare2011: 54 rulate, prima înmatriculare2012: 31 rulate, prima înmatriculare2013: 47 rulate, prima înmatriculare2014: 45 rulate, prima înmatriculare2015: 42 rulate, prima înmatriculare2016: 40 rulate, prima înmatriculare2017: 47 rulate, prima înmatriculare2018: 33 rulate, prima înmatriculare2019: 27 rulate, prima înmatriculare2020: 28 rulate, prima înmatriculare2021: 26 rulate, prima înmatriculare2022: 18 rulate, prima înmatriculare2023: 15 rulate, prima înmatriculare2024: 2 rulate, prima înmatriculare2025: 3 noi2025: 3 rulate, prima înmatriculare2026: 85 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200205
200200
200305
200402
200508
2006010
2007017
2008019
2009025
2010028
2011054
2012031
2013047
2014045
2015042
2016040
2017047
2018033
2019027
2020028
2021026
2022018
2023015
202402
202533
2026850

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12518,8%
DACIA8412,6%
BMW7811,7%
RENAULT6910,4%
AUDI456,8%
MERCEDES-BENZ395,9%
SKODA355,3%
FORD253,8%
TOYOTA253,8%
NISSAN192,9%
Toate (33)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL172,6%
HYUNDAI142,1%
PEUGEOT142,1%
SEAT111,7%
MAZDA101,5%
KIA71,1%
MG71,1%
VOLVO60,9%
CITROEN50,8%
BYD40,6%
LAND ROVER40,6%
FIAT30,5%
MITSUBISHI30,5%
SUZUKI30,5%
DS20,3%
GEELY20,3%
PORSCHE20,3%
TESLA20,3%
CUPRA10,2%
HONDA10,2%
JAGUAR10,2%
JEEP10,2%
LANCIA10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF456,8%
DACIA LOGAN355,3%
VOLKSWAGEN PASSAT284,2%
DACIA DUSTER274,1%
BMW SERIA 3233,5%
BMW SERIA 5223,3%
RENAULT MEGANE223,3%
RENAULT CLIO203,0%
SKODA OCTAVIA182,7%
AUDI A4162,4%
Toate (158)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA SANDERO152,3%
NISSAN QASHQAI152,3%
RENAULT KADJAR142,1%
VOLKSWAGEN TIGUAN111,7%
BMW X3101,5%
VOLKSWAGEN TOURAN101,5%
AUDI A591,4%
TOYOTA YARIS CROSS91,4%
FORD FOCUS81,2%
MERCEDES-BENZ CLA81,2%
SKODA FABIA81,2%
VOLKSWAGEN POLO81,2%
AUDI A671,1%
BMW X171,1%
HYUNDAI TUCSON71,1%
MERCEDES-BENZ CLASA C71,1%
OPEL ASTRA71,1%
OPEL CORSA71,1%
RENAULT CAPTUR71,1%
MAZDA 350,8%
MERCEDES-BENZ GLC50,8%
TOYOTA COROLLA50,8%
TOYOTA YARIS50,8%
AUDI A340,6%
DACIA LODGY40,6%
FORD FIESTA40,6%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,6%
PEUGEOT 200840,6%
SEAT LEON40,6%
TOYOTA C-HR40,6%
VOLKSWAGEN CC40,6%
AUDI Q330,5%
BMW SERIA 130,5%
BMW SERIA 430,5%
FORD KUGA30,5%
FORD TRANSIT30,5%
MERCEDES-BENZ GLA30,5%
MG S930,5%
PEUGEOT 300830,5%
RENAULT SCENIC30,5%
SEAT ALTEA30,5%
SKODA SUPERB30,5%
SUZUKI VITARA30,5%
VOLKSWAGEN CADDY30,5%
VOLKSWAGEN EOS30,5%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,5%
AUDI Q520,3%
BMW SERIA 220,3%
BMW X420,3%
BMW X620,3%
BYD SEALION 520,3%
DACIA DOKKER20,3%
FIAT 50020,3%
FORD GALAXY20,3%
FORD MONDEO20,3%
HYUNDAI I3020,3%
KIA CEED20,3%
KIA SPORTAGE20,3%
MAZDA 220,3%
MAZDA 6E20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA E20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,3%
MERCEDES-BENZ CLK20,3%
MERCEDES-BENZ GLE20,3%
MG HS20,3%
MG ZS20,3%
NISSAN JUKE20,3%
PEUGEOT 30820,3%
PEUGEOT 500820,3%
PEUGEOT 50820,3%
SEAT ATECA20,3%
SEAT IBIZA20,3%
SKODA KAMIQ20,3%
SKODA KAROQ20,3%
SKODA KODIAQ20,3%
VOLKSWAGEN JETTA20,3%
VOLKSWAGEN TAIGO20,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,3%
VOLVO V4020,3%
VOLVO XC4020,3%
VOLVO XC6020,3%
AUDI Q210,2%
AUDI Q710,2%
AUDI Q810,2%
AUDI RS310,2%
BMW I410,2%
BMW IX110,2%
BMW SERIA 710,2%
BMW X510,2%
BYD ATTO 210,2%
BYD DOLPHIN SURF10,2%
CITROEN BERLINGO10,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN C5 AIRCROSS10,2%
CITROEN E-C310,2%
CITROEN JUMPY10,2%
CUPRA FORMENTOR10,2%
DACIA SPRING10,2%
DS DS310,2%
DS DS710,2%
FIAT TIPO10,2%
FORD EDGE10,2%
FORD MUSTANG10,2%
FORD TRANSIT CUSTOM10,2%
GEELY CITYRAY10,2%
GEELY STARRAY10,2%
HONDA HR-V10,2%
HYUNDAI I1010,2%
HYUNDAI I2010,2%
HYUNDAI IX3510,2%
HYUNDAI KONA10,2%
JAGUAR XF10,2%
JEEP COMPASS10,2%
KIA NIRO10,2%
KIA SORENTO10,2%
KIA XCEED10,2%
LANCIA DELTA10,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER VELAR10,2%
MAZDA CX-510,2%
MERCEDES-BENZ 300SD10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MERCEDES-BENZ VITO111CDI10,2%
MITSUBISHI GRANDIS10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
MITSUBISHI PAJERO SPORT10,2%
NISSAN PRIMASTAR10,2%
NISSAN X-TRAIL10,2%
OPEL INSIGNIA10,2%
OPEL MOKKA10,2%
OPEL ZAFIRA TOURER10,2%
PEUGEOT 40610,2%
PORSCHE CAYENNE10,2%
PORSCHE MACAN10,2%
RENAULT ARKANA10,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT TALISMAN10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV20530,8%
Compacte (C)15423,2%
Mici (B)11116,7%
Medii (D)9714,6%
Monovolume (MPV)466,9%
Mari și de lux (E)335,0%
Sport81,2%
Mini (A)40,6%
Utilitare40,6%
Neclasificate30,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare57786,8%
Noi8813,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină35553,4%
Benzină16524,8%
Hibrid8612,9%
GPL456,8%
Electric142,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică59689,6%
Companie6910,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break28843,3%
Berlină cu hayon13119,7%
Berlină12218,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)10816,2%
Cupeu91,4%
Cabriolet71,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW13420,2%
75-109 kW30846,3%
110-149 kW17025,6%
150-219 kW304,5%
220 kW și peste91,4%
Necompletat142,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc375,6%
1000-1399 cmc13320,0%
1400-1599 cmc21131,7%
1600-1999 cmc21932,9%
2000-2999 cmc497,4%
3000 cmc și peste20,3%
Necompletat142,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN25718,9%
DACIA16512,1%
BMW15111,1%
SKODA1027,5%
OPEL977,1%
RENAULT886,5%
AUDI876,4%
FORD815,9%
MERCEDES-BENZ664,8%
HYUNDAI282,1%
Toate (41)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT251,8%
PEUGEOT241,8%
TOYOTA221,6%
NISSAN191,4%
FIAT141,0%
CHEVROLET120,9%
CITROEN120,9%
KIA120,9%
MAZDA120,9%
VOLVO100,7%
LAND ROVER80,6%
SUZUKI80,6%
PORSCHE70,5%
SMART70,5%
DAEWOO60,4%
HONDA60,4%
MITSUBISHI60,4%
SSANGYONG50,4%
JEEP40,3%
MINI40,3%
SUBARU30,2%
ALFA ROMEO20,1%
CUPRA20,1%
GEELY20,1%
JAGUAR20,1%
ARO10,1%
LADA10,1%
LEXUS10,1%
MG10,1%
SAAB10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare18277,8%
Export5222,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA3615,4%
OPEL3414,5%
VOLKSWAGEN2410,3%
BMW166,8%
FORD146,0%
AUDI135,6%
RENAULT135,6%
SKODA125,1%
FIAT114,7%
MERCEDES-BENZ114,7%
Toate (27)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA104,3%
SEAT83,4%
HYUNDAI62,6%
PEUGEOT52,1%
CHEVROLET41,7%
DAEWOO41,7%
MAZDA20,9%
PORSCHE20,9%
CITROEN10,4%
KIA10,4%
LANCIA10,4%
LAND ROVER10,4%
LOTUS10,4%
MITSUBISHI10,4%
NISSAN10,4%
ROVER10,4%
SUZUKI10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.