Înmatriculări în județul Brașov, septembrie 2026

Noi290-42,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare730-17,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.453-31,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri311

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 236 noinov 24: 779 rulate, prima înmatricularedec 24: 286 noidec 24: 886 rulate, prima înmatriculareian 25: 311 noiian 25: 755 rulate, prima înmatricularefeb 25: 322 noifeb 25: 914 rulate, prima înmatricularemar 25: 243 noimar 25: 1.018 rulate, prima înmatriculareapr 25: 233 noiapr 25: 940 rulate, prima înmatricularemai 25: 303 noimai 25: 968 rulate, prima înmatriculareiun 25: 297 noiiun 25: 821 rulate, prima înmatriculareiul 25: 346 noiiul 25: 997 rulate, prima înmatriculareaug 25: 434 noiaug 25: 852 rulate, prima înmatricularesep 25: 506 noisep 25: 882 rulate, prima înmatriculareoct 25: 399 noioct 25: 1.139 rulate, prima înmatricularenov 25: 309 noinov 25: 952 rulate, prima înmatricularedec 25: 713 noidec 25: 979 rulate, prima înmatriculareian 26: 150 noiian 26: 703 rulate, prima înmatricularefeb 26: 209 noifeb 26: 946 rulate, prima înmatricularemar 26: 241 noimar 26: 1.018 rulate, prima înmatriculareapr 26: 246 noiapr 26: 808 rulate, prima înmatricularemai 26: 306 noimai 26: 772 rulate, prima înmatriculareiun 26: 368 noiiun 26: 805 rulate, prima înmatriculareiul 26: 284 noiiul 26: 825 rulate, prima înmatriculareaug 26: 208 noiaug 26: 759 rulate, prima înmatricularesep 26: 290 noisep 26: 730 rulate, prima înmatriculareoct 26: 292 noioct 26: 717 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24236779
dec 24286886
ian 25311755
feb 25322914
mar 252431.018
apr 25233940
mai 25303968
iun 25297821
iul 25346997
aug 25434852
sep 25506882
oct 253991.139
nov 25309952
dec 25713979
ian 26150703
feb 26209946
mar 262411.018
apr 26246808
mai 26306772
iun 26368805
iul 26284825
aug 26208759
sep 26290730
oct 26292717

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300< 2002: 9 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 9 rulate, prima înmatriculare2005: 11 rulate, prima înmatriculare2006: 19 rulate, prima înmatriculare2007: 23 rulate, prima înmatriculare2008: 20 rulate, prima înmatriculare2009: 24 rulate, prima înmatriculare2010: 33 rulate, prima înmatriculare2011: 47 rulate, prima înmatriculare2012: 49 rulate, prima înmatriculare2013: 31 rulate, prima înmatriculare2014: 51 rulate, prima înmatriculare2015: 61 rulate, prima înmatriculare2016: 47 rulate, prima înmatriculare2017: 42 rulate, prima înmatriculare2018: 46 rulate, prima înmatriculare2019: 39 rulate, prima înmatriculare2020: 33 rulate, prima înmatriculare2021: 40 rulate, prima înmatriculare2022: 44 rulate, prima înmatriculare2023: 32 rulate, prima înmatriculare2024: 6 rulate, prima înmatriculare2025: 23 noi2025: 9 rulate, prima înmatriculare2026: 267 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200209
200203
200302
200409
2005011
2006019
2007023
2008020
2009024
2010033
2011047
2012049
2013031
2014051
2015061
2016047
2017042
2018046
2019039
2020033
2021040
2022044
2023032
202406
2025239
20262670

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12111,9%
DACIA11511,3%
BMW817,9%
AUDI797,7%
MERCEDES-BENZ626,1%
RENAULT605,9%
TOYOTA595,8%
SKODA565,5%
KIA424,1%
FORD363,5%
Toate (47)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI343,3%
NISSAN333,2%
BYD282,7%
OPEL262,5%
SUZUKI232,3%
PEUGEOT212,1%
MG181,8%
VOLVO171,7%
MAZDA111,1%
SEAT111,1%
MITSUBISHI90,9%
TESLA90,9%
CITROEN70,7%
GEELY70,7%
FIAT60,6%
LAND ROVER60,6%
CHERY50,5%
LEXUS40,4%
MINI40,4%
CUPRA30,3%
DAIHATSU30,3%
HONDA30,3%
SUBARU30,3%
DS20,2%
JEEP20,2%
LYNK&CO20,2%
PORSCHE20,2%
21210,1%
ALFA ROMEO10,1%
AVATR10,1%
CHEVROLET10,1%
FERRARI10,1%
GENESIS10,1%
HYUNDAY10,1%
JAECOO10,1%
SMART10,1%
SSANGYONG10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER393,9%
DACIA LOGAN313,1%
DACIA SANDERO282,8%
SKODA OCTAVIA282,8%
VOLKSWAGEN GOLF252,5%
AUDI A4222,2%
RENAULT CLIO222,2%
BMW SERIA 3191,9%
VOLKSWAGEN TIGUAN191,9%
KIA SPORTAGE181,8%
Toate (251)
Modele: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA COROLLA181,8%
NISSAN QASHQAI171,7%
VOLKSWAGEN POLO171,7%
VOLKSWAGEN PASSAT161,6%
HYUNDAI TUCSON151,5%
AUDI A6141,4%
BMW X1141,4%
BYD SEAL U141,4%
AUDI A3131,3%
BMW X3131,3%
RENAULT MEGANE131,3%
MERCEDES-BENZ CLASA C121,2%
MG ZS111,1%
OPEL ASTRA111,1%
TOYOTA YARIS CROSS111,1%
TOYOTA C-HR101,0%
TOYOTA RAV4101,0%
FORD KUGA90,9%
SEAT LEON80,8%
AUDI Q570,7%
HYUNDAI KONA70,7%
PEUGEOT 50870,7%
SKODA SUPERB70,7%
SUZUKI VITARA70,7%
VOLVO XC6070,7%
AUDI Q360,6%
BMW SERIA 560,6%
BYD SEALION 560,6%
KIA NIRO60,6%
NISSAN X-TRAIL60,6%
SKODA FABIA60,6%
SKODA KODIAQ60,6%
SUZUKI S-CROSS60,6%
BMW SERIA 150,5%
BMW SERIA 250,5%
DACIA BIGSTER50,5%
FORD FOCUS50,5%
GEELY CITYRAY50,5%
MERCEDES-BENZ CLA50,5%
MERCEDES-BENZ CLASA E50,5%
MERCEDES-BENZ CLASA V50,5%
MERCEDES-BENZ GLE50,5%
MERCEDES-BENZ VITO50,5%
MITSUBISHI ASX50,5%
PEUGEOT 300850,5%
RENAULT ARKANA50,5%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS50,5%
VOLKSWAGEN T-ROC50,5%
AUDI A540,4%
BMW X540,4%
DACIA DOKKER40,4%
DACIA JOGGER40,4%
DACIA LODGY40,4%
FORD FIESTA40,4%
FORD PUMA40,4%
FORD TRANSIT40,4%
HYUNDAI IONIQ40,4%
KIA CEED40,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,4%
MERCEDES-BENZ GLA40,4%
NISSAN JUKE40,4%
NISSAN QASHQAI+240,4%
PEUGEOT 500840,4%
RENAULT KADJAR40,4%
SUZUKI GRAND VITARA40,4%
TESLA MODEL 340,4%
VOLVO XC4040,4%
BMW SERIA 430,3%
BMW X430,3%
CHERY TIGGO430,3%
FIAT 50030,3%
FORD FUSION30,3%
FORD MONDEO30,3%
HYUNDAI I2030,3%
KIA SORENTO30,3%
KIA XCEED30,3%
LAND ROVER RANGE ROVER VELAR30,3%
MAZDA 330,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S30,3%
MERCEDES-BENZ GLC30,3%
MITSUBISHI OUTLANDER30,3%
OPEL CORSA30,3%
RENAULT AUSTRAL30,3%
RENAULT SCENIC30,3%
SKODA KAROQ30,3%
TESLA MODEL Y30,3%
TOYOTA AURIS30,3%
VOLKSWAGEN CADDY30,3%
VOLKSWAGEN EOS30,3%
VOLKSWAGEN ID 430,3%
VOLKSWAGEN SCIROCCO30,3%
VOLKSWAGEN SHARAN30,3%
VOLKSWAGEN TAIGO30,3%
VOLKSWAGEN TOURAN30,3%
VOLVO V6030,3%
AUDI A120,2%
AUDI Q720,2%
BYD SEAL 620,2%
CHERY TIGGO920,2%
CITROEN C4 CACTUS20,2%
CUPRA TERRAMAR20,2%
DAIHATSU SIRION20,2%
DS DS420,2%
FIAT 500L20,2%
GEELY STARRAY20,2%
HONDA CR-V20,2%
HYUNDAI I3020,2%
KIA CARENS20,2%
KIA STONIC20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,2%
LEXUS NX20,2%
MAZDA CX-520,2%
MERCEDES-BENZ CLASA G20,2%
MG HS20,2%
MG MG420,2%
MINI COOPER20,2%
OPEL INSIGNIA20,2%
OPEL VECTRA20,2%
OPEL VIVARO20,2%
PEUGEOT 20820,2%
RENAULT CAPTUR20,2%
RENAULT TALISMAN20,2%
SKODA KAMIQ20,2%
SKODA ROOMSTER20,2%
SUZUKI E VITARA20,2%
SUZUKI SWIFT20,2%
TESLA MODEL S20,2%
TOYOTA CAMRY20,2%
TOYOTA YARIS20,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN20,2%
VOLKSWAGEN T-CROSS20,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,2%
212 T01-CGB110,1%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
AUDI 10010,1%
AUDI A710,1%
AUDI Q210,1%
AUDI Q410,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV44143,2%
Compacte (C)18317,9%
Mici (B)14213,9%
Medii (D)10910,7%
Monovolume (MPV)676,6%
Mari și de lux (E)333,2%
Neclasificate212,1%
Sport141,4%
Mini (A)60,6%
Utilitare40,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare73071,6%
Noi29028,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină39338,5%
Hibrid26926,4%
Benzină24824,3%
GPL696,8%
Electric414,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică79577,9%
Companie22522,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break43442,5%
Berlină cu hayon24724,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)20019,6%
Berlină11311,1%
Cupeu141,4%
Cabriolet121,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW18017,6%
75-109 kW43943,0%
110-149 kW27927,4%
150-219 kW515,0%
220 kW și peste323,1%
Necompletat393,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc393,8%
1000-1399 cmc20019,6%
1400-1599 cmc29328,7%
1600-1999 cmc35134,4%
2000-2999 cmc868,4%
3000 cmc și peste101,0%
Necompletat414,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN24316,7%
DACIA16511,4%
SKODA1329,1%
BMW1027,0%
AUDI926,3%
FORD896,1%
RENAULT855,8%
OPEL775,3%
MERCEDES-BENZ684,7%
TOYOTA584,0%
Toate (45)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT453,1%
HYUNDAI352,4%
SEAT271,9%
KIA241,7%
MAZDA231,6%
FIAT221,5%
NISSAN191,3%
VOLVO181,2%
CITROEN161,1%
MITSUBISHI130,9%
LAND ROVER120,8%
CHEVROLET110,8%
SUZUKI100,7%
HONDA90,6%
TESLA80,6%
MINI50,3%
SAAB50,3%
SMART50,3%
SSANGYONG50,3%
JEEP40,3%
LEXUS40,3%
ALFA ROMEO30,2%
PORSCHE30,2%
CUPRA20,1%
DS20,1%
LYNK&CO20,1%
SUBARU20,1%
ARO10,1%
BYD10,1%
CHERY10,1%
DAIHATSU10,1%
JAGUAR10,1%
LADA10,1%
LANCIA10,1%
MG10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare25281,0%
Export5818,6%
Înmatriculat pentru export10,3%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA4514,5%
VOLKSWAGEN4414,1%
OPEL4012,9%
FORD3110,0%
RENAULT247,7%
SKODA175,5%
AUDI165,1%
BMW113,5%
PEUGEOT113,5%
MERCEDES-BENZ92,9%
Toate (29)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI82,6%
SEAT82,6%
FIAT72,3%
DAEWOO61,9%
TOYOTA61,9%
CHEVROLET51,6%
VOLVO51,6%
CITROEN31,0%
KIA20,6%
LAND ROVER20,6%
PORSCHE20,6%
SUZUKI20,6%
JEEP10,3%
LEXUS10,3%
MAZDA10,3%
MINI10,3%
MITSUBISHI10,3%
SMART10,3%
VAUXHALL10,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.