Înmatriculări în județul Harghita, septembrie 2026

Noi86-30,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare442-18,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări756-31,7% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri265

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 88 noinov 24: 398 rulate, prima înmatricularedec 24: 107 noidec 24: 533 rulate, prima înmatriculareian 25: 111 noiian 25: 326 rulate, prima înmatricularefeb 25: 164 noifeb 25: 511 rulate, prima înmatricularemar 25: 98 noimar 25: 553 rulate, prima înmatriculareapr 25: 106 noiapr 25: 606 rulate, prima înmatricularemai 25: 96 noimai 25: 526 rulate, prima înmatriculareiun 25: 136 noiiun 25: 515 rulate, prima înmatriculareiul 25: 100 noiiul 25: 646 rulate, prima înmatriculareaug 25: 185 noiaug 25: 478 rulate, prima înmatricularesep 25: 123 noisep 25: 540 rulate, prima înmatriculareoct 25: 126 noioct 25: 523 rulate, prima înmatricularenov 25: 234 noinov 25: 456 rulate, prima înmatricularedec 25: 234 noidec 25: 532 rulate, prima înmatriculareian 26: 47 noiian 26: 376 rulate, prima înmatricularefeb 26: 88 noifeb 26: 530 rulate, prima înmatricularemar 26: 93 noimar 26: 491 rulate, prima înmatriculareapr 26: 98 noiapr 26: 444 rulate, prima înmatricularemai 26: 116 noimai 26: 420 rulate, prima înmatriculareiun 26: 176 noiiun 26: 458 rulate, prima înmatriculareiul 26: 149 noiiul 26: 520 rulate, prima înmatriculareaug 26: 54 noiaug 26: 428 rulate, prima înmatricularesep 26: 86 noisep 26: 442 rulate, prima înmatriculareoct 26: 122 noioct 26: 427 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2488398
dec 24107533
ian 25111326
feb 25164511
mar 2598553
apr 25106606
mai 2596526
iun 25136515
iul 25100646
aug 25185478
sep 25123540
oct 25126523
nov 25234456
dec 25234532
ian 2647376
feb 2688530
mar 2693491
apr 2698444
mai 26116420
iun 26176458
iul 26149520
aug 2654428
sep 2686442
oct 26122427

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 2002: 15 rulate, prima înmatriculare2002: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 3 rulate, prima înmatriculare2005: 11 rulate, prima înmatriculare2006: 15 rulate, prima înmatriculare2007: 14 rulate, prima înmatriculare2008: 18 rulate, prima înmatriculare2009: 25 rulate, prima înmatriculare2010: 28 rulate, prima înmatriculare2011: 43 rulate, prima înmatriculare2012: 32 rulate, prima înmatriculare2013: 33 rulate, prima înmatriculare2014: 24 rulate, prima înmatriculare2015: 27 rulate, prima înmatriculare2016: 40 rulate, prima înmatriculare2017: 21 rulate, prima înmatriculare2018: 24 rulate, prima înmatriculare2019: 14 rulate, prima înmatriculare2020: 14 rulate, prima înmatriculare2021: 11 rulate, prima înmatriculare2022: 12 rulate, prima înmatriculare2023: 1 noi2023: 8 rulate, prima înmatriculare2024: 3 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 5 noi2026: 77 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2002015
200204
200305
200403
2005011
2006015
2007014
2008018
2009025
2010028
2011043
2012032
2013033
2014024
2015027
2016040
2017021
2018024
2019014
2020014
2021011
2022012
202318
202431
202550
2026770

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA10219,3%
VOLKSWAGEN8015,2%
RENAULT428,0%
OPEL346,4%
AUDI305,7%
SKODA295,5%
BMW275,1%
FORD275,1%
TOYOTA173,2%
SUZUKI163,0%
Toate (35)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ132,5%
SEAT132,5%
NISSAN122,3%
HYUNDAI112,1%
KIA112,1%
BYD101,9%
VOLVO81,5%
MG71,3%
MITSUBISHI71,3%
TESLA50,9%
PEUGEOT40,8%
CITROEN30,6%
LAND ROVER30,6%
MAZDA30,6%
SUBARU30,6%
JEEP20,4%
ALFA ROMEO10,2%
CHERY10,2%
FIAT10,2%
LADA10,2%
LEAPMOTOR10,2%
MINI10,2%
OMODA10,2%
PORSCHE10,2%
SSANGYONG10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER458,6%
VOLKSWAGEN GOLF315,9%
DACIA SANDERO305,7%
OPEL ASTRA163,0%
RENAULT CLIO163,0%
DACIA LOGAN152,9%
SKODA OCTAVIA152,9%
VOLKSWAGEN PASSAT132,5%
AUDI A4112,1%
BMW SERIA 381,5%
Toate (167)
Modele: valoare, vehicule, cotă
FORD FOCUS81,5%
KIA SPORTAGE81,5%
NISSAN QASHQAI81,5%
VOLKSWAGEN TIGUAN81,5%
OPEL CORSA71,3%
RENAULT CAPTUR71,3%
SKODA FABIA71,3%
AUDI A361,1%
RENAULT MEGANE61,1%
SUZUKI VITARA61,1%
BMW SERIA 551,0%
DACIA LODGY51,0%
HYUNDAI I2051,0%
SEAT LEON51,0%
VOLKSWAGEN POLO51,0%
VOLKSWAGEN SHARAN51,0%
AUDI A640,8%
BYD DOLPHIN40,8%
FORD FIESTA40,8%
FORD KUGA40,8%
HYUNDAI TUCSON40,8%
MITSUBISHI ASX40,8%
RENAULT KADJAR40,8%
SEAT IBIZA40,8%
TOYOTA RAV440,8%
VOLKSWAGEN TOURAN40,8%
VOLVO XC6040,8%
AUDI Q530,6%
BMW SERIA 130,6%
BMW X530,6%
DACIA BIGSTER30,6%
FORD MONDEO30,6%
MG MG430,6%
NISSAN X-TRAIL30,6%
RENAULT ARKANA30,6%
SUZUKI GRAND VITARA30,6%
TESLA MODEL 330,6%
TOYOTA C-HR30,6%
TOYOTA YARIS CROSS30,6%
VOLKSWAGEN CADDY30,6%
VOLKSWAGEN CARAVELLE30,6%
AUDI A120,4%
AUDI Q720,4%
BMW SERIA 420,4%
BMW X320,4%
BYD DOLPHIN SURF20,4%
BYD SEALION 520,4%
DACIA SPRING20,4%
FORD TRANSIT20,4%
LAND ROVER FREELANDER20,4%
MG EHS20,4%
MITSUBISHI OUTLANDER20,4%
OPEL INSIGNIA20,4%
OPEL ZAFIRA20,4%
PEUGEOT 30820,4%
RENAULT SYMBIOZ20,4%
SKODA YETI20,4%
SUBARU FORESTER20,4%
SUZUKI JIMNY20,4%
SUZUKI S-CROSS20,4%
TOYOTA AVENSIS20,4%
VOLKSWAGEN MULTIVAN20,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,4%
VOLVO XC4020,4%
ALFA ROMEO TONALE10,2%
AUDI A510,2%
AUDI E-TRON GT10,2%
BMW SERIA 210,2%
BMW X110,2%
BMW X410,2%
BMW X610,2%
BYD ATTO 210,2%
BYD SEAL U10,2%
CHERY TIGGO910,2%
CITROEN C410,2%
CITROEN C5 AIRCROSS10,2%
CITROEN JUMPER10,2%
DACIA DOKKER10,2%
DACIA JOGGER10,2%
FIAT 50010,2%
FORD ECOSPORT10,2%
FORD GALAXY10,2%
FORD KA10,2%
FORD PUMA10,2%
FORD S-MAX10,2%
HYUNDAI H-110,2%
HYUNDAI KONA10,2%
JEEP CHEROKEE10,2%
JEEP RENEGADE10,2%
KIA CEED10,2%
KIA RIO10,2%
KIA VENGA10,2%
LADA NIVA10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
LEAPMOTOR T0310,2%
MAZDA 310,2%
MAZDA CX-310,2%
MAZDA CX-510,2%
MERCEDES-BENZ 19010,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA C10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA E10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA G10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,2%
MERCEDES-BENZ ELECTRIC DRIVE10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ GLC10,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MG HS10,2%
MG S910,2%
MINI MINI10,2%
MITSUBISHI COLT10,2%
NISSAN NOTE10,2%
OMODA 910,2%
OPEL ADAM10,2%
OPEL CROSSLAND10,2%
OPEL FRONTERA10,2%
OPEL GRANDLAND10,2%
OPEL MERIVA10,2%
OPEL ZAFIRA TOURER10,2%
PEUGEOT 20610,2%
PEUGEOT 20810,2%
PORSCHE MACAN10,2%
RENAULT KANGOO10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
RENAULT SCENIC10,2%
RENAULT TRAFIC10,2%
SEAT ALHAMBRA10,2%
SEAT ATECA10,2%
SEAT EXEO10,2%
SEAT TARRACO10,2%
SKODA KAROQ10,2%
SKODA KODIAQ10,2%
SKODA RAPID10,2%
SKODA SCALA10,2%
SKODA SUPERB10,2%
SSANGYONG TIVOLI10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV19136,2%
Compacte (C)10920,6%
Mici (B)10720,3%
Medii (D)499,3%
Monovolume (MPV)448,3%
Mari și de lux (E)122,3%
Mini (A)71,3%
Neclasificate40,8%
Utilitare30,6%
Sport20,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare44283,7%
Noi8616,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină25147,5%
Benzină17132,4%
Hibrid5410,2%
GPL336,2%
Electric193,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică45486,0%
Companie7414,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break26049,2%
Berlină cu hayon13425,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)9217,4%
Berlină356,6%
Cupeu40,8%
Cabriolet30,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW11521,8%
75-109 kW27151,3%
110-149 kW9818,6%
150-219 kW214,0%
220 kW și peste61,1%
Necompletat173,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc173,2%
1000-1399 cmc12122,9%
1400-1599 cmc16731,6%
1600-1999 cmc16932,0%
2000-2999 cmc346,4%
3000 cmc și peste10,2%
Necompletat193,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN13918,4%
OPEL8110,7%
DACIA8010,6%
SKODA587,7%
AUDI557,3%
BMW476,2%
FORD374,9%
RENAULT374,9%
SUZUKI334,4%
TOYOTA222,9%
Toate (38)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ192,5%
HYUNDAI162,1%
MITSUBISHI152,0%
SEAT152,0%
VOLVO152,0%
MAZDA141,9%
NISSAN141,9%
PEUGEOT70,9%
FIAT50,7%
LADA50,7%
LAND ROVER50,7%
SMART40,5%
SUBARU40,5%
CITROEN30,4%
DAIHATSU30,4%
JEEP30,4%
KIA30,4%
LEXUS30,4%
SSANGYONG30,4%
DAEWOO20,3%
HONDA20,3%
CAMI10,1%
CUPRA10,1%
DODGE10,1%
GWM10,1%
JAGUAR10,1%
MINI10,1%
SANTANA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare16361,5%
Export10238,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA9234,7%
OPEL3312,5%
VOLKSWAGEN2710,2%
RENAULT269,8%
SKODA166,0%
DAEWOO134,9%
FORD134,9%
AUDI62,3%
SEAT51,9%
CHEVROLET41,5%
Toate (26)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT31,1%
KIA31,1%
MAZDA31,1%
MITSUBISHI31,1%
TOYOTA31,1%
CITROEN20,8%
MERCEDES-BENZ20,8%
NISSAN20,8%
PEUGEOT20,8%
BMW10,4%
DAIHATSU10,4%
HONDA10,4%
HYUNDAI10,4%
LADA10,4%
LEXUS10,4%
SUZUKI10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.