Înmatriculări în județul Vrancea, septembrie 2026

Noi47-25,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare429+3,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări981+13,5% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri107

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 55 noinov 24: 436 rulate, prima înmatricularedec 24: 44 noidec 24: 451 rulate, prima înmatriculareian 25: 85 noiian 25: 450 rulate, prima înmatricularefeb 25: 63 noifeb 25: 500 rulate, prima înmatricularemar 25: 51 noimar 25: 596 rulate, prima înmatriculareapr 25: 26 noiapr 25: 541 rulate, prima înmatricularemai 25: 48 noimai 25: 511 rulate, prima înmatriculareiun 25: 33 noiiun 25: 519 rulate, prima înmatriculareiul 25: 109 noiiul 25: 515 rulate, prima înmatriculareaug 25: 65 noiaug 25: 471 rulate, prima înmatricularesep 25: 63 noisep 25: 414 rulate, prima înmatriculareoct 25: 53 noioct 25: 548 rulate, prima înmatricularenov 25: 62 noinov 25: 502 rulate, prima înmatricularedec 25: 112 noidec 25: 489 rulate, prima înmatriculareian 26: 38 noiian 26: 451 rulate, prima înmatricularefeb 26: 38 noifeb 26: 506 rulate, prima înmatricularemar 26: 55 noimar 26: 598 rulate, prima înmatriculareapr 26: 61 noiapr 26: 493 rulate, prima înmatricularemai 26: 40 noimai 26: 398 rulate, prima înmatriculareiun 26: 59 noiiun 26: 422 rulate, prima înmatriculareiul 26: 52 noiiul 26: 489 rulate, prima înmatriculareaug 26: 39 noiaug 26: 465 rulate, prima înmatricularesep 26: 47 noisep 26: 429 rulate, prima înmatriculareoct 26: 55 noioct 26: 456 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2455436
dec 2444451
ian 2585450
feb 2563500
mar 2551596
apr 2526541
mai 2548511
iun 2533519
iul 25109515
aug 2565471
sep 2563414
oct 2553548
nov 2562502
dec 25112489
ian 2638451
feb 2638506
mar 2655598
apr 2661493
mai 2640398
iun 2659422
iul 2652489
aug 2639465
sep 2647429
oct 2655456

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 2002: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 7 rulate, prima înmatriculare2003: 3 rulate, prima înmatriculare2004: 6 rulate, prima înmatriculare2005: 10 rulate, prima înmatriculare2006: 10 rulate, prima înmatriculare2007: 22 rulate, prima înmatriculare2008: 19 rulate, prima înmatriculare2009: 17 rulate, prima înmatriculare2010: 28 rulate, prima înmatriculare2011: 34 rulate, prima înmatriculare2012: 44 rulate, prima înmatriculare2013: 24 rulate, prima înmatriculare2014: 21 rulate, prima înmatriculare2015: 36 rulate, prima înmatriculare2016: 38 rulate, prima înmatriculare2017: 28 rulate, prima înmatriculare2018: 24 rulate, prima înmatriculare2019: 12 rulate, prima înmatriculare2020: 17 rulate, prima înmatriculare2021: 6 rulate, prima înmatriculare2022: 6 rulate, prima înmatriculare2023: 6 rulate, prima înmatriculare2024: 4 rulate, prima înmatriculare2025: 7 noi2025: 2 rulate, prima înmatriculare2026: 40 noi2026: 3 rulate, prima înmatriculare< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200202
200207
200303
200406
2005010
2006010
2007022
2008019
2009017
2010028
2011034
2012044
2013024
2014021
2015036
2016038
2017028
2018024
2019012
2020017
202106
202206
202306
202404
202572
2026403

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN6112,8%
BMW5912,4%
RENAULT4810,1%
DACIA439,0%
AUDI418,6%
FORD306,3%
MERCEDES-BENZ265,5%
NISSAN204,2%
OPEL163,4%
TOYOTA163,4%
Toate (36)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI153,2%
SEAT142,9%
SKODA132,7%
VOLVO122,5%
PEUGEOT91,9%
FIAT81,7%
CITROEN61,3%
HONDA40,8%
MAZDA40,8%
BYD30,6%
CHEVROLET30,6%
KIA30,6%
MITSUBISHI30,6%
SUZUKI30,6%
GEELY20,4%
LAND ROVER20,4%
MG20,4%
ROLLS-ROYCE20,4%
ALFA ROMEO10,2%
CHERY10,2%
CUPRA10,2%
JAGUAR10,2%
LANCIA10,2%
MASERATI10,2%
PORSCHE10,2%
SMART10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 3214,4%
DACIA DUSTER204,2%
VOLKSWAGEN GOLF183,8%
NISSAN QASHQAI173,6%
RENAULT MEGANE173,6%
FORD FOCUS163,4%
BMW SERIA 5153,2%
AUDI A4142,9%
DACIA LOGAN132,7%
RENAULT CLIO102,1%
Toate (157)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN POLO102,1%
HYUNDAI TUCSON81,7%
VOLKSWAGEN PASSAT81,7%
VOLKSWAGEN TIGUAN81,7%
AUDI A371,5%
AUDI Q571,5%
RENAULT KADJAR71,5%
BMW X361,3%
DACIA SANDERO61,3%
MERCEDES-BENZ CLASA C61,3%
SEAT IBIZA61,3%
SKODA OCTAVIA61,3%
OPEL CORSA51,1%
RENAULT SCENIC51,1%
SEAT LEON51,1%
SKODA FABIA51,1%
TOYOTA YARIS CROSS51,1%
AUDI A640,8%
BMW X140,8%
FORD KUGA40,8%
OPEL ASTRA40,8%
RENAULT CAPTUR40,8%
TOYOTA RAV440,8%
VOLKSWAGEN TOURAN40,8%
VOLVO V4040,8%
AUDI A730,6%
AUDI Q330,6%
BMW SERIA 430,6%
BMW X530,6%
HONDA CR-V30,6%
HYUNDAI I3030,6%
MERCEDES-BENZ CLASA B30,6%
MERCEDES-BENZ CLASA V30,6%
PEUGEOT 20830,6%
VOLKSWAGEN CADDY30,6%
VOLVO XC6030,6%
AUDI A520,4%
BMW SERIA 120,4%
BMW X620,4%
DACIA LODGY20,4%
FIAT PANDA20,4%
FIAT PUNTO20,4%
FORD C-MAX20,4%
FORD MONDEO20,4%
GEELY STARRAY20,4%
HYUNDAI I2020,4%
HYUNDAI KONA20,4%
KIA CEED20,4%
MAZDA CX-3020,4%
MERCEDES-BENZ CLA20,4%
MERCEDES-BENZ CLASA E20,4%
MERCEDES-BENZ GLC20,4%
MERCEDES-BENZ ML20,4%
MITSUBISHI ASX20,4%
NISSAN MICRA20,4%
OPEL ANTARA20,4%
OPEL ZAFIRA TOURER20,4%
PEUGEOT 300820,4%
RENAULT ARKANA20,4%
SUZUKI VITARA20,4%
TOYOTA C-HR20,4%
TOYOTA COROLLA20,4%
VOLKSWAGEN CC20,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,4%
VOLVO S6020,4%
ALFA ROMEO 14710,2%
AUDI SQ510,2%
BMW I310,2%
BMW IX110,2%
BMW X210,2%
BYD SEAL 510,2%
BYD SEAL U10,2%
BYD SEALION 510,2%
CHERY TIGGO410,2%
CHEVROLET AVEO10,2%
CHEVROLET CRUZE10,2%
CHEVROLET SPARK10,2%
CITROEN C110,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN C410,2%
CITROEN C4 CACTUS10,2%
CITROEN JUMPY10,2%
CITROEN NEMO10,2%
CUPRA TERRAMAR10,2%
DACIA DOKKER10,2%
DACIA JOGGER10,2%
FIAT 50010,2%
FIAT 500L10,2%
FIAT 500X10,2%
FIAT DOBLO10,2%
FORD ECOSPORT10,2%
FORD FIESTA10,2%
FORD PUMA10,2%
FORD S-MAX10,2%
FORD TOURNEO CONNECT10,2%
FORD TRANSIT10,2%
HONDA INSIGHT10,2%
JAGUAR F-PACE10,2%
KIA SPORTAGE10,2%
LANCIA YPSILON10,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
MASERATI GRECALE10,2%
MAZDA 6E10,2%
MAZDA CX-510,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,2%
MERCEDES-BENZ CLE10,2%
MERCEDES-BENZ CLK10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ GLS10,2%
MERCEDES-BENZ SLK10,2%
MG S910,2%
MG ZS10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
NISSAN X-TRAIL10,2%
OPEL INSIGNIA10,2%
OPEL VIVARO10,2%
OPEL ZAFIRA10,2%
PEUGEOT 20610,2%
PEUGEOT 20710,2%
PEUGEOT 40710,2%
PEUGEOT 500810,2%
PORSCHE GTS10,2%
RENAULT KANGOO10,2%
RENAULT TRAFIC10,2%
RENAULT ZOE10,2%
ROLLS-ROYCE BLACK BADGE SPECTRE10,2%
ROLLS-ROYCE CULLINAN10,2%
SEAT ALHAMBRA10,2%
SEAT ATECA10,2%
SEAT EXEO10,2%
SKODA SCALA10,2%
SKODA SUPERB10,2%
SMART FORTWO10,2%
SUZUKI GRAND VITARA10,2%
TOYOTA AURIS10,2%
TOYOTA CAMRY10,2%
TOYOTA YARIS10,2%
VOLKSWAGEN GOLF GTE10,2%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV16033,6%
Compacte (C)10121,2%
Mici (B)7315,3%
Medii (D)6213,0%
Monovolume (MPV)428,8%
Mari și de lux (E)265,5%
Mini (A)71,5%
Neclasificate20,4%
Sport20,4%
Utilitare10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare42990,1%
Noi479,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină30363,7%
Benzină10421,8%
Hibrid4910,3%
GPL112,3%
Electric91,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică42188,4%
Companie5511,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break21445,0%
Berlină cu hayon9319,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)9319,5%
Berlină6714,1%
Cabriolet61,3%
Cupeu30,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW11023,1%
75-109 kW20543,1%
110-149 kW12526,3%
150-219 kW204,2%
220 kW și peste71,5%
Necompletat91,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc183,8%
1000-1399 cmc6914,5%
1400-1599 cmc15632,8%
1600-1999 cmc17536,8%
2000-2999 cmc4810,1%
3000 cmc și peste10,2%
Necompletat91,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN21822,2%
AUDI939,5%
DACIA889,0%
BMW788,0%
FORD777,8%
OPEL697,0%
RENAULT515,2%
SKODA434,4%
MERCEDES-BENZ414,2%
HYUNDAI313,2%
Toate (39)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT252,5%
CITROEN191,9%
NISSAN151,5%
SEAT151,5%
TOYOTA141,4%
VOLVO131,3%
FIAT121,2%
LAND ROVER121,2%
SUZUKI101,0%
MAZDA90,9%
CHEVROLET60,6%
MINI60,6%
MITSUBISHI60,6%
KIA40,4%
ALFA ROMEO30,3%
PORSCHE30,3%
SMART30,3%
HONDA20,2%
JAGUAR20,2%
LEXUS20,2%
MG20,2%
SSANGYONG20,2%
BENTLEY10,1%
CUPRA10,1%
DAEWOO10,1%
DS10,1%
JEEP10,1%
OLTCIT10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare8882,2%
Export1917,8%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1715,9%
FORD1413,1%
DACIA1110,3%
OPEL1110,3%
RENAULT98,4%
AUDI76,5%
FIAT54,7%
SKODA43,7%
ALFA ROMEO32,8%
DAEWOO32,8%
Toate (26)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW21,9%
CITROEN21,9%
LAND ROVER21,9%
MERCEDES-BENZ21,9%
PEUGEOT21,9%
TOYOTA21,9%
VOLVO21,9%
CHEVROLET10,9%
INFINITI10,9%
JAGUAR10,9%
LANCIA10,9%
MAZDA10,9%
MCC10,9%
NISSAN10,9%
SMART10,9%
SUZUKI10,9%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.