Înmatriculări SSANGYONG, august 2026

Noi34-85,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare15-28,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări138+109,1% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri5

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 181 noinov 24: 14 rulate, prima înmatricularedec 24: 161 noidec 24: 20 rulate, prima înmatriculareian 25: 221 noiian 25: 9 rulate, prima înmatricularefeb 25: 216 noifeb 25: 27 rulate, prima înmatricularemar 25: 211 noimar 25: 26 rulate, prima înmatriculareapr 25: 180 noiapr 25: 21 rulate, prima înmatricularemai 25: 233 noimai 25: 19 rulate, prima înmatriculareiun 25: 209 noiiun 25: 28 rulate, prima înmatriculareiul 25: 242 noiiul 25: 22 rulate, prima înmatriculareaug 25: 227 noiaug 25: 21 rulate, prima înmatricularesep 25: 180 noisep 25: 19 rulate, prima înmatriculareoct 25: 157 noioct 25: 29 rulate, prima înmatricularenov 25: 188 noinov 25: 16 rulate, prima înmatricularedec 25: 629 noidec 25: 15 rulate, prima înmatriculareian 26: 59 noiian 26: 13 rulate, prima înmatricularefeb 26: 74 noifeb 26: 31 rulate, prima înmatricularemar 26: 67 noimar 26: 23 rulate, prima înmatriculareapr 26: 81 noiapr 26: 24 rulate, prima înmatricularemai 26: 93 noimai 26: 23 rulate, prima înmatriculareiun 26: 442 noiiun 26: 14 rulate, prima înmatriculareiul 26: 160 noiiul 26: 25 rulate, prima înmatriculareaug 26: 34 noiaug 26: 15 rulate, prima înmatricularesep 26: 30 noisep 26: 14 rulate, prima înmatriculareoct 26: 22 noioct 26: 17 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2418114
dec 2416120
ian 252219
feb 2521627
mar 2521126
apr 2518021
mai 2523319
iun 2520928
iul 2524222
aug 2522721
sep 2518019
oct 2515729
nov 2518816
dec 2562915
ian 265913
feb 267431
mar 266723
apr 268124
mai 269323
iun 2644214
iul 2616025
aug 263415
sep 263014
oct 262217

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05101520252006: 1 rulate, prima înmatriculare2012: 1 rulate, prima înmatriculare2014: 2 rulate, prima înmatriculare2015: 1 rulate, prima înmatriculare2016: 3 rulate, prima înmatriculare2018: 1 rulate, prima înmatriculare2019: 2 rulate, prima înmatriculare2020: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 2 rulate, prima înmatriculare2025: 20 noi2025: 1 rulate, prima înmatriculare2026: 14 noi200620072008200920102011201220132014201520162017201820192020202120222023202420252026
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200601
200700
200800
200900
201000
201100
201201
201300
201402
201501
201603
201700
201801
201902
202001
202100
202200
202302
202400
2025201
2026140

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
KORANDO2142,9%
TIVOLI816,3%
REXTON612,2%
ACTYON510,2%
TORRES510,2%
RODIUS24,1%
KYRON12,0%
XLV12,0%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV4795,9%
Monovolume (MPV)24,1%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București2142,9%
Cluj36,1%
Ilfov36,1%
Gorj24,1%
Iași24,1%
Sibiu24,1%
Argeș12,0%
Bacău12,0%
Bihor12,0%
Bistrița-Năsăud12,0%
Toate (22)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Brașov12,0%
Constanța12,0%
Galați12,0%
Giurgiu12,0%
Harghita12,0%
Maramureș12,0%
Mureș12,0%
Olt12,0%
Sălaj12,0%
Suceava12,0%
Teleorman12,0%
Vâlcea12,0%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Noi3469,4%
Rulate, prima înmatriculare1530,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Benzină2551,0%
Motorină1428,6%
Hibrid918,4%
Electric12,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică3469,4%
Companie1530,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break49100,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW612,2%
110-149 kW4285,7%
Necompletat12,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc3673,5%
1600-1999 cmc48,2%
2000-2999 cmc816,3%
Necompletat12,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București4029,0%
Ilfov96,5%
Constanța85,8%
Argeș75,1%
Bihor64,3%
Bistrița-Năsăud64,3%
Iași64,3%
Bacău53,6%
Brașov53,6%
Prahova53,6%
Toate (33)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Tulcea42,9%
Arad32,2%
Călărași32,2%
Cluj32,2%
Dâmbovița32,2%
Dolj32,2%
Teleorman32,2%
Hunedoara21,4%
Ialomița21,4%
Vâlcea21,4%
Botoșani10,7%
Brăila10,7%
Buzău10,7%
Covasna10,7%
Galați10,7%
Gorj10,7%
Harghita10,7%
Mehedinți10,7%
Mureș10,7%
Satu Mare10,7%
Suceava10,7%
Timiș10,7%
Vaslui10,7%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare480,0%
Export120,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.