Noi 148 -66,7% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 17 -10,5% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 40 +17,6% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 2 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 200 400 600 800 nov 24: 181 noi nov 24: 14 rulate, prima înmatriculare dec 24: 161 noi dec 24: 20 rulate, prima înmatriculare ian 25: 221 noi ian 25: 9 rulate, prima înmatriculare feb 25: 216 noi feb 25: 27 rulate, prima înmatriculare mar 25: 211 noi mar 25: 26 rulate, prima înmatriculare apr 25: 180 noi apr 25: 21 rulate, prima înmatriculare mai 25: 233 noi mai 25: 19 rulate, prima înmatriculare iun 25: 209 noi iun 25: 28 rulate, prima înmatriculare iul 25: 242 noi iul 25: 22 rulate, prima înmatriculare aug 25: 227 noi aug 25: 21 rulate, prima înmatriculare sep 25: 180 noi sep 25: 19 rulate, prima înmatriculare oct 25: 157 noi oct 25: 29 rulate, prima înmatriculare nov 25: 188 noi nov 25: 16 rulate, prima înmatriculare dec 25: 629 noi dec 25: 15 rulate, prima înmatriculare ian 26: 59 noi ian 26: 13 rulate, prima înmatriculare feb 26: 74 noi feb 26: 31 rulate, prima înmatriculare mar 26: 67 noi mar 26: 23 rulate, prima înmatriculare apr 26: 81 noi apr 26: 24 rulate, prima înmatriculare mai 26: 93 noi mai 26: 23 rulate, prima înmatriculare iun 26: 442 noi iun 26: 14 rulate, prima înmatriculare iul 26: 160 noi iul 26: 25 rulate, prima înmatriculare aug 26: 34 noi aug 26: 15 rulate, prima înmatriculare sep 26: 30 noi sep 26: 14 rulate, prima înmatriculare oct 26: 22 noi oct 26: 17 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 181 14 dec 24 161 20 ian 25 221 9 feb 25 216 27 mar 25 211 26 apr 25 180 21 mai 25 233 19 iun 25 209 28 iul 25 242 22 aug 25 227 21 sep 25 180 19 oct 25 157 29 nov 25 188 16 dec 25 629 15 ian 26 59 13 feb 26 74 31 mar 26 67 23 apr 26 81 24 mai 26 93 23 iun 26 442 14 iul 26 160 25 aug 26 34 15 sep 26 30 14 oct 26 22 17
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 50 100 150 2004: 1 rulate, prima înmatriculare 2006: 2 rulate, prima înmatriculare 2007: 2 rulate, prima înmatriculare 2009: 1 rulate, prima înmatriculare 2011: 3 rulate, prima înmatriculare 2014: 2 rulate, prima înmatriculare 2015: 1 rulate, prima înmatriculare 2016: 1 rulate, prima înmatriculare 2017: 3 rulate, prima înmatriculare 2018: 1 rulate, prima înmatriculare 2022: 47 noi 2023: 101 noi 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare 2004 0 1 2005 0 0 2006 0 2 2007 0 2 2008 0 0 2009 0 1 2010 0 0 2011 0 3 2012 0 0 2013 0 0 2014 0 2 2015 0 1 2016 0 1 2017 0 3 2018 0 1 2019 0 0 2020 0 0 2021 0 0 2022 47 0 2023 101 0
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 165 100,0%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 59 35,8% Constanța 15 9,1% Ilfov 11 6,7% Timiș 11 6,7% Iași 8 4,8% Dolj 7 4,2% Prahova 7 4,2% Cluj 5 3,0% Mureș 4 2,4% Tulcea 4 2,4%
Toate (30) Județe: valoare, vehicule, cotă Brașov 3 1,8% Harghita 3 1,8% Argeș 2 1,2% Brăila 2 1,2% Covasna 2 1,2% Galați 2 1,2% Gorj 2 1,2% Hunedoara 2 1,2% Maramureș 2 1,2% Satu Mare 2 1,2% Vaslui 2 1,2% Vrancea 2 1,2% Bacău 1 0,6% Bihor 1 0,6% Caraș-Severin 1 0,6% Giurgiu 1 0,6% Mehedinți 1 0,6% Sibiu 1 0,6% Teleorman 1 0,6% Vâlcea 1 0,6%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Noi 148 89,7% Rulate, prima înmatriculare 17 10,3%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Benzină 130 78,8% Motorină 35 21,2%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 107 64,8% Companie 58 35,2%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 163 98,8% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 2 1,2%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă 75-109 kW 12 7,3% 110-149 kW 153 92,7%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă 1400-1599 cmc 133 80,6% 1600-1999 cmc 9 5,5% 2000-2999 cmc 23 13,9%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.