Noi 944 +21,6% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 1.662 -0,8% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 2.728 +12,6% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 1.255 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 1.000 2.000 3.000 4.000 5.000 nov 24: 625 noi nov 24: 1.895 rulate, prima înmatriculare dec 24: 1.589 noi dec 24: 1.972 rulate, prima înmatriculare ian 25: 726 noi ian 25: 1.681 rulate, prima înmatriculare feb 25: 744 noi feb 25: 2.165 rulate, prima înmatriculare mar 25: 532 noi mar 25: 2.252 rulate, prima înmatriculare apr 25: 569 noi apr 25: 2.349 rulate, prima înmatriculare mai 25: 631 noi mai 25: 2.263 rulate, prima înmatriculare iun 25: 581 noi iun 25: 2.339 rulate, prima înmatriculare iul 25: 976 noi iul 25: 2.465 rulate, prima înmatriculare aug 25: 1.018 noi aug 25: 2.107 rulate, prima înmatriculare sep 25: 1.140 noi sep 25: 2.255 rulate, prima înmatriculare oct 25: 906 noi oct 25: 2.614 rulate, prima înmatriculare nov 25: 1.021 noi nov 25: 2.389 rulate, prima înmatriculare dec 25: 2.638 noi dec 25: 2.101 rulate, prima înmatriculare ian 26: 255 noi ian 26: 1.801 rulate, prima înmatriculare feb 26: 583 noi feb 26: 2.265 rulate, prima înmatriculare mar 26: 454 noi mar 26: 2.312 rulate, prima înmatriculare apr 26: 367 noi apr 26: 2.080 rulate, prima înmatriculare mai 26: 389 noi mai 26: 1.921 rulate, prima înmatriculare iun 26: 964 noi iun 26: 2.049 rulate, prima înmatriculare iul 26: 536 noi iul 26: 2.102 rulate, prima înmatriculare aug 26: 385 noi aug 26: 1.934 rulate, prima înmatriculare sep 26: 671 noi sep 26: 2.112 rulate, prima înmatriculare oct 26: 597 noi oct 26: 2.032 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 625 1.895 dec 24 1.589 1.972 ian 25 726 1.681 feb 25 744 2.165 mar 25 532 2.252 apr 25 569 2.349 mai 25 631 2.263 iun 25 581 2.339 iul 25 976 2.465 aug 25 1.018 2.107 sep 25 1.140 2.255 oct 25 906 2.614 nov 25 1.021 2.389 dec 25 2.638 2.101 ian 26 255 1.801 feb 26 583 2.265 mar 26 454 2.312 apr 26 367 2.080 mai 26 389 1.921 iun 26 964 2.049 iul 26 536 2.102 aug 26 385 1.934 sep 26 671 2.112 oct 26 597 2.032
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 200 400 600 800 < 1999: 4 rulate, prima înmatriculare 1999: 2 rulate, prima înmatriculare 2000: 6 rulate, prima înmatriculare 2001: 5 rulate, prima înmatriculare 2002: 14 rulate, prima înmatriculare 2003: 19 rulate, prima înmatriculare 2004: 30 rulate, prima înmatriculare 2005: 46 rulate, prima înmatriculare 2006: 47 rulate, prima înmatriculare 2007: 59 rulate, prima înmatriculare 2008: 63 rulate, prima înmatriculare 2009: 85 rulate, prima înmatriculare 2010: 136 rulate, prima înmatriculare 2011: 1 noi 2011: 163 rulate, prima înmatriculare 2012: 211 rulate, prima înmatriculare 2013: 155 rulate, prima înmatriculare 2014: 105 rulate, prima înmatriculare 2015: 118 rulate, prima înmatriculare 2016: 108 rulate, prima înmatriculare 2017: 124 rulate, prima înmatriculare 2018: 94 rulate, prima înmatriculare 2019: 44 rulate, prima înmatriculare 2020: 16 rulate, prima înmatriculare 2021: 6 rulate, prima înmatriculare 2022: 171 noi 2022: 1 rulate, prima înmatriculare 2023: 772 noi 2023: 1 rulate, prima înmatriculare < 1999 2000 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 1999 0 4 1999 0 2 2000 0 6 2001 0 5 2002 0 14 2003 0 19 2004 0 30 2005 0 46 2006 0 47 2007 0 59 2008 0 63 2009 0 85 2010 0 136 2011 1 163 2012 0 211 2013 0 155 2014 0 105 2015 0 118 2016 0 108 2017 0 124 2018 0 94 2019 0 44 2020 0 16 2021 0 6 2022 171 1 2023 772 1
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă MEGANE 933 35,8% CLIO 362 13,9% CAPTUR 230 8,8% SCENIC 212 8,1% AUSTRAL 131 5,0% KOLEOS 114 4,4% ARKANA 106 4,1% KADJAR 100 3,8% LAGUNA 93 3,6% TALISMAN 75 2,9%
Toate (26) Modele: valoare, vehicule, cotă TRAFIC 69 2,6% KANGOO 58 2,2% ESPACE 54 2,1% MODUS 17 0,7% TWINGO 16 0,6% ZOE 15 0,6% LATITUDE 7 0,3% FLUENCE 5 0,2% WIND 2 0,1% GRAND ESPACE 1 0,0% MASTER 1 0,0% R25 1 0,0% SAFRANE 1 0,0% SYMBOL 1 0,0% THALIA 1 0,0% VEL SATIS 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă Compacte (C) 938 36,0% SUV 681 26,1% Mici (B) 396 15,2% Monovolume (MPV) 393 15,1% Medii (D) 176 6,8% Mini (A) 18 0,7% Neclasificate 2 0,1% Mari și de lux (E) 1 0,0% Utilitare 1 0,0%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 622 23,9% Argeș 194 7,4% Prahova 114 4,4% Iași 109 4,2% Timiș 89 3,4% Brașov 77 3,0% Cluj 72 2,8% Ilfov 67 2,6% Bacău 64 2,5% Bihor 62 2,4%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Dolj 61 2,3% Dâmbovița 57 2,2% Mureș 57 2,2% Constanța 56 2,1% Galați 55 2,1% Hunedoara 55 2,1% Maramureș 55 2,1% Olt 51 2,0% Sibiu 46 1,8% Neamț 44 1,7% Vâlcea 43 1,7% Brăila 40 1,5% Gorj 40 1,5% Suceava 40 1,5% Arad 38 1,5% Botoșani 31 1,2% Caraș-Severin 30 1,2% Alba 29 1,1% Harghita 29 1,1% Mehedinți 27 1,0% Satu Mare 27 1,0% Vrancea 27 1,0% Teleorman 25 1,0% Tulcea 25 1,0% Vaslui 23 0,9% Ialomița 21 0,8% Bistrița-Năsăud 20 0,8% Buzău 19 0,7% Covasna 18 0,7% Sălaj 18 0,7% Giurgiu 17 0,7% Călărași 12 0,5%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 1.662 63,8% Noi 944 36,2%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 1.535 58,9% Benzină 505 19,4% Hibrid 415 15,9% Electric 119 4,6% GPL 32 1,2%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 2.002 76,8% Companie 604 23,2%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Berlină cu hayon 1.114 42,7% Break 933 35,8% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 260 10,0% Berlină 250 9,6% Cabriolet 26 1,0% Cupeu 23 0,9%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 687 26,4% 75-109 kW 1.383 53,1% 110-149 kW 414 15,9% 150-219 kW 4 0,2% 220 kW și peste 1 0,0% Necompletat 117 4,5%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 170 6,5% 1000-1399 cmc 586 22,5% 1400-1599 cmc 1.302 50,0% 1600-1999 cmc 423 16,2% 2000-2999 cmc 6 0,2% Necompletat 119 4,6%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.