Înmatriculări în județul Maramureș, iulie 2023

Noi141+35,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare776-0,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.098

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri136

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 100 noinov 24: 776 rulate, prima înmatricularedec 24: 95 noidec 24: 884 rulate, prima înmatriculareian 25: 142 noiian 25: 866 rulate, prima înmatricularefeb 25: 121 noifeb 25: 990 rulate, prima înmatricularemar 25: 89 noimar 25: 989 rulate, prima înmatriculareapr 25: 84 noiapr 25: 1.019 rulate, prima înmatricularemai 25: 74 noimai 25: 1.020 rulate, prima înmatriculareiun 25: 71 noiiun 25: 959 rulate, prima înmatriculareiul 25: 183 noiiul 25: 946 rulate, prima înmatriculareaug 25: 164 noiaug 25: 814 rulate, prima înmatricularesep 25: 120 noisep 25: 862 rulate, prima înmatriculareoct 25: 95 noioct 25: 981 rulate, prima înmatricularenov 25: 108 noinov 25: 892 rulate, prima înmatricularedec 25: 191 noidec 25: 803 rulate, prima înmatriculareian 26: 51 noiian 26: 799 rulate, prima înmatricularefeb 26: 73 noifeb 26: 905 rulate, prima înmatricularemar 26: 82 noimar 26: 878 rulate, prima înmatriculareapr 26: 91 noiapr 26: 746 rulate, prima înmatricularemai 26: 108 noimai 26: 759 rulate, prima înmatriculareiun 26: 147 noiiun 26: 700 rulate, prima înmatriculareiul 26: 84 noiiul 26: 818 rulate, prima înmatriculareaug 26: 75 noiaug 26: 735 rulate, prima înmatricularesep 26: 107 noisep 26: 795 rulate, prima înmatriculareoct 26: 131 noioct 26: 820 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24100776
dec 2495884
ian 25142866
feb 25121990
mar 2589989
apr 25841.019
mai 25741.020
iun 2571959
iul 25183946
aug 25164814
sep 25120862
oct 2595981
nov 25108892
dec 25191803
ian 2651799
feb 2673905
mar 2682878
apr 2691746
mai 26108759
iun 26147700
iul 2684818
aug 2675735
sep 26107795
oct 26131820

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 1999: 14 rulate, prima înmatriculare1999: 3 rulate, prima înmatriculare2000: 7 rulate, prima înmatriculare2001: 8 rulate, prima înmatriculare2002: 18 rulate, prima înmatriculare2003: 23 rulate, prima înmatriculare2004: 21 rulate, prima înmatriculare2005: 46 rulate, prima înmatriculare2006: 53 rulate, prima înmatriculare2007: 39 rulate, prima înmatriculare2008: 56 rulate, prima înmatriculare2009: 53 rulate, prima înmatriculare2010: 46 rulate, prima înmatriculare2011: 68 rulate, prima înmatriculare2012: 56 rulate, prima înmatriculare2013: 49 rulate, prima înmatriculare2014: 33 rulate, prima înmatriculare2015: 45 rulate, prima înmatriculare2016: 30 rulate, prima înmatriculare2017: 37 rulate, prima înmatriculare2018: 23 rulate, prima înmatriculare2019: 19 rulate, prima înmatriculare2020: 14 rulate, prima înmatriculare2021: 7 rulate, prima înmatriculare2022: 14 noi2022: 8 rulate, prima înmatriculare2023: 127 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 1999014
199903
200007
200108
2002018
2003023
2004021
2005046
2006053
2007039
2008056
2009053
2010046
2011068
2012056
2013049
2014033
2015045
2016030
2017037
2018023
2019019
2020014
202107
2022148
20231270

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN14916,2%
DACIA10111,0%
AUDI909,8%
BMW606,5%
MERCEDES-BENZ566,1%
RENAULT556,0%
FORD505,5%
SKODA414,5%
TOYOTA374,0%
PEUGEOT313,4%
Toate (37)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN272,9%
OPEL232,5%
KIA222,4%
SUZUKI222,4%
VOLVO222,4%
HYUNDAI212,3%
MAZDA192,1%
CITROEN161,7%
SEAT161,7%
LAND ROVER121,3%
MITSUBISHI91,0%
FIAT80,9%
TESLA60,7%
HONDA30,3%
ALFA ROMEO20,2%
CHEVROLET20,2%
DODGE20,2%
JEEP20,2%
MINI20,2%
PORSCHE20,2%
SMART20,2%
SSANGYONG20,2%
DAIHATSU10,1%
DS10,1%
INFINITI10,1%
JAGUAR10,1%
MASERATI10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4424,6%
VOLKSWAGEN PASSAT404,4%
VOLKSWAGEN GOLF374,0%
DACIA DUSTER343,7%
DACIA LOGAN272,9%
SKODA OCTAVIA212,3%
DACIA SPRING202,2%
DACIA SANDERO182,0%
AUDI A6171,9%
BMW SERIA 5171,9%
Toate (220)
Modele: valoare, vehicule, cotă
KIA SPORTAGE171,9%
VOLVO XC60171,9%
FORD FOCUS161,7%
BMW SERIA 3151,6%
NISSAN QASHQAI151,6%
RENAULT MEGANE141,5%
AUDI A3121,3%
FORD KUGA121,3%
MERCEDES-BENZ CLASA E111,2%
VOLKSWAGEN TIGUAN111,2%
RENAULT CLIO101,1%
SUZUKI GRAND VITARA101,1%
BMW X391,0%
MERCEDES-BENZ GLC91,0%
SKODA FABIA91,0%
TOYOTA RAV491,0%
VOLKSWAGEN POLO91,0%
VOLKSWAGEN TOURAN91,0%
MAZDA CX-580,9%
PEUGEOT 30880,9%
AUDI Q570,8%
HYUNDAI TUCSON70,8%
OPEL ASTRA70,8%
OPEL CORSA70,8%
TOYOTA C-HR70,8%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS70,8%
VOLKSWAGEN SHARAN70,8%
VOLKSWAGEN TOUAREG70,8%
BMW SERIA 160,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C60,7%
RENAULT KADJAR60,7%
LAND ROVER FREELANDER50,5%
MITSUBISHI ASX50,5%
PEUGEOT 50850,5%
RENAULT SCENIC50,5%
SEAT IBIZA50,5%
SEAT LEON50,5%
SKODA SUPERB50,5%
VOLKSWAGEN CC50,5%
AUDI A540,4%
AUDI Q340,4%
BMW X440,4%
CITROEN C4 PICASSO40,4%
FORD MONDEO40,4%
MAZDA 640,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,4%
NISSAN QASHQAI+240,4%
PEUGEOT 300840,4%
RENAULT CAPTUR40,4%
RENAULT LAGUNA40,4%
SUZUKI VITARA40,4%
TESLA MODEL Y40,4%
TOYOTA COROLLA40,4%
TOYOTA YARIS CROSS40,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER40,4%
BMW X130,3%
FORD C-MAX30,3%
FORD FIESTA30,3%
FORD TOURNEO CONNECT30,3%
HYUNDAI I3030,3%
MERCEDES-BENZ CLS30,3%
MERCEDES-BENZ GLE30,3%
MERCEDES-BENZ ML30,3%
MERCEDES-BENZ VIANO30,3%
MITSUBISHI OUTLANDER30,3%
NISSAN JUKE30,3%
NISSAN PATROL30,3%
PEUGEOT 30730,3%
RENAULT KOLEOS30,3%
SEAT ALHAMBRA30,3%
SUZUKI SX430,3%
VOLKSWAGEN CADDY30,3%
VOLKSWAGEN JETTA30,3%
ALFA ROMEO MITO20,2%
AUDI A720,2%
AUDI Q720,2%
BMW X520,2%
CITROEN C220,2%
CITROEN C420,2%
CITROEN C520,2%
DACIA JOGGER20,2%
FIAT PUNTO20,2%
FORD GALAXY20,2%
FORD S-MAX20,2%
HONDA JAZZ20,2%
HYUNDAI I2020,2%
HYUNDAI SANTA FE20,2%
JEEP CHEROKEE20,2%
LAND ROVER DISCOVERY20,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,2%
MAZDA 220,2%
MAZDA 320,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,2%
MERCEDES-BENZ GLK20,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,2%
OPEL INSIGNIA20,2%
OPEL MOKKA20,2%
PEUGEOT 20620,2%
PEUGEOT 40720,2%
PEUGEOT 500820,2%
PORSCHE CAYENNE20,2%
RENAULT AUSTRAL20,2%
RENAULT ESPACE20,2%
RENAULT KANGOO20,2%
RENAULT TALISMAN20,2%
SEAT EXEO20,2%
SKODA KODIAQ20,2%
SKODA YETI20,2%
SUZUKI JIMNY20,2%
SUZUKI SWIFT20,2%
TESLA MODEL 320,2%
TOYOTA COROLLA VERSO20,2%
TOYOTA LAND CRUISER20,2%
TOYOTA YARIS20,2%
BMW M410,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW SERIA 410,1%
BMW SERIA 610,1%
CHEVROLET AVEO10,1%
CHEVROLET CRUZE10,1%
CITROEN BERLINGO10,1%
CITROEN C-CROSSER10,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN C4 CACTUS10,1%
CITROEN GRAND C4 PICASSO10,1%
CITROEN NEMO10,1%
DAIHATSU TERIOS10,1%
DODGE CHALLENGER10,1%
DODGE JOURNEY10,1%
DS DS710,1%
FIAT 500L10,1%
FIAT ABARTH 124 SPIDER10,1%
FIAT PANDA10,1%
FIAT STILO10,1%
FIAT ULYSSE10,1%
FIAT UNO10,1%
FORD EDGE10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV31434,2%
Compacte (C)16217,7%
Medii (D)14716,0%
Mici (B)11012,0%
Monovolume (MPV)889,6%
Mari și de lux (E)535,8%
Mini (A)272,9%
Neclasificate60,7%
Sport60,7%
Utilitare40,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare77684,6%
Noi14115,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină64670,4%
Benzină16117,6%
Hibrid505,5%
Electric333,6%
GPL272,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică81789,1%
Companie10010,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break41745,5%
Berlină cu hayon17619,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)17419,0%
Berlină13414,6%
Cabriolet91,0%
Cupeu70,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW18720,4%
75-109 kW40744,4%
110-149 kW23625,7%
150-219 kW475,1%
220 kW și peste70,8%
Necompletat333,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc485,2%
1000-1399 cmc9910,8%
1400-1599 cmc20722,6%
1600-1999 cmc40944,6%
2000-2999 cmc11712,8%
3000 cmc și peste40,4%
Necompletat333,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN22420,4%
AUDI11010,0%
BMW1049,5%
FORD948,6%
RENAULT615,6%
DACIA595,4%
OPEL585,3%
MERCEDES-BENZ575,2%
SKODA474,3%
PEUGEOT333,0%
Toate (36)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CITROEN242,2%
HYUNDAI222,0%
TOYOTA222,0%
LAND ROVER201,8%
SUZUKI201,8%
VOLVO191,7%
FIAT171,5%
MAZDA161,5%
NISSAN141,3%
MITSUBISHI131,2%
SEAT131,2%
ALFA ROMEO80,7%
KIA70,6%
CHEVROLET50,5%
DAIHATSU50,5%
HONDA50,5%
SMART40,4%
JEEP30,3%
MINI30,3%
DODGE20,2%
JAGUAR20,2%
PORSCHE20,2%
SUBARU20,2%
HUMMER10,1%
LINCOLN10,1%
MASERATI10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare11181,6%
Export2518,4%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FORD1914,0%
VOLKSWAGEN1611,8%
AUDI1410,3%
RENAULT1410,3%
DACIA118,1%
OPEL107,4%
PEUGEOT75,1%
FIAT64,4%
MERCEDES-BENZ64,4%
SKODA53,7%
Toate (24)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
CITROEN42,9%
BMW32,2%
CHEVROLET21,5%
DAEWOO21,5%
HYUNDAI21,5%
KIA21,5%
LAND ROVER21,5%
NISSAN21,5%
ROVER21,5%
SEAT21,5%
TOYOTA21,5%
ALFA ROMEO10,7%
SUZUKI10,7%
VOLVO10,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.